Connect with us

رویداد های اخیر

هیئت فنی طالبان و حکومت افغانستان مذاکرات را برای رهایی زندانیان آغاز نمودند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

ریاست جمهوری میگوید که بحث های دو طرف بیشتر روی چگونگی رهایی زندانیان و شناسایی این افراد و همچنان اخذ ضمانت از سوی طالبان زندانی برای عدم برگشت دوباره به جنگ است.

توافق بر سر صلح میان طالبان و دولت هنوز حاصل نشده است اما سه ماه پیش یک تفاهم در شهر دوحه ی قطر به دست آمد. تفاهم دوحه چهارچوبی برای مذاکرات تعیین کرد مبنی بر آزادی پنج هزار زندانی طالب از سوی حکومت افغانستان و آزادی یک هزار زندانی حکومت از سوی طالبان.

یک گروه از هیئت تخنیکی طالبان با گروه تخنیکی دولت افغانستان در کابل مصروف بحث و گفتگو هستند تا چگونگی تبادل و رهایی زندانیان را مشخص نمایند.

طالبان اما گفته اند که این هیئت فقط برای نظارت از روند رهایی زندانیان به کابل آمده اند و صلاحیت بیشتر در دیگر بخش های مربوط به صلح ندارند.

حکومت افغانستان و طالبان در آخرین اقدام شان روی آتش بس سه روزه در روزهای عید به توافق رسیده بودند.

حکومت افغانستان اما اینبار از گروه طالبان می خواهد تا گام های عملی تازه و بیشتر در روند آغاز مذاکرات میان افغانان بردارد.

ریاست جمهوری می گوید که هیئت مذاکره کننده حکومت آماده است و دولت متعهد به اقدامات تازه نیز می باشد.

سخنگوی رییس جمهور می گوید که دولت افغانستان گام های اساسی برای صلح را برداشته اند و زمان آن رسیده که طالبان از خود چراغ سبز نشان دهند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: “در پروسه صلح دولت افغانستان بسیار گام های موثری را برداشته است. هیات مذاکره کننده دولت افغانستان آماده است. ما آماده هستیم که گام های بعدی را نیز برداریم و امیدوار هستیم که طالبان هم خواست مردم افغانستان را بر برقرای یک صلح پایدار قبول بکنند و با حکومت افغانستان وارد مذاکرات مستقیم بشوند. “

منابع نزدیک به طالبان میگویند که آتش بس اعلام نشده از سوی این گروه بر قرار است اما تا زمانیکه هزاران زندانی طالب به گونه کامل آزاد نشود این گروه برای مذاکرات میان افغانان حاضر نمی شوند.

آمريكا وجامعه ی جهانی منتظر اند تا حکومت افغانستان و طالبان نخستین دور از مذاکرات میان افغانان را آغاز کنند زیرا شروع این مذاکرات میتواند درهای تازه از صلح را برای مردم افغانستان باز کند.

رویداد های اخیر

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه‌ای در مورد روند صلح خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه ای در مورد روند صلح خواهد بود، نشستی که نمایند‌گان ۱۹ کشور به شمول امریکا، چین، پاکستان، روسیه، هند و ایران و سازمان ملل شرکت می‌کنند.

این نشست روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری و به گونه ی ویدیویی برگزار خواهد شد.

در این نشست ۱۹ کشور به شمول نمایند‌گان ایالات متحده‌ امریکا، روسیه، چین، پاکستان، هند، ایران، قطر، عربستان سعودی و کشورهای همسایه‌ و سازمان ملل شرکت خواهند کرد.

وزارت خارجه شکور کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها، تبادله‌ی زندانیان و برقراری آتش‌بس بشردوستانه، اجندای کلیدی این نشست می‌خواند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت گفته است: “کشورهای منطقه و شریکان استراتیژیک افغانستان در اجلاس منطقه‌یی به گونه‌ی ویدیوکنفرانس دوشنبه برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.”

نشست دوشنبه مجموع کشورهایی که در افغانستان تضاد منافع دارند را گردآورده تا به گفته‌ی دولت اجماع همه را روی مذاکرات صلح بدست آورد. هرچند بارها دولت اعلام کرد بود که روی روند صلح در منطقه اجماع وجود دارد.

احمد سعیدی، دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان در این مورد گفته است: “دولت افغانستان همیشه میگفت که اجماع منطقه را با خود داریم، در جلسه‌ی فردا با بیست کشور بار دیگر تاکید می‌کنند برای تفاهم منطقوی از بهر صلح و امنیت افغانستان.”

نشست منطقه‌یی با میزبانی کابل با سخنرانی رییس جمهوری آغاز خواهد شد و در پایان، ۱۹ کشور و سازمان ملل، اعلامیه‌ی مشترکی را در باره صلح افغانستان اعلام خواهند کرد.

به روز سه‌شنبه هم کابل میزبان نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، پاکستان و چین، روی مذاکرات صلح است. اما برگزاری این نشست به دور از چشم هند در ماورای مخالفت‌های منطقه‌یی دهلی نو با اسلام‌آباد و بیجینگ، برای روند صلح زیان رسان پنداشته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امضای تفاهم‌نامه‌ی پنج پروژه انکشافی میان افغانستان و هند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

تفاهم نامه‌ی پنج پروژه انکشافی به ارزش ۲.۶ میلیون دالر میان وزارت های اقتصاد، تحصیلات عالی ، معارف و سفیر هند مقیم در افغانستان به امضا رسید.

وزارت های اقتصاد، تحصیلات عالی، معارف و سفیر هند در افغانستان برای امضای تفاهمنامه پنج پروژه  انکشافی به ارزش ۲.۶ میلیون دالر نشستی را به روز یکشنبه برگزار کردند که بر بنیاد این تفاهم قرار است سه مکتب و دو دانشگاه در چهار ولایت کشور اعمار گردند.

در این تفاهم نامه اعمار دو مکتب  در ولایت بدخشان و یک مکتب در ولایت نورستان،  و اعمار جاده های دانشگاه طبی کاپیسا و تعمیر تدریسی ولایت فراه در نظر گرفته شده است.

 

عبدالسبحان رووف معین اداری و مالی وزارت معارف افغانستان گفته است: “ارزش اعمار این مکتب ها ۹۰۰ هزار دالر است که در ولایت های بدخشان و نورستان است.”

عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی میگوید: “هر چه زودتر این پروژه ها از سوی وزارت اقتصاد در کشور تطبیق شود.”

وینی کمار سفیر هند در افغانستان می گوید که راه اندازی این پروژه ها از سوی این کشور برای افزایش ظرفیت دانش آموزان و دانشجویان در افغانستان اثر گذار است.

آقای کمار گفته است: “هند در افغانستان تنها کار فزیکی نکرده است در قسمت ظرفیت سازی جوانان نیز همکاری کرده که خودشان پروژه هایی را بسازند.”

از سال ۲۰۰۵ تا کنون ۴۰۰ پروژه انکشافی را کشور هند در همکاری با وزارت اقتصاد در کشور عملی کرده است و این کشور تعهد می کند که در دراز مدت افغانستان را در بخش های گوناگون کمک خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ارگ: رهایی کامل اسیران نیروهای افغان از نزد طالبان برای حکومت مهم است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

حکومت افغانستان میگوید که به آغاز زودهنگام گفتگوهای میان افغان‌ها متعهد است، اما به گفته ی صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهوری رهایی تمامی زندانیان  نیروهای امنیتی از نزد طالبان؛ به عنوان  عمده ترین اصل روند  تبادله‌‌ی زندانیان، برای دولت افغانستان مهم‌ است.

قرار بود به روز یکشنبه حکومت افغانستان درباره رهایی چند صد زندانی دیگر طالبان تصمیم بگیرد؛ اما در آخر روز ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه‌ای رهایی زندانیان دیگر طالبان را مشروط به رهایی تمامی زندانیان نیروهای امنیتی از نزد طالبان گفته است.

آقای صدیقی گفته است: “رهایی کامل اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از نزد طالبان؛ به عنوان عمده ترین اصل پروسه‌ی تبادله‌‌ی زندانیان، برای دولت و ملت افغانستان مهم‌ است.”

گل احمد نورزاد عضو مجلس نمایند‌گان گفته است: “توافق دوحه از اول مشکل داشت. حال دو طرف باید انعطاف نشان بدهند و زندانیان را رها بسازند”.

اما اختلاف اصلی، بر سر رهایی حدود ۱۰۰ زندانی خطرناک طالب است که از سوی حکومت بدست داشتن در حمله های مرگبار متهم استند. اما سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به آریانانیوز حکومت را به پرونده سازی و ایجاد موانع در روند رهایی زندانیان شان میکند.

اسحاق گیلانی آگاه امور سیاسی گفته است: “حکومت افغانستان باید بداند که امریکا با طالبان توافق کرده است که زندانیان شان رها میشوند. نمیدانم که اسرار حکومت برای چه است.  “

روزها میشود که هیات های فنی طالبان و حکومت سرگرم کار برای رهایی زندانیان هستند.

بر بنیاد آمار حکومت افغانستان، تا اکنون نزدیک به ۴هزار زندانی طالب از زندان آزاد شده اند. در مقابل طالبان هم گفته اند که بیش از هفتصد زندانی وابسته به حکومت را آزاد کرده اند.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان اذعان داشته است: “اگر زندانیان رها شوند، بزودی زمان مذاکرات مشخص میشود.”

انتظار می رود که مذاکرات میان افغان‌ها در جریان همین ماه در دوحه برگزار شود؛ اما پیش از آن باید ۵ هزار زندانی طالب و یک‌هزار زندانی حکومت از سوی دو طرف آزاد شوند.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending