Connect with us

جهان

ورود شماری از اعضای دادگاه بین‌المللی جرایم به آمریکا قدغن شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۳, ۱۳۹۹)

شماری از اعضای دادگاه بین المللی جرایم، که تحقیقات را در مورد جرایم جنگی نیروی های آمریکایی در افغانستان آغاز کرده اند، از سوی آمریکا تحریم شدند. 

دونالد ترمپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، آنعده از مقام‌های دادگاه بین المللی جرایم را که تحقیقات را در مورد جرایم جنگی نیروی های آمریکایی در افغانستان آغاز کرده اند، تحریم کرده و ورود آنان و اعضای خانواده‌های شان را به خاک آمریکا ممنوع کرده است.

این دادگاه در واکنش به سخنان مقام های آمریکایی، هشدار آنها را دخالت غیر قابل قبول در مسایل قضایی می داند.

‎دادگاه بین‌المللی جرایم (دادگاه هاگ) در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان از سوی طالبان، نیروهای افغان، نظامیان و استخبارات آمریکا، تحقیقات را آغاز کرده است.

‎این تحقیقات با واکنش تند رییس جمهور، وزیر دفاع، وزیر خارجه و شماری دیگری از مقام های نظامی و غیر نظامی آمریکایی روبرو شده است.

آنان این دادگاه را فاقد صلاحیت می دانند.

‎مایک پومپیو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است: “ما این تحقیقات را محکوم می‌کنیم، همکاری خود را با دادگاه بین‌المللی جرایم به تعلیق در آورده و کسانی ‌را که در تلاش تحقیق در مورد عملکرد نظامیان مان اند، از دریافت ویزه آمریکا محروم می‌کنیم… نمی‌توانیم فقط نظاره‌گر باشیم که نیروهای ما از سوی یک دادگاه بازیچه تهدید شوند”.

‎مقام‌های آمریکایی همچنان مقام‌های دادگاه بین‌المللی جرایم را به جهت گیری سیاسی و فساد گسترده مالی متهم کرده و می گویند که این دادگاه دارای صلاحیت و اختیارات لازم نیست.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، چنین گفته است: “ایالات متحده عضو پیمان روم که بر اساس آن دادگاه بین‌المللی جرایم تاسیس شده، نیست، و هرگز اجازه نخواهند داد تا نظامیان آمریکایی زیر تحقیقات غیر قانونی این نهاد قرار گیرند.”

 اما این دادگاه واکنش مقام های آمریکایی را مداخله در امور قضایی دانسته و می گوید: “این حملات تلاش غیر قابل قبول برای مداخله در حاکمیت قانون و رویه های قضایی این دادگاه است.”

‎مشاور قصر سفید و وزیر عدلیه آمریکا نیز این اقدام دادگاه بین المللی جرایم را دسیسه ی سیاسی  شماری از کشورها علیه آمریکا می دانند.

وزیر عدلیه این کشور تحقیق در مورد عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان را که به گفته ی وی با هراس افگنی مبارزه کرده و در تلاش تامین صلح اند، نگران کننده می داند.

اما پرسش اصلی که بی پاسخ می ماند، اینست که چرا مقام های آمریکایی نمی خواهند این دادگاه  در مورد سربازان شان تحقیق کند؟

‎دادگاه بین‌المللی جرایم که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد، نخستین دادگاه‌ای است که جرایم جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی را در جهان پیگیری می‌کند.

باید گفت که افغانستان در سال ۲۰۰۳ عضویت این دادگاه را به دست آورد.

جهان

پیروزی حزب سوسیال‌ دموکرات‌ در انتخابات آلمان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز بنا بر تازه‌ترین نتایج به دست آمده از شمارش آرا در انتخابات روز یک‌شنبه ( ۴ میزان) آلمان از پیروزی حزب سوسیال دموکرات‌ چپ میانه بر حزب محافظه‌کار در رقابتی تنگاتنگ خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که شمارش آرا ساعت‌ها پس از به پایان رسیدن رای‌گیری در انتخابات سراسری آلمان در شامگاه یکشنبه همچنان ادامه دارد، نتایج نشان می‌دهد که حزب سوسیال دموکرات‌ چپ میانه با کسب حدود ۲۶ درصد آرا پیشتاز انتخابات است و مسئولیت تشکیل دولت آینده را برعهده خواهد داشت.

حزب محافظه‌کار خانم مرکل با ۲۴.۵ درصد و سبزها نیز با کسب بیش از ۱۴ درصد آرا در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

به این ترتیب اولاف شولتس از حزب سوسیال دموکرات، وزیر امور مالی آلمان در دولت ائتلافی مرکل، که پیروز سه مناظره تلویزیونی شناخته شده بود، جانشین خانم مرکل خواهد شد.

در آخرین نظرسنجی‌ها پیشتازی حزب او نسبت به احزاب محافظه‌کار کاهش یافته بود و همین امر امکان برنده شدن لاشت با یک اختلاف اندک را فراهم کرده بود.

به گزارش رویترز، از قبل پیش‌بینی می‌شد که در این انتخابات سوسیال دموکرات‌های چپ میانه چالشی قوی برای محافظه‌کاران حامی آنگلا مرکل به شمار بیایند.

مرکل که از سال ۲۰۰۵ میلادی قدرت را در دست داشته است، و به دلیل با پایان انتخابات بعد از ۱۶ سال از صدراعظمی کناره‌گیری می‌کند.

رای‌گیری روز یکشنبه مسیر جدیدی را برای آینده بزرگترین اقتصاد اروپا تعیین خواهد کرد.

اگر آرا میان احزاب مختلف تقسیم می‌شد، احزابی که عمده آرا را به دست آورده‌ بودند قبل از شروع مذاکرات رسمی‌تر برای تشکیل ائتلاف که ممکن بود ماه‌ها به طول انجامد، نظرات یکدیگر را جویا می‌شدند و تا آن زمان مرکل ۶۷ ساله به عنوان سرپرست دولت امور را در دست می‌داشت.

آرمین لاشت، از حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، رقیب شولتس بود و می‌خواست جایگزین مرکل شود. او پس از انداختن رای خود به صندوق در آخن به خبرنگاران گفته بود: «همه ما احساس می‌کنیم که این یک انتخابات فدرال بسیار مهم است … که در سال‌های آینده مسیر آلمان را تعیین می‌کند و بنابراین هر رأی اهمیت دارد.»

به خواندن ادامه دهید

جهان

ترکیه دومین سیستم دفاعی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفته که کشورش قصد دارد تا دومین سیستم دفاعی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کند.

اردوغان افزوده که در این باره مستقلانه تصمیم خواهد گرفت.

این درحالی است که امریکا به ترکیه هشدار داده است تا از خریداری این سیستم دفاعی خود داری کند.

پس از آنکه ترکیه سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی را خریداری کرد، معامله فروش جت‌های جنگی امریکایی اف-۳۵به آن کشور لغو شد.

ترکیه عضو پیمان ناتو است و ایالات متحده به شدت مخالف کاربرد سیستم‌های روسی در میان اعضای ناتو بوده و آن را تهدید علیه جنگنده‌های اف-۳۵ می‌داند.

اما، ترکیه گفته که سیستم اس-۴۰۰ روسی را می‌تواند مستقلانه و بدون مدغم کردن به سیستم‌های ناتو کار بگیرد و از اینرو هیچ خطری وجود ندارد.

ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ به خاطر معامله خرید سیستم اس-۴۰۰ روسی بر ترکیه تحریم‌ها وضع کرد.

اردوغان در نیویارک به خبرنگاران گفت که روابط ترکیه و امریکا در حکومت جوبایدن، رییس جمهور امریکا آغاز خوبی نداشته است.

این درحالی است که قرار است رجب طیب اردوغان به تاریخ ۲۹ سپتامبر با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در شهر سوچی آن کشور دیدار کند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پوتین قرنطینه کرونایی خود را با ماهیگیری و کوهنوردی به پایان رساند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه که دو هفته پیش با افرادی که کرونا داشتند تماس داشت، خود را قرنطینه کرده بود.

او این قرنطینه را با ماهیگیری و کوهنوردی در سایبریا به پایان رساند.

کاخ کرملین ۲۰ عکس از پوتین به همراه سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه منتشر کرده که نشان می‌دهد او قرنطینه را به اتمام رسانده و در جایی در سایبریا درحال کوهنوردی و ماهیگیری است.

ولادیمیر پوتین ۶۸ ساله دو دوز واکسن اسپوتنیک ساخت کشورش را دریافت کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است