Connect with us

جهان

دگزامتازون؛ نخستین داروی‌ موثر برای بیماران کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۳۹۹)

پزشکان تایید می‌کنند که دگزامتازون، یک داروی ارزان و قابل دسترس، می‌تواند از مرگ‌ومیر بیماران در حالت وخیم بکاهد اما بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند.

متخصصان بریتانیایی اعلام کرده اند که مقدار کم دگزامتازون می‌تواند بیمارانی را که با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشند و وضعیت شان وخیم است، از مرگ نجات دهد.

داروی دگزامتازون با موثریت‌هایی که دارد می‌تواند بیمار را از بحران التهاب بیرون بکشد، غلظت ویتامین  A  را که به درمان کرونا کمک می‌کند، افزایش دهد و جریان خون‌رسانی را در مورگ‌های ریه‌ها بیش‌تر بسازد.

اما بهره‌گیری بی‌رویه از آن، زیان‌هایی هم دارد.

محمد نبیل فقیریار، مسوول واحد داخله عمومی بیمارستان حوزه‌وی هرات، می گوید: “فشار شخص را بلند می‌برد. اگر دیابت داشته باشد، دیابت را بالا می‌برد، پوکی استخوان را تشدید می‌کند و بیمار را ضعیف می‌کند و معافیت بیمار را پایین می‌آورد”.

پزشکان می‌گویند از یک‌سو نباید هیچ بیماری بدون توصیه پزشک از دگزامتازون استفاده کند و در سوی دگر، بهره‌گیری از این دارو برای بیماران کرونا دارای علایم خفیف یاهم بیمارانی که در خانه خوددرمانی می‌کنند، نیاز نیست.

اسدالله ژرف‌بین، پزشک، می گوید: “این دارو تنها می‌تواند که از طوفان و خیزهای بیجای سیستم معافیت، وجود را زیر کنترول دربیاورد و بیشتر برای کسانی که حالت وخیم دارند توصیه می‌شود”.

پزشکان می‌گویند، دگزامتازون میزان مرگ‌ومیر برخاسته از کرونا را از ۰.۵ درصد به ۰.۳ درصد کاهش می‌دهد اما به هیچ صورت بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند‌.

از سوی دیگر، پس از آنکه وزارت صحت اجازه تداوی بیماران کووید-۱۹ را به بیمارستان های خصوصی نیز داد، حالا شهروندان از گرانی هزینه های درمان در این بیمارستان ها شکایت دارند.

همچنان خانواده های بیماران ویروس کرونا وزارت صحت عامه را به بی برنامه گی در مدیریت ویروس کرونا متهم می کنند و می گویند که کمبود امکانات صحی و اكسيجن سبب شده است که برای نجات زندگی بیماران شان هزینه های هنگفت را پرداخت کنند.

اما وزارت صحت می‌گوید که تمامی امکانات دست داشته شان را برای تداوی بیمارن کووید-۱۹ و جلب اعتماد شهروندان به خرج میدهند.

در همین حال در بیست و چهار ساعت گذشته ۵۶۴ مورد تازه ویروس کرونا از سوی وزارت صحت ثبت شده است. با این حساب تعداد مجموعی بیماران کرونا در افغانستان به ۲۶۸۷۴  مورد می رسد که منجمله، تاکنون ۵۰۴ نفر از بین رفته و ۶۱۵۸ تن دیگر صحت یاب گردیده اند.

اخبار ویژه

ادامه تلاش گروه‌های امداد برای یافتن مفقودان انفجار سهمگین بیروت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

پس از انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت پایتخت لبنان که دست کم ۱۳۵ نفر کشته شد، کشور های خارجی آماده اعزام تیم های جستجو و تجهییزات پزشکی به این کشور شده اند. این در حالی است که گروه های نجات لبنانی هنوزم برای بیرون کشدن اجساد تلاش دارند و همچنان برای پیدا کردن افراد مفقود شده در طول شب و روز پنجشنبه ادامه داده اند.

روز چهارشنبه حسان دیاب، نخست وزیر لبنان برای سه روز ماتم ملی اعلام کرد این در حالیست که تحقیقات اولیه نشان میدهد  مقصر اصلی این انفجار سهل انگاری خوانده شده است، انفجار در بندر بیروت باعث شده است که تعداد زیادی از افراد مفقود شده و بیش از ۵۰۰۰ زخمی بر جای بگذارد‌.

مقامات همچنین گفته اند که موج های این انفجار به اندازه ای شدید بوده که  نمای های ساختمان ها را از بین برده، اثاثیه های داخل ساختمان را از پنجره ها به خیابان ها انداخته و بیش از نیم‌ملیون از جمعیت را نیز بی خانمان کرده است.

علاوه بر این، بیمارستان ها مملو از زخمی شده و مقامات بهداشت این کشور روز پنجشنبه از مردم برای اهدای خون کمک خواستند.

انفجار روز سه شنبه قوی ترین انفجار در پایتخت لبنان گفته شده است، هرچند، جنگ داخلی که سه دهه پیش در شهر بیروت به پایان رسید است. اما اثر زخم‌های آن هنوزم هم بر این شهر باقی مانده است، و در حال حاضر این شهر با سقوط اقتصادی و افزایش بیماری ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند.

اما کشورها در سراسر جهان برای کمک به این کشور شتافتند و تاکنون لبنان چهار بیمارستان  صحرایی از قطر، عراق و اردن وعلاوه بر آن کمک های فوری صحی برای کمک به مقابله با پیامدهای انفجار دریافت کرده است.

 آژانس آنادولو گزارش داده است که قطر دو بیمارستان سیار با ظرفیت ۵۰۰ تختخواب برای این کشور ارسال کرده است، همچنین عراق و اردن  نیز در حال ارسال کردن بیمارستان سیار به این کشور اند.

یک هواپیمای نیروی هوایی امیر قطر که حامل دو بیمارستان سیار با سایر تجهییزات صحی بوده، روز چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی رفیک حریری در بیروت شد.

رسانه های لبنان گزارش داده اند که تا زمان بهبودی ازین‌فاجعه این کشور مواد نفتی کمکی دریافت میکند.

وزیر نفت عراق خبر داده كه بغداد كمك‌های سوختی را به بیروت ارایه خواهد داد و همچنان محموله های گندم نیز روز جمعه وارد این کشور خواهد شد.

رسانه های محلی لبنان اعلام کردند که فرانسه نیز به لبنان کمک فرستاده است. مایک پومپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده به نخست وزیر سابق لبنان به سعد حریری اطلاع داد که کشورش کمک های فوری را به لبنان اعزام می کند.

یک هواپیمای نظامی ترکی حامل کمک ها و یک تیم جستجو و نجات در روز پنجشنبه با حمل تیم های پزشکی و امداد به بیروت رسید.

 این هواپیما به دستور رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ارسال شده است.

 این هواپیما دارای ۲۱ پرسونل امداد رسان، تیم های نجات، تیم های  صحی، دو گروه استراری، سه خیمه تجهییزات صحی و داروهای صحی ، ۱۰ پرسونل مدیریت بحران، تجهیزات، یک وسیله نقلیه جستجو و نجات، یک تیم جستجو و نجات و  کمک های صحی و بشردوستانه بوده است.

پیش از ارسال این هواپیما محمد گلگلو رییس آژانس امداد ترکیه به آژانس خبری آنادولو گفته است که ترکیه آماده ارسال کمک های مورد نیاز به بیروت است.

وی گفت: ۲۰ نفر دیگر از پرسونل نجات صحی از جمله متخصصان آسیب شناسی، جراحان، متخصصان ارتوپدی و داکترهای بخش عاجل روانه بیروت خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل حمله داعش بر زندان جلال آباد را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شورای امنیت سازمان ملل حمله روز یکشنبه بر زندان جلال آباد را  محکوم کرده و گفته که هراس افگنی به هر شکل ممکن یکی از جدی ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین المللی است.

 این درحالی است که گروه داعش عصر یکشنبه بر زندان جلال آباد، ولایت ننگرهار حمله کردند و آنرا به محاصره درآورند. محاصره زندان حدود ۱۸ ساعت به طول انجامید که در نتیجه آن ۳۰ نفر کشته شدند.

 مسوولیت این حمله را  گروه داعش بر عهده گرفت، بر اساس گزارش ها  داعش، عکس هایی از یازده مهاجم که در حمله دست داشتند را منتشر کرد که از آن جمله، تنها سه نفر آن افغان، متباقی آن تاجیک، هندی و یک پاکستانی بوده است.

دایان تریشیا جانی رییس شورای امنیت در بیانیه ای گفته است: “اعضای شورای امنیت بار دیگر تاکید کردند که هراس افگنی در تمام اشکال و مظاهر آن یکی از جدی ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین المللی است”.

آقای جانی افزوده است: “اعضای شورای امنیت تاکید کردند که لازم است عاملان، سازمان دهندگان، تمویل کنندگان و حامیان مالی این چنین اقدامات تروریستی پاسخگو باشند و آنها را باید محاکمه کنند و از همه کشورها خواسته است كه مطابق تعهدات خود به قانون بین الملل و قطعنامه های مربوط به شورای امنیت، به طور فعال با دولت افغانستان و سایر مقامات ذیربط در این زمینه همکاری كنند”.

شورای امنیت بار دیگر تاکید ورزید که هرگونه اقدامات هراس افگنانه بدون در نظر داشت انگیزه آن، هرجا و هر زمان و هر کسی که مرتکب شده باشد جنایت و غیرقابل توجیه است.

این نهاد همچنان بر ضرورت مبارزه‌ همه کشورها مطابق منشور سازمان ملل متحد و سایر تعهدات مندرج در قوانین بین المللی از جمله قانون بین المللی حقوق بشر، حقوق بین المللی پناهندگان و حقوق بشردوستانه بین المللی، تهدید به صلح بین المللی و امنیت ناشی از اقدامات هراس افگنی تاکید کردند.

 این شورا همچنین ابراز همدردی و تسلیت خود را به خانواده های قربانیان و دولت افغانستان ابراز کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

انفجار در بیروت؛ ۷۸ کشته و هزاران زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

در پی انفجار مهیب روز سه‌شنبه که بیروت پایتخت لبنان را تکان داد، دست کم ۷۸ نفر کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر دیگر زخم برداشته اند. گروه امداد هنوز هم به دنبال نجات یافتگان این رویداد زیر آوارها را جستجو میکند.

رویترز گزارش کرده است که این انفجار در انبارهای مواد انفجاری در بندر بیروت رخ داده که قدرتمندترین انفجار در طی سالهای پسین بوده است.

میشل عون رییس جمهوری لنبان گفته است که ۲۷۵۰ تن امونیم نایتریت که در کود کیمیاوی و بمب ها استفاده می شود، از مدت شش سال در بندر بدون اقدامات ایمنی ذخیره شده بود، آقای عون گفت که این “غیرقابل قبول” است.

آقای عون امروز چهارشنبه، جلسه اضطراری کابینه در این مورد تشکلیل داد.

تا هنوز مقام های بیروت علیت این انفجار را روشن نکرده اند. یک منبع به رسانه های محلی گفته است که این رویداد در جریان جوشکاری که روی سوراخی در انبار انجام می‌شد، رخ داده است.

جورج کتانی رییس صلیب سرخ لبنان گفته است که آنچه را که ما شاهد ایم یک «فاجعه» است زیرا در هر گوشه ای قربانیان افتاده اند.

تا ساعت ها بعد از انفجار آسمان بیروت از شعله های این انفجار روشن بود و آجیرهای امبولانس نیز شنیده میشد.

این انفجار خاطرات جنگ داخلی سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی را زنده کرد. زمانی که لبنان شاهد راکت پراکنی های شدید، انفجار موترمب و حملات هوایی اسراییل بود. شماری از باشندگان بیروت تصور کردند که زمین لرزه ای به قوع پیوسته است.

افراد خاک آلود، زخمی و ناله کنان در خیابان ها در جستجوی بستگان شان می پرداختند.

هدا بارودی یک طراح در بیروت گفته است: “این انفجار مرا چندین متر دور پرت کرد. من مبهوت و پر از خون شده بودم. این مرا به یاد انفجار دیگری كه در مقابل سفارت امریكا در سال ۱۹۸۳ شاهد آن بودم ، انداخت.”

حسان دیاب نخست وزیر لبنان گفته است که عاملان این رویداد را مجازات خواهند کرد.

در همین حال سفارت امریکا در بیروت از احتمال پخش گازهای سمی هشدار داده و از مردم خواسته است که در خانه های شان بمانند.

حسان دیاب میگوید: “شماری از مردم ناپدید اند. مردم از بخش اضطرار سراغ عزیزان خویش را میگیرند. عملیات جستجو در شب دشوار است زیرا برق قطع است.”

آقای دیاب گفته است ۷۸ تن کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر زخمی شده اند.

تصاویری که از این رویداد به رسانه های اجتماعی منتشر شده نشان میدهد که شدت انفجار به حدی بوده است که در فاصله دو کیلومتر از محل رویداد افراد را به زمین زده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending