Connect with us

رویداد های اخیر

قراراست نمونه‌گیری کووید-۱۹ در تمامی بیمارستان‌های افغانستان آغاز ‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 16, 2020)

وزارت صحت عامه می‌گوید، ظرفیت آزمایش نمونه‌ها روزانه به ۲هزار آزمایش رسیده و تلاش برای بالابردن ظرفیت آزمایشات جریان دارد.

سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید، در کنار بیمارستان‌های افغان-جاپان و علی جناح، دو بیمارستان دگر نیز به نمونه‌گیری از بیماران کرونا پرداخته اند و اکنون ظرفیت آزمایش کووید-۱۹ روزانه به ۲ هزار نمونه رسیده ‌است.

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه، گفت: “می‌خواهیم ماشین‌های لابراتواری خود را به تمام شفاخانه‌ها گسترش دهیم. گرفتن سمپل را به تمام شفاخانه ها انتقال می‌دهیم”.

وزارت صحت عامه تایید می‌کند که هنوزهم در بیمارستان‌های خصوصی ظرفیت آزمایش کووید۱۹ وجود ندارد و نمونه‌های گرفته شده این بیمارستان‌‌ها به گونه‌ی رایگان در لابراتوار دولتی آزمایش می‌شوند.

عاشق خان سعادتی، رییس خدمات تشخیصیه وزارت صحت، گفت: “فعلاً شفاخانه‌های خصوصی ظرفیت آزمایش را ندارند، به لابرتوارهای مرکزی سمپل ها را روان میکنند و ما بشکل رایگان معاینات را انجام می‌دهیم”.

در همین حال، نسرین اوریاخیل، رییس شورای طبی افغانستان، گفته است: “در نظارتی که صورت گرفت، امکانات بهداشتی در اکثر بیمارستان ها اندک است و کافی نیست”.

بربنیاد آمار رسمی، ۷۸۳ رویداد تازه در یک شبانه روز گذشته، ثبت شده است که با این حساب رقم ابتلا به کرونا در افغانستان به ۲۶هزار و ۳۱۰ تن رسیده است.

قرار معلومات، شمار رویدادهای فوتی کووید-۱۹ در افغانستان با ثبت ۱۳ رویداد تازه به ۴۹۱ نفر رسیده است.

همچنان شمار بهبودیافته‌ها به بیش از ۵هزار و پنج‌صد تن افزایش یافته‌است.

ناگفته نماند که مقام‌های حکومتی تایید کرده ‌اند که شمار ابتلا و فوت برخاسته از ویروس کرونا به مراتب بلندتر از آمار رسمی است.

رویداد های اخیر

در سه انفجار پی هم بالای یک مکتب در کابل ۳۰ نفر جان باختند و ۵۲ تن زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

در پی سه انفجار در برابر یک مکتب در غرب شهر کابل ۳۰ تن جان باخته و ۵۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

وزارت داخله جان باختن ۳۰ تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را تایید کرده است.

اما منابع می گویند که در این انفجار ها بیش از ۴۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر هم زخمی شده اند.

منابع امنیتی می گویند که نخست یک حمله کننده موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر مکتب سیدالشهدا  در منطقه دشت برچی کابل انفجار داد و سپس دو حمله انتحاری حین خروج دانش آموزان این مکتب رخ داده است.

بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد به بیمارستان علی جناح انتقال داده شده است، بیمارستان مملو از جسد، زخمی و افرادی است که نزدیکان شان قربانی شده اند.

تا هنوز گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

طالبان در اعلامیه ای دست داشتن در این حمله را رد و این انفجارهای را محکوم کرده است.

این گروه گفته است که این انفجار کار داعش بوده است.

این حمله با واکنش تند داخلی و خارجی نیز مواجه شده است.

رییس جمهور غنی این حمله «وحشیانه» توصیف کرده و طالبان را عامل آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: “طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت شان یکبار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ مینمایند.”

شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز بر دانش‌آموزان در حوزه سیزدهم کابل، آن را «بزدلانه» و «تروریستی» خوانده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از حمله امروز در دشت برچی ابراز انزجار کرده و آن «وحشیگری» توصیف کرده است.

این نهاد گفته است: “بسیاری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. به خانواده های قربانی صمیمانه تسلیت می گوییم و ما آرزوی بهبودی سریع برای آسیب دیدگان داریم.”

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز انفجار امروز را محکوم کرد و اظهار داشت: “حمله وحشتناک در منطقه دشت برچی در کابل یک عمل حقیرانه تروریستی است. هدف قرار دادن دانش آموزان در مکتب دخترانه در واقع حمله به آینده افغانستان است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در دشت برچی کابل؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

حوالی ساعت ۴:۲۷ پس از چاشت امروز (شنبه، ۱۸ ثور) انفجاری در منطقه دشت برچی کابل به وقوع پیوسته است.

گواهان می گویند که این انفجار در نزدیکی مکتب سید الشهدا در دشت برچی به وقوع پیوسته است.

وزارت داخله گفته است که تا کنون ۳۵ زخمی از محل به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

منابع گفته اند که به اساس آمار ابتدایی ۱۳ تن در این انفجار جان باخته اند، اما این آمار تا کنون از سوی نهاد های رسمی تایید نشده است.

گفته می شود بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد دانش آموزان اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی نماینده‌گان زنان از پیامدهای خروج سربازان خارجی از افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

وزارت امور خارجه میگوید که روز گذشته (جمعه، ۱۷ ثور) نماینده‌گان زنان در شورای ملی با برخی از اعضای کانگرس امریکا در یک نشست مجازی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان گفتگو کردند.

این وزارت می افزاید که زنان افغان از پیامدهای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

این وزارت می افزاید که در این نشست اعضای کانگرس امریکا تعهد کردند که نگرانی مطرح شده را در مجلس سنا و بعدا با حکومت آن کشور شریک خواهند کرد.

این اعضای مجلس سنای امریکا از افغانستان و دست آوردهای دو دهه گذشته حمایت کردند.

این زنان افغان خروج سربازان خارجی و تداوم همکاری‌ها با نیروهای افغان را بهترین فرصت برای دفاع مستقلانه از افغانستان خوانده اند.

در یک بیانیه ای وزارت خارجه آمده است که “اعضای پارلمان کشور با اشاره به مزیت‌های ساختارهای دموکراتیک در جریان دو دهه پسین برای نسل جوان، بر خواست و اراده برحق مردم افغانستان مبنی بر عدم برگشت دوره تاریک نظام طالبانی در افغانستان، تأکید کردند.”

این نماینده شورای ملی افزایش خشونت‌ها و ادامه ترورهای هدفمند را نقض توافقنامه دوحه دانسته است.

این نماینده‌گان افغان از ” همتاهای امریکایی شان خواستند تا در راستای متقاعد ساختن طالبان و حامیان منطقه‌یی شان جهت پذیرفتن آتش‌بس فوری و دایمی در کشور، همکاری نموده توجه بیشتر مبذول بدارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است