Connect with us

رویداد های اخیر

وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین خواستار خروج مسوولانه نیروهای خارجی شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۰)

وزیران امور خارجه چین، افغانستان و پاکستان روز پنجشنبه (۱۳جوزا) در نشست سه جانبه بر همکاری برای صلح در افغانستان، خواستار خروج مسوولانه و منظم نیروهای خارجی در این کشور شدند.

به نقل از رسانه چینی “سی جی تی ان”، بر اساس بیانیه مشترک، وانگ یی وزیر امور خارجه چین، محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در چهارمین دور از گفتگوی سه جانبه وزیران خارجه چین، افغانستان و پاکستان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در خصوص صلح و آشتی ملی افغانستان به توافق رسیدند.

در این بیانیه آمده است وزرای سه کشور بر اهمیت حل مسالمت آمیز منازعات در افغانستان تاکید کرده و از همه طرف‌ها در این کشور خواستند تا برای ایجاد شرایط لازم جهت مذاکره میان افغانستان و طالبان، به یک آتش بس گسترده پایبند بوده و خشونت‌های بی‌معنی را پایان دهند.

آن‌ها تاکید کردند قطعنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تامین صلح در افغانستان باید رعایت شود و گفتند که از بازگشت گروه طالبان به جریان اصلی سیاست افغانستان استقبال می‌کنند.

وزرای امور خارجه سه کشور همچنین تاکید کردند که آن‌ها از تحمیل زور برای استقرار هیچ دولتی حمایت نمی‌کنند و خواهان یک افغانستان مستقل، آزاد، دموکراتیک، امن و با ثبات هستند که به توسعه و شکوفایی دست یابد و با همسایگان خود در صلح زندگی کند.

حل مسایل مربوط به اداره افغانستان باید به رهبری و اراده مردم و دولت این کشور باشد و دولت افغانستان با ارایه طرح جامع و گسترده می‌تواند نقش اصلی را در صلح افغانستان و آشتی ملی ایفا کند.

وزرای سه کشور از جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل و سازمان همکاری شانگهای خواستند تا در پیشبرد صلح و سازش اقدامات مثبتی انجام دهند.

آن‌ها توصیه کردند که همسایگان افغانستان باید نقش مهمتری در روند صلح داشته باشند.

بر اساس این بیانیه، چین و پاکستان بر حمایت قاطع خود از بازسازی صلح آمیز افغانستان و آمادگی برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کابل و حمایت از آن در افزایش ظرفیت خود برای توسعه تاکید کردند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending