Connect with us

اخبار ویژه

کمک اداره انکشاف بین المللی آمریکا برای فامیل های نیازمند افغان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۹)

برنامه غذایی جهان ملل متحد از بدست آوردن کمک ۱۲ میلیون دالر امریکایی از بخش کمک های بشری ادارە انکشاف جهانی ایالت متحده امریکا استقبال میکند. این کمک به منظور پاسخگویی به بحران ویروس کرونا در افغانستان انجام یافته است.

وضعیت اضطراری صحی افغانستان با بلند رفتن سطح عدم مصوونیت غذایی یکجا شده و معیشت تعدادی از جوامع در حال محدود شدن است.

نظر به برنامه غذایی جهان، این کمک اداره انکشاف بین المللی امریکا به ۹۵۰۰۰ فامیل متضرر از تاثیرات اجتماعی و اقتصادی ویروس کرونا از طریق پرداخت نقدی کمک خواهد کرد.

هر فامیل به مقدار ۶۰۰۰ افغانی به شکل نقدی دریافت خواهد کرد که توسط آن مصارف غذایی شان را برای دو ماه پرداخت کنند.

پیتر ناتیلو، رییس اداره انکشاف بین المللی امریکا در افغانستان گفته است: “کووید -۱۹ در سراسر کشور زندگی خانواده هایی که تکیه بر مزد روزانه داشتند و یا هم تجارت کوچک را به پیش میبردند را مختل ساخت بخصوص کسانی که در شهر ها زندگی میکنند و به دلیل قرنطین برای خریدن غذا امکانات پیدا کردن پول برروی ایشان بسته شد. ازطریق همکاری با WFP ، اداره ی انکشاف بین المللی امریکا برای تعدادی ازخانواده هایی که بیشترین آسیب از کووید-۱۹ دیده اند، کمک های مواد غذایی میرساند.”

خانواده های نیازمند در شهر هرات و کابل جایی که بیشترین نمونه های مثبت کووید-۱۹ ثبت گردیده و یا هم تاثیر این ویروس روی اقتصاد و زندگی انفرادی مردم محسوس بوده، این کمک ها را بدست خواهند آورد. این کمک نیازمندترین خانواده ها را برای ادامۀ زندگی در جلوگیری از استفاده ی میکانیزم های منفی همچون گدایی، مجبور ساختن اطفال به کار کردن و یا هم داشتن وعده های غذایی محدود و کمتر از نیاز یاری خواهند رساند.

رابرت کسکا، معاون و سرپرست برنامه غذایی جهان در افغانستان گفت: “ما از این کمک های USAID و هم از حمایت دوامدار این ارگان از فعالیت های WFP در افغانستان قدردانی میکنیم.”

آقای کسکا افزود: “این کمک در زمانی صورت میگیرد که ما برای رسیدگی به مردم آسیب دیده از تاثیرات کووید-۱۹ ، به ۵۳ میلیون دالر امریکایی نیاز داریم. بدون کار مشترک، افغانستان میتواند با مخرب ترین بحران مصؤنیت غذایی در دهه های اخیر مواجه شود .”

بنابر نتایج IPC یا (Classification Phase Security Food Integrated) در آغاز سال ۲۰۲۰م،  بیشتر از ۱۲ میلیون مردم به علت جنگ های چندین دهه، حوادث طبیعی و فقر روز افزون با عدم مصؤنیت غذایی مواجه بودند. اکنون کووید-۱۹ میلیون ها افغان را با خطر گرسنگی مواجه کرده است. ویروس کرونا امکانات داشتن کار یا وظیفه را محدود ساخته است و نرخ مواد غذایی هم به صورت غیر معمولی بلند است.

برای رسیدگی به تاثیرات دراز مدت این ویروس، برنامه غذایی جهان همچنان از طریق مراکز صحی و تیم های سیار خدمات ارایه مینماید تا سوی تغذیه را در دختران، پسران و مادران حامله و شیرده تداوی و جلوگیری نماید.

