Connect with us

رویداد های اخیر

نتیجه بخشی پلازماتراپی در بیماران کووید-۱۹ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۳۹۹)

به گفته‌ی پزشکان، تطبیق پلازمای خون چندین بیمار را از بخش‌ مراقبت‌های جدی بیمارستان بیرون ساخته و رو به بهبودی برده ‌است.

در بلخ روند تزریق پلازمان خون شفایافته‌ گان بر بیماران به گونه‌ی داوطلبانه ادامه دارد، اما در سطح کلان‌تر، وزارت صحت می‌گوید دنبال گردآوری خون افراد بهبود یافته است و بهره‌گیری از پلازمای خون هنوز در مقیاس کوچک قرار دارد.

پلازمای خون بهبودیافتگان بیماری کرونا، یک دریچه امید بخش برای بهبودی بیماران کووید-۱۹ است.

در بلخ روی نزدیک به ۱۰ بیمار، پلازمای خون بهبودیافته‌ها تطبیق شده و نتیجه بخش بوده است.

پزشکان می‌گویند بیمارانی که در اتاق مراقبت‌های جدی بیمارستان بدون اکسیجن دوام نمی‌آوردند، پس از تطبیق پلازمای خون هم از مراقبت‌های جدی بیرون شدند و هم رو به بهبود اند.

محمد عالم رازقی، پزشک شفاخانه بو علی سینا در بلخ، می گوید: “دو صد سی سی پلازما را بر مریض تطبیق کردیم بعد از ۲۴ ساعت فشارش خوب شد و بعد از ۷۲ ساعت نیاز اش از اکسیجن تمام شد. اکنون مریض خوب است و از پیشرفت به حالت وخامت جلوگیری شد”.

تنها در ولایت بلخ، تطبیق پلازمای خون بر بیمارانی که در وضعیت ناگوار اند، ادامه یافته؛ انتظار می‌رود این روش از میزان مرگ‌ومیر برخاسته از ویروس کرونا بکاهد.

نظام الدین جلیل، رییس صحت عامه بلخ، گفت: “برنامه همین است که با استفاده از این روش، بالاتر از ده نفر پلازما برای شان استفاده شده ‌است. امیدواریم که این روش بتواند مرگ برخاسته از کووید-۱۹ را کاهش دهیم”.

پلازمای خون بخش مایع خون است که در افراد بهبود یافته حاوی انتی‌بادی‌هایی می‌باشد که می‌تواند در وجود، ویرس کرونا را تخریب کند. اما گفته می‌شود زیان‌هایی هم دارد مثلاً، مصاب کردن حجرات سالم در داخل بدن به ویروس کرونا، ایجاد حساسیت‌ها در بیمار و حتا غیرفعال ساختن برخی حجرات.

محمد نبیل فقیریار، مسوول واحد داخله عمومی بیمارستان حوزه‌وی هرات، می گوید کسانی که مشکل قلبی و  یا تنفسی دارند، یا وزن شان بالا است، و یا هم کهن سال هستند، اگر مثلاً ۵۰۰ملی لیتر پلازمای  خون را برای آنها زرق کنیم، شاید مریض تحمل نتواند.

وزارت صحت می‌گوید، میزان بهره‌گیری از پلازمای خون بهبودیافتگان کرونا بر بیماران این ویروس در افغانستان، هنوز اندک است.

شفیق الله شهیم، معین وزارت صحت، می گوید: “زرق پلازمای خون بر بیماران کووید۱۹ در مقیاس خیلی کم است، وزارت صحت عامه دنبال گردآوری خون است”.

باید گفت که در چندین کشور دیگر نیز تاکنون از پلازماتراپی برای درمان بیماران کووید-۱۹ کار گرفته شده که بیش‌تر از نتیجه بخشی این روش گزارش شده‌ است.

از سوی دیگر، نارضایتی مردم از چگونگی ارائه خدمات صحی برای مبارزه با ویروس کرونا افزایش یافته است.

شماری از شهروندان می گویند وضعیت در شفاخانه ها خود نشاندهنده ی چگونگی ارائه خدمات صحی است. آنها از چگونگی ارائه خدمات صحی برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد دارند.

اما وزارت صحت عامه از بهتر شدن ارائه خدمات صحی اطمینان می دهد.

این در حالیست که این وزارت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۵۷ نمونه را مورد آزمایش قرار داده که ۷۶۱ مورد آن مثبت بوده است.

در همین مدت، هفت فرد مبتلا به ویروس کرونا جان باخته و ۳۶۵ تن دیگر شفا یافته اند.

با این حساب شمار مجموعی مصاب شده گان

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اتمر: عدم پیشنهاد زودتر «گزینه شرافتمندانه» به طالبان برای صلح اشتباه بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور می گوید که بزرگترین اشتباه افغانستان در ۱۹ سال پسین این بوده که در مورد آشتی زودتر اقدام نکرده و به طالبان یک «گزینه شرافتمندانه» پیشنهاد نکرده است.

آقای اتمر در گفتگویی با مرکز مطالعات هویر امریکا، گفته است که آتش بس بشر دوستانه، پلان های مشترک آینده، قانون اساسی، از مواردی خواهند بود که در دور نخست گفتگو با طالبان درباره آنها بحث خواهد شد.

وی تاکید کرد که نظام جمهوریت و حفاظت از حقوق بشر در هر گونه توافق با طالبان خط سرخ است. وی گفته که باید توافق صلح احتمالی با طالبان از سوی جامعه جهانی تضمین شود.

آقای اتمر گفته است: “نظام جمهوریت، حفاظت از حقوق بشر و نهادهای تاسیس شده در هرگونه توافق با طالبان خطوط سرخ اند و جهانیان باید عملی شدن توافق را تایید و ضمانت کند، معلوم نیست که چگونه، ولی ما باید شورای امنیت ملل متحد و دوستان بین‌المللی خود را در این مساله دخیل کنیم، این چیزی است که در مورد صلح ما آن‌ را در نظر داریم. “

در حالی که امریکا در حال بیرون کردن نیروهایش از افغانستان است؛ اما حکومت افغانستان میخواهد که این کاهش بر بنیاد شرایط  انجام شود.

سرپرست وزارت خارجه افزوده است: “بسیار مهم است که نیروهای بین‌المللی با در نظرداشت شرایط خارج شوند، باید اطمینان حاصل شود که همه جنگجویان خارجی از افغانستان خارج می‌شوند، هدف من این است که دور کردن جنگجویان خارجی باید یک پیش‌شرط برای خارج شدن سربازان خارجی باشد، چون ما صرف با طالبان صلح نمی‌کنیم، گروهای دهشت افگن بین‌المللی و پاکستانی باید از افغانستان خارج شوند و این امر باید در گفتگوها منعکس شود.”

در همین حال ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان و فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان درباره نهایی ساختن مساله رهایی زندانیان و شروع مذاکرات میان افغانها گفتگو کرده اند.

حفیظ الله نقی عضو رهبری حزب اسلامی میگوید: ” تاهنوز صلح به مسیر نادرست در حرکت است راه حکومت خطا است ونتیجه مثبت در قبال نخواهد داشت “.

این در حالی است که قرار است فردا لویه جرگه مشورتی صلح از بهر رها کردن ۴۰۰ زندانی طالبان در کابل آغاز شود، اما گروه طالبان این جرگه را غیرقانونی و مانع ایجاد کردن در برابر صلح دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending