Connect with us

اخبار ساحوی

در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند – بلخ

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 9, 2020)

وضع محدویت ها و منع ورود زائرین به روضه مبارک، منجر به کمبود مواد غذایی برای کبوترها شده که تاکنون در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند.

ویروس کرونا نه تنها زندگی انسان ها را به چالش کشیده، بلکه با وضع محدویت ها در مزارشریف  و منع ورود زائران  به روضه مبارک، شماری از کبوتران زیارت گاه حضرت علی نیز بنابر کمبود دانه و مواد غذایی با تهدید مواجه اند.

به گفته مسئولین این زیارتگاه، تا کنون نزدیک به یک هزار کبوتر از اثر گرسنگی تلف شده اند.

آنها تاکید می کنند  که اگر بر وضعیت غذایی کبوتران روضه توجه نشود، شماری زیاد این پرندگان را از دست خواهیم داد.

کبوتران سپید که احساس آزادی میدهند، پرندگانی که در آسمان مزارشریف چشم همه بیننده را به خود جلب کرده و به دور گنبد آبی زیارت گاه حضرت علی  پرواز می کنند .

قبل از بحران کرونا، روزانه هزاران تن به این زیارت گاه می آمدند و ضمن بازدید از کبوتران، به آنها دانه می پاشیدند، اما از سه ماه به این سو به دلیل  گسترش ویروس کرونا، ورود زائران به روضه مبارک ممنوع  می باشد که این روند کبوتران سپید را که با مردم انس گرفته با کمبود دانه روبرو ساخته و این وضعیت تهدیدی جدی برای بقای آنان شده است.

شماری از باشندگان مزارشریف که از شروع بحران کرونا و وضع محدودیت ها، روزانه به مقدار سه بوری گندم و جواری به کبوتران می ریزند می گویند که اگر حکومت و سایر افراد به کمک این کبوتران نشتابند، با وضع بد تری مواجه خواهند شد .

آمار دقیق تعداد این کبوتران در دست نیست اما مسئولین می گویند که شمار آنان به بیش از ده هزار می رسد. این پرندگان که هیچگاهی از محبت انسان ها به دور نبود و زائرین نیز با ارادت خاص به آنها می نگرند، اما حالا خود را تنها احساس کرده و بقای آنان وابسته به کمک انسانهاست.

مسئولین این زیارتگاه می گویند که وضعیت پیش آمده را با حکومت محلی و وزارت حج و اوقاف شریک ساخته اند اما تا حال به آن رسیدگی نشده است؛ آنان از مردم و بازرگانان می خواهند تا جلو تلف شدن بیشتر این پرندگان را با فراهم کردن غذا، بگیرند  .

اخبار ساحوی

ولسوالی برکه بغلان بدست طالبان سقوط کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 5, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان میگویند که بامداد امروز (چهارشنبه، ۱۵ ثور) ولسوالی برکه این ولایت بدست طالبان سقوط کرده است.

مقام‌ها می افزایند که شب گذشته به اساس فیصله جلسه نظامی همه مسوولان ملکی و نظامی این ولسوالی را ترک کرده و به کوتل تاوشخ ولسوالی نهرین عقب نیشنی کرده اند.

آنها میگویند که ولسوالی برکه بدون کدام درگیری بدست طالبان افتاده است.

اداره محلی بغلان رویداد ولسوالی برکه را نبرد تاکتیکی عنوان کرده و تاکید دارد که برای بازپس گیری آن مصمم است.

باشندگان بغلان نگران افزایش خشونت‌ها و بلند رفتن آمار تلفات افراد ملکی و نظامی در این ولایت اند و از رویکرد عقب نشینی تاکتیکی حکومت در میدان‌های نبرد نیز به شدت انتقاد می کنند.

طالبان نیز تاتید کرده اند که ولسوالی برکه را بدون جنگ و یا رسیدن تلفات به دو طرف تصرف کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سرازیر شدن سیلاب ها در سمنگان؛ سه نفر جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 3, 2021)

در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت سمنگان ۳ تن به شمول یک خانم جان باخته و خسارت مالی نیز به باشندگان محل وارد شده است.

عبدالمنیر رحیمی سخنگوی پولیس سمنگان میگوید این سیلاب‌ها شب گذشته در روستای شباشک ولسوالی دره صوف بالا سرازیر شده است.

به گفته آقای رحیمی در این رویداد ۳۰ راس مواشی، ۷ عراده وسایط مختلف، ۳۰۰ تن زغاسنگ استخراج شده، شماری از خانه های مردم و زمین های زراعتی نیز از بین رفته است.

این در حالی است که اداره هوانوردی ملکی در این هفته از احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید به همراه سیلاب های آنی در ولایات بادغیس، غور، فاریاب، سرپل، بلخ، سمنگان، بغلان، پنجشیر، بامیان، میدان وردک، لوگر، پکتیا، غزنی، دایکندی، ارزگان، پکتیکا، نورستان به شمول سالنگ ها، هشدار داده است.

این نهاد در گفته است: “مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ( ۱۰ الی ۲۵ ) ملی متر پیش بینی می‌گردد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

شمار جان باختگان حمله موتربمب لوگر به ۲۶ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 1, 2021)

شمار تلفات حمله موتر بمب در مرکز ولایت لوگر به ۲۶ کشته و ۱۱۰ زخمی افزایش یافت.

این انفجار شام روز جمعه در داخل یک مهمانخانه  که بیشتر غیر نظامیان در آن حضور داشتند رخ داد.

مقام ها در لوگر می‌گویند که همه قربانیان این رویداد غیر نظامیان به ویژه  دانش آموزانی اند که برای اشتراک در آزمون کانکور آمده بودند.

عبدالقویم رحیمی والی لوگر میگوید: “نزدیک ساعت هفت بود که انفجار شد، تمام  کسانی که کشته شدند محصلان بودند که برای امتحان کانکور آمده بودند.”

آقای رحیمی می‌افزاید که انفجار موتر بم در ولایت لوگر میلیون ها افغانی به مردم خساره رسانیده است.

والی لوگر میگوید که در کنار ویران شدن ده ها دکان و مارکیت، بیمارستان ولایتی لوگر و خانه های مسکونی نیز خسارمند شده اند.

از سوی هم این انفجار با واکنش های داخلی و خارجی روبرو شده است.

رییس جمهور غنی ، شورای عالی مصالحه ملی و دیگر چهره های سیاسی در کشور اتحادیه اروپا، وزارت خارجه ترکیه، سفارتخانه‌های بریتانیا و فرانسه و چند نمایندگی کشورهای خارجی در افغانستان این حمله را محکوم کرده‌ و خواهان پایان همچو حملات در کشور شده اند.

ارگ ریاست جمهوری به نقل از رییس جمهور این حمله را محکوم کرده و گفته است که در این حمله وحشیانه بیشتر غیر نظامیان جان باخته اند.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز این حمله را در ماه رمضان وحشیانه و بزدلانه خوانده و گفته است که چنین حملات می تواند روند مذاکرات صلح را با خطر روبرو سازد.

در کنار واکنش های داخلی ، اتحادیه اروپا، وزارت خارجه ترکیه، سفارتخانه‌های بریتانیا و فرانسه و چند نمایندگی کشورهای خارجی در افغانستان این حمله را محکوم کرده‌اند.

دفتر اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که باید این چنین حمله های بیهوده پایان یابد و مردم افغانستان به صلح دست یابند.

این حمله زمانی صورت می گیرد که روند خروج نیرو های امریکایی از افغانستان بر اساس تقسیم اوقات در اول می آغاز شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است