Connect with us

رویداد های اخیر

سفر خلیلزاد به کابل به منظور حل تنش ها برای شروع گفتگوهای میان افغانی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 31, 2020)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ی آمریکا برای صلح افغانستان به تاریخ ۲۹ جولای از کابل بازدید نمود و در دیدارش با رهبران افغان، تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده فراراه گفتگوهای میان افغانی را به بحث گرفت.

سفارت آمریکا در کابل طی اعلامیه ی که به روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که خلیلزاد با رییس جمهور اشرف غنی، رییس شورای عالی مصالحه داکتر عبدالله عبدالله، رییس جمهور پیشین حامد کرزی و دیگر مقامات دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است: “خلیلزاد در مورد تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده گفتگوهای میان افغانی بحث و گفتگو نموده است از جمله کاهش خشونت ها از سوی دو طرف بعد از آتش بس عید قربان و آزادی کامل زندانیان.”

خلیلزاد روی توقف خونریزی و استفاده از این فرصت تاریخی برای صلح تاکید کرده است.

در اعلامیه همچنان آمده است: “سفیر خلیلزاد همچنان در مورد تلاش های منطقوی و بین المللی در حمایت از گفتگوهای میان افغانی معلومات ارایه کرده است.”

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به روز پنجشنبه گفته است که این گروه ۸۲ زندانی دولت افغانستان را از قید این گروه آزاد نموده است.

شاهین اذعان داشت که این گروه پروسه آزادی زندانیان حکومت را تکمیل و تعداد زندانیان آزاد شده را به ۱۰۰۰ رسانده است.

شاهین به روز چهارشنبه از دولت افغانستان خواست تا پروسه آزادی زندانیان طالب را به اساس توافق امضا شده میان آمریکا و طالبان در دوحه تکمیل کند.

این گروه همچنان آتش بس سه روزه را برای عید قربان در نظر گرفته است و به جنگجویان اش دستور داده است تا از حمله به نیروهای افغان دست بردارند.

در اعلامیه ی این گروه در تویتر آمده است که جنگجویان طالب دستور دارند تا بر روی نیروهای افغان حمله ی انجام ندهند مگر اینکه بخواهند حمله ی ارتش را جواب بدهند.

در اعلامیه ی طالبان آمده است: “بخاطر که هموطنان ما ایام مبارک عید را با اطمینان و خرسندی بیشتر سپری نمایند، به همه مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده میشود که در سه شب و روز عید مبارک اضحی از طرف خود هیچ نوع عملیات را علیه دشمن اجرا نکنند.”

از سوی دیگر بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که حکومت ایران به دولت افغانستان و طالبان گفته است که چالش های باقی مانده را حل کنند و گفتگوهای میان افغانی را شروع نمایند.

امینیان به آریانا نیوز گفته است: “مقامات حکومت افغانستان برای بدست آوردن صلح باید متحد باشند. ما هم از هردو طرف خواسته ایم تا اختلافات شان را کنار گذاشته و روی نظام سیاسی جمهوری به توافق برسند. ایران از دو طرف خواسته است تا خشونت ها را پایان دهد.”

اخبار ساحوی

هشت جنگجوی طالبان در قندز کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

وزارت دفاع کشور میگوید که نیروهای افغان عملیاتی را بر مرکز طالبان در ولایت قندز راه اندازی کرده اند.

در اعلامیه این وزارت آمده است: “کوماندوها در هماهنگی با نیروهای دفاعی و امنیتی در مربوطات قریه ” بز قندهاری” از حومه های شهر کندز عملیات تصفیوی را راه اندازی کردند.”

به گفته وزارت دفاع، در این عملیات، هشت طالب مسلح کشته، و چهار تن دیگر نیز زخمی شده اند.

در اعلامیه آمده است که در این رویداد مقداری زیادی از مواد انفجاری و مهمات طالبان نیز تخریب شد.

بر اساس اعلامیه، در این عملیات، سه مخفیگاه طالبان، یک عراده موتر، چهار عراده موترسایکل، ده‌ها ماین گوناگون، انبارهای مهمات و مواد انفجاری از بین برده شده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که نیروهای افغان سه عضو کلیدی طالبان را در عملیاتی در خواجه سبز پوش ولایت فاریاب بازداشت کرده اند.

این وزارت گفته است: “سه فرد کلیدی طالبان به نام های “علی محمد” مشهور به “اسامه”، “ملا اجمل” و “عبدالغفور” بازداشت شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تظاهرات حزب اسلامی در کابل؛ حکمتیار به حکومت ده روز فرصت داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

هواداران حزب اسلامی گلبدین حکمتیار امروز (جمعه، ۱۵ حوت) تظاهرات شان را در شهر کابل آغاز کردند.

آقای حکمتیار در میان هوادارانش به حکومت ده روز فرصت داد تا خواست آنان مبنی بر رهایی زندانیان این حزب را قبول کند.

وی هشدار داد در صورت قبول نشدن خواست این حزب، اعتراض ها به ولایت های دیگر نیز گسترش خواهد یافت.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی میگوید: ” ارگ باید فریب کاری را کنار بگذارد و توافق نامه حزب اسلامی را عملی ساخته تمام زندانیان ما را رها کند. ما به ارگ ده روز مهلت می‌دهیم.”

رهبر حزب اسلامی می‌گوید که حکومت جلو تظاهرات هواداران او را گرفته و شماری از کاروان های این حزب را در نقاط مختلف کابل توقف داده است.

عبدالستار خواصی عضو حزب اسلامی میگوید:” پولیس، ارتش و نیروهای امنیت ملی فرزندان کشور اند، آنان بگذارند که ما صدای مان را بلند کنیم.”

حبیب الرحمان حکمتیار پسر گلبدین حکمتیار هشدار میدهد: “اگر جلو تظاهرات ما گرفته شود، تمام پاسگاه ها را از جلو بر می‎داریم.”

آقای حکمتیار همچنان روند گفتگوهای صلح را ناقص می‌داند. او از گروه طالبان می‌خواهد که به جای حکومت با مردم و احزاب پر نفوذ گفتگوها را آغاز کنند.

حکمتیار میگوید:” از گروه طالبان هم می‌خواهیم که از انحصار گفتگوهای کنونی بیرون شوند، مذاکرات با ارگ را پایان دهند و با احزاب پر نفوذ وارد مذاکره شوند.”

ریاست جمهوری گفته است که در این باره فردا واکنش نشان خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست غنی از سازمان همکاری اقتصادی برای پشتیبانی از تلاش های صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور از رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی «ایکو» خواسته است که از تلاش‌ها برای صلح و برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت کنند.

آقای غنی در چهاردهمین نشست ایکو نقش پاکستان در روند صلح افغانستان را مهم عنوان کرد و تاکید کرد، در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

آقای غنی گفته است: ” ما، مردم و دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی ما نیاز فوری به آوردن صلح را احساس می‌کنیم. حمایت شما برای به دست آمدن یک آتش‌بس همه‌جانبه به خاطر سرعت بخشیدن مذاکرات دوحه خیلی مهم است.”

وی افزوده است: “یک انتخابات سرتاسری که از نظارت نهاد های بین المللی را داشته باشد تا رییس جمهوری آینده افغانستان انتخاب شود، این ها معیار های مهمی برای تامین توازن از بهر دوام قانون اساسی و تغییر منظم قدرت خواهد بود.”

در همین حال رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته است:” افغانستان در قلب آسیا قرار دارد و ما برای ختم جنگ در این کشور در دوره حساس تاریخ قرار داریم.”

ریس جمهور غنی در کنار مهم دانستن پشتیبانی کشور های منطقه نقش پاکستان را بیشتر از همه در موفقیت روند صلح افغانستان تاثیر گذار می داند و می گوید که در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

از سوی هم عمران خان نخست وزیر پاکستان در این نشست گفته است: “صلح در افغانستان برای موفقیت چنین ادغام فزیکی بسیار مهم است. آرزو دارم که گفتگوهای میان افغان ها به صلح دایمی در افغانستان بیانجامد.”

قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان گفته است: ” مهمترین چیز برای افغانستان مساله صلح است. ما این کشور را برای رسیدن به صلح دوامدار پشتیبانی می کنیم.”

در این نشست مجازی، سران کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، ازبیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان به میزبانی اسلام آباد به عنوان رییس دوره ای نشست سران ایکو، شرکت داشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است