Connect with us

رویداد های اخیر

دولت ۲۲۸۴ زندانی طالبان را آزاد کرده، نه ۳هزار – شاهین

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 1, 2020)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که دولت از رهایی ۳ هزار زندانی طالبان خبر می دهد، اما در حقیقت كمتر از ۲۵۰۰ نفر آزاد شده اند.

وی گفت که دولت تاکنون تنها ۲۲۸۴ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

شاهین افزوده است که  روند آزادسازی زندانیان باید شفاف باشد و هیچگونه سردرگمی در این روند نباید رخ دهد.

از سوی دیگر، جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، می گوید که قبل از عید، ۱۰۰۰ زندانی طالبان آزاد شده بودند.

به گفته وی؛ رئیس جمهور به مناسبت عید اعلام کرد که ۲ هزار زندانی طالبان را آزاد می کند که منجمله، ۱۰۰۰ تن آنان در روزهای عید رها شدند.

به اساس معلومات، طی سه روز گذشته، دولت ۷۱۰ زندانی طالبان را رها کرده و قرار است ۲۹۰ نفر دیگر نیز آزاد شوند که تعداد کل رها شده گان را به ۳۰۰۰ نفر خواهند رساند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین طالبان، می گوید که به گفته برخی منابع معتبر، برخی قاچاقبران مواد مخدر نیز در لابلای آزادی زندانیان طالبان آزاد شده اند.

به گفته دولت، طالبان نیر در جمع بیش از ۴۰۰ زندانی که آزاد کرده، برخی از آنها غیرنظامیان اند.

هیئت مذاکره کننده دولت از طالبان می خواهد تا به زودی برای مذاکرات بین الافغانی حاضر شوند.

فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده دولت، می گوید که برخی از کشورها آماده میزبانی این مذاکرات هستند و دولت و طالبان باید هرچه زودتر در مورد یک مکان مشخص توافق کنند.

از سوی دیگر، شورای عالی مصالحه ملی، که نهاد مسئول پیشبرد مذاکرات صلح است، از آغاز کار بالای ساختار این نهاد خبر می دهد.

فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره کننده دولت، تاکید ورزیده است که زنان باید نقش تعیین کننده ای را در رهبری این شورا داشته باشند.

روند آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالبان روز یکشنبه مطابق فرمان ریاست جمهوری به اتمام رسید، اما دولت از ادامه این روند چیزی نگفته است؛ ولی تیم فنی طالبان که برای شناسایی زندانیان به کابل آمده، هنوز در کابل است.

باید گفت که پیش از این، منابع به آریانا نیوز گفته بودند که مذاکرات بین الافغان ممکن به تاریخ ۱۰ الی ۱۵ جون آغاز شود؛ طالبان و دولت اما، درین مورد اظهار نظر نکرده اند.

دولت امیدوار است که آزادی زندانیان منجر به آغاز مذاکرات بین الافغانی و کاهش در سطح خشونت شود؛ اما، طالبان اصرار دارند که پس از آزادی ۵هزار زندانی، دور دوم گفتگوهای صلح یعنی مذاکرات بین الفغانی برگزار خواهد شد.

رویداد های اخیر

گزارش: پاکستان گذرگاه چمن- سپین بولدک را برای موترهای باربری باز کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۴ اسد) گذرگاه چمن- سپین بولدک را که اکنون تحت تصرف طالبان است باز کرده و به بیشتر از صد واسطه باربری اجازه دخول به افغانستان داده است.

این در حالی است که گذرگاه چمن-سپین بولدک در اوایل ماه روان میلادی از بهر درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان مسدود شده بود.

عارف کاکر، یک مقام ارشد گمرک چمن به رویترز گفته که:” پاکستان امروز مرزاش با افغانستان را در منطقه چمن باز کرده و تجارت و ترانزیت را که یک ماه متوقف شده بود از سرگرفته است.”

کارکر گفته که این گذرگاه شش روز در هفته باز خواهد بود.

درهمین حال، دو مقام گمرگ پاکستان، به شرط افشا نشدن اسم شان به رویترز گفته که سپین بولدک و شهرک سرحدی ویش تاکنون تحت تصرف طالبان است و آنها نمی‌دانند که چه کسی اموال را تخلیه می‌کنند.

رویترز افروده که مقام‌های پاکستانی تحت فشار بازرگانان بودند تا اجازه دهند اموال شان به افغانستان وارد شوند.

تاکنون وزارت داخله و وزارت مالیه افغانستان و همچنان طالبان در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

این در حالی است که قبل از این جنرال کنت مککینزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده امریکا، که از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان نظارت می‌کند گفته بود که حکومت تلاش میکند تا بندر سپین بولدک را دوباره تصرف کند.

در این اواخر روابط اسلام آباد و کابل روی ربوده شدن سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغان در پاکستان با تیره‌گی روبرو شده است.

در کنار این مقام‌های افغان از پاکستان انتقاد می‌کنند که از طالبان حمایت مالی و نظامی میکند، اما پاکستان این ادعاها ار رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ویلسون: طالبان در برابر زندگی غیرنظامیان بی‌تفاوت اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

راس ویلسون كاردار سفارت امریكا در كابل گفته است كه طالبان در قبال گفتگوهای معنادار صلح «سکوت» اختیار کرده اند.

آقای ویلسون امروز در توییتی گفت که این «سکوت» طالبان نشان دهنده “بی تفاوتی آنها نسبت به زندگی غیرنظامیان افغان است.”

وی تاکید کرده است که  افغانستان “هر روز شاهد مرگ و ویرانی بیشتری است که می تواند با تلاش های خیرخواهانه در میز مذاکره متوقف شود.”

این اظهارات آقای ویلسون در حالی مطرح میشود که یوناما امروز با نشر گزارشی از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش وسط سال ۲۰۲۱ یوناما  در مورد محافظت از غیرنظامیان در نبردهای مسلحانه در افغانستان “تلفات ۵هزار ۱۸۳ غیرنظامی ثبت شده (۱۶۵۹ کشته و ۳۲۵۴ زخمی) که این رقم نشان دهنده‌ی ۴۷ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابهِ سال ۲۰۲۰ می باشد.”

گزارش افزوده که “تعداد تلفات غیرنظامیان در ماه می و جون در مجموع به ۲هزار ۳۹۲ تن (۷۸۳ کشته و ۱۶۰۹ زخمی) رسیده، یعنی این دو ماه بالاترین رقم تلفات را از زمانیکه یوناما ثبت سیستماتیک آن را در سال ۲۰۰۹ آغاز نموده، نشان میدهد. از جنوری تا اپریل ۲۰۲۱ تلفات ۲هزار ۷۹۱ غیرنظامی (۸۷۶ کشته و ۱۹۱۵ زخمی) ثبت شده اند.”

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سرمنشی عمومی سازمان ملل برای افغانستان در این باره گفته است: ” من از طالبان و رهبران افغانستان می‌خواهم که روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و تاثیرات مخرب آن بر غیرنظامیان را در نظر بگیرند. این گزارش هشدار واضحی را ارایه می‌دهد که اگر جلو خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، شمار بی‌سابقه‌ای از افراد غیرنظامی افغان در سال جاری کشته و معلول می‌شوند”.

دیبرا لاینز افزوده است: ” تلاش‌های خود را در میز مذاکره تشدید کنید و جلو جنگ افغان در برابر افغان‌ها را بگیرید. از مردم افغانستان محافظت کنید و آنها را برای آینده بهتر امیدوار کنید.”

یوناما افزوده که اکثریت این تلفات در خارج از شهرها به وقوع پیوسته است و در ادامه هشدار داده اگر این اقدامات نظامی در شهر صورت گیرد عواقب آن برای غیرنظامیان فاجعه بار خواهد بود.

این نهاد افزوده است: “جستجوی راه‌حل نظامی فقط رنج مردم افغانستان را افزایش می دهد.”

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند و همچنان افزوده که زنان، دختران و پسران ۴۶درصد تلفات را متحمل شده اند.

درگزارش یوناما آمده “زنان، پسران و دختران نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ تشکیل می‌دهند که در مجموع ۴۶ درصدِ تلفات غیرنظامیان را شامل می شود. ۳۲ درصد تلفات، کودکان بودند، یعنی در مجموع ۱هزار ۶۸۲ کودک (۴۶۸ کشته و ۱۲۱۴ زخمی) و ۱۴ درصد زنان بودند، یعنی در مجموع ۷۲۷ زن (۲۱۹ کشته و ۵۰۸ زخمی) شده اند.”

گزارش افزوده که مخالفین مسلح دولت مسوول ۶۴ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

در گزارش آمده “عناصر مخالف دولت مسوول ۶۴ درصدِ مجموع تلفات غیرنظامیان هستند:۳۹ درصد توسط طالبان، نزدیک به ۹ درصد توسط داعش و ۱۶ درصد توسط عناصرنامشخصِ مخالف دولت وارد شده اند.”

یوناما افزوده که نیروهای طرفدار دولت مسوول ۲۵ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

با این حال کاردار سفارت امریکا این گزارش را «دلخراش» توصیف کرده است.

راس ویلسون از طرف های درگیر خواسته است که خشونت ها را متوقف و آتش‌بس کنند.

آقای ویلسون در توییتی گفته است: ” آمار گزارش یوناما دلخراش است: ۳۲ درصد از تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال ۲۰۲۱ کودکان بوده اند.”

وی تاکید کرده است: “بخاطر ملت و آینده این کشور، افغانستان نیاز به یک آتش‌بس دارد.”

طالبان گزارش یوناما را رد کرده، اما در مورد اظهارات کاردار سفارت امریکا چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افزایش بی‌جا شدگان داخلی در اثر درگیری‌ها در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان میگوید که در سال روان خورشیدی بیش از ۵۰۰۰۰ خانواده در پی  نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان در سراسر کشور بیجا شده اند.

این وزارت میگوید که برای بیشتر این بیجا شدگان کمک رسانی صورت گرفته است.

محمد رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین وعودت کننده گان، در این باره گفت:” در مجموع حدود ۵۱۰۰۰ خانواده در سال ۱۴۰۰ از محلات شان به دلیل خشونت‌های گروه طالبان بی جا شده و به ساحات حکومت آمده اند خدمت رسانی‌های ما همزمان جریان دارد و ما توانسته ایم برای هفتاد و دو هزار خانواده که بیشتر از چهار صد هزار نفر می شود کمک رسانی کنیم و در دو هفته اخیر بی جا شده ها به حدود چهار ده هزار خانواده می رسد.”

وزارت مهاجرین هشدار می دهد که ادامه خشونت‌ها سبب افزایش بیجا شده‌گان در کشور میشود  که باعث  فاجعه  بزرگ انسانی در افغانستان خواهد شد.

این وزارت افزوده که نا امنی‌ها روند کمک رسانی را با چالش مواجه کرده است.

در همین حال، در پی درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی مالستان و بخش‌ها دیگر ولایت غزنی بیشتر از ۵۰۰۰ خانواده که بیشتر شان زنان و کودکان استند بیجا شده اند.

این خانواده‌ها که یک تعداد شان در غرب  کابل جابجا شده میگویند که با مشکلات جدی روبرو استند.

صفر جعفری، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی میگوید در باره وضعیت بیجاشدگان ابراز نگرانی میکند.

جعفری در این باره گفت:” حمله که بر ولسوالی ما شد و در تصرف طالبان رفت برادر و برادر زاده من شهید شدند و این مردمی که آمده اند مردم غریب هستند و هیچ چیزی برای ادامه زنده گی شان ندارند.”

زینب، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی، در این باره گفت:” ما خانه‌های خود را به خاطر جنگ ترک کردیم و پدرم در جنگ کشته شد ما به کدام گناه کشته می شویم و حکومت چرا امنیت ما را نمی‌گیرد.”

این بیجا شده گان از ادامه کشتار غیرنظامیان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که حکومت در تامین امنیت مردم بی پروا است.

نوروز رحیمی، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی، در این باره گفت:”ما دو شهید از خانواده خود داریم هم طالب می کشد و هم حکومت ما چی کنیم ما چی گناه داریم که با این سرنوشت دچار شده ایم.”

قاسم احمدی، بیجا شده این ولسوالی گفت:” چرا باید ما آواره و کشته شویم و خواست ما از حکومت این است تا امنیت ما را بگیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است