Connect with us

رویداد های اخیر

آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران جدی پیگیری شود – غنی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 9, 2020)

رییس جمهور غنی امروز در نشست کابینه گفت که مراجع دیپلماتیک دو کشور باید به گونه‌ی جدی این رویداد را بررسی کنند.

نشست کابینه با حرف‌های رییس جمهور غنی روی همین رویداد آغاز شد؛ او گفته است که چگونگی سوختن موترحامل افغان‌ها در یزد باید به گونه‌ی جدی از سوی مراجع دیپلماتیک کابل و تهران پی‌گیری شود.

همزمان با این، وزارت خارجه می‌گوید، وزیر خارجه به سفیر افغانستان در تهران و بخش‌های سیاسی این وزارت دستور داده تا چگونگی آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها در ایران را پی‌گیری کنند و از اسناد قانونی برای به عدالت کشانیدن عاملان این رویداد کار بگیرند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، می گوید: “وزیر خارجه به سفیر افغانستان در ایران و مسوولین شعبه‌های سیاسی این وزارت وظیفه داده که رویداد آتش‌سوزی در شهر یزد ایران را که به شهادت سه شهروند و زخمی شدن پنج شهروند منجر شد، با جدیت تعقیب کنند.”

مقام‌های ایرانی پذیرفته‌ اند که نظامیان این کشور بر موتر حامل افغان‌ها شلیک کرده‌اند و این رویداد پی‌گیری می‌شود اما تاکنون از شناسایی و زیر پی‌گیرد قرار دادن عاملان رویداد، خبری نداده‌است.

نعیم نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، چنین می گوید: “از دستگاه دیپلماسی افغانستان با تاکید تقاضا داریم که این مسئله را با جدیت پی‌گیری کند و به ساده‌گی نگیرد.”

در افغانستان آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها و دست‌بند زدن یک زخمی این رویداد در بستر از سوی نظامیان ایران واکنش‌های تند و پی‌گیر را به همراه داشته است.

در ولایت های هلمند و ننگرهار جمعیتی از معترضین، شعار عدالت‌خواهی داده می گویند که حکومت باید در برابر ظلم بر افغانها، اقدامات جدی را اتخاذ نماید.

در ماه ثور امسال هم ادعا شد که مرزبانان ایرانی نزدیک به ۵۰ کارجوی افغان را در مرز با افغانستان به دریا پرت کردند که به جان باختن ۱۲ کارجوی افغان انجامید.

دولت افغانستان گفت که سند دست‌داشتن مرزبانان ایرانی را به این کشور سپرده؛ اما تهران بازهم مرزبانان شان را بی‌تقصیر اعلام کردند.

رویداد های اخیر

افزایش تحرک های نظامی چین و تاجیکستان در مرز با افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 24, 2021)

نیروهای مرزی افغانستان در بدخشان هدف ازین تحرکات را نگرانی این کشورها از قدرت مند شدن داعش پس از توافق احتمالی صلح با طالبان میدانند.

شاهپور فرهمند، خبرنگار آریانانیوز در سفر به نقاط مرزی چین وتاجکستان می‌گوید که نیروهای مرزی افغان با کمبود تجهیزات ونیز کمبود تشکیل روبرو هستند.

در سفر به واخان بدخشان ونقاط مرزی با چین وتاجکستان از چرخ بال ارتش دیدم که تاجکستان شمار پاسگاهایش در مرز با افغانستان را افزایش داده است. این موضوع را منابع امنیتی هم تایید کردند.

سرباز نیروهای مرزی است که با ۴۰۰ همکارش ماموریت تامین امنیت طولانی ترین مرز کشور را دارند.

اسامه وردوجی، عضو نیروهای مرزی در بدخشان می گوید که :” وقتی سربازان چینی وتاجیکستانی رامیبینم مایوس می شویم، چون آنها بسیار زیاد مجهز هستند.”

همین گونه چین که خواهان ایجاد لوای کوهی مشترک  با افغانستان شده بود، به گفته منابع امنیتی، بنا بر مخالفت آمریکا این کار صورت نگرفته است.

طلب‌الدین قاری، عضو شورای ولایتی بدخشان می گوید که :” ستاد مشترک به همین خاطر ایجاد شده که تهدیدهای مشترک را رفع کنند، اما درحال حاضر درمرزهای چین تهدید وجود ندارد”.

والی بدخشان هم از حضور گسترده جنگجویان خارجی به ویژه انصار الله تاجیکستان در بدخشان نگرانی دارد.

ذکریا سودا، والی بدخشان می گوید که :” جنگجویان خارجی مانند انصارلله در بخش های بدخشان حضور دارند واین‌ها درقاچاق معادن دست دارند. این یک تهدید بزرگ است”.

درحال حاضر چین_ تاجکستان وافغانستان ستاد مشترک متشکل از ۱۵۰ نیرو به حمایت مالی چین در مرز دارند که بگونه هماهنگ درمهار تهدیدهای مرزی کار می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حمدالله محب: طالبان تصمیم ندارند که صلح کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 24, 2021)

مشاور امنیت ملی کشور امروز (یک شنبه ۵دلو) در مراسم ایجاد قول اردوی مشترک نیروهای ویژه امنیتی، طالبان را متهم به عدم استقلالیت در گفتگوهای صلح می کند.

حمدالله محب می‌گوید که رهبران طالبان در تصمیم گیری‌های شان آزادی ندارند وازهمین رو در این روند وقت کشی میکنند.

آقای محب می‌گوید که منابع اطلاعاتی نشان میدهد که طالبان آمادگی جنگ را در بهار پیشرو دارند.

محب گفت:”به تمام خواست های طالبان رسیدگی شد اما باز هم به صلح تن ندادند و جنگ را شدت دادند.

طالبان به صلح نیت ندارند. طالبان تصمیم ندارند که صلح کنند گروه‌های اهراس‌افگن به استخبارات بیرونی کار می کنند و هدف شان جز کشتن مردم دیگر کار ندارند اما ما برای مهار جنگ آنان از آمادگی خوب برخوردار هستیم.”

یاسین ضیاه، رییس ستاد ارتش می گوید که :” پلان‌های جدید را به جنگ پیشرو داریم. آرزوی که ما به صلح داشتم انجام دادیم اما طالبان استفاده نکردند.”

ازسوی هم اطلاعات استخباراتی نهادهای امنیتی نشان میدهد که  گروه طالبان آمادگی جنگ را در بهار آینده دارند.

ضیاه سراج، رییس عمومی امنیت ملی می گوید که :”همیشه تلاش ما صلح است اما کسانی که مخالفت می کنند گروه های هراس‌افگن اند و بهانه جویی در نشست دوحه می کنند. کسانی که به صلح باور ندارند با نیروهای امنیتی روبرو می شوند.”

مسعود اندرابی، وزیر داخله می گوید که :”نیروهای امنیتی آماده گی کامل را دارند . نیروهای امنیتی طرف دار صلح هستن اگر طالبان راه جنگ را انتخاب کنند با ما مقابل خواهند شد سطح هماهنگی در میان نیروهای امنیتی بلند است و آمادگی های جدید برای تداوم جمهوریت گرفته شده است.”

به گفته مقام های امنیتی اگر گفتگو های صلح نتیجه ندهد آمادگی کامل جنگ را در بهار پیشرو در سراسر افغانستان دارند.

شاه محمود میاخیل، معاون نخست وزارت دفاع ملی گفت:”پلان های که داریم تلاش داریم او را عملی کنیم طالبان که پلان غلت دارند را نابود میکنیم.این نیروها آماده شدند تا در برابر کسانی که پلان شوم دارند بجنگ اینها اجازه نمیدهند که گروه های اهراس افگن پل پلچک را ویران کنند و مردم بیگناه را به خاک خون بکشند.

این درحالی است که گفتگوهای صلح میان دو طرف در دوحه قطر جریان دارد منابع می گویند اگر این گفتگو ها نتیجه ندهد بهار آینده یکی از خونین ترین سال در بیست سال گذشته خواهد بود

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اشرف غنی: انقطاع در جمهوریت قیمت نهایت بالا خواهد داشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 24, 2021)

رییس جمهور اشرف غنی امروز (یک شنبه ۵دلو) در دیدار با اعضای شورای علمای اهل تشیع می‌گوید انقطاع در جمهوریت قیمت نهایت بالا خواهد داشت.

وی می گوید که :” جمهوریت چتر و بستری است که مساوات تمام افغان‌ها در آن تامین می شود.”

آقای غنی گفته است که برایند گفت‌وگوهای صلح باید منتج به رفاه، بقا و وحدت ملی میان اقوام افغانستان شود.

اما شماری از سیاسیون نسبت به تلاش های حکومت برای صلح به دید شک می‌نگرند و می‌گویند که حکومت افغانستان خطوط اساسی هیات خودرا ترسیم نکرده است.

همزمان با کندی روند گفتگوهای صلح در قطر، حکومت افغانستان می‌گوید که هرگز تن به تسلیمی نداده و خواهان صلحی است که منتج به بقا، رفاه و وحدت ملی شود. رییس جمهور غنی در دیدار با اعضای شورای علمای اهل تشیع در ارگ گفته است که حفظ اقتدار ملی، مردم سالاری و استقلالیت از خطوط اساسی گفت‌وگوهای صلح است.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی می گوید که:” مانع صلح طالب است، دیگه هیچ کس مانع صلح نیست چون تیم مذاکره کننده سرگرم گفتگوها است و اما طالبان هنوز هم خشونت می‌کند.”

در بیش از دو هفته هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه تنها دو نشست برگزار کرده اند و هنوز هم برای ترتیب آجندای گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسیده اند. باورها بر این است که حکومت افغانستان خطوط اساسی را برای هیات خود ترسیم نکرده است.

سید حفیظ الله نقی، عضو رهبری حزب اسلامی می گوید که :” حکومت گفت‌وگوها را به تعویق انداخته است. هیات حکومت صلاحیت ندارد و نه هم خطوط اساسی برای این هیات ترسیم شده است.”

شماری از اعضای مجلس نماینده گان می‌گویند که گفت‌وگوهای صلح به زمان بیشتر نیاز دارد و ممکن دور دوم این گفت‌وگوها به دارازا کشیده شود.

پیشتر اداره جوبایدن گفته است که توافق نامه صلح امریکا با طالبان را بازنگری می کنند ونیز گزارش شده که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان را در سمت اش باقی خواهد ماند.

به خواندن ادامه دهید

Trending