Connect with us

رویداد های اخیر

احتمال تغییر در اعضای هیئت مذاکره کننده صلح حکومت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۸, ۱۳۹۹)

منابع نزدیک به عبدالله عبدالله از احتمال تغییر در هیئت مذاکره کننده صلح حکومت خبر میدهند.

در آستانه ی آغاز مذاکرات میان افغانی، از شورای عالی مصالحه ملی خبر میرسد که احتمالا در ترکیب هیئت مذاکره کننده صلح حکومت تغییرات به میان آید.

ازسویی هم برخی منابع دیگر به آریانانیوز میگویند که در آستانه ی آغاز مذاکرات بین الافغانی در برخی اعضای هیئت مذاکره کننده علائم بیماری کوید-۱۹ دیده شده و در قرنطینه بسر میبرند.

این منابع می افزایند که به همین دلیل نخستین نشست مذاکرات بین الافغانی از راه دور برگزار خواهد شد.

فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده صلح حکومت، می گوید: “هیئت آماده گی را دارد. اکنون طالبان باید آماده گفتگو شوند”.

 دراین میان کابل گفته است که با تکمیل شدن رهایی ۳ هزار زندانی طالب، رهایی دیگر زندانیان مشروط به کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان خواهد بود.

 در همین حال نیکولاس کی، نماینده پیشین ملکی ناتو در افغانستان، گفته است: “اگر طالبان به تعهدات شان پابند نباشند، توافقی نخواهد بود، طالبان حملات خود را بر نیروهای خارجی متوقف کرده اند اما به کشتن نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده اند، و غیرنظامیان را در مناطق روستایی هدف قرار می دهند و تلفات غیرنظامیان ناشی ازاین حملات بلند است. ما با دولت افغانستان به خاطر رهایی زندانیان بیشتر طالبان کار می کنیم که بخشی از اعتماد سازی و زمینه سازی آغاز گفتگوی میان افغان ها است”.

این در حالیست که زلمی خلیلزاد در دور تازه سفرش پس از دوحه به اسلام آباد و کابل سفر خواهد کرد و انتظار می رود که او این‌بار در تفاهم با طالبان و حکومت زمان و مکان گفتگوهای میان افغانی را نهایی بسازد.

هرچند گفته شده است که طالبان قطر را جای مناسب برای این گفتگوها میدانند؛ اما حکومت افغانستان علاقه ندارد تا این گفتگوها در دوحه برگزار شود.

رویداد های اخیر

زلزله شدید در ولایت بادغیس جان ۲۶ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت بادغیس می‌گویند که آمار تلفات ناشی از زلزله روز دوشنبه (۲۷جدی) در این ولایت در حال افزایش است.

مرکز این زلزله ولسوالی قادس گفته شده است که در نتیجه ۷۰۰ خانه مسکونی تخریب شدند و ۲۶ تن هم جان باختند.

دراین زلزله به قریه‌های بادروک، خاک پلک، و بند سفید ، سلطان‌ها، قالی چرخ، درزره غوندی و گلچین ولسولی قادس بیشترین تلفات و خسارات وارد شده است.

مولوی بازمحمد سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در ولایت بادغیس می‌گوید که درمیان جان باخته‌گان، ۵ زن و ۴ طفل نیز شامل می‌باشند.

به گفته مقام‌ها تیم‌های کمک رسان صبح امروز به محل رویداد رسیده اند، و به گفته آنان میزان خسارات در قادس زیاد است و نیاز بیشتر به کمک‌های فوری وجود دارد.

گفته می‌شود این زلزله حتی ولایت‌های هرات و غور را هم تکان داده است که منار جام در غور نیز آسیب دیده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاری مدیترانه‌ای اروپا، این زلزله در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای پاکستانی ۲۱ راکت به ولایت کنر شلیک کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

حمدالله همدرد، سخنگوی لوای اول سرحدی امارت اسلامی در زون شرق به آریانانیوز گفته است که دو روز قبل (یکشنبه۲۶جدی) درگیری بین نیروهای مرزی پاکستان و امارت اسلامی در نزدیکی خط دیورند در ولسوالی سرکانو ولایت کنر رخ داد که به کسی آسیب نرسیده است.

به گفته همدرد این درگیری تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و نیروهای امارت اسلامی در پاسخ به آنسوی خط راکت شلیک کرده اند، اما از تلفات آن اطلاعات در دست نیست.

همدرد افزود:”شب گذشته (یکشنبه شب) در ولسوالی سرکانو ولایت کنر میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی درگیری رخ داد که در پاسخ، نیروهای امارت اسلامی به سوی پاکستان راکت شلیک کردند و احتمالاً در آنجا تلفاتی وارد شده باشد، اما به نیروهای ما و مردم آسیبی نرسیده است.”

راکت پراگنی‌های پاکستان به کنر پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرأ نیروهای امارت اسلامی مانع حصارکشی نیروهای پاکستانی را در امتداد خط دیورند در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار شدند.

پیش از این، مقام‌های امارت اسلامی در شرق گفته بودند که ۳۲ پوسته جدید امنیتی را در امتداد خط دیورند در چهار ولسوالی ولایت کنر ایجاد می‌کنند تا به حملات پاکستان پاسخ دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending