Connect with us

جهان

چین قنسولگری امریکا در چنگدو این کشور را تصرف کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۳۹۹)

به گزارش رویترز، چین به تلافی اقدام امریکا در مسدود کردن قنسولگری این کشور در شهر هیوستون، ایالت تگزاس دستور، تسهیلات قنسلگری امریکا در شهر چنگدو، چین، در دست گرفته است.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای گفته است كه قنسول‌گری آمریكا در چنگدو، در قسمت‌های سیچوان، از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه بسته شد و مقامات چینی از دروازه‌ی ورودی داخل ساختمان شدند.

 روز جمعه، بیجینگ اعلام كرد كه از آمریكا خواسته است قنسولگری چنگدو اش را ببندد و به امریکایی ها ۷۲ ساعت برای ترک ساختمان زمان داده بود؛ مدت زمانی كه به چینی داده شد تا قنسولگری هیوستون خود را كه روز جمعه تعطیل شد، ترک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا نیز در نامه ای به رویترز گفته است که آنها از تصمیم حزب كمونیست چین ناامید شده اند و تلاش خواهند كرد تا از طریق سایر مجراها در چین، دسترسی خود را به مردم این منطقه‌ی مهم ادامه دهند.

ظهر روز دوشنبه، پولیس یک سد راه را که دسترسی به تاسیسات چنگدو را محدود کرده بود، برداشته که منجر به حاضر شدن ده‌ها رهگذر برای عکس گرفتن شد.

در این حال یک مرد در کنار جاده ایستاده بود و از تلفن‌اش سرود ملی چین را پخش می کرد.

 نوشته‌های قنسول‌گری و دوسیه‌های خاکستری مانند در نزدیکی دروازه‌ی ورودی که صفحات کوچک در آن وجود داشت، آنجا بودند.

به گزارش رویترز، سفارت آمریکا در صفحه تویتر خود ویدیویی به زبان چینی منتشر کرده است که مطالب ذیل در آن ذکر شده: ” قنسول‌گری ایالات متحده در چنگدو از سال ۱۹۸۵ با افتخار ترویج تفاهم متقابل بین آمریکایی ها و مردم در سیچوان، چونگ کینگ،گویژو، یوننان و تبت کار کرده است.  برای همیشه دلم برایت تنگ خواهد شد.”

یکشنبه شب، جرثقیلی در آنجا دیده شده که وارد محوطه قنسول‌گری  شده و در حال بلند کردن یک غرفه بالای یک موتر بوده است.

 قنسول‌گری چنگدو در سال ۱۹۸۵ افتتاح شد و تقریبا ۲۰۰ کارمند از جمله حدود ۱۵۰ کارمند استخدام شده محلی داشت.  بعد از اینکه دیپلمات های آمریکایی به دلیل همه گیری کرونا ویروس از کشور رفتند، مشخص نشد که در زمان تعطیلی چه تعداد از افراد در آنجا کار می کردند.

 روابط ایالات متحده و چین در طی چند دهه اختلاف نظرها، از تجارت و فناوری گرفته تا بیماری همه گیر کوید-۱۹، ادعاهای ارضی چین در دریای جنوبی چین و برخورد او با هانگ کنگ، به بدترین وضعیت خود رسیده است.

 روز پنجشنبه، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مایک پومپیو در یک سخنرانی خود رویكردی قاطعانه تر به چین را “ماموریت عصر خود” خواند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

در پی فروریختن یک ساختمان در هند ۱۰ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۳۹۹)

مقام های هندی تایید کرده اند که در پی فروریختن یک ساختمان در شهر مومبی دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

یک ساختمان چهار طبقه ای بامداد امروز در حومه شهر مومبی زمانی فروریخت که مردم در خواب بودند.

عملیات نجات برای بیرون کشیدن گیرماندگان از زیر آوارها همچنان ادامه دارد.

در بین ماه های جون تا ماه سپتامبر به دلیل بارش باران شدید، زیربناهای ساختمان های غیرمعیاری سست شده و فرو می‌ریزند.  

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ارتش لبنان بیش از یک تن مواد آتش‌بازی در بندر بیروت کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارتش لبنان گفته است که در جریان عملیات جستجو در بندر بیروت که ماه گذشته انفجار سهمگینی در آن صورت گرفت، ۱.۳ تن مواد آتش‌زا (مواد آتش‌بازی) کشف کرده است.

