Connect with us

رویداد های اخیر

مردم خواهان شفافیت در روند صلح اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۳۹۹)

شهروندان کشور از شورای عالی مصالحه ملی می خواهند تا در روند صلح گامهای عملی را بردارد.

برخی از شهروندان تلاش‌های کنونی صلح را مبهم میدانند و از حکومت می خواهند مردم را از پیشرفت‌ها دراین روند آگاه سازد.

باشنده گان کابل می گویند که روند صلح باید شفاف و با سرعت پیش برده شود. آنها همچنان ادعا دارند که مردم از تلاش‌های صلح آگاهی کامل ندارند.

درحالی که آغاز مذاکرات میان افغانی وابسته به رهایی ۵هزار زندانی طالب ویکهزار زندانی حکومت است، اما در چهار روز گذشته هیچ زندانی از سوی دوطرف رها نشده است.

این در حالیست که هیئت فنی طالبان که برای شناسایی زندانیان شان به کابل آمده، هنوز کابل را ترک نگفته است.

باید گفت که تاهنوز نزدیک به ۳هزار زندانی طالب و نزدیک به ۴صد زندانی حکومت از بند رها شده اند و شماری از کشورهای جهان خواهان سرعت بخشیدن این روند شده اند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، می گوید: “تا زمانیکه ۵هزار زندانی رها نشود، مذاکرات شروع نمیشود”.

دراین میان کمیسیون حقوق بشر فهرستی از پیشنهادهایش را با رییس شورای عالی مصالحه ملی ازبهر جا دادن در گفتگوهای میان افغانی شریک ساخته است.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، گفت: “حقوق کودکان، زنان، اقلیت ها و قربانیان جنگ باید دراین گفتگو ها حفظ باشد”.

فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره کننده صلح، چنین می گوید: “زنان باید نقش معنا دار در روندهای صلح داشته باشند”.

از سوی هم وزیر خارجه ناروی در گفتگو با سرپرست وزارت خارجه کشور گفته است که کشورش می کوشد تا در شروع مذاکرات میان افغانی زمینه سازی کند.

پیشتر منابع گفته اند که ۱۵ جون تاریخ آغاز مذاکرات میان افغانی تعین شده و اکنون طرف‌ها می کوشند تا از میان کشورهای قطر، آلمان، ناروی و ازبکستان، یکی را برای برگزاری گفتگوها تعین کنند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending