Connect with us

رویداد های اخیر

استفانو پونتیكوروو به عنوان نماینده ملکی ناتو در افغانستان تقرر یافت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

ناتو در بیانه ای گفته است که استفانو پونتیكورووی ایتالیایی امروز ۱جون به عنوان نماینده جدید ارشد در بخش امور ملکی ناتو در افغانستان به طور رسمی وظیفه اش را اشغال کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت: “من مشتاقانه با او در این مقطع حساس برای آینده افغانستان همکاری می کنم.”

در بیانه آمده است که آقای پونتیکوروو با ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو، که نیروهای ملی افغانستان را در عرصه آموزش و مشاوره کمک می کنند، کار خواهد کرد.

همچنین او با دبیرکل ناتو و شورای آتلانتیک شمالی در مورد تلاش های متحدین آن در افغانستان و روابط با شرکای افغان، همکاری خواهد داد.

بیانیه می افزاید: “وی با اعضای ارشد دولت افغانستان، مقامات افغانستان و دیگر مقامات برجسته ملی و محلی ارتباط برقرار خواهد کرد. او با نمایندگان جامعه بین المللی، جامعه مدنی افغانستان و سازمان های غیردولتی روابط برقرار خواهد کرد.”

وی پیش از این به عنوان سفیر ایتالیا در پاکستان، مشاور دیپلماتیک وزیر دفاع ایتالیا در مسائل سیاسی و نظامی ناتو به شمول افغانستان، معاونت ماموریت ها در سفارت ایتالیا در لندن و مسکو، ایفای وظیفه نموده است.

باید گفت که قبل از وی، نیکولاس کی بریتانیاوی از مارچ ۲۰۱۹ به عنوان نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان خدمت می کرد.

رویداد های اخیر

خلیلزاد: صلح در افغانستان به نفع کشورهای آسیای میانه است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان، تامین صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای آسیای میانه می‌داند.

آقای خلیلزاد در ادامه ی سفرهایش به منطقه با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه در مورد تامین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای صحبت کرده است.

آقای خلیل‌زاد در صفحه تویترش نگاشته است که او با وزیران خارجه ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان در پیوند به سرمایه گذاری و چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه‌ای صحبت کرده است.

 

در تویت خلیلزاد آمده است: “ما در مورد سرمایه گذاری در هر یک کشور و فرصت های فرامرزی بحث نمودیم. ما همچنان در مورد چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه کاوش نمودیم. یک افغانستان باثبات و مرفه برای صلح،‌ امنیت و رفاه در آسیای میانه مُهم است؛ یک آسیای میانه‌ی مشتکل از دولت های بااقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است.”

زلمی خلیل‌زاد در دور تازه سفرهایش به کشور های منطقه تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای برای تامین صلح در افغانستان ایجاد کند.

این مقام امریکایی سفر تازه‌اش را چند روز قبل آغاز کرد. وی روز گذشته با مقام‌های پاکستانی نیز در مورد صلح افغانستان دیدار کرد. زلمی خلیل‎زاد این بار از طریق ویدیو کنفرانس با مقام‌های افغان صحبت خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تعداد مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۲۰۲۲ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در یک شبانه روز ۳۳ تن در نتیجه بیماری کرونا جان های شان را از دست داده و آزمایش کرونای ۱۸۶ تن دیگر مثبت بوده است.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۶ بیمار کووید-۱۹ پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت میگوید: ” در ۲۴ ساعت گذشته از میان ۳۴۱ سمپل آزمایش شده یک ۱۸۶ تست مثبت به ثبت رسیده و ۳۳ جان باخته داریم و ۴۳۶ تن دیگر صحت یاب شده اند.”

درهمین حال وزارت صحت تاکید می ورزد که ولایت های کابل، هرات، بلخ و دایکندی ولایت های هستند که آمار بلند مبتلایان به ویروس کرونا را دارند.

بر اساس آمار وزارت صحت کشور؛ ۶۱ مورد در کابل، ۳۴ مورد در هرات، ۳۱ نمونه در دایکندی، ۱۶ رویداد در کندز، ۱۴ رویداد در بلخ، ۷ نمونه در لوگر، ۶ نمونه در پروان، ۶ نمونه در کندهار، ۳ نمونه در بغلان، لغمان- وردک و پکتیا ۲-۲ مورد و هلمند- ننگرهار نیز ۱-۱ مورد به ثبت رسیده است.

این وزارت تاکید می ورزد که آمار کلی جان باختگان به ۸۰۶ و شمار صحت یاب شدگان به ۱۶۶۰۷ تن رسیده و درمجموع ۳۲۰۲۲ تن درافغانستان مصاب به ویروس کرونا شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending