Connect with us

رویداد های اخیر

آمریکا نقشه ی احتمالی ترور زلمی خلیلزاد را به طور جدی بررسی می کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۳۹۹)

مقامات آمریکایی به روزنامه ی دیلی بیست تایید كرده اند كه ایالات متحده به طور جدی ادعای تكان دهنده ی ترور خلیلزاد را جدی می گیرد؛ طالبان ادعا می کنند که نقشه ی ترور زلمی خلیلزاد از سوی داعش را خنثی كرده اند.

روزنامه دیلی بیست گزارش داده است: “مقامات گفته اند كه در حال تحقیق در مورد ادعایی هستند كه در یک ویدیوی اخیر طالبان صورت گرفته است، مبنی بر اینكه داعش دو تن را برای به قتل رساندن زلمی خلیلزاد، نماینده ی ویژه ی وزارت امور خارجه ی آمریکا در امور مذاكره صلح افغانستان، استخدام نموده اند.”

سخنگوی وزارت امور خارجه به دیلی بیست تایید كرده است كه مقامات آمریكایی در حال تحقیق در مورد این ویدیو هستند، و خاطرنشان كرده که “دولت آمریكا هرگونه تهدید بالقوه علیه كارمندان آمریكا را جدی می گیرد.”

براساس این گزارش، مقامات دولت افغانستان نیز در حال تحقیق درباره ی این ادعا هستند.

این گزارش می نویسد: “در این ویدیو که از دو مرد چشم بسته در بازداشت طالبان اعتراف گرفته است، ادعا شده است که عناصری در ریاست امنیت ملی افغانستان تحت حمایت ایالات متحده، طرح ناکام قتل خلیلزاد را تسهیل می بخشیدند.”

به نقل از دیلی بیست، ریاست امنیت ملی افغانستان با توافق صلح مذاکره شده بین خلیلزاد و طالبان مخالف بوده است. بنابراین، طالبان میخواهند یک خلای عمیق تر بین واشنگتن و کابل را ایجاد کنند.

یکتن از روئسای اسبق ریاست امنیت ملی هرگونه همدستی را رد کرده و آن را “جعلی” خطاب نموده است.

یک دیپلمات ارشد سابق آمریكا گفته است: “خلیلزاد در بین طالبان محبوب تر است نسبت به آنچه که در دولت افغانستان است.”

این دیپلمات افزوده است: خلیلزاد در حال نزدیک شدن به صلح است و افرادی که منافع آنها توسط این (روند صلح) تهدید می شوند، نگران اند.

براساس این گزارش، این ویدیو ساخته شده توسط بخش عملیاتهای استخباراتی طالبان، در تاریخ ۱۲ جون در حساب های رسانه های اجتماعی طالبان منتشر شد.

این گزارش می نویسد: “سطح جزئیات این فیلم و معلومات ارائه شده توسط مقامات طالبان و همچنین دیپلمات های غربی و مقامات دولت افغانستان به روزنامه ی دیلی بیست، نشان می دهد که وضعیت چقدر متراکم و خطرناک شده است.”

رویداد های اخیر

ووت فان آیر رکابزن بلژیکی برنده مسابقه دوچرخه سواری میلان-سانرمو شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

ووت فان آیر رکابزن بلژیکی جولیان الافیلیپ فرانسوی را در مسابقه دچرخه سواری میلان-سانرمو، ایتالیا، شکست داد.

آقای آیر روز شنبه پس از رکابزنی ۳۰۵ کیلومترجایزه «مانومینت» این مسابقات را از آن خود کرد.

این رکابزن تیم جامبو ویسما، که شنبه گذشته برنده « Strade Bianche» کلاسیک شد، تنها کسی بود که توانست الافیلیپ را در دامنه های کوه پوگیو سبقت بگیرد

مایکل ماتیوس آسترالیایی نیز مقام سوم این رقابت ها را کسب کرد.

این مسابقه برای اواسط ماه مارج برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل شیوع کووید-۱۹ به تعویق افتاد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نامه سرگشاده زنان افغان به رهبران زن در جهان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

زنان افغان از رهبران زن در جهان خواسته اند كه در كنار آنان بایستند و از حقوق زنان در افغانستان محافظت كنند.

 شبکه زنان افغان در یک نامه سرگشاده به رهبران زن در جهان گفتند، ” ما این نامه را می نویسیم چون نگران هستیم.”

آنها در این نامه گفتند، “تا حالا این گفتگو ها نمایشی از افراد قدرتمند بوده است و بیشتر آنهایی حرف می زنند که هم وطنان ما را کشته اند.”

این زنان اظهار کردند که می ترسند حقوق و آزادی هایشان در معرض به خطر بیافتد و چنانچه مذاکرات رهبری می شود بی احترامی برای آزادی و حقوق زنان را نشان می دهد‌.

در این نامه آمده است، “ما می ترسیم که دستاوردهای ما به خطر بیفتد و فقط برای یک راه حل کوتاه مدت در میان این مردان قدرتمند فرسوده شده و از بین بروند، ما نگران فشار های افراد دخیل در این روند هستیم.”

با اشاره به اینکه چیزهای ساده ای که زنان در سرتاسر جهان خیلی مورد توجه قرار می نمی دهند، با وجود تلاش بسیار زیاد در طی ۱۹ سال گذشته، برای بدست آوردن آن، زنان افغان از چنین چیزها یا محروم اند و یا هم از دست می دهند.

 از جمله مسایل، داشتن حق درآمد و فراهم کردن برای خانواده هایشان “همه روزه کارهای کوچکی مانند ترک خانه بدون ترس از تلافی کردن آن، قدم زدن در پارک و خندیدن با یک دوست در محضر عام”  می باشد.

آنها در نامه اعلام كردند : “اینها موارد اساسی هستند كه ما نگرانیم که مبادا آنرا دوباره از دست بدهیم.  ما نمی توانیم آنچه را به کمک شما به دست آورده ایم از دست بدهیم.”

زنان افغان گفته اند که آنها می دانند که مسیری طولانی را برای دستیابی به برابری برای زنان در افغانستان دارند. “اما ما، زنان افغان نمی توانیم به عقب برگردیم. ما به مبارزه خود ادامه خواهیم داد و از حقوق خود و فرزندانان مان دفاع خواهیم کرد.”

در نامه ای که به رهبران زن در جهان نوشته شده، آمده است که زنان افغانستان نیاز به حمایت این رهبران دارند، “بخصوص آنها که موقعیت شان بر آینده افغانستان تاثیر گذار است.”

در نامه آمده است: “ما امیدواریم كه كشورهای شما در اتخاذ تصمیم های خویش برای افغانستان به خواست ما به عنوان انسانهای برابر احترام بگذارید.”

نامه افزوده است: “ما امیدواریم که شما برای خواست ما به یک صلح عادلانه ، فراگیرو پایدار اقدام کنید. ما امیدواریم که شما در کنار ما و برای حقوق زنان و یک صلح پایدار در افغانستان باشید.”

 زنان افغان تاکید ورزیده اند: “یقین داریم كه شما به عنوان رهبران زن می خواهید با ما در خواست صلح پایدار و حقوق برابر برای همه، هم‌نوا باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

وزارت صحت: ۱۷ عضو لویه جرگه به کرونا مبتلا اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه افغانستان روز شنبه تایید کرد که ۱۷ نماینده لویه جرگه به کووید-۱۹ مبتلا اند.

به گفته مسوولان ، به نمایندگان آلوده به ویروس اجازه ورود به سالن داده نشده است.

نورالله طارقی، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، گفته است که اعضای لویه جرگه که آزمایش مثبت داشته اند به یک مرکز درمانی در کابل منتقل شده اند.

در همین حال منتقدان در روز جمعه صدای خود را مبنی بر عدم پایبندی به پروتکل های بهداشتی توسط نمایندگان اعلام کردند.

مشخص بود كه تعداد اندک نماینده از ماسک صورت استفاده كردند و هیچگونه اجتماعی را مراعات نکردند، زیرا ۳۲۰۰ نماینده به صورت شانه به شانه در سالن نشستند.

این درحالی است که گزارشی از وزارت بهداشت که هفته گذشته منتشر شد، حاکی از آن بود که تاکنون ۱۰ میلیون افغان به ویروس کرونا مبتلا شده اند – که تاثیر بسیار زیادی بر سیستم و اقتصاد کشور داشته است.

جرگه در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان و راه پیشروی در مورد مذاکرات داخل افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

با حضور بزرگان قبیله، رهبران جامعه و سیاستمداران ، ۳۲۰۰ نفر از سراسر کشور در این رویداد شرکت می کنند.

ریاست جرگه را عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی آشتی ملی تشکیل می دهد.

وی شنبه در توییتر گفت که بحث های جمعه تا اواخر شب ادامه داشت اما این قطعنامه در روز شنبه اعلام می شود.

آقای عبدالله گفته است: “ما دومین روز کاری جرگه مشورتی صلح را شروع کردیم دیروز ۳۳ کمیته از ۵۰ کمیته کاری پیشنهادات خود را ارایه کرد که تا غروب ادامه یافت. امروز ۱۷ کمیته باقی مانده پیشنهادات خود را ارایه می دهند.”

وی افزوده است: “نتیجه پیشنهادات کمیته ها برای آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و سایر موضوعات مربوط به صلح امروز اعلام خواهد شد. مردم افغانستان و جامعه جهانی به دنبال نتیجه مثبت و سازنده برای شروع گفتگوهای میان افغان ها اند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending