Connect with us

رویداد های اخیر

پیکر داکتر ایاز نیازی در مراسم ویژهء به خاک سپرده شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۹)

پیکر داکتر ایاز نیازی عالم برجسته دینی در مراسم ویژهء در محوطهء مسجد وزیر اکبر خان به خاک سپرده شد.

مرحوم نیازی شام سه شنبه در نتیجه انفجاری در محراب مسجد متذکره آماج قرار گرفت که پس از انتقال به بیمارستان جان داد.

سرپرست وزارت حج و اوقاف می گوید که این حمله هیچ توجیه ندارد و عالمان دین باید وحدت علما را برای جلوگیری از ادامه چنین جنایت ها تشکیل دهند.

باید گفت که داکتر ایاز نیازی از چهره های مطرح دینی بود که تعلیمات اش را از دانشگاه الازهر مصر با دو ماستری به پایان رسانیده بود.

سرپرست وزارت حج و اوقاف می گوید که با چنین حمله های غیراسلامی و انسانی فعالیت عالمان دین در افغانستان هیچ گاهی توقف نخواهد کرد.

عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف، گفت: “این حمله هیچ توجیه ندارد و با این حمله ها دشمنان کشور هیچ گاهی مانع فعالیت های دینی عالمان شده نمی توانند و بیشتر از پیش عالمان دین در کار آگاهی دهی بربیناد آموزه های اسلام به مردم تلاش خواهند کرد.”

درهمین حال شماری از عالمان دین با محکوم کردن این رویداد هشدار می‌دهند که اگر حکومت در شناسایی عاملان حمله بر داکتر ایاز نیازی کوتاهی کند، دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.

عبدلقادر قانت، عالم دین، گفت: “ما ده روز ضرب الاجل تعین کردیم که حکومت باید عاملان این قضیه را شناسایی کند، در غیر آن دست به تظاهرات میزنیم.”

فضل هادی وزین، استاد دانشگاه، چنین می گوید: “این سلسله باید متوقف شود. امید وار هستیم که حکومت برای جلوگیری قتل عالمان دین دست به کار شوند.”

هر چند طالبان دست داشتن در حمله بر آقای نیازی را رد کرده و آن را یک جنایت خوانده اند، اما معاون اول رییس جمهور در صفحه فیس بوک اش گفته است که طالبان نمی توانند با جملات کوتاه دست داشتن شان را تبرعه کنند و اکثر عالمان دین هدف قرار می گیرند که در پاکستان نه بل در

رویداد های اخیر

کاهش آمار کرونا در افغانستان؛ ۸۵ مورد جدید ثبت شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ مورد جدید کرونا در افغانستان به ثبت رسیده است. این پایین ترین آمار روزانه‌ی کرونا در دو ماه پسین است.

بر اساس آمار وزارت صحت آزمایش کرونای ۱۴ نفر در کابل،۱۸ تن در هرات، ۵ نفر در قندهار، ۲۰ نفر در بامیان، ۴ نفر در ننگرهار،۱۰ تن در تخار، ۳ تن در قندز، ۸ نفر در بدخشان، یک تن در میدان وردک، یک نفر در لغمان و یک تن نیز در کنر، مثبت بوده است.

با این حساب شمار مبتلایان کووید-۱۹ در کشور به ۳۴۴۵۱ نفر رسیده است.

در همین حال ۱۶ بیمار کرونایی – ۱۲ نفر در کابل، ۲ نفر در هرات و دو تن نیز در قندهار – در ۲۴ ساعت گذشته جان باخته اند.

تا هنوز ۱۰۱۰ بیمار کرونایی در کشور جان شان را از دست داده اندږ

در همین حال ۸۱ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند که شمار کلی بهبود یافتگان به ۲۱۲۱۶ تن رسیده است.

در سراسر جهان موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا به ۱۲۶۸۴۴۰۹ نفر رسیده که دست کم ۵۶۴۵۰۶ تن جان باخته و ۶۹۸۱۱۷۰ تن دوباره صحت یاب گردیده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار ماین در غزنی؛ ۶ غیرنظامی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت غزنی شش غیرنظامی کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی غزنی به آریانانیوز میگوید که این رویداد پس از چاشت روز گذشته زمانی رخ داده است که یک موتر حامل افراد ملکی در ولسوالی جغتو این ولایت با ماین کنار جاده ای برخورد.

این رویداد در دره قیاق – دره ای که مردم آن را به دلیل حضور گسترده طالبان دره مرگ می‌نامند – رخ داده است.

آقای جمعه‌زاده افزده است که این ماین از سوی گروه طالبان جا سازی شده بود که در نتیجه انفجار آن “به شمول زنان و کودکان شش تن شهید و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.”

وی تاکید کرده است که تمامی زخمیان این رویداد به بیمارستان انتقال داده شده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفته میشود که طالبان همواره افراد ملکی و نظامیان را در دره قیاق ولسوالی جغتوی ولایت غزنی مورد هدف قرار میدهند تا حضور گسترده ای شان در این ولسوالی را نشان دهند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به عقب زدن حمله طالبان در فاریاب؛ ۱۴ جنگجوی این گروه کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

نیروهای افغان حمله طالبان در ولایت فاریاب را به عقب زدند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در اعلامیه ای میگوید که طالبان مسلح پس از چاشت روز گذشته بالای نیروهای افغان در ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب حمله کردند.

در اعلامیه آمده است که این حمله با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مواجه شد.

بر اساس اعلامیه، در این رویداد ۱۴ جنگجوی طالبان به شمول حاجی ناصر پدر ولسوالی نام‌نهاد این گروه برای ولسوالی شیرن تگاب کشته شدند.

همچنان یازده طالب مسلح دیگر به شول ملا زرقاوی فرمانده قطعه سرخ این گروه زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending