Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت خارجه افغانستان ادعای پاکستان مبنی بر حمایت هند از طالبان پاکستانی را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت خارجه افغانستان ادعای پاکستان در پیوند به همکاری هند با طالبان پاکستانی را در خاک افغانستان رد میکند.

پس از آنکه هند گفت پاکستان لانه ی امن گروه‌های هراس افگن در منطقه است؛ حالا پاکستان ادعا میکند که هند طالبان پاکستانی را در خاک افغانستان پشتیبانی میکند و از آنها بر ضد پاکستان کار میگیرد. به باور پاکستان، هند در پیچیده گی اوضاع در افغانستان دست دارد.

عایشه فاروقی سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، گفته است: “هند با متهم کردن پاکستان می خواهد توجه جهان را از پشتیبانی این کشور از تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان منحرف کند. در حقیقت هند در تلاش ایجاد پیچیده گی در روند صلح افغانستان است”.

اما همزمان کابل در برابر این گفته‌های پاکستان واکنش تندی دارد. وزارت خارجه در اعلامیه‌ای ادعای پاکستان مبنی بر حمایت هند از طالبان پاکستانی و فعالیت برضد پاکستان را رد میکند و اطمینان میدهد که خاک افغانستان هرگز برضد هیچ کشوری کار گرفته نخواهد شد.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: “به هیچ گروهی اجازه داده نمی شود که از خاک افغانستان بر ضد کشوری استفاده شود. از کشورهای منطقه هم میخواهیم که در روند صلح افغانستان همکاری کنند و نقش سازنده بازی کنند، صلح دائمی در افغانستان به این معنا است که گروه های هراس افگن نتوانند تهدیدی به منطقه ایجاد کنند.”

درهمین حال ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان از سیاست هند در برابر افغانستان حمایت میکند و میگوید که دهلی نو نقش خوبی در تلاش های اخیر صلح میان حکومت افغانستان و طالبان بازی کرده است.

کابلوف می گوید: “سیاست دهلی نو برای تعامل با طالبان موثر بوده است. به ویژه در تلاش‌های اخیر گفتگوهای میان افغانی و تبدیل تحریک طالبان به یک نیروی فعال و قانونی سیاسی”.

این درحالیست که پس از امضای توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان، نشانه‌هایی از ظهور گروه های جنگجوی دیگر دیده شده است. گروه هایی که حکومت می گوید پشتیبانی مستقیم پاکستان را دارند. اما پاکستان ادعا دارد که نقش کلیدی در تلاش‌های صلح افغانستان بازی کرده است.

اخبار ساحوی

به شمول فرماندهان کلیدی ۱۶ طالب مسلح در بغلان و بدخشان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در شاهراه بغلان-سمنگان دست کم پانزده جنگجوی این گروه کشته شدند.

فرماندهی پولیس بغلان در خبرنامه ای گفته است که طالبان مسلح روز گذشته در این شاهراه حملات گسترده ای انجام دادند و شاهراه را نیز مسدود کردند.

در خبرنامه آمده است که در نتیجه ضد حمله نیروهای پولیس، امنیت ملی، ارتش ملی و نیروهای ویژه پولیس و حملات هوایی به شمول قاری جمعه گل یک فرمانده طالبان، ۱۵ جنگجوی این گروه کشته شدند و حملات این گروه نیز به عقب زده شده است.

در همین حال، ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان میگوید که طالبان مسلح روز گذشته بالای منطقه پهندره مربوط ولسوالی یفتل  حمله کردند که با مقامات شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیده و طالبان عقب نشینی کردند.

به گفته آقای روحانی در نتیجه این درگیری شمس الله قاضی نام نهاد طالبان کشته و دو تن فرمانده کلیدی این گروه نیز زخم برداشته اند، “خوشبختانه به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در ننگرهار؛ یک فرمانده پولیس محلی کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

یک فرمانده پولیس محلی در ولایت ننگرهار در نتیجه حمله انتحاری کشته شد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که یک موتر مملو از مواد انفجاری حوالی ساعت ۱۰:۳۰صبح امروز در بازار مرکزی ولسوالی خیوه انفجار کرد.

به گفته وی در نتیجه میرزمان فرمانده پولیس محلی این ولسوالی با دو محافظش کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را تا اکنون کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending