Connect with us

جهان

بیش از ۵۰هزار نفر از اثر کووید-۱۹ در بریتانیا جان باخته اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۳۹۹)

طبق معلومات تازه، آمار تلفات ناشی از کووید-۱۹ در بریتانیا از ۵۰ هزار تن عبور کرده است.

خبرگزاری سی ان ان گزارش داده است که طبق اعلام آمار دفتر احصایه انگلند و ویلز، تا کنون حداقل ۵۰۴۱۳ نفر از اثر ویروس کرونا در بریتانیا جان باخته اند.

این در حالیست که ریاست صحت و مراقبت های اجتماعی بریتانیا، تنها ۴۰۶۸۰ قضیه مرگ و میر را گزارش کرده است.

مجموع آمار رسمی مبتلایان این ویروس در بریتانیا تا این تاریخ ۲۸۸۸۳۴ مورد گارش شده است.

نظر به یافته های تازه، بریتاینا دومین کشور با داشتن بالاترین تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در سطح جهان قرار دارد.

ایالات متحده که بیش از ۱۱۱۰۰۰ تلفات داشته است، بیشترین آمار را در سطح جهان ثبت نموده و در رده نخست قرار دارد.

جهان

فوران آتشفشان در اسپانیا بعد از ۵۰ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

فوران آتشفشان شدید پس از ۵۰ سال در جزایر لاپالمای اسپانیا باعث تخلیه پنج هزار ساکن این منطقه شده است.

تصاویر برداشته شده از رویداد نشان می دهد که این آتشفشان رو به گسترش است و شماری از خانه ها را در مسیرش ویران کرده است.

این آتشفشان از ساعت ۳ پس از ظهر روز گذشته اغاز شده و حالا به سمت روستا ها دراین منطقه رو به سرازیر شدند است.

یک باشنده جزیره کنری اسپانیا گفته است: “نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.”

آنجل ویکتور تورس نخست وزیر اسپانیان هم به جزایر کناری رفته است و به مقام های محلی دستور داده که وضعیت را زیر نظر گرفته و به نیازمندان هرچه زوتر کمک بفرستند. مقام های محلی هم دستور تخلیه هر چه زودتر مناطق آسیب پذیر را داده است.

آقای تورس گفته است: “همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لاپالما است. گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر.”

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

تا کنون از خسارات بجا مانده ازین آتشفشان چیزی گزارش نشده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

تیراندازی در یک دانشگاه روسیه؛ ۸ نفر جان باختند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های روسی میگویند که بامداد امروز( دوشنبه، ۲۹ سنبله) در نتیجۀ گلوله‌باری در یک دانشگاه در شهر پرم این کشور هشت تن کشته شده و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

 گزارش‌ها می افزایند که فرد مهاجم از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

گزارش‌ها می افزایند که بسیاری از دانشجویان در هنگام گلوله‌باری در داخل دانشگاه بودند و آنان با سراسیمه‌گی از پنجره‌های ساختمان، خود شان را پایین انداخته اند.

تاکنون علت  و انگیزه این حادثه روشن نشده و مقام‌های روسی گفته که بررسی‌ها از نزد مهاجم جریان دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فرد مهاجم ۱۸ سال عمر دارد و محصل این دانشگاه بوده است.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های روسی فرد مهاجم پیش از این تصاویر خود را با “سلاح” در رسانه‌های اجتماعی نشر کرده بود.

این درحالی است که در سال‌های اخیر چندین رویداد گلوله‌باری در دانشگاه‌ها و مکاتب در روسیه به وقوع پیوسته که عامل اکثر آنان دانشجویان و شاگردان بودند.

قبل از این گلوله‌باری یک مهاجم مسلح به تاریخ ۲۱ ثور در یک مکتب در شهر کازان روسیه سبب مرگ هفت شاگرد و یک معلم این مکتب شد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کانبرا با افزایش استقرار نیروی هوایی امریکا در آسترالیا موافقت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

آسترالیا میگوید که روی استقرار نیرو و هواپیماهای نظامی امریکایی در این کشور با واشنگتن به توافقی دست یافته است.

پیتر داتون، وزیر دفاع آسترالیا روز پنجشنبه گفت که دو طرف “به طور قابل ملاحظه ای همکاری خود را در زمینه استقرار نیرو، افزایش قابلیت همکاری و افزایش فعالیت های هم‌پیمانان در اقیانوس آرام و هند، افزایش خواهند داد.”

این در حالی است که بریتانیا، ایالات متحده امریکا و آسترالیا از امضای عهدنامه‌ ای برای به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته دفاعی خبر داده اند.

هدف این عهده نامه مقابله و پیشگیری از قدرت رو به رشد چین در منطقه اقیانوس هند و آرام گفته شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در دیدارش با همتای آسترالیایی اش در واشنگتن از فشارهای اقتصادی چین ابراز نگرانی کرده و پشتیابی همه جانبه واشنگتن را در برابر فشارهای اقتصادی چین بر آسترالیا اعلام کرده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در این باره گفت:” این مشارکت با استرالیا و انگلستان نشانه است که ما متعهد به کار با شرکا و متحدان ما از جمله اتحادیه اروپا ، برای اطمینان اقیانوس آرام آزاد و باز استیم. ما از کشورهای اروپایی که نقش مهمی در هند و اقیانوس آرام دارند استقبال می کنیم و در انتظار همکاری نزدیک با ناتو و اتحادیه اروپا استیم.”

پیش از این آسترالیا در سال ۲۰۱۶ با فرانسه به ارزش ۵۰ میلیارد دالر قرار داده بسته بود که بر بنیاد آن فرانسه برای آسترالیا زیر دریایی‌های نظامی آماده میکرد اما حالا امریکا می‌خواهد با به اشتراک گذاشتن پیشرفته ترین فناوری زیر دریایی خود اعتماد استرالیا را بیشتر به دست بیاورد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در این باره گفت:” روزگذشته ، وزیر داتون و من بیانیه ای را امضا کردیم که تلاش‌های ما را برای توسعه قابلیت‌های دفاعی پیشرفته افزایش می‌دهد. و امروز ، ما استقرار نیروهای ما را  که باعث افزایش دسترسی و حضور ما در آسترالیا می‌شود پیشنهاد کردم توافق کردیم که هر اقدامی فوری که باعث بهبود همکاری هر دو کشور می‌شود از آن استقبال کنیم.”

آسترالیا هم با آنکه به دنبال بلند بردن ظرفیت‌های نظامی اش از هر راه ممکن است با آن هم نشان می‌‎دهد که آن کشور همچنان تمایلی برای مذاکرات با چین دارد.

ماریس پاینی، وزیر خارجه آسترالیا، در این باره گفت:”امروز ، ما همچنین در مورد رقابت‌های راهبردی  بحث کردیم. ما رقابت چین را در سطوح مختلفی مورد بحث قرار دادیم که نیازمند پاسخگویی و افزایش توانایی است. این بدان معنا نیست که زمینه‌های سازنده‌ای برای تعامل با چین وجود ندارد. آسترالیا همچنان به دنبال گفتگو با چین بدون پیش شرط است.”

از سوی دیگر چین هشدار داده است که این کشورها با این اقدام شان تیشه به رشیه خود خواهند زد.

ژاوو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این باره گفت:”کشورهای مرتبط باید ذهنیت منسوخ جنگ سرد و برداشت ژئوپلیتیک تنگ نظری را کنار بگذارند ، به اراده مردم کشورهای منطقه احترام بگذارند و برای کمک به صلح، ثبات و توسعه منطقه بیشتر تلاش کنند. در غیر این صورت ، آنها فقط به پای خود شلیک می کنند.”

پیمان امریکا، آسترالیا و بریتانیا بنام آکوس یاد می‌شود و شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است