Connect with us

جهان

دگزامتازون؛ نخستین داروی‌ موثر برای بیماران کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 17, 2020)

پزشکان تایید می‌کنند که دگزامتازون، یک داروی ارزان و قابل دسترس، می‌تواند از مرگ‌ومیر بیماران در حالت وخیم بکاهد اما بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند.

متخصصان بریتانیایی اعلام کرده اند که مقدار کم دگزامتازون می‌تواند بیمارانی را که با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشند و وضعیت شان وخیم است، از مرگ نجات دهد.

داروی دگزامتازون با موثریت‌هایی که دارد می‌تواند بیمار را از بحران التهاب بیرون بکشد، غلظت ویتامین  A  را که به درمان کرونا کمک می‌کند، افزایش دهد و جریان خون‌رسانی را در مورگ‌های ریه‌ها بیش‌تر بسازد.

اما بهره‌گیری بی‌رویه از آن، زیان‌هایی هم دارد.

محمد نبیل فقیریار، مسوول واحد داخله عمومی بیمارستان حوزه‌وی هرات، می گوید: “فشار شخص را بلند می‌برد. اگر دیابت داشته باشد، دیابت را بالا می‌برد، پوکی استخوان را تشدید می‌کند و بیمار را ضعیف می‌کند و معافیت بیمار را پایین می‌آورد”.

پزشکان می‌گویند از یک‌سو نباید هیچ بیماری بدون توصیه پزشک از دگزامتازون استفاده کند و در سوی دگر، بهره‌گیری از این دارو برای بیماران کرونا دارای علایم خفیف یاهم بیمارانی که در خانه خوددرمانی می‌کنند، نیاز نیست.

اسدالله ژرف‌بین، پزشک، می گوید: “این دارو تنها می‌تواند که از طوفان و خیزهای بیجای سیستم معافیت، وجود را زیر کنترول دربیاورد و بیشتر برای کسانی که حالت وخیم دارند توصیه می‌شود”.

پزشکان می‌گویند، دگزامتازون میزان مرگ‌ومیر برخاسته از کرونا را از ۰.۵ درصد به ۰.۳ درصد کاهش می‌دهد اما به هیچ صورت بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند‌.

از سوی دیگر، پس از آنکه وزارت صحت اجازه تداوی بیماران کووید-۱۹ را به بیمارستان های خصوصی نیز داد، حالا شهروندان از گرانی هزینه های درمان در این بیمارستان ها شکایت دارند.

همچنان خانواده های بیماران ویروس کرونا وزارت صحت عامه را به بی برنامه گی در مدیریت ویروس کرونا متهم می کنند و می گویند که کمبود امکانات صحی و اكسيجن سبب شده است که برای نجات زندگی بیماران شان هزینه های هنگفت را پرداخت کنند.

اما وزارت صحت می‌گوید که تمامی امکانات دست داشته شان را برای تداوی بیمارن کووید-۱۹ و جلب اعتماد شهروندان به خرج میدهند.

در همین حال در بیست و چهار ساعت گذشته ۵۶۴ مورد تازه ویروس کرونا از سوی وزارت صحت ثبت شده است. با این حساب تعداد مجموعی بیماران کرونا در افغانستان به ۲۶۸۷۴  مورد می رسد که منجمله، تاکنون ۵۰۴ نفر از بین رفته و ۶۱۵۸ تن دیگر صحت یاب گردیده اند.

جهان

حمله اسراییل به شبکه تونل‌های حماس در نوار غزه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: می 14, 2021)

ارتش اسراییل شبکه تونل های زیرزمینی حماس را در نوار غزه آماج حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که گروه حماس نیز حملات موشکی خود بالای شهرک های اسراییلی افزایش داده است.

جاناتان کنریکس سخنگوی ارتش اسراییل گفته است: “این بزرگترین عملیات اسراییل علیه یک هدف خاص از زمان آغاز درگیری است در آن ۱۶۰ هواپیما و همچنین تانک و توپخانه از خارج نوار غزه شرکت دارند.”

این در حالی است که نبرد میان دو طرف وارد پنجمین روز خود شده است. این شدید ترین درگیری میان فلسطینی ها و نیروهای اسراییل از سال ۲۰۱۴ میلادی است.

مقامات بهداشتی فلسطین گفته اند که یک زن و سه فرزندش در غزه کشته شدند و اجساد آنها از زیر آوار خانه آنها کشف شد. در همین حال یک زن مسن در اسراییل نیز هنگام رفتن به پناهگاهی برای محافظت از حملات موشکی جان خود را از دست داد.

گروه حماس به تلافی درگیری پولیس اسراییلی با فلسطینیان را در نزدیکی مسجد الاقصی در اورشلیم، دست به حملات موشکی زدند.

به گفته مقام های فلسطینی تا هنوز ۱۱۹ نفر به شمول ۳۱ کودک ۱۹ زن در نوار غزه کشته و ۸۳۰ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

مقامات اسراییلی نیز گفته اند که تعداد کشته شدگان در اسراییل به هشت نفر – یک سرباز در حال گشت زنی در مرز غزه، شش غیرنظامی اسراییلی به شمول دو کودک – رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امیدواری بایدن درباره پایان یافتن درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطینی‌ها

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 13, 2021)

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا روز چهارشنبه با تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود در مقابل حملات راکتی، حماس گفت که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در خصوص درگیری‌های اخیر تلفنی صحبت کرده است.

به گزارش رویترز، جو بایدن در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدامات دولت او در قبال درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها گفت، مقام‌های امنیت ملی و دفاعی دولت من به طور مداوم با همتایان خود در خاورمیانه در حال تماس و رایزنی بوده‌اند. نه فقط با اسرائیلی‌ها، بلکه با مصر، عربستان سعودی، اماراتی‌ها و دیگران هم بوده است.

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد، من با بی‌بی نتانیاهو تماس داشته‌ام که بیانیه آن به زودی منتشر می‌شود.

جو بایدن گفت، انتظار و امید من این است که این (درگیری)زودتر و نه دیرتر پایان يابد، اما اسرائیل حق دارد از خود دفاع كند وقتی هزاران موشک به داخل قلمرو آن شلیک می‌شود.

رویترز می‌گوید، جو بایدن دلایل خود را برای خوش بینی در خصوص پایان یافتن درگیری بین اسرائیل و فلسطینی ها توضیح نداد.

اما دفتر نخست وزیر اسرائیل می‌گوید، بنیامین نتانیاهو در این تماسی تلفنی به جو بایدن گفته است که «حملات به توانایی‌های نظامی حماس و سایر گروه‌های تروریستی فعال در نوار غزه ادامه خواهد یافت.»

در همین حال، یک منبع فلسطینی به رویترز گفت است تلاش‌های مصر، قطر و سازمان ملل برای پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها پیشرفتی نداشته است.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، هم در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی تاکید کرد که اسرائیل برنامه آتش بس ندارد و «قطعا در یک یا دو روز آینده نیست.»

به گزارش رویترز از زمان آغاز درگیری‌ها از روز دوشنبه تاکنون ۶۷ نفر در غزه و هفت نفر در اسرائیل کشته شده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ده‌ها فلسطینی در حملات هوایی اسراییل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 12, 2021)

گزارش‌ها میگوید امروز (چهارشنبه، ۲۲ ثور) ۳۵ فلسطینی در درگیری با نیروهای اسراییل در غزه کشته شده اند.

گزارش‌ها می افزاید که در این درگیری پنج تن در اسراییل نیز کشته شده اند.

این در حالی است که اسراییل بامداد امروز اعلام کرد که صدها حمله هوایی به غزه انجام داده است.

اسراییل میگوید که در حمله هوایی بر منزل رهبران گروه حماس  دو مسوول اطلاعاتی این گروه را کشته اند.

گروه حماس فلسطین نیز  گفته که صدها راکت به سوی اسراییل شلیک کرده است.

جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌ی گفته، ساعت پنج بامداد (چهارشنبه) ما حمله قدرتمندی علیه دشمن انجام دادیم.

وزارت صحت عامه فلسطین در غزه تایید کرده که در حملات هوایی اسراییل ۳۵ تن بشمول زنان و کودکان کشته شده و ۲۳۳ تن نیز زخمی شدند.

با آغاز دومین شب از حملات متقابل اسراییل و فلسطینیان در نوار غزه بر ابعاد و شدت حملات راکتی و بمباران‌های طرفین به میزان چشمگیری افزوده شده است.

ارتش اسراییل شام سه‌شنبه یک ساختمان ۱۳ طبقه را در نوار غزه منهدم کرده و همچنان برج‌های مرتفع الجوهره، السعدهو الظفار را نیز هدف قرار داده اند.

خبرنگاران نظامی اسراییلی گفته‌ که این نوع حملات ادامه خواهد یافت.

درگیری ها میان نیرو های اسراییلی و فلسطینی درشب ۲۷ رمضان پس از آن آغاز شدن که نیروهای اسراییلی بر نمازگذاران گاز اشک آور انداخت و گلوله باری کردند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است