ارتش این کشور در اعلامیه ای گفته است در هنگام عملیات جستجو در بندر بیروت۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش‌بازی در ۱۲۰ جعبه در یک انبار کشف شد. اعلامیه افزوده است که ارتش تمام این مواد را از بین برده است.

در اعلامیه ارتش آمده است: “به عنوان بخشی از کارهای بازرسی که واحدهای ارتش در بندر بیروت انجام می دهند، ۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش بازی در ۱۲۰ جعبه در یکی از هنگرها پیدا شده است.”

اعلامیه افزوده است: “متخصصان ارتش به طور فوری مواد را از ساحه که مربوط به ارتش میشود، پاکسازی کردند.”

 ماه گذشته انفجار مهیبی در بندر بیروت رخ داده که در نتیجه ۱۹۰ نفر کشته و ده‌ها هزار تن دیگر نیز آواره شده اند.

علت این انفجار انباشت و نگهداری نامناسب ۲۷۵۰ تن آمونیوم نایتریت اعلام شده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ: طالبان قاطع و باهوش اند اما امریکا نمی‌تواند نقش پولیس را در افغانستان بازی کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا طالبان را سرسخت، هوشیار و زیرک توصیف کرد و گفت که امریکا با این گروه بسیار خوب تعامل می‌کند.

آقای ترمپ تاکید کرد که نیروهایی امریکایی از افغانستان در برابر عملی شدن برخی موارد مشخص در توافق دوحه بیرون خواهند شد.

رییس جمهوری امریکا گفته است: “به زودی تا چند هفته دیگر شمار سربازان ما را در افغانستان به چهار هزار یا کمتر از چهار هزار کاهش خواهیم داد. و پس از آن تصمیم نهایی را بعدا خواهیم گرفت.  ما با طالبان بسیار خوب توافق می کنیم. آنها بسیار سر سخت، هوشیار و تیز هستند. اما شما می فهمید که ۱۹ سال میشود، حتی آنها هم از جنگ خسته شده اند.”

امریکا که میلیاردها دالر را در مبارزه با طالبان و دیگر گروه های تندرو در افغانستان هزینه کرد، امروزه قصد رفتن دارد، زیرا به گفته رییس جمهوری این کشور، دیگر نمی‌خواهد نیروهایش در افغانستان نقش پولیس را ایفا کند، اما بیرون شدن از افغانستان هم مشروط است.

آقای ترمپ میگوید:” ما با طالبان گفتگوهای خوبی داریم، طوری که شما آن را شنیده اید و آن علنی نیز بود. به زودی ما شمار سربازان خود را به کمتر از چهار هزار می رسانیم و از آنجا خارج خواهیم شد با درک اینکه یک سری چیز های مشخصی باید انجام شوند.”

در همین حال هم‌پیمانان امریکا شبیه ناتو هم چشم به نتیجه‌ی مذاکرات صلح افغانستان دارند؛ با امیدواری و این باور که درباره حضور و یا ترک افغانستان نظر به شرایط تصمیم بگیرند.

استوارت پیچ، رییس کمیته نظامی ناتو میگوید: “ما به ادامه همکاری های خود در افغانستان تاکید می کنیم. ادامه ماموریت ناتو در چهارچوب حمایت قاطع همچنان وابسته به شرایط است. برای این که از روند صلح حمایت کرده باشیم شمار سربازان خود را به حدود ۱۲ هزار کاهش داده ایم.”

در این میان، پاکستان می‌گوید، نقش خود را در پیش‌برد مذاکرات صلح افغانستان بازی کرده و اکنون فرمان دست رهبران افغانستان است.

زاهد حفیظ چوهدری سخنگوی وزارت خارجه پاکستان میگوید: “ما امیدواریم که تمام طرف ها به تعهدات خود عمل کنند. تمام دستاوردها را حفظ کنند و به توافق بیرون شده از مذاکرات دست یابند.”

اکنون مذاکرات صلح افغانستان در دوحه که روی سرنوشت سیاسی کشور تصمیم خواهد گرفت، جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending