Connect with us

رویداد های اخیر

سفر خلیلزاد به کابل به منظور حل تنش ها برای شروع گفتگوهای میان افغانی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ی آمریکا برای صلح افغانستان به تاریخ ۲۹ جولای از کابل بازدید نمود و در دیدارش با رهبران افغان، تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده فراراه گفتگوهای میان افغانی را به بحث گرفت.

سفارت آمریکا در کابل طی اعلامیه ی که به روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که خلیلزاد با رییس جمهور اشرف غنی، رییس شورای عالی مصالحه داکتر عبدالله عبدالله، رییس جمهور پیشین حامد کرزی و دیگر مقامات دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است: “خلیلزاد در مورد تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده گفتگوهای میان افغانی بحث و گفتگو نموده است از جمله کاهش خشونت ها از سوی دو طرف بعد از آتش بس عید قربان و آزادی کامل زندانیان.”

خلیلزاد روی توقف خونریزی و استفاده از این فرصت تاریخی برای صلح تاکید کرده است.

در اعلامیه همچنان آمده است: “سفیر خلیلزاد همچنان در مورد تلاش های منطقوی و بین المللی در حمایت از گفتگوهای میان افغانی معلومات ارایه کرده است.”

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به روز پنجشنبه گفته است که این گروه ۸۲ زندانی دولت افغانستان را از قید این گروه آزاد نموده است.

شاهین اذعان داشت که این گروه پروسه آزادی زندانیان حکومت را تکمیل و تعداد زندانیان آزاد شده را به ۱۰۰۰ رسانده است.

شاهین به روز چهارشنبه از دولت افغانستان خواست تا پروسه آزادی زندانیان طالب را به اساس توافق امضا شده میان آمریکا و طالبان در دوحه تکمیل کند.

این گروه همچنان آتش بس سه روزه را برای عید قربان در نظر گرفته است و به جنگجویان اش دستور داده است تا از حمله به نیروهای افغان دست بردارند.

در اعلامیه ی این گروه در تویتر آمده است که جنگجویان طالب دستور دارند تا بر روی نیروهای افغان حمله ی انجام ندهند مگر اینکه بخواهند حمله ی ارتش را جواب بدهند.

در اعلامیه ی طالبان آمده است: “بخاطر که هموطنان ما ایام مبارک عید را با اطمینان و خرسندی بیشتر سپری نمایند، به همه مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده میشود که در سه شب و روز عید مبارک اضحی از طرف خود هیچ نوع عملیات را علیه دشمن اجرا نکنند.”

از سوی دیگر بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که حکومت ایران به دولت افغانستان و طالبان گفته است که چالش های باقی مانده را حل کنند و گفتگوهای میان افغانی را شروع نمایند.

امینیان به آریانا نیوز گفته است: “مقامات حکومت افغانستان برای بدست آوردن صلح باید متحد باشند. ما هم از هردو طرف خواسته ایم تا اختلافات شان را کنار گذاشته و روی نظام سیاسی جمهوری به توافق برسند. ایران از دو طرف خواسته است تا خشونت ها را پایان دهد.”

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است