Connect with us

رویداد های اخیر

بیش از ۸ میلیون کودک افغان نیازمند کمک های بشردوستانه اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 13, 2020)

نهاد بین الملی حمایت از کودکان می‌گوید که قبل از شیوع کرونا رقم کودکان نیازمند در افغانستان ۵ میلیون بود، در حالیکه از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون، در این رقم حدود ۳ میلیون افزایش آمده است.

 دفتر بین الملی حمایت از کودکان می‌گوید که شیوع ویروس کرونا، کودکان نیازمند کمک های بشردوستانه را افزایش داده است. 

مریم عطایی، سخنگوی نهاد حمایت از کودکان، چنین می گوید:” با شیوع کووید-۱۹ در افغانستان از هر ده کودک، ۴ کودک نیازمند کمک های بشر دوستانه هستند. با اضافه اینکه در جریان سال ۲۰۲۰ بیش از ۵ میلیون کودک نیازمند کمک های بشر دوستانه بودند؛ با آمدن کرونا این رقم به ۸،۱۲  میلیون کودک می رسد.”

ازینرو، دفتر بین الملی حمایت از کودکان خواهان توجه جدی دولت افغانستان و جامعه جهانی در این مورد است.

اما وزارت کار امور اجتماعی با رد این رقم می‌گوید که نزدیک به ۶ میلیون کودک آسیب پذیر در افغانستان وجود دارد و در فصل ویروس کرونا هم تدابیر ویژه برای جمع آوری کودکان روی جاده داشته است.

غلام حیدر جیلانی، معیین امور اجتماعی وزارت کار، گفت: “ما تصمیم داریم در فصل کرونا کودکان روی جاده را به کودکستان های که رخصت هستند جمع کنیم و یا هم اگر بتوانیم اینها را دوباره با خانواده هایشان مدغم بسازیم، و تلاش ما این است که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اینها را جمع آوری کنیم.”

ویروس کرونا تهدید ویژه برای کودکان کارگر و زباله گرد افغان که از صبح تا شام روی جاده ها در پی نان سرگردان اند، متوجه ساخته است.

ارقام ارائه شده این اطفال از سوی وزارت کار و دفتر سازمان ملل در افغانستان، قرار ذیل است:

بیش از ۶ میلیون کودک آسیب پذیر در کشور وجود دارد که از این میان ۳،۷ میلیون کودک از تحصیل به دور اند؛ بیش از ۲ میلیون کودک کارگر وجود دارد که ۱،۲ میلیون آن کار شاقه انجام می دهند؛ بیش از ۱۰۰ هزار کودک معلول اند و بیش از ۱۰۰ هزار کودک دیگر یتیم و بی سرپرست میباشند.

از سوی هم در آغاز سال روان، مدیر کل اجتماعی شهرداری تهران، از تهیه فهرستی از کودکان کارگر افغان خبر داد که قرار است به افغانستان برگردانده شوند؛ به علت اینکه این کودکان می توانند موجب بیشتر شیوع ویروس کرونا در تهران شوند.

رویداد های اخیر

در سه انفجار پی هم بالای یک مکتب در کابل ۳۰ نفر جان باختند و ۵۲ تن زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

در پی سه انفجار در برابر یک مکتب در غرب شهر کابل ۳۰ تن جان باخته و ۵۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

وزارت داخله جان باختن ۳۰ تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را تایید کرده است.

اما منابع می گویند که در این انفجار ها بیش از ۴۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر هم زخمی شده اند.

منابع امنیتی می گویند که نخست یک حمله کننده موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر مکتب سیدالشهدا  در منطقه دشت برچی کابل انفجار داد و سپس دو حمله انتحاری حین خروج دانش آموزان این مکتب رخ داده است.

بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد به بیمارستان علی جناح انتقال داده شده است، بیمارستان مملو از جسد، زخمی و افرادی است که نزدیکان شان قربانی شده اند.

تا هنوز گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

طالبان در اعلامیه ای دست داشتن در این حمله را رد و این انفجارهای را محکوم کرده است.

این گروه گفته است که این انفجار کار داعش بوده است.

این حمله با واکنش تند داخلی و خارجی نیز مواجه شده است.

رییس جمهور غنی این حمله «وحشیانه» توصیف کرده و طالبان را عامل آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: “طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت شان یکبار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ مینمایند.”

شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز بر دانش‌آموزان در حوزه سیزدهم کابل، آن را «بزدلانه» و «تروریستی» خوانده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از حمله امروز در دشت برچی ابراز انزجار کرده و آن «وحشیگری» توصیف کرده است.

این نهاد گفته است: “بسیاری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. به خانواده های قربانی صمیمانه تسلیت می گوییم و ما آرزوی بهبودی سریع برای آسیب دیدگان داریم.”

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز انفجار امروز را محکوم کرد و اظهار داشت: “حمله وحشتناک در منطقه دشت برچی در کابل یک عمل حقیرانه تروریستی است. هدف قرار دادن دانش آموزان در مکتب دخترانه در واقع حمله به آینده افغانستان است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در دشت برچی کابل؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

حوالی ساعت ۴:۲۷ پس از چاشت امروز (شنبه، ۱۸ ثور) انفجاری در منطقه دشت برچی کابل به وقوع پیوسته است.

گواهان می گویند که این انفجار در نزدیکی مکتب سید الشهدا در دشت برچی به وقوع پیوسته است.

وزارت داخله گفته است که تا کنون ۳۵ زخمی از محل به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

منابع گفته اند که به اساس آمار ابتدایی ۱۳ تن در این انفجار جان باخته اند، اما این آمار تا کنون از سوی نهاد های رسمی تایید نشده است.

گفته می شود بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد دانش آموزان اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی نماینده‌گان زنان از پیامدهای خروج سربازان خارجی از افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

وزارت امور خارجه میگوید که روز گذشته (جمعه، ۱۷ ثور) نماینده‌گان زنان در شورای ملی با برخی از اعضای کانگرس امریکا در یک نشست مجازی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان گفتگو کردند.

این وزارت می افزاید که زنان افغان از پیامدهای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

این وزارت می افزاید که در این نشست اعضای کانگرس امریکا تعهد کردند که نگرانی مطرح شده را در مجلس سنا و بعدا با حکومت آن کشور شریک خواهند کرد.

این اعضای مجلس سنای امریکا از افغانستان و دست آوردهای دو دهه گذشته حمایت کردند.

این زنان افغان خروج سربازان خارجی و تداوم همکاری‌ها با نیروهای افغان را بهترین فرصت برای دفاع مستقلانه از افغانستان خوانده اند.

در یک بیانیه ای وزارت خارجه آمده است که “اعضای پارلمان کشور با اشاره به مزیت‌های ساختارهای دموکراتیک در جریان دو دهه پسین برای نسل جوان، بر خواست و اراده برحق مردم افغانستان مبنی بر عدم برگشت دوره تاریک نظام طالبانی در افغانستان، تأکید کردند.”

این نماینده شورای ملی افزایش خشونت‌ها و ادامه ترورهای هدفمند را نقض توافقنامه دوحه دانسته است.

این نماینده‌گان افغان از ” همتاهای امریکایی شان خواستند تا در راستای متقاعد ساختن طالبان و حامیان منطقه‌یی شان جهت پذیرفتن آتش‌بس فوری و دایمی در کشور، همکاری نموده توجه بیشتر مبذول بدارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است