Connect with us

رویداد های اخیر

اخیراً حملات تهاجمی طالبان در اکثر ولایات افغانستان شدت یافته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۳۹۹)

در درازای یک شبانه روز، نزدیک به ۲۰ نظامی در اثر حملات طالبان جان باخته‌اند و بیش از ده نظامی دگر زخمی شده‌ اند.

بربنیاد اطلاعاتی که آریانانیوز گردآوری کرده، تنها در دو روز پسین طالبان در بخش‌هایی بیش از ده‌ ولایت افغانستان دست به حمله‌های نظامی زده‌ اند که بیش‌تر این حمله‌ها متمرکز بر پاسگاه‌های نیروهای دولتی بوده‌ اند.

با وجود برقراری آتش‌بس اعلام ناشده، از هر گوشه‌ی افغانستان از شدت جنگ گزارش می‌شود.

در فاریاب ولسوالی قیصار زیر حملات شدید طالبان، ۳ نظامی جان باخته و ۱۷ جنگجوی طالب.

در ولایت‌های مرکزی اما، طالبان در ولسوالی تگاب کاپیسا و ولسوالی جلریز میدان وردگ به حملات نظامی پرداخته ‌اند که در جلریز دست‌کم یک نظامی و در تگاب ۱۱ نیروی خیزش مردمی جان باخته‌اند.

محمد حسین سنجنی، رییس شورای ولایتی کاپیسا، می گوید: “یک حمله تهاجمی از سوی طالبان صورت گرفت که تلفات داشت و دراین درگیری یک تعداد پاسگاه‌های خیزش مردمی سقوط کرده اند.”

در شرق افغانستان ۶ ولسوالی ننگرهار گواه نبرد بوده ‌اند، اما شدت جنگ در ولسوالی‌های علی‌شینگ، دولت‌آباد و علینگار لغمان، بلند گزارش شده‌ است.

گفته می‌شود که در چندین ولسوالی پکتیا، پکتیکا، خوست و لوگر نیز، حملات تهاجمی طالبان بر نیروهای دولتی شدت یافته ‌اند.

شمیم‌ خان کتوازی، والی پکتیا، گفت: “با طالبان عرب‌ها و پنجابی‌ها هستند و گزارش‌هایی که هنوز موثق نیستند نشان می‌دهند که اویغورها هم در کنار آن‌ها می‌جنگند.”

در غرب افغانستان؛ ولسوالی پسابند غور در آستانه ی سقوط است، بخش‌های از بادغیس، هرات و شهر فراه گواه‌ نبرد‌های شدید اند؛ در هلمند هم در سه ولسوالی طالبان به درگیری پرداخته اند.

گل آغا مسلم، عضو شورای ولایتی هلمند، می گوید: “بعد از این که نیروها پاسگاه ها را رها می‌کنند، طالبان آنرا ماین‌گذاری می‌کنند، وقتی صبح ارتش و پولیس می‌آیند با ماین برخورد می‌کنند و به شهادت می‌رسند.”

وزارت داخله می‌گوید، هرچند طالبان دست به حمله‌های تهاجمی زده‌ اند اما نیروهای دولتی در حالت دفاعی قرار دارند.

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، گفته است: “خشونت کم نشده بلکه بیش‌تر شده، اما ما این طرف که تعهد بر صلح داریم هنوزهم به تعهدات خود پابند می‌مانیم، تلاش داریم که حالت تدافعی حفظ شود.”

بربنیاد اطلاعات نهادهای امنیتی، تنها در یک هفته‌ی پسین، طالبان در ۲۹ ولایت دست به حمله‌ها زده‌ اند که به قربانی شدن نزدیک به هفت‌صد نظامی و غیرنظامی انجامیده‌ است.

طالبان تلفات غیرنظامیان را در حمله‌های شان تایید نمی‌کنند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است