Connect with us

اخبار ویژه

افغانستان در سومین روز آتش بس گواه چندین رویداد بود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۹)

در سومین روز آتش بس، ارتش از درگیری ها در چندین بخش افغانستان خبر میدهد و می گوید که این رویداد ها را بررسی میکند.

سه روز آتش بس میان نیروهای دولتی و طالبان وارد آخرین روزش شد.

ارتش هرچند از درگیری ها در بخش هایی از کشور در جریان آتش بس خبر میدهد؛ اما می گوید که این رویداد ها را بررسی می کند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع گفته است: “نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تمام اصول و قواعد آتش بس را رعایت کردند و همچنان به آتش بس پابند و متعهد میمانند. مردم افغانستان چنین توقع را از طالبان هم دارند. چند حادثه محدود در چند ولایت اتفاق افتاده است که ما این حوادث امنیتی را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.”

هرچند تا هنوز روشن نیست که آیا این آتش بس تمدید خواهد شد یا نه؛ اما شهروندان کشور از طرف ها می خواهند که باید تا هنگام شروع گفتگوهای صلح آتش بس را تمدید کنند.

دل آغا یک از باشنده گان کابل در رابطه گفته است: “جنگ و برادر کشی بس است. میخواهیم که آتش بس برای دایم شود. مردم از جنگ خسته شده اند.”

دراین میان ماموریت پشتیبانی قاطع نیز در پیامی از طالبان و حکومت میخواهد که برای تامین صلح پایدار خشونت ها را بگونه دوامدار کاهش بدهند.

ماموریت پشتیبانی قاطع گفته است: ” ما خواهان کاهش مداوم خشونت‌ها و پی‌گیری گفت‌وگوهای صلح هستیم تا در نهایت افغان‌ها به صلح پایدار برسند، ما از تلاش های نیروهای امنیتی افغانستان ستایش میکنیم و این ماموریت، زمینه را برای آتش‌بس فراهم ساخته است.”

گروه طالبان و حکومت تا کنون در مورد دوام آتش بس چیزی نگفته اند، اما چهره های نزدیک به طالبان می‌گویند: این آتش بس فقط برای روز های عید بود و پس ازعید این جنگ دوباره از سرگرفته خواهد شد.

در سالهای پسین این سومین آتش بس رسمی است که میان نیروهای دولت و طالبان اعلام میشود.

اخبار ویژه

حکومت خواستار پایان سانسور گفتگوهای صلح افغانستان است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید که عدم حضور رسانه ها در گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه عقب گرد سیاسی و برخورد طالبانی با رسانه های کشور است.

این وزارت از آنچه که عدم حضور رسانه ها و نمایند‌گان آنان در گفتگوهای صلح دوحه گفته می شود ابراز نگرانی کرده و خواهان دسترسی خبرنگاران به پوشش خبری این نشست شد.

پس از مراسم افتتاحیه مذاکرات افغانستان در دوحه پایتخت قطر، دسترسی خبرنگاران به هیات مذاکره کننده هر دو طرف محدود شد و تا اکنون خبرنگاران نمی توانند به هیات مذاکره کننده هر دو طرف دسترسی داشته باشند و شماری زیادی از خبرنگاران نیز به گونه عمدی از دوحه به کابل فرستاده شدند.

اما اکنون وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید بر بازگرداندن دوباره خبرنگاران به دوحه جهت پوشش خبری گفتگوهای صلح افغانستان دارد و می گوید باید نمایندگانی از جامعه رسانه‌یی افغانستان نیز در این گفتگوها حضور داشته باشد.

عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات  فرهنگ میگوید: “سانسور گرایی خدای ناخواسته و طالبانیزه شدن کار رسانه‌یی از همینجا آغاز نشود، ما می خواهیم که چنین چیزی از همین اکنون و از همین‌جا مهار شود و جامعه رسانه‌یی کشور حضور خود را داشته باشد مبتنی بر حق دسترسی به اطلاعات.”

در همین حال مسوولان شماری از رسانه ها نیز برگرداندن خبرنگاران از دوحه قطر به کابل را یک بازی و عمل عمدی می دانند و خواهان بازگرداندن دوباره آنان به دوحه هستند.

نجیبه ایوبی مسوول کلید گروپ میگوید: “رسانه ها و نماینده‌های رسانه ها از قطر برگرانده شدند و زمانی که در میدان هوایی پاسپورت های شان برای‌شان داده شد که بر می ‌گشتند به افغانستان، تازه خبرنگاران فهمیدند ویزه شان سی روزه بوده ولی این ها را در ظرف پنج روز برگرداندند.”

جامعه رسانه های کشور می‌گوید که دسترسی خبرنگاران به معلومات از نشست های دوحه، بسیار محدود است و آنان خواهان دسترسی به سطح بالاتری اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

برگزاری نمایشگاه سه روزه تجاری ایران و افغانستان در کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

ایران برای تقویت روابط بازرگانی دو جانبه با افغانستان میزبان نمایشگاه سه روزه تجاری در کابل است.

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که هدف این نمایشگاه ارتقا تجارت و به اشتراک گذاشتن “دانش فنی” با افغانستان است.

جوانمرد قصاب کنسول بازرگانی ایران در کابل نیز گفته است که این نمایشگاه به منظور معرفی محصولات ایرانی به مشتریان افغان به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

آقای قصاب افزوده است که سفارت ایران امیدوار است که توافقات بازرگانی با افغانستان به امضا برسانند.

تجارت بین دو کشور سالانه به میرسد که ایران بیشترین صادرات را در افغانستان دارد.

ارزش تجارت بین دو کشور اکنون به ۱.۵ میلیارد دالر رسیده است و ایران سالانه مقدار زیادی کالا به افغانستان صادر می کند.

در این نمایشگاه بازرگانان افغان نیز محصولات خود را برای تاجران ایرانی به نمایش می‌گذارند.

نمایندگان ۲۱ شرکت ایرانی که در بخش شهرداری خدمات ارایه می دهند به همراه ۵۴ شرکت ایرانی دیگر، در این نمایشگاه اشراک ورزیده اند.

این شرکت‌ها از بخش‌های مختلف مانند خدمات فنی و مهندسی، برق، انرژی و مخابرات فعالیت دارند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

عبدالله برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان به اسلام‌آباد می‌رود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی میگوید که در روزهای آینده سفری به پاکستان خواهد داشت.

این اولین سفر آقای عبدالله پس از سال ۲۰۰۸ میلادی به این کشور است.

شورای عالی مصالحه ملی در اعلامیه ای گفته است که آقای عبدالله “در روزهای پیش رو در یک سفر رسمی به منظور ملاقات با سران جمهوری اسلامی پاکستان به اسلام‌آباد می‌رود و در پیوند به مذاکرات صلح و آشتی در افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.”

در همین حال رییس شورای عالی مصالحه ملی سه‌شنبه شب در نشست آنلاین شورای روابط خارجی ایالات متحده امریکا گفت: ” انتظار داریم مذاکرات تاریخی بین‌الافغانی در دوحه به پایان چهار دهه جنگ و خون‌ریزی در کشور بیانجامد.”

وی افزود” متاسفانه همزمان با مذاکرات صلح، سطح خشونت در کشور بسیار بالاست و این برای مردم افغانستان غیرقابل قبول است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت که مردم افغانستان انتظار دارند که خشونت‌ها به طور قابل توجهی کاهش یابد و آتش بس بشردوستانه در کشور برقرار گردد.

آقای عبدالله گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان به نفع همه کشورهای منطقه است، “چنانچه، همه کشورهای منطقه در معرض تهدید گروه‌های تروریستی قرار دارند.”

وی خاطر نشان کرد که برای هیات حکومت صیانت از ارزش‌های جدید به ‌ویژه حقوق زنان، انتخابات، آزادی رسانه‌ها و فعالیت جامعه مدنی مهم است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending