Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از پیگیری حادثه آتش گرفتن موتر حامل افغانها در ایران خبر میدهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت امور خارجه افغانستان در یک خبرنامه اظهار داشته است که حادثه آتش گرفتن موتر حامل اتباع افغان در شهر یزد ایران را به طور جدی مورد بررسی قرار داده است.

سفیر افغانستان در ایران رویداد آتش گرفتن موتر پناهجویان افغان در یزد ایران را برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

یکروز پس از آتش گرفتن موتر حامل پناهجویان افغان در ولایت یزد ایران، سفیر افغانستان در این کشور که برای بررسی این رویداد به یزد رفته است، پس از دیدار با زخمیان این رویداد می گوید که آتش گرفتن موتر برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران، چنین می گوید: “نخست ماموران پولیس ایران بر تایر موتر شلیک میکنند، قاچاقبر به سرعت اش ادامه میدهد تا جای که با موانع کنار جاده برخورد میکند و آتش میگیرد”.

بربنیاد اطلاعات وزارت خارجه کشور دراین رویداد ۳ پناهجوی افغان جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی گردیده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، می گوید: “برخورد ایران با پناهجویان افغان خلاف قوانین حقوق بشری است”.

این رویداد با موجی از واکنش‌های افعان‌ها در شبکه های اجتماعی روبرو شده و کاربران این حرف‌های زخمی رویداد را برجسته کرده و از رهبران ایران انتقاد کرده اند.

فرامرز تمنا، رئیس پیشین مرکز روابط راهبردی وزارت خارجه، می گوید: “وزارت خارجه هیچ گاهی نگاه دراز مدت به مشکل مهاجرین افغان نکرده است”.

وزارت خارجه افغانستان طی این خبرنامه اطمینان داده است که با بدست آوردن نتایج تحقیقات و ارزیابی، اقدامات بعدی را با جانب ایران تصمیم خواهد گرفت.

قابل یادآوریست که در حدود یک ماه قبل نیز گزارش‌ها حاکی از آن بود که نیروهای مرزی ایران تعدادی از پناه ‌جویان افغان را در دریای هریرود انداخته و کشته بودند که درین مورد نیز یک هیئت مشترک از سوی حکومت افغانستان و ایران تشکیل داده شده تا موضوع را بررسی نمایند؛ اما تاکنون نتیجه آن معلوم نگردیده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان تثبیت شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه میگوید که امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) نشست کابینه در ارگ برگزار شد.

در این نشست ملا محمد حسن آخند، صدراعظم افغانستان، طرح تثبیت رتبه‌‌های علمی عالمان دین و ارزیابی اسناد تحصیلی آنان را تصویب کرد.

محمدحسن آخند تاکید کرده که اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان نیز مشخص شود.

از سوی دیگر، در این نشست هیاتی از سوی امارت برای حل مشکل آن شرکت‌ها گماشته شد که پول‌های‌شان در بانک‌های کشور مسدود است.

ادامه روند توزیع تذکره‎‌های الکترونیکی، آماده‌سازی طرح سرشماری نفوس ، موضوع معتادان، مدیریت سالم کمک‌های خارجی و پروژه تاپی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی مقام‌های امارت اسلامی با وزیرخارجه چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، بار دیگر از امریکا خواسته که تحریم‌ها بر امارت اسلامی را بردارد تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان  جلوگیری شود.

وانگ یی امروز در دیدار با امیر خان متفی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان  در باره گسترش روابط دیپلماتیک و تجارتی میان دو کشور و همچنان فراهم سازی زمینه آموزش برای محصلان افغان در چین گفتگو کرده است.

وزیر خارجه چین گفته که بیجینگ در آینده نزدیک در راستای منافع مشترک میان دو کشور کار خواهد کرد و هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

قرار است قطر برای دو روز میزبان نشست هیات‌‌های بلند پایه امارت اسلامی و چین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته که وانگ یی به تاریخ ۲۵ و ۲۶ اکتوبر به دوحه سفر می‌‌کند و در کنار مقام‌های قطری با هیات امارت نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در این باره گفت: “قطر کشوری مهم در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس است. این کشور شریک مهم چین از نظر همکاری‌های انرژی، اقتصادی و تجارتی در آن منطقه است. همچنین نقش و تاثیر منحصر به فردی در برخی از نقاط بحرانی منطقه از جمله موضوع افغانستان در سال‌های اخیر… دارد. روابط چین و قطر پیشرفت سریع و عمیقی داشته است.”

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور، اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی که آقای متقی را همراهی میکند گفته که چین به ارزش یک میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کرده و همچنان تعهد کرده که به ارزش ۵ میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک میکند.

این درحالی است که روز گذشته  وزیر امور خارجه چین، با ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم امارت اسلامی و هیات همراه اش در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

به گفته‌ای ذبیح‌الله مجاهد، در این دیدار روی وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان و جان کری در باره افغانستان دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در دیدار با جان کری، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در مورد تغییرات اقلیمی، گفته که امریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد.

دفتر مطبوعاتی عمران خان در تویتر اش نوشته که عمران خان در حاشیه نشست “طرح سبز شرق میانه” با جان کری در شهر ریاض دیدار و گفتگو کرده است.

بر بنیاد اعلامیه در این دیدار عمران خان تاکید کرده که آزادسازی پول‌های افغانستان برای رفاه افغان‌ها مهم است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان امریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر افغانستان را منجمد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است