Connect with us

رویداد های اخیر

سفر خلیلزاد به کابل به منظور حل تنش ها برای شروع گفتگوهای میان افغانی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ی آمریکا برای صلح افغانستان به تاریخ ۲۹ جولای از کابل بازدید نمود و در دیدارش با رهبران افغان، تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده فراراه گفتگوهای میان افغانی را به بحث گرفت.

سفارت آمریکا در کابل طی اعلامیه ی که به روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که خلیلزاد با رییس جمهور اشرف غنی، رییس شورای عالی مصالحه داکتر عبدالله عبدالله، رییس جمهور پیشین حامد کرزی و دیگر مقامات دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است: “خلیلزاد در مورد تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده گفتگوهای میان افغانی بحث و گفتگو نموده است از جمله کاهش خشونت ها از سوی دو طرف بعد از آتش بس عید قربان و آزادی کامل زندانیان.”

خلیلزاد روی توقف خونریزی و استفاده از این فرصت تاریخی برای صلح تاکید کرده است.

در اعلامیه همچنان آمده است: “سفیر خلیلزاد همچنان در مورد تلاش های منطقوی و بین المللی در حمایت از گفتگوهای میان افغانی معلومات ارایه کرده است.”

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به روز پنجشنبه گفته است که این گروه ۸۲ زندانی دولت افغانستان را از قید این گروه آزاد نموده است.

شاهین اذعان داشت که این گروه پروسه آزادی زندانیان حکومت را تکمیل و تعداد زندانیان آزاد شده را به ۱۰۰۰ رسانده است.

شاهین به روز چهارشنبه از دولت افغانستان خواست تا پروسه آزادی زندانیان طالب را به اساس توافق امضا شده میان آمریکا و طالبان در دوحه تکمیل کند.

این گروه همچنان آتش بس سه روزه را برای عید قربان در نظر گرفته است و به جنگجویان اش دستور داده است تا از حمله به نیروهای افغان دست بردارند.

در اعلامیه ی این گروه در تویتر آمده است که جنگجویان طالب دستور دارند تا بر روی نیروهای افغان حمله ی انجام ندهند مگر اینکه بخواهند حمله ی ارتش را جواب بدهند.

در اعلامیه ی طالبان آمده است: “بخاطر که هموطنان ما ایام مبارک عید را با اطمینان و خرسندی بیشتر سپری نمایند، به همه مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده میشود که در سه شب و روز عید مبارک اضحی از طرف خود هیچ نوع عملیات را علیه دشمن اجرا نکنند.”

از سوی دیگر بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که حکومت ایران به دولت افغانستان و طالبان گفته است که چالش های باقی مانده را حل کنند و گفتگوهای میان افغانی را شروع نمایند.

امینیان به آریانا نیوز گفته است: “مقامات حکومت افغانستان برای بدست آوردن صلح باید متحد باشند. ما هم از هردو طرف خواسته ایم تا اختلافات شان را کنار گذاشته و روی نظام سیاسی جمهوری به توافق برسند. ایران از دو طرف خواسته است تا خشونت ها را پایان دهد.”

اخبار ویژه

مقام‌های ارزگان: ۲۸ پولیس پس از تسلیم شدن به طالبان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح ۲۸ پولیس ملی و محلی را پس از تسلیم شدن در ولایت ارزگان، کشته اند.

زرگی عبادی سخنگوی والی ارزگان می‌گوید که پس از آنکه وضعیت امنیتی ولسوالی گیزاب بدتر شد، شماری از نظامیان  از  پاسگاه های شان عقف نشینی کردند و برخی پاسگاه های دیگر در محاصره شدید طالبان قرار گرفت.

وی می افزاید که طالبان مسلح با آنکه به نیروهای موجود در شماری پاسگاه وعده دادند که پس از تسلیمی، آنان را رها خواهند کرد اما، ۲۸ پولیس ملی و محلی پس از تسلیم شدن، از سوی طالبان کشته شدند.

این مقام محلی میگوید که اجساد این سربازان شام روز گذشته از سوی بزرگان محلی به مرکز ولسوالی گیزاب آورده شد.

وی می افزاید که وضعیت امنیتی این ولسوالی اکنون در اداره نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارد.

اما طالبان با رد این خبر میگوید که نیروهای افغان در نبرد رو در رو جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ازبیکستان خواستار ایجاد کمیته دایمی در مورد افغانستان در سازمان ملل متحد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبیکستان روز چهارشنبه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست تا کمیته دایمی سازمان ملل متحد را برای هماهنگی تلاش های صلح و برای تسهیل یک راه حل سیاسی پایدار در افغانستان، ایجاد کند.

آقای میرضیایف گام های که کشورش در امر تلاش برای ایجاد صلح در افغانستان برداشته است، از جمله مجمع بزرگ بین المللی که در مارچ ۲۰۱۸ در تاشکند برگزار شد، را بیان کرد.

از آن زمان، ازبیکستان سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های ریلی و حمل و نقل در افغانستان و همچنین در بخش انرژی و آموزش انجام داده است.

 میرضیایف در سخنرانی خود در سازمان ملل گفته است که دولت وی مذاکرات گسترده ای را با تمام احزاب و جنبش های سیاسی در افغانستان از جمله طالبان انجام داده است.

 وی گفته است: “ما افغانستان را بخش جدا ناپذیر آسیای میانه می دانیم. کنفرانس سطح عالی تاشکند در مورد افغانستان در مارچ ۲۰۱۸ مرحله جدیدی برای تحکیم تلاش های بین المللی برای حل مساله افغانستان شد.”

رییس جمهوری ازبیکستان افزوده است: “ما کاملا از گفتگوهای صلح افغانستان که در سپتامبر سال جاری در دوحه آغاز شده پشتیبانی می کنیم. ما امیدواریم که این مذاکرات به ایجاد صلح و ثبات در سرزمین بسیار رنج دیده افغانستان کمک کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمک بنیاد بیات به قربانیان جنگ و سیلاب‌ها در میدان وردک

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

کمک‌های بنیاد بیات برای آسیب دیدگان از سیلاب ها و درگیری های اخیر در ولایت میدان وردک توزیع شد.

بنیاد بیات به ادامه کمک هایش به سیلاب زدگان اخیر در کشور پس از پروان،  برای آسیب دیدگان از سیلاب و درگیری ها اخیر در میدان وردک کمک کرد.

مسوولان این بنیاد می‌گویند که این کمک‌ها شامل برنج، روغن، ماکارونی و آرد می باشد.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “کمک برای هموطنان عزیز در هر وقت و زمانش آماده بوده و امروز هم در ولایت میدان وردک به سیلاب زدگان یک مقدار مواد غذایی شامل آرد، روغن و برنج و مواد غذایی و برای مستحقین توزیع میگردد.”

احسان الله آرینزی مشاور بنیاد بیات میگوید: “چند روز پیش ما به کمک مردم پروان رفته بودیم، امروز ما میدان شهر استیم و به اهالی که از ولسوالی های بهسود، نرخ، چرخ و سید آباد آمده اند کمک بنیاد بیات (برگ سبز تحفه درویش) را تقسیم کنیم.”

مسوولان بنیاد بیات می گویند که این کمک ها برای نیازمندان در دیگر ولایت ها نیز توزیع خواهد شد.

میدان وردک از ولایت های ناامن کشور است در یک ماه اخیر شماری زیادی از باشنده های آن از اثر سیلاب ها و جنگ های شدید متضرر شده اند.

مقام های حکومتی در این ولایت می گویند که کمک های بنیاد بیات برای خانواده های آسیب دیده قابل قدر است و دیگر نهاد نیز باید دست به چنین اقدام بزنند.

در همین حال خانواده های که این کمک ها را دریافت کرده اند، از بنیاد بیات قدردانی کرده و از نهادهای دیگر نیز خواسته اند به آنان کمک کند.

بنیاد بیات بیش از یک و نیم دهه است که در سراسر کشور به نیازمندان کمک می کند و در همچون مواقع برای رسیدگی به افراد و خانواده های آسیب دیده پیش قدم بوده است .

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending