Connect with us

اخبار ساحوی

در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند – بلخ

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 9, 2020)

وضع محدویت ها و منع ورود زائرین به روضه مبارک، منجر به کمبود مواد غذایی برای کبوترها شده که تاکنون در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند.

ویروس کرونا نه تنها زندگی انسان ها را به چالش کشیده، بلکه با وضع محدویت ها در مزارشریف  و منع ورود زائران  به روضه مبارک، شماری از کبوتران زیارت گاه حضرت علی نیز بنابر کمبود دانه و مواد غذایی با تهدید مواجه اند.

به گفته مسئولین این زیارتگاه، تا کنون نزدیک به یک هزار کبوتر از اثر گرسنگی تلف شده اند.

آنها تاکید می کنند  که اگر بر وضعیت غذایی کبوتران روضه توجه نشود، شماری زیاد این پرندگان را از دست خواهیم داد.

کبوتران سپید که احساس آزادی میدهند، پرندگانی که در آسمان مزارشریف چشم همه بیننده را به خود جلب کرده و به دور گنبد آبی زیارت گاه حضرت علی  پرواز می کنند .

قبل از بحران کرونا، روزانه هزاران تن به این زیارت گاه می آمدند و ضمن بازدید از کبوتران، به آنها دانه می پاشیدند، اما از سه ماه به این سو به دلیل  گسترش ویروس کرونا، ورود زائران به روضه مبارک ممنوع  می باشد که این روند کبوتران سپید را که با مردم انس گرفته با کمبود دانه روبرو ساخته و این وضعیت تهدیدی جدی برای بقای آنان شده است.

شماری از باشندگان مزارشریف که از شروع بحران کرونا و وضع محدودیت ها، روزانه به مقدار سه بوری گندم و جواری به کبوتران می ریزند می گویند که اگر حکومت و سایر افراد به کمک این کبوتران نشتابند، با وضع بد تری مواجه خواهند شد .

آمار دقیق تعداد این کبوتران در دست نیست اما مسئولین می گویند که شمار آنان به بیش از ده هزار می رسد. این پرندگان که هیچگاهی از محبت انسان ها به دور نبود و زائرین نیز با ارادت خاص به آنها می نگرند، اما حالا خود را تنها احساس کرده و بقای آنان وابسته به کمک انسانهاست.

مسئولین این زیارتگاه می گویند که وضعیت پیش آمده را با حکومت محلی و وزارت حج و اوقاف شریک ساخته اند اما تا حال به آن رسیدگی نشده است؛ آنان از مردم و بازرگانان می خواهند تا جلو تلف شدن بیشتر این پرندگان را با فراهم کردن غذا، بگیرند  .

اخبار ساحوی

۲۰ تن در دو رویداد ترافیکی در لغمان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

مقام‌های محلی لغمان تایید میکنند که در پی دو رویداد جداگانه ترافیکی در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت  ۲۰ تن جان باخته و ۱۸ تن دیگر زخم برداشتند.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان میگوید که شب گذشته از اثر برخورد یک واسطه کاستر با یک سراچه در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت ۸ تن جان باخته و ۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

دولتزی افزوده که بامداد امروز از اثر یک رویداد ترافیکی دیگر  در این ولسوالی ۱۲ تن جان باخته و ۸ تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته‌ای دولتزی این رویدادهای ترافیکی از بهر بی احتیاطی رانندگان رخ داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک پولیس زن در کاپسیا در خانه‌اش به قتل رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

پولیس کاپیسا میگوید که شب گذشته (یکشنبه، ۳ اسد)  یک پولیس زن در منزل اش در این ولایت ترور شده است.

به گفته‌ی پولیس این رویداد در منطقه شیرک پیرک ولسوالی حصه دوم کوهستان رخ داده است.

شایق شورش، سخنگوی پولیس کاپیسا میگوید که این زن در محبس ولایت کاپیسا کار میکرد.

تاکنون علت و انگیزه این قتل روشن نیست، اما پولیس میگوید که در این باره بررسی‌ها را اغاز کرده است.

تاکنون کدام گروه مسلح مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

معاون والی کاپیسا در درگیری با طالبان جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 16, 2021)

منابع به آریانانیوز تایید می‌کنند که عزیرالرحمان تواب، معاون والی کاپیسا امروز (جمعه،۲۵ سرطان) در جریان درگیری میان  نیروهای امنیتی با جنگجویان طالبان در ولسوالی نجراب این ولایت جان باخته است.

منابع می افزایند که تواب همراه با نیروهای خیزش‌ مردمی جهت روحیه دهی نیروهای امنیتی به ولسوالی نجراب رفته بود.

عبدالشایق شورش، سخنگوی پولیس کاپیسا، تایید میکند که آقای تواب بامداد امروز در مربوطات دره افغانیه این ولسوالی جان باخته است.

طالبان تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در همین حال، مقام‌های محلی بامیان تایید میکنند که نیروهای امنیتی ولسوالی‌های سیغان و کهمرد را از وجود طالبان پاکسازی کرده اند.

این ولسوالی‌ها دو روز پیش توسط طالبان تصرف شده بود.

از سوی دیگر، منابع به آریانانیوز میگویند که درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در حومه‌های شهرهای شبرغان، تالقان، غزنی و برخی مناطق دیگر صورت گرفته است.

مارشال عبدالرشید دوستم در یک پیام صوتی می‌گوید که طالبان هرگز نمیتواند از راه زور پیروز شود و مردم در برابر این گروه می جنگند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است