Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از پیگیری حادثه آتش گرفتن موتر حامل افغانها در ایران خبر میدهد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت امور خارجه افغانستان در یک خبرنامه اظهار داشته است که حادثه آتش گرفتن موتر حامل اتباع افغان در شهر یزد ایران را به طور جدی مورد بررسی قرار داده است.

سفیر افغانستان در ایران رویداد آتش گرفتن موتر پناهجویان افغان در یزد ایران را برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

یکروز پس از آتش گرفتن موتر حامل پناهجویان افغان در ولایت یزد ایران، سفیر افغانستان در این کشور که برای بررسی این رویداد به یزد رفته است، پس از دیدار با زخمیان این رویداد می گوید که آتش گرفتن موتر برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران، چنین می گوید: “نخست ماموران پولیس ایران بر تایر موتر شلیک میکنند، قاچاقبر به سرعت اش ادامه میدهد تا جای که با موانع کنار جاده برخورد میکند و آتش میگیرد”.

بربنیاد اطلاعات وزارت خارجه کشور دراین رویداد ۳ پناهجوی افغان جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی گردیده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، می گوید: “برخورد ایران با پناهجویان افغان خلاف قوانین حقوق بشری است”.

این رویداد با موجی از واکنش‌های افعان‌ها در شبکه های اجتماعی روبرو شده و کاربران این حرف‌های زخمی رویداد را برجسته کرده و از رهبران ایران انتقاد کرده اند.

فرامرز تمنا، رئیس پیشین مرکز روابط راهبردی وزارت خارجه، می گوید: “وزارت خارجه هیچ گاهی نگاه دراز مدت به مشکل مهاجرین افغان نکرده است”.

وزارت خارجه افغانستان طی این خبرنامه اطمینان داده است که با بدست آوردن نتایج تحقیقات و ارزیابی، اقدامات بعدی را با جانب ایران تصمیم خواهد گرفت.

قابل یادآوریست که در حدود یک ماه قبل نیز گزارش‌ها حاکی از آن بود که نیروهای مرزی ایران تعدادی از پناه ‌جویان افغان را در دریای هریرود انداخته و کشته بودند که درین مورد نیز یک هیئت مشترک از سوی حکومت افغانستان و ایران تشکیل داده شده تا موضوع را بررسی نمایند؛ اما تاکنون نتیجه آن معلوم نگردیده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

به شمول فرماندهان کلیدی ۱۶ طالب مسلح در بغلان و بدخشان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در شاهراه بغلان-سمنگان دست کم پانزده جنگجوی این گروه کشته شدند.

فرماندهی پولیس بغلان در خبرنامه ای گفته است که طالبان مسلح روز گذشته در این شاهراه حملات گسترده ای انجام دادند و شاهراه را نیز مسدود کردند.

در خبرنامه آمده است که در نتیجه ضد حمله نیروهای پولیس، امنیت ملی، ارتش ملی و نیروهای ویژه پولیس و حملات هوایی به شمول قاری جمعه گل یک فرمانده طالبان، ۱۵ جنگجوی این گروه کشته شدند و حملات این گروه نیز به عقب زده شده است.

در همین حال، ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان میگوید که طالبان مسلح روز گذشته بالای منطقه پهندره مربوط ولسوالی یفتل  حمله کردند که با مقامات شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیده و طالبان عقب نشینی کردند.

به گفته آقای روحانی در نتیجه این درگیری شمس الله قاضی نام نهاد طالبان کشته و دو تن فرمانده کلیدی این گروه نیز زخم برداشته اند، “خوشبختانه به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در ننگرهار؛ یک فرمانده پولیس محلی کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

یک فرمانده پولیس محلی در ولایت ننگرهار در نتیجه حمله انتحاری کشته شد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که یک موتر مملو از مواد انفجاری حوالی ساعت ۱۰:۳۰صبح امروز در بازار مرکزی ولسوالی خیوه انفجار کرد.

به گفته وی در نتیجه میرزمان فرمانده پولیس محلی این ولسوالی با دو محافظش کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را تا اکنون کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending