Connect with us

رویداد های اخیر

رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی از سوی مقامات دولتی رعایت نمیشود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 3, 2020)

رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی در تجمعات از سوی شماری مقام‌های بلندپایه‌ی دولت با انتقادهای تندی روبرو شده ‌است.

شهروندان برخی مقام‌ها را به بی‌پروایی در برابر ویروس کرونا متهم می‌کنند و می‌گویند، رفتار آن‌ها نشان‌گر بی‌اعتنایی حکومت در کار مبارزه با کووید-۱۹ است.

در تازه‌ترین مورد رییس شورای عالی مصالحه و برخی مقام‌های دگر در یک مراسم بدون رعایت قاعده‌های بهداشتی حضور یافتند و در کنار آن، وزیر داخله هم در یک نشست بدون حفظ فاصله اجتماعی دیده شده‌است.

مراسم سالیاد سالم ایزدیار با حضور مقام‌های بلندپایه دولت و شهروندان به شمول رییس شورای عالی مصالحه ملی بدون هیچ گونه رعایت رهنمودهای بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی؛ نوع برخوردی که زمینه‌ساز ابتلای کرونا به دگران پنداشته می‌شود.

وزیر داخله یکی از مامورین کلیدی در مبارزه با کرونا، نیز با رعایت هیچ فاصله‌گذاری اجتماعی و تدابیر بهداشتی، در نشستی در بغلان حضور یافته است.

قابل یادآوریست که به تازه‌گی رشید بشیر فرمانده پولیس ولایت کندز و فهیم قرلق ولسوال قلعه‌ذال آنولایت در اثر بیماری کرونا جان باختند.

وزارت صحت در رابطه به بی‌پروایی‌ها در فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی، بارها هشدار داده و از عواقب ناگوار آن اظهار نگرانی کرده است.

از سوی هم، رویدادهای فوتی ویروس کرونا رو به افزایش است؛ تنها یک بخش از رویدادهای فوتی به گونه‌ی رسمی ثبت می‌شود اما، یک بخش درشت‌تر مرگ رویدادهای مثبت و یا مشکوک کرونا، اصلا اطلاع‌دهی نمی‌شوند.

رویداد های اخیر

آغاز عملیات بازپس گیری ولسوالی‌ها در شمال

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

بسم الله محمدی سرپرست وزارت دفاع ملی از بیرون شدن نیروهای دولتی از حالت دفاعی خبر می دهد.

آقای محمدی که به بلخ رفته است می گوید که عملیات‌های تهاجمی برای پس‌گیری بخش‌های از دست رفته از نزد طالبان آغاز شده است.

سرپرست وزارت دفاع از دست آوردهای نظامیان افغان طی چند روز گذشته در بلخ، سمنگان و هرات ستایش می کند .

بسم الله محمدی می گوید که مردم افغانستان به ویژه جوانان در سراسر افغانستان در کنار نیرو های امنیتی بسیج شده و از کشور دفاع می کنند  .

سرپرست وزارت دفاع ملی نخست به مقر قول اردوی ۲۰۹ شاهین رفت و با افسران و سربازان ارتش دیدار و سپس با سران و نمایندگان احزاب سیاسی در بلخ دیدار کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشته شدن پسر یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در نبرد با نیروهای افغان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

در نتیجه درگیری میان نیروهای ویژه افغان و طالبان مسلح، در ۲۴ ساعت گذشته، عبدالحق عمری، پسر محمد نبی عمری، عضو هیات مذاکراتی طالبان کشته شده است.

انس حقانی، عضو هیات مذاکره کننده طالبان این خبر را تایید کرده است اما جزییات بیشتر نداده است.

همزمان با این، حکومت افغانستان اعلام کرده که عبدالحق عمری پسر عضو هیات مذاکراتی طالبان، معاون نظامی این گروه برای ولایت پکتیا بود که در درگیری رو در رو با نیروهای ویژه کشته شده است.

در همین حال منابع محلی می گویند، درگیری ها در ولایت های جوزجان، فاریاب، تخار، کندز، بغلان، پکتیا، غزنی، کاپیسا، هلمند و قندهار شدت بیشتر داشته است.

در نجراب کاپیسا اما نبرد داغ تر بوده است. چنانچه که مقام های محلی می گویند، در درگیری ها چهار نظامی و دو غیرنظامی جان باخته و برای طالبان هم تلفات سنگین وارد شده است.

اما در درگیری های یک شبانه روز گذشته ولسوالی های برگ متال در نورستان و نادعلی در هلمند به دست طالبان افتاده است.

از سوی هم ولسوال دوشی بغلان می گوید در یک کمین طالبان بالای کاروان سید داوود نادری رییس عمومی شورای اسماعیلیان افغانستان در ساحه کیلگی، چهار محافظ آقای نادری جان باخته و شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت دفاع ملی می گوید در نبرد های یک شبانه روز گذشته ۱۷۸ جنگجوی طالب کشته شده و بیش از صد تن دیگر زخمی شده اند؛ اما طالبان این آمار را تایید نمی کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازداشت چهار خبرنگار در قندهار به اتهام تبلیغ برای طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

وزارت امور داخله اعلام می‌کند که چهار خبرنگار در قندهار به اتهام تبلیغ برای طالبان بازداشت شده اند.

این وزارت می‌گوید، اتهام وارد شده بر این خبرنگاران مستند است و هم اکنون نهادهای امنیتی آن را زیر بررسی دارند.

چهار خبرنگار دوشنبه هنگام برگشت از سپین بولدک قندهار از سوی ریاست امنیت ملی این ولایت بازداشت شدند.

بسم الله وطن دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی کارمندان رادیو صدای ملت و ثناالله صیام تصویر بردار آژانس شینوا شامل بازداشت شدگان استند.

از سوی هم سازمان عفو بین الملل اعلام کرده چهار خبرنگاران در قندهار که از سوی امنیت ملی بازداشت شده اند، دنبال تحقیق روی تلفات غیرنظامی در اسپین بولدک بودند.

این سازمان با نگرانی از این رویداد، خواستار آزادی این خبرنگاران شده است.

کمیته مصوونیت خبرنگاران هم خواستار معلومات کامل از سوی حکومت در این پیوند شده و با توقیف های خلاف قانون اعلام مخالفت کرده است.

دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان گفته که این خبرنگاران به دستور شورای امنیت ملی بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

این نهاد گفته که هرگونه اتهام بر این خبرنگاران از مجراهای قانونی باید بررسی گردد.

حکومت تنها اتهام تبلیغ به طالبان را بر چهار خبرنگار در قندهار وارد کرده اما به چند و چون و جزییات نپرداخته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است