نظر به تاثیرات ویروس کرونا، برنامه غذایی جهان برعلاوه پلان قبلی خویش در نظر دارد تا به ۳ میلیون مردم دیگر هم کمک های مواد غذایی برساند که برای این کار به ۵۳ میلین دالر امریکایی اضافی نیاز دارد.

به طور کلی، برنامه غذایی جهان در سال ۲۰۲۰ میخواهد به ۱۰.۳ میلیون مردم که از عدم مصوونیت غذایی رنج میبرد، رسیدگی کند.

از ماه جولای الی دسامبر ۲۰۲۰، برنامه غذایی جهان برای تمامی فعالیت های پلان شده خویش به ۲۱۸ میلیون دالر امریکایی نیاز دارد که از این جمله ۱۳۵ میلیون دالر امریکایی تا هنوز بدست نیامده است.

این کمک USAID به ادامۀ کمک های ۴۹ میلیون دالر امریکایی در سال ۲۰۲۰ و ۹۲ میلیون دالر امریکایی در سال ۲۰۱۹ صورت میگیرد.

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

سازمان ملل: جامعه جهانی یک میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۲سنبله) پس از نشست وزیران در ژنو اعلام کرد که اهدا کنندگان بین‌المللی متعهد به ارایه کمک بشردوستانه به ارزش بیش از یک میلیارد دالر برای حمایت از افغانستان شده‌اند.

گوترش گفت:” امروز تعهد کشورها برای کمک بشردوستانه به افغانستان به بیش از یک میلیارد دالر رسید. “

هفته گذشته، سازمان ملل متحد درخواست فوری برای ۶۰۶ میلیون دالر کمک به افغانستان را ارایه کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین هشدار داد که احتمال فروپاشی اقتصادی در افغانستان بسیار جدی است.

گوترش پس از اجلاس وزیران در ژنو در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال سقوط کامل اقتصادی پس از تسلط امارت اسلامی وجود دارد، گفت: “سقوط اقتصادی افغانستان بسیار جدی است. در حال حاضر ظرفیت نقدینگی شبکه مالی افغانستان بسیار محدود است، به این معنی که تعدادی از فعالیت‌های اساسی اقتصادی را نمی‌توان انجام داد و همچنین مردم افغانستان به سختی می‌توانند پول نقد دریافت کنند. من فکر می‌کنم جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان مهم است. “

گوترش در ارتباط با حضور امارت اسلامی در لیست سازمان‌های هراس‌افگن گفت موضوع حذف امارت از لیست سازمان‌های هراس افگن بر عهده کشورهای عضو سازمان ملل است و دبیرخانه سازمان ملل در تصمیمات آن‌ها دخالت نخواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که تعامل با امارت اسلامی برای رفع تعدادی از نگرانی‌ها در افغانستان، از جمله کمک‌های بشردوستانه، حقوق بشر و همچنین هراس افگنی بسیار مهم است.

دبورا لیون، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان روز پنج‌شنبه به شورای امنیت هشدار داد که مسدود کردن میلیاردها دالر از دارایی‌های بین‌المللی افغانستان برای دور نگه داشتن آن‌ها از دست امارت اسلامی بدون شک منجر به رکود شدید اقتصادی در این کشور خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا ۶۴ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان، شب گذشته (دوشنبه، ۲۳ سنبله) گفته که امریکا ۶۴ میلیون دالر دیگر را به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه این کشور به افغانستان، کمک می‌کند.

خلیلزاد در صفحه تویتر خود گفته ” ایالات متحده قاطعانه متعهد است که به کمک های بشردوستانه قوی خود برای مردم افغانستان ادامه دهد. مفتخریم که ۶۴ میلیون دالر دیگر کمک بشردوستانه را اعلام می کنیم.”

اداره توسعه بین المللی امریکا (USAID) در یک اعلامیه گفته است که این پول مربوط این نهاد و وزارت خارجه امریکا می‌باشد که توسط نهادهای سازمان ملل و نهادهای غیر دولتی مصرف خواهد شد.

 در اعلامیه این اداره آمده است: “این پول برای افغان‌های که مستقیما با ناامنی، درگیری، حوادث طبیعی و شیوع ویروس کرونا روبرو استند کمک خواهد شد.”

اعلامیه افزوده است که از این پول اضافی برای افغان‌های آسیب پذیر مواد غذایی، مراقبت‌های صحی، تغذیه، تجهیزات طبی، حفاظت، وسایل صحی و… فراهم خواهند شد.

اداره توسعه بین المللی امریکا افزوده که این نهاد یک تیم پاسخگو برای کمک به حوادث طبیعی در خارج از افغانستان راه اندازی کرده که بر بنیاد آن کمک‌های بشردوستانه امریکا رهبری خواهند شد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “این تیم که خارج از افغانستان است و با همکاران کار میکند تا کمک‌ها و برنامه‌ها برای پاسخگوی به این محیط نو ارایه کند.”

این در حالی است که ایالات متحده امریکا بزرگترین تمویل کننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است که تنها در سال روان میلادی ۳۳۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان ملل خواهان کمک فوری به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد در یک نشست فوق العاده در باره افغانستان خواهان کمک ۶۰۶ میلیون دالری به این کشور شد.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل وضعیت حقوق بشری در افغانستان را بحرانی گفته و هشدار داد که سقوط کامل اقتصاد افغانستان نتیجه فاجعه باری برای مردم خواهد داشت و کشورهای همسایه را نیز با خطر بی ثباتی رو برو خواهد کرد.

گوترش در این باره گفت:” جامعه بین المللی باید راه‌های را برای دسترسی پول نقد برای افغانستان باید پیدا کند تا اقتصاد این کشور نفس بکشد، سقوط جمعی نتایج فاجعه باری برای مردم خواهد داشت خطر بی ثباتی در کشورهای همسایه را نیز بیشتر خواهد کرد.”

قبل از این سازمان ملل متحد هشدار داده بود که بیش از ۱۸ میلیون انسان در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارد.

از این رو شورای امنیت سازمان ملل یک بار دیگر درخواست داده تا کشورهای جهان هر چه زودتر کمک‌های شان را که به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسد برای رسیدگی به وضعیت بشری بیجا شدگان در افغانستان اختصاص دهند.

نمایندگان کشورها نیز تاکید کرده که فراهم آوری کمک‌های بشری به افغانستان زمینه گفتگو با دیگر بخش‌ها از جمله حقوق بشر و حقوق زنان را نیز فراهم خواهد کرد.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره گفت:” ما به نظارت خود از انتقال قدرت در افغانستان به گونه کامل ادامه می‌دهیم. ما باید به گونه دسته جمعی مردم افغانستان را کمک کنیم تا این بحران مهار شود. اما در حال حاضر اولویت ما باید وضعیت حقوق بشری باشد.”

 یانش کنارشیک، کمیشنر اتحادیه اروپا برای بحران، در این مورد گفت:”اتحادیه اروپا به گونه کامل متعهد به کمک برای مردم افغانستان است. ما به کمک‌‍های بیشتر خود ادامه می‌دهیم.”

این درحالی است که پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان هزارها تن نه تنها در داخل بلکه به کشورهای همسایه و جهان بی جاشدند.

اکنون صدها خانواده‌ها در مرز پاکستان در انتظار ورود به آن کشور استند.

اما پاکستان می‌گوید تا زمانیکه حکومت افغانستان مستحکم نشود در مورد سرنوشت این پناه جویان تصمیم گرفته نخواهد شد.

محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در این باره گفت:”ما نباید فراموش کنیم که میلیون‌های افغان در کشورهای میزبان پناهنده استند. مطابق به مسوولیت‌های اصلی جامعه بین المللی و تشریک مساعی جامعه میزبان باید حمایت شود.”

 افغان‌ها به‌ گونه فوری به غذا، دارو، خدمات بهداشتی، آب سالم و محافظت نیاز دارند.

سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها خواستار کمک‌های فوری برای ۱۱ میلیون نیازمند افغان تا پایان سال جاری میلادی شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است