Connect with us

رویداد های اخیر

آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران جدی پیگیری شود – غنی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 9, 2020)

رییس جمهور غنی امروز در نشست کابینه گفت که مراجع دیپلماتیک دو کشور باید به گونه‌ی جدی این رویداد را بررسی کنند.

نشست کابینه با حرف‌های رییس جمهور غنی روی همین رویداد آغاز شد؛ او گفته است که چگونگی سوختن موترحامل افغان‌ها در یزد باید به گونه‌ی جدی از سوی مراجع دیپلماتیک کابل و تهران پی‌گیری شود.

همزمان با این، وزارت خارجه می‌گوید، وزیر خارجه به سفیر افغانستان در تهران و بخش‌های سیاسی این وزارت دستور داده تا چگونگی آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها در ایران را پی‌گیری کنند و از اسناد قانونی برای به عدالت کشانیدن عاملان این رویداد کار بگیرند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، می گوید: “وزیر خارجه به سفیر افغانستان در ایران و مسوولین شعبه‌های سیاسی این وزارت وظیفه داده که رویداد آتش‌سوزی در شهر یزد ایران را که به شهادت سه شهروند و زخمی شدن پنج شهروند منجر شد، با جدیت تعقیب کنند.”

مقام‌های ایرانی پذیرفته‌ اند که نظامیان این کشور بر موتر حامل افغان‌ها شلیک کرده‌اند و این رویداد پی‌گیری می‌شود اما تاکنون از شناسایی و زیر پی‌گیرد قرار دادن عاملان رویداد، خبری نداده‌است.

نعیم نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، چنین می گوید: “از دستگاه دیپلماسی افغانستان با تاکید تقاضا داریم که این مسئله را با جدیت پی‌گیری کند و به ساده‌گی نگیرد.”

در افغانستان آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها و دست‌بند زدن یک زخمی این رویداد در بستر از سوی نظامیان ایران واکنش‌های تند و پی‌گیر را به همراه داشته است.

در ولایت های هلمند و ننگرهار جمعیتی از معترضین، شعار عدالت‌خواهی داده می گویند که حکومت باید در برابر ظلم بر افغانها، اقدامات جدی را اتخاذ نماید.

در ماه ثور امسال هم ادعا شد که مرزبانان ایرانی نزدیک به ۵۰ کارجوی افغان را در مرز با افغانستان به دریا پرت کردند که به جان باختن ۱۲ کارجوی افغان انجامید.

دولت افغانستان گفت که سند دست‌داشتن مرزبانان ایرانی را به این کشور سپرده؛ اما تهران بازهم مرزبانان شان را بی‌تقصیر اعلام کردند.

اخبار ویژه

خلیلزاد: امریکا با وجود خروج سربازان افغانستان را ترک نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که امریکا پس از خروج سربازان اش افغانستان را رها نخواهد کرد.

او که روز گذشته در شهر نورسلطان، پایتخت، قزاقستان در یک نشست خبری گفت ” نیروهای ما افغانستان را ترک میکنند، اما امریکا افغانستان را ترک نمی کند، ما برای صلح و آشتی در افغانستان کار خواهیم کرد.”

خلیلزاد گفته که امریکا به کمک‌های اش با افغانستان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” ما به کمک‌های  امنیتی خود ادامه خواهیم داد، و ما به کمک‌های اقتصادی و بشری به افغانستان ادامه خواهیم داد.”

خلیلزاد گفته که در باره افغانستان با همتای روسی خود نیز به گونه منظم گفتگو میکند.

او در این باره افزود:” روسیه و امریکا در زمینه برقراری صلح در افغانستان با هم کار میکنند.”

خلیلزاد درحالی این اظهارات را ابراز میکند که خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و گفتگوهای صلح در دوحه نیز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

منابع: ولسوالی خان آباد کندز بدست طالبان سقوط کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود به آریانا نیوز میگوید که ولسوالی خان آباد ولایت کندز صبح امروز به تصرف طالبان درآمده است.

منبع افزوده است طالبان از چندروز بدینسو حملات تهاجمی شانرا بالای مرکز این ولسوالی راه اندازی کرده اند.

منبع افزوده است نیروهای امنیتی به ساحه تپه توپ خانه این ولسوالی عقب نشینی کرده اند.

به گفته این منبع طالبان ساختمان ولسوالی، فرماندهی پولیس و بازار ولسوالی را تصرف کردند.

در مورد تلفات هنوز جزییاتی در دست نیست.

در همین حال، غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز، سقوط ولسوالی خان آباد به دست طالبان را تایید میکند.

منابع رسمی تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

این درحالی است که روز  گذشته اعضای شورای ولایتی کندز تایید کردند که مرکز ولسوالی علی آباد و چند پاسگاه بامداد یکشنبه به دست طالبان افتاده است،  اما مقام های محلی آن را تایید نمی کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اردوغان: امریکا پس خروج از افغانستان میتواند روی ترکیه حساب کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

 رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، می گوید که ترکیه تنها کشور قابل اعتماد است که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند نقش مهم در صلح و ثبات افغانستان داشته باشد.

اردوغان در این باره گفت:”امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند، از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونۀ آشکار آن ترکیه است.”

انتظار می رود که رییس جمهور ترکیه در حاشیه  نشست سران ناتو در بروکسل با جوبایدن رییس جمهور امریکا  درکنار مسایل دیگر، درباره واگذاری مسولیت امنیتی میدان هوایی بین المللی حامد کرزی نیز گفت‌وگو کنند.

جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت امریکا در یک نشست خبری گفته که بایدن در مورد امنیت میدان هوایی کابل با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در بروکسل دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دبیرکل ناتو این موضوع را بخشی از اجندای این نشست میداند.

اما برخی ها در کابل باور دارند که پاکستان با استفاده از نفوذ اش برطالبان، با واگذاری مسولیت‌های امنیتی میدان هوایی حامدکرزی به نیروهای ترکی مخالفت خواهد کرد.

دراین میان گروه طالبان گفته اند که نیروهای ترکی باید یکجا با دیگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند درغیر آن با روشی‌که طالبان در برابر نیروهای ناتو داشتند روبرو خواهند شد.

سیداکبرآغا، فرمانده پیشین گروه طالبان، در این باره گفت:” اگر ترکیه میخواهد که نقش داشته باشد در آینده افغانستان، پس از خروج نیروها در یک توافق تازه با حکومت افغانستان وارد عمل شود.”

پس از خروج نیروهای  خارجی از افغانستان ، محافظت میدان هوایی بین المللی حامد کرزی  تنها راهی برای رفت و آمد دیپلمات‌های غربی و کارمندان خدمات بشری، در افغانستان خواهد بود، که گفته می شود تامین امنیت آن  از توان حکومت افغانستان بالا است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است