Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون نفوس دارد – احصایه ۱۳۹۹

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

به اساس احصایه ی سال ۱۳۹۹، نفوس افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون فرد برآورد شده است.

اداره ملی احصایه و معلومات می گوید که ۵۱درصد از جمعیت کشور را مردان تشکیل می دهد و بیش از ۲۳ میلیون تن در روستا‌ها زندگی می‌کنند.

نفوس کشور در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ‌پار، هفت‌ صد هزار نفر بیش‌تر برآورد شده است.

آمار کوچی‌ها نیز، یک و نیم میلیون تن برآورده شده و نیز جوانان زیر پانزده سال، پانزده و نیم میلیون تن از جمعیت کشور را تشکیل داده است.

بربیناد معلومات اداره احصایه، شانزده میلیون و هشت ‌صد هزار جمعیت کشور مرد و شانزده میلیون و یک‌صد هزار تن دیگر زنان هستند.

شماری از جامعه شناسان به این باور اند که در احصایه‌های رسمی، برآورد نفوس با چالش‌های فنی روبروست و بی باوری‌های اجتماعی نسبت به این آمار وجود دارد.

از سوی هم برخی از شهروندان کشور می گویند سال ها جنگ در افغانستان ادامه داشته است و حکومت نتواسته نفوس افغانهاییکه زیر حاکمیت طالبان زندگی می کنند را نفوس شماری کنند.

جا دارد یادور شد که در حال حاضربیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر زندگی می‌کنند و با افزایش جمعیت، میزان فقر نیز بیشتر خواهد شد.

رویداد های اخیر

آیا روند صلح افغانستان به مسیر درست به پیش می رود؟

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

آیا با کاهش و یا خروج نیروهای خارجی گفتگوهای صلح میان افغانی نتیجه مثبت خواهد داد؟

برخی سیاستگران می گویند که هنوز روند صلح و نتیجه احتمالی  آن روشن نیست و مساله صلح و جنگ افغانستان نا روشن است.

درهمین حال جنرال مک‌کینزی رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در سفر به کابل اطمینان داده که این کشور به همکاری اش با  افغانستان ادامه میدهد تا افغانستان بار دیگر به پناهگاه هراس افگنی مبدل نشود.

بربنیاد توافق صلح دوحه، در مرحله دوم در ۱۴ماه آینده تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد. اما از یک سو نه از گفتگوهای میان افغانان خبری است و نه از کاهش خشونت و برنامه های صلح.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه میگوید: “افغانستان در یک مرحله خطیر تاریخ قرار دارد، از یک طرف تلاش به صلح می شود از سوی دیگر جنگ ادامه دارد.  “

در حالی که مسیر کابل برای دست یابی به صلح هنوز هموار نشده است؛ امریکا از متحدان افغانستان سرگرم برنامه ریزی های پس از خروج است. چنانکه فرمانده ستاد مرکزی امریکا در سفر به کابل اطمینان داده که افغانستان دیگر به گذشته بر نخواهد گشت.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “دو طرف در باره همکاری‌های آینده مشارکت دوامدار گفتگو کردند”.

قرار بود که در همین هفته مذاکرات میان افغانان در دوحه برگزار شود؛ اما اختلاف در رهایی زندانیان و افزایش خشونت ها ظاهرا همه برنامه ها را برهم زده است.

فاروق مجروح عضو هیات مذاکره کننده صلح میگوید: “اکنون طالبان باید حسن نیت نشان بدهند و برای مذاکره آماده شوند”.

فهیم صدیقی  آگاه امور سیاسی میگوید: “دراین شرایط امریکا بیشتر به فکر سرعت روند خروج است و در این میان مردم افغانستان قربانی می شوند”.

از سوی هم به تازگی روزنامه واشنگتن پست از اختلاف‌های فرماندهان نظامی طالبان با رهبران سیاسی بر سر آینده افغانستان گزارش داده و گفته است که  برخی نظامیان طالبان به فکر پیروزی از راه نظامی و بر اندازی نظام افغانستان استند. اما طالبان هرگونه اختلاف میان نظامیان و سیاسیون این گروه را رد کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اعطای رتبه مارشالی به دوستم در یک مراسم ویژه در جوزجان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهوری در یک مراسم ویژه‌ ای در ولایت جوزجان به طور رسمی رتبه مارشالی، بالاترین مقام ارتش را دریافت کرد.

این ارتقای رتبه به عنوان بخشی از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صورت است.

عبدالرشید دوستم پس از شاه ولی خان و محمد قسیم فهیم، سومین فردیست که عنوان مارشالی را در افغانستان دریافت کرده است.

اما عبدالرشید دوستم کیست؟ چگونه ودچرا سومین مارشال افغانستان شد؟

عبدالرشید دوستم بنیانگذارحزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، از چهره‌های بحث برانگیز نظامی و سیاسی افغانستان و از مهمترین رهبران ازبیک‌ به شمار می‌رود.

دوستم که از نظامیان ارشد و همسو با داکتر نجیب الله بود در سال‌های پایانی حکومت دکتور نجیب الله در اوایل ۱۹۹۲، تغییر جهت داد و به همکاری با مجاهدین رو آورد. پیش از سقوط دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی توسط طالبان علیه او نیز جنگید و حتی مدتی را نیز با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان متحد شد.

در اوج قدرت خود در ۱۹۹۷، در شمال افغانستان قسما یک اداره مستقل ساخته بود، حتا که تمامی امور این مناطق را در اداره اش داشت وحتا پول جداگانه بنام اش چاپ کرده بود. او جبهه محکمی را برضد طالبان در شمال ایجاد کرده بود. درهمین سال‌ها بود که هوادارانش  به او لقب “دوستم پادشاه” داده بودند.

بعد از سقوط طالبان، دوستم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد شرکت کرد، و با حدود ۹ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت.

حامد کرزی در دور نخست ریاست جمهوری، او را به عنوان فرمانده ستاد ارتش تعیین کرد ولی این سمت بعد از ادعای اکبربای، رییس شورای ترک‌تباران افغانستان که گفت از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته به حالت تعلیق درآمد و آقای دوستم به ترکیه رفت.

در انتخابات سال ۲۰۱۴، آقای دوستم معاون اول محمد اشرف غنی شد. در این مدت دوستم جنگهای شمال برضد طالبان را خود رهبری کرد. اما بعد از مطرح شدن اتهام سو ‌رفتار جنسی توسط احمد ایشچی، آقای دوستم خانه‌نشین و بعد به تبعید خودخواسته به ترکیه رفت. او در جریان چهار سال که معاون نخست ریاست جمهوری بود روابط تیره با اشرف غنی داشت و بارها ازو انتقاد کرد. سپس در یک ایتلاف سیاسی مخالف حکومت از ترکیه به کابل برگشت. در تازه ‌ترین انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرد.

براساس توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، اعطای درجه مارشالی به  عبدالرشید دوستم به عنوان سومین مارشال افغانستان بخشی از خواسته‌های تیم عبدالله بود. در توافقنامه سیاسی آمده که عبدالرشید دوستم با فرمان رییس جمهوری به بلندترین رتبه نظامی مارشالی ارتقا داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا پنج پایگاه نظامی خود در افغانستان را ترک کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

پنتاگون خروج سربازان امریکایی از پنج پایگاه نظامی خود در افغانستان را تایید کرده است.

وزارت دفاع امریکا می گوید که با خروج نیروهای این کشور، این پایگاه ها به نیرو های افغان سپرده شده است.

پنتاگون اعلام کرده است که بر اساس بخشی از توافق با گروه طالبان مبنی بر کاهش نیروهای امریکایی پنج پایگاه نظامی در افغانستان را ترک و آن را به نیروهای افغان واگذار کرده اند.

وزارت دفاع امریکا همچنان گفته است که حدود ۸۵۰۰ سرباز این کشور در افغانستان باقی مانده است.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود هشت هزار تن رسیده است و پنج پایگاه که قبلا به گونه ی رسمی به دست نیروهای امریکایی بود به شرکای افغان ما منتقل شده است.”

اعلامیه افزوده است که حضور نظامی امریكا در افغانستان بر توانایی ها متمركز است – نه تعداد.

اعلامیه تاکید کرده است: “ما توانایی ها و صلاحیت های لازم را برای محافظت از خود، متحدین و شرکای خود و منافع ملی ایالات متحده حفظ می کنیم.”

در همین حال سخنگوی گروه سیاسی طالبان در قطر تفاهم سیاسی با ایالات متحده را برد هر دو طرف می گوید.

سهیل شاهین سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر میگوید: “ما به یک راه حل از طریق گفتگو رسیدم و این به این معنی است که یک وضعیت برد-برد برای هر دو طرف است.”

این در حالی است که در روزهای پسین حمله های طالبان بر شهر های بزرگ بر خلاف تعهد آنها صورت گرفته است. در حمله پسین این گروه بر دفتر نیروهای امنیت ملی در ولایت سمنگان ده ها نظامی و افراد ملکی کشته و زخمی شدند که این حمله با واکنش گسترده ای مواجه شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending