Connect with us

تجارت

کاهش برق وارداتی تاجیکستان از ۳۵۰ به ۴۰ میگاوات

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 28, 2020)

شرکت برشنا می گوید که به دلیل کمبود آب در کشور تاجیکستان، از روز دوشنبه ۳۵۰ میگاوات برق وارداتی تاجیکستان به کشور به دلیل کمبود آب در آن کشور، به ۴۰ میگاوات برق کاهش یافته است.

شرکت برق افغانستان در اعلامیه ای گفته است که ۲۰۰ میگاوات برق از جانب ازبیکستان تامین خواهد شد و تلاش ها برای تامین ۲۰۰ میگاوات برق دیگر نیز جریان دارد.

وحید الله توحیدی سخنگوی شرکت برق کشور گفته است: “این مساله از ۷ صبح یکشنبه تطبیق شد، شرکت برق توانست با ازبیکستان صحبت کند، و اکنون ۲۰۰ میگاوات برق از ازبیکستان به کابل گرفتیم، که با برق داخلی ۳۰۰ میگا وات برق فعلا داریم، و تلاش داریم به زودترین فرصت ممکن ۲۰۰ میگاوات برق دیگر را تامین بسازیم. فعلا کابل برق نسبتاً بهتری دارد.”

نظر به گفته های شرکت برشنا، برق وارداتی تاجیکستان در ولایت های کابل، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، پروان، پنجشیر، کاپیسا، بغلان و بخش هایی از ولایت کندز به مصرف میرسد.

در این میان آگاهان اقتصادی می گویند که حکومت باید به تولید انرژی از طریق منابع قابل بازیافت و منابع طبیعی مانند گاز طبیعی توجه بیشتر کند.

در نوامبر ۲۰۱۴، بیات پاور برای اولین بار در تاریخ افغانستان موفق شد از طریق گاز طبیعی برق ۴۰ میگا واتی تولید نماید.

به باور آگاهان، گاز افغانستان توجه بیشتری از سوی حکومت لازم دارد تا با بهینه سازی فعالیت هایش بتواند سوخت کافی برای نیروگاه گازی ۴۰ میگا واتی ارائه کند که در حال حاضر تنها نیروگاه فعال از نوع خودش در افغانستان است.  

حکیم الله صدیقی آگاه اقتصادی گفته است: “اگر بالای سکتور انرژی برق کار صورت می گرفت، ما به کشور صادر کننده برق مبدل می شدیم، آرزومندیم تا مانند بیات پاور که جوزجان و برخی دیگر ولایت ها را چراغان ساخته، سرمایه گذاران دیگر بالای انرژی برق سرمایه گذاری کنند تا مشکلات مردم حل شود”

سلیم طوفان آگاه اقتصادی در مورد گفته است: “حکومت باید جدا در این مورد فکر کند، در دراز مدت ما باید شاهد افتتاح بند ها باشیم، شاهد افتتاح برق سولری باشیم، و دومین کشور آفتابی جهان هستیم، بتوانیم از این منابع استفاده کنیم، تا مشکلات حل شود.”

این در حالی است که شرکت برشنا هم تایید کرده است که افغانستان صاحب منابعی است که میتواند برق خود را تولید کند.

توحیدی افزوده است: “ظرفیت استفاده از انرژی آفتاب، گاز و آب برای تولید برق در افغانستان وجود دارد.”

وی افزود: “در حال حاضر، انرژی آفتابی در ولایت قندهار ۴۰ میگاوات برق و سد برق آبی هلمند هم ۱۰۰ میگاوات برق تولید میکند.”

از سوی دیگر، توحیدی در مورد دستاورد های سرمایه گذار ها در سکتور انرژی در کشور گفته است: “بیات گروپ و غضنفر گروپ در تولید انرژی با استفاده از گاز طبیعی در ولایت های شمال کشور سرمایه گذاری کرده اند که از جمله پروژه تولیدی برق بیات گروپ قابل استفاده است.”

وی گفته است: “برای سکتور خصوصی، فرصت های سرمایه گذاری در سکتور انرژی وجود دارد و حکومت آماده است تا با آنها همکاری کند.”

استفاده از گاز طبیعی برای تولید برق به ویژه پروژه بیات پاور – اولین شرکت در افغانستان که اقدام به سرمایه گذاری در این بخش کرده است – ظرفیت افزایش تولیدات برق از منابع داخلی تا ۲۰۰ میگاوات برق را دارد. به شرط آنكه گاز افغانستان بتواند سوخت مورد نیاز توربین های SGT-A45 Siemen ، كه برای اولین بار قرار است در افغانستان نصب شود، را فراهم کند.

تجارت

سه کارخانه تولیدی در هرات به بهره برداری سپرده شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 18, 2021)

مقام‌های محلی ولایت هرات میگویند که سه کارخانه با هزینه نزدیک به ده میلیون دالر امریکایی در شهرک صنعتی این ولایت به بهره برداری سپرده شده است.

این کارخانه‌ها روز گذشته (دوشنبه، ۲۷ ثور) با سرمایه گزاری سکتور خصوصی در شهرک صنعتی توسط  نثاراحمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت، سید عبدالوحید قتالی، والی ولایت هرات، محمد رضا خوشک، نماینده مردم و جمعی از صنعت کاران و تجاران ملی افتتاح شد.

به گفته‌ی مقام‌ها با بهره برداری این کارخانه‌ها زمینه کار به ۵۰۰ تن که بیشتر شان خانم‌ها استند فراهم شده است.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنعت و تجارت، می گوید” با آغاز فعالیت خطوط تولیدی جدید، برای هزاران تن بگونه غیر مستقیم، فرصت‌های شغلی ایجاد شده است.”

این درحالی است که هم اکنون بیشتر از ۴۰۰۰۰ تن در نزدیک به ۳۰۰ کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی هرات مصروف کار استند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

چهار بند بزرگ آب در زابل ساخته می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 14, 2021)

مقام های زابل گفته اند که چهار بند بزرگ آب در این ولایت ساخته میشود.

به گفته این مقام‌های کارهای نخستین برای ساخته شدن این بندها پایان یافته است و با ایجاد این بندها، روند کشاورزی را بهبود و انرژی برق به مردمان این ولایت فراهم خواهد کرد.

احمد گل رسولی والی زابل میگوید با ساخته شدن این بندها ۷۷ میگاوات برق نیز تولید خواهد شد.

در همین حال رییس آبیاری ولایت زابل می گوید که این بندها به ۱۳۲ میلیون افغانی در شهر قلات و شماری از ولسوالی دیگر زابل در حال ساخت است.

این در حالی است که رییس جمهوری وعده مهار آبهای کشور را داده است و گفته که ساخت بندهای آبی در کشور افزایش می یابد.

مسوولان اداره تنظیم امور آب ماه گذشته گفته بودند که به زودی کار ساخت ۴۴ بند آب در سراسر کشور آغاز خواهد شد.

به گفته مسوولان در این اداره، مطالعات و طرح این بندها نهایی شده و قرار است در ۲۱ ولایت افغانستان ساخته خواهند شد.

بندهای آب که ساخته خواهد شد:

بند آغا جان در ارزگان؛  بند میزان، مارکوک، قریه آجا و علاوالدین در زابل؛ زردآلود، چارد و ملا چراغ در غزنی؛ درنه جوی، گرومبی، گربت، جلریز در میدان ودرگ؛ گومل، گومل دوم، زمه، روستای میرزا، در پکتیکا؛ دومنده در خوست ؛ بند خرورا در لوگر؛ بند سوری خوله در پکتیا؛ بند سلطان ابراهیم و  قلعه سوخته در سرپل؛ بند المار و خشت پل  در فاریاب؛ بند روستای آب در سمنگان؛ بند کانتیوا و کله گوش در نورستان؛ بند آب لوری در قندهار؛ بند شوری در بادغیس؛ بند ورسج و سوچه ماغ در تخا؛، بند دهنه محمد گیچه در بامیان؛ بند دره بمسیر در دایکندی؛ بند شینه، زردگ بام، خیر میدانک، بند نورگل و قطا قلا در کنر؛ بند پنگ زیان، دره شرسته  و بند سرخ در ننگرها؛ بند بزبان در غور؛ بند تلخک در پروان؛ و بند وطن گت در لغمان.

اداره تنظیم امور آب گفته است که این بندهای آب در صورت تکمیل شدن و بهره برداری، ظرفیت ذخیره کردن ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت.

به گفته این نهاد با استفاده از آب این بندها ۳۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

تعهد بانک انکشاف آسیایی بر ادامه‌ی برنامه‌هایش پس خروج نیروهای خارجی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 13, 2021)

بانک انکشاف آسیایی می‌گوید که برنامه‌های اقتصادی خود در افغانستان را ادامه خواهد داد.

مسوولان در این بانک می‌افزایند که هرچند خروج نیروهای خارجی از افغانستان خلای اقتصادی ایجاد خواهد کرد، اما این بانک تلاش می‌کند تا برنامه‌های توسعه‌ای خود برای افغانستان را ادامه بدهد.

مسوولان در این بانک می‌افزایند که در بخش‌های، انرژی برق، ترانسپورت و کشاورزی پروژه‌های خود را ادامه میدهند.

نرندرا سینگرو، رییس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان گفت:”ما شمار زیاد پروژه‌های زیربنایی داریم، و امنیت این پروژه‌ها نیز ار سوی نیروهای محافظت عامه افغانستان تامین می‌شود، ما به کارهای خود ادامه میدهیم.”

از سوی دیگر فدراسیون اتاق افغانستان می‌گوید که نگرانی‌های اقتصادی پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان وجود دارد، و برخی مشکلات در این بخش باقی خواهد ماند.

با این حال آگاهان اقتصادی می‌گویند که ادامه پروژه‌های بانک انکشاف آسیایی در افغانستان می‌تواند تا جایی چالش‌های اقتصادی پس از خروج نظامیان خارجی را حل کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است