Connect with us

تجارت

کاهش برق وارداتی تاجیکستان از ۳۵۰ به ۴۰ میگاوات

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

شرکت برشنا می گوید که به دلیل کمبود آب در کشور تاجیکستان، از روز دوشنبه ۳۵۰ میگاوات برق وارداتی تاجیکستان به کشور به دلیل کمبود آب در آن کشور، به ۴۰ میگاوات برق کاهش یافته است.

شرکت برق افغانستان در اعلامیه ای گفته است که ۲۰۰ میگاوات برق از جانب ازبیکستان تامین خواهد شد و تلاش ها برای تامین ۲۰۰ میگاوات برق دیگر نیز جریان دارد.

وحید الله توحیدی سخنگوی شرکت برق کشور گفته است: “این مساله از ۷ صبح یکشنبه تطبیق شد، شرکت برق توانست با ازبیکستان صحبت کند، و اکنون ۲۰۰ میگاوات برق از ازبیکستان به کابل گرفتیم، که با برق داخلی ۳۰۰ میگا وات برق فعلا داریم، و تلاش داریم به زودترین فرصت ممکن ۲۰۰ میگاوات برق دیگر را تامین بسازیم. فعلا کابل برق نسبتاً بهتری دارد.”

نظر به گفته های شرکت برشنا، برق وارداتی تاجیکستان در ولایت های کابل، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، پروان، پنجشیر، کاپیسا، بغلان و بخش هایی از ولایت کندز به مصرف میرسد.

در این میان آگاهان اقتصادی می گویند که حکومت باید به تولید انرژی از طریق منابع قابل بازیافت و منابع طبیعی مانند گاز طبیعی توجه بیشتر کند.

در نوامبر ۲۰۱۴، بیات پاور برای اولین بار در تاریخ افغانستان موفق شد از طریق گاز طبیعی برق ۴۰ میگا واتی تولید نماید.

به باور آگاهان، گاز افغانستان توجه بیشتری از سوی حکومت لازم دارد تا با بهینه سازی فعالیت هایش بتواند سوخت کافی برای نیروگاه گازی ۴۰ میگا واتی ارائه کند که در حال حاضر تنها نیروگاه فعال از نوع خودش در افغانستان است.

حکیم الله صدیقی آگاه اقتصادی گفته است: “اگر بالای سکتور انرژی برق کار صورت می گرفت، ما به کشور صادر کننده برق مبدل می شدیم، آرزومندیم تا مانند بیات پاور که جوزجان و برخی دیگر ولایت ها را چراغان ساخته، سرمایه گذاران دیگر بالای انرژی برق سرمایه گذاری کنند تا مشکلات مردم حل شود”

سلیم طوفان آگاه اقتصادی در مورد گفته است: “حکومت باید جدا در این مورد فکر کند، در دراز مدت ما باید شاهد افتتاح بند ها باشیم، شاهد افتتاح برق سولری باشیم، و دومین کشور آفتابی جهان هستیم، بتوانیم از این منابع استفاده کنیم، تا مشکلات حل شود.”

این در حالی است که شرکت برشنا هم تایید کرده است که افغانستان صاحب منابعی است که میتواند برق خود را تولید کند.

توحیدی افزوده است: “ظرفیت استفاده از انرژی آفتاب، گاز و آب برای تولید برق در افغانستان وجود دارد.”

وی افزود: “در حال حاضر، انرژی آفتابی در ولایت قندهار ۴۰ میگاوات برق و سد برق آبی هلمند هم ۱۰۰ میگاوات برق تولید میکند.”

از سوی دیگر، توحیدی در مورد دستاورد های سرمایه گذار ها در سکتور انرژی در کشور گفته است: “بیات گروپ و غضنفر گروپ در تولید انرژی با استفاده از گاز طبیعی در ولایت های شمال کشور سرمایه گذاری کرده اند که از جمله پروژه تولیدی برق بیات گروپ قابل استفاده است.”

وی گفته است: “برای سکتور خصوصی، فرصت های سرمایه گذاری در سکتور انرژی وجود دارد و حکومت آماده است تا با آنها همکاری کند.”

استفاده از گاز طبیعی برای تولید برق به ویژه پروژه بیات پاور – اولین شرکت در افغانستان که اقدام به سرمایه گذاری در این بخش کرده است – ظرفیت افزایش تولیدات برق از منابع داخلی تا ۲۰۰ میگاوات برق را دارد. به شرط آنكه گاز افغانستان بتواند سوخت مورد نیاز توربین های SGT-A45 Siemen ، كه برای اولین بار قرار است در افغانستان نصب شود، را فراهم کند.

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ایر عربیا پروازهای مستقیم به کابل و داکا را آغاز می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

خطوط هوایی عربیا اماراتی پرواز به مقصد افغانستان و بنگلادیش را آغاز خواهد کرد.

این شرکت گفته است که سر از تاریخ ۷ آگست سال روان میلادی پروازهای مستقیم از فرودگاه ابوظبی، امارات متحده عربی، به کابل و داکا پایتخت بنگلادیش خواهد داشت.

در نخست «ایر عربیا» هفته سه پرواز در روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه از بوظبی به کابل خواهد داشت.

خطوط هوایی «ایر عربیا» پس از توافق با خطوط هوایی اتحاد، ایجاد شد که ارزان ترین پرواز ابوظبی برای مسافران را فراهم میکند. این شرکت هم به اهداف تجاری و نیز خدمات خطوط هوایی اتحاد را نیز انجام میدهد که از این طریق به بخش در حال رشد سفر ارزان قیمت در بازار منطقه ای پرخته است.

ایر عربیا فعالیت خود را در ماه جولای سال روان میلادی با پرواز به شهرهای الکساندریا و سوهاگ مصر آغاز کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

جمع آوری بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی از کریدت کارت های موبایل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که از آغاز سال روان مالی تا حال از ده درصد مالیه کریدت کارت های تلیفون های همراه بیشتر از ۲.۲ میلیارد افغانی عاید جمع آوری شده است.

این وزارت می‌افزاید که این مالیه با استفاده از سیستم ریل تایم جمع‌آوری شده است.

عبدالصمد حامد پویا سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید:” ما از آغاز سال ۲۰۲۰ تا حال بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی را جمع‌آوری کرده و تسلیم خزانه دولت کرده ایم.”

در همین حال آگاهان به این باور اند که اکنون هم در جمع‌آوری این ده درصد مالیه شفافیت وجود ندارد. آنان می گویند که تاحال وزارت مخابرات نتوانسته است حساب سیم کارت های فعال و کارت های مصرفی شرکت های مخابراتی را دقیق سازد.

سلیم طوفان آگاه امور اقتصادی میگوید: “ما می پذیریم که وزارت مخابرات تا حدی کارهای خود را انجام داده اما اگر به گونه شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی شرکت ها جمع‌آوری شود رقم بلند تر از آنست که تاحال ارایه شده است.”

سیستم ریل تایم از موضوعات جنجال برانگیز در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بوده است. انتقاد ها این است که سیستم ریل تایم تکمیل نیست و نمی تواند به شکل شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی تلیفون های همراه را جمع‌آوری کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending