Connect with us

رویداد های اخیر

کشته و زخمی شدن بیش از ۴۰۰ تن نیروی افغان طی یک هفته اخیر

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۵, ۱۳۹۹)

وزارت داخله تایید می‌کند که در یک هفته‌ی گذشته ۴۲۲ سرباز امنیتی در ۲۹ ولایت افغانستان از اثر بیش از دوصد حمله طالبان کشته و یا زخمی شده ‌اند.

پس از آتش بس سه روز عید، آتش‌بس اعلام ناشده میان نیروهای دولتی و طالبان به اجرا گذاشته شد.

اما دولت افغانستان، از عمل‌کرد طالبان در دوره‌ی کاهش خشونت‌ها ناراض است،  وزارت داخله می‌گوید، در یک هفته‌ی گذشته، طالبان ۲۲۲ تحرک نظامی داشته اند که به جان باختن و یا زخمی شدن صدها نظامی انجامیده ‌است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، می گوید: “در هفته گذشته ۲۲۲ مورد تحرک در ۲۹ ولایت افغانستان وجود داشته که از اثر ان ۴۲۲ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی شهید و مجروح گردیده اند. موج خشونت‌هایی را که طالبان ایجاد کرده اند، حمله به نیروهای امنیتی بوده پس از هفته کاهش خشونت”.

دفتر شورای امنیت ملی نیز می‌گوید، هم سطح خشونت‌ها از سوی طالبان بالا رفته و هم تلفات برخاسته از آن. دفتر مشاور شورای امنیت، طالبان را به عهد شکنی در تعهدات روی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها متهم می‌کند.

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، گفته است: “تلفات نسبت به گذشته کم نشده، در خشونت‌ها کاهش نیامده، طالبان نسبت به گذشته حملات را بیش‌تر ساخته اند و از آدرس خود برای صلح تلاش نکرده اند و برای جنگ هنوزهم تلاش می‌کنند.”

بربنیاد آمار نهادهای امنیتی، پس از توافق دوحه میان آمریکا و طالبان، در درازای بیش از صد روز، طالبان بالاتر از ۳۵۰۰ حمله داشته اند، به شمول بیش از هشت حمله‌ی انتحاری.

سید شاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، می گوید: “در بیش‌تر ولایت‌ها نسبت به گذشته طالبان، حملات، زیان رساندن به تاسیسات عامه و تلفات افراد ملکی را بالا برده اند”.

حکومت، طالبان را مسئول ترورهای اخیر عالمان دین نیز اعلام می‌کند، اما این گروه دست شان را در انفجارهای پسین بر مسجدها رد و آنرا نکوهش کرده‌اند.

در کنار این، طالبان گفته‌اند که در حملات نظامی‌ای که به قربانی شدن افراد ملکی انجامیده

رویداد های اخیر

کمک بنیاد بیات به صدها خانواده‌ نیازمند در میدان وردک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

به ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات یک محموله بزرگ این کمک‌ها برای صدها خانواده نیازمند در ولایت میدان وردک توزیع شد.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که این مساعدت‌های زمستانی که شامل آرد، روغن و برنج میباشد به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می‌شود و قبلا در ولایات مختلف ما این پروگرام را داشتیم ما توزیع کردیم امروز هم در ولایت میدان وردک بر یک تعداد از مستحقین که قبلا سروی شده اند مواد آوردیم توزیع میکنیم این مواد شامل آرد، برنج و روغن می‌شود و این کمک‌ها انشاالله در دیگر ولایت‌های باقی مانده نیز به مستحقین توزیع خواهد شد.”

در همین حال کسانی که از این بسته‌های کمکی مستفید شده اند، از دیگر نهادهای مدد رسان نیز میخواهند که در چنین اوضاع دشوار دست نیازمندان را بیگرند.

یک در یافت کننده کمک در این باره گفت:” در این فصل زمستان که مردم همه فقیر و بیچاره استند برای ما کمک کرده اند تشکر میکنیم و میخواهیم که باز هم برای ما کمک کنند.”

دریافت کننده دیگر در این باره گفت:” ما مردم بسیار بیچاره و در مانده استیم تا حال هیچ کمکی صورت نگرفته بود و از بنیاد بیات تشکر میکنیم که ما را در این اوضاع دشوار کمک کرده است.”

دریافت کننده دیگر افزود:” در این زمستان سرد همرای کمک کرده اند بسیار متشکریم و میخواهیم که به کمک‌های شان برای ما ادامه بدهند تا ما از این وضعیت دشوار بیرون شویم.”

این مساعدت ها در حالی برای نیازمندان صورت میگیرد که بیکاری و افزایش قیمت مواد غذایی در این سرمای سنگین؛ بیشتر دامنگیر مردم شده و خانواده های زیادی با آن روبرو استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار ریاست استخبارات امارت اسلامی به رسانه‌ها

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان امروز در یک اعلامیه از رسانه‎‌ها خواسته تا از نشر خبرهای بی اساس و شایعات خودداری نمایند.

این ریاست گفته که یکتعداد از چهره‌ها برای بدست آوردن تابعیت کشورهای خارجی به ارزش‌های ملی و اسلامی توهین میکنند.

در اعلامیه آمده” یک‌تعداد از چهره‌ها، برای به‌دست آوردن تابعیت از کشورهای غربی، می‌خواهند به ارزش‌های اسلامی و افغانی توهین نمایند، با وارد ساختن اتهامات بی اساس بالای نیروهای امنیتی  می‌خواهند برای خود کیس ساخته و به خارج بروند.”

 اعلامیه افزوده” با تأسف که عده‌ی از رسانه‌ها نیز بلندگوی این‌چنین افراد گردیده است.”

ریاست استخبارات گفته که “توهین به مقدسات و شعائر بعد ازین برای مردم قابل تحمل نبوده.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جوبایدن بار دیگر از خروج نیروهای اش از افغانستان دفاع کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، میگوید که  هیچ کس نمی‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند.

بایدن که به مناسبت یک ساله‌گی حضور اش در کاخ سفید امریکا به عنوان رییس جمهور امریکا در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد، گفت که پس از ۲۰ سال حضور امریکا در افغانستان هیچ راهی آسانی برای خروج وجود نداشت.

او در این باره گفت:” اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید.”

بایدن همچنان میگوید اگر نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج نمی‌کرد، باید نیروهای بیش‌تر می‌فرستاد.

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت جاری افغانستان می افزاید که امریکا نمی‌تواند هر مشکلی را در جهان حل کند.

بایدن افزود:” پرسش این بود که آیا من هم‌چنان به خرج کردن آن مقدار پول در هفته در افغانستان ادامه می‌دادم؛ زیرا می‌دانستم که این آیده که بتوانم موفق شوم، به غیر از فرستادن کیسه‌های جسد بیشتر به خانه، بسیار غیرعادی بود.”

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید که افغانستان یک کشور متحد است و موضوعات داخلی کشور به خارجیان متعلق نیست.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ایالات متحده امریکا با همه پالیسی‌ها و استراتیژی‌های خود در افغانستان ناکام شده، قضایای داخلی افغانستان دیگر به آنها ارتباط نمیگیرد اینجا دولت و ملت است که سرنوشت افغانستان به آنها تعلق دارد و به مداخله دیگران نیاز نیست افغانستان واحد و متعهد میماند.”

این درحالی است که در دو دهه گذشته، عملیات تحت رهبری ایالات متحده در خاک افغانستان سبب کشته شدن بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی و بیش از ۶۰ هزار زخمی شده است.

در این مدت  حدود ۱۱ میلیون نفر مجبور به ترک کشور شدند.

عزیز رفیعی، رییس پشین مجتمع جامعه مدنی، در این مورد گفت:” دیپلوماسی آینده افغانستان از یک دید ملی در افغانستان و یک دید فراگیر در افغانستان مطرح شود تا ما بتوانیم با این چالش‌ها و با این مصیبت وارده و مبارزه بسیار قاطعانه به عنوان یک ملت انجام بدهیم.”

این اظهارات جوبایدن در حالی صورت می‌گیرد که خروج امریکا و متحدان اش از افغانستان از عوامل اصلی سقوط نظام پیشین دانسته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending