Connect with us

رویداد های اخیر

مردم خواهان شفافیت در روند صلح اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۳۹۹)

شهروندان کشور از شورای عالی مصالحه ملی می خواهند تا در روند صلح گامهای عملی را بردارد.

برخی از شهروندان تلاش‌های کنونی صلح را مبهم میدانند و از حکومت می خواهند مردم را از پیشرفت‌ها دراین روند آگاه سازد.

باشنده گان کابل می گویند که روند صلح باید شفاف و با سرعت پیش برده شود. آنها همچنان ادعا دارند که مردم از تلاش‌های صلح آگاهی کامل ندارند.

درحالی که آغاز مذاکرات میان افغانی وابسته به رهایی ۵هزار زندانی طالب ویکهزار زندانی حکومت است، اما در چهار روز گذشته هیچ زندانی از سوی دوطرف رها نشده است.

این در حالیست که هیئت فنی طالبان که برای شناسایی زندانیان شان به کابل آمده، هنوز کابل را ترک نگفته است.

باید گفت که تاهنوز نزدیک به ۳هزار زندانی طالب و نزدیک به ۴صد زندانی حکومت از بند رها شده اند و شماری از کشورهای جهان خواهان سرعت بخشیدن این روند شده اند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، می گوید: “تا زمانیکه ۵هزار زندانی رها نشود، مذاکرات شروع نمیشود”.

دراین میان کمیسیون حقوق بشر فهرستی از پیشنهادهایش را با رییس شورای عالی مصالحه ملی ازبهر جا دادن در گفتگوهای میان افغانی شریک ساخته است.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، گفت: “حقوق کودکان، زنان، اقلیت ها و قربانیان جنگ باید دراین گفتگو ها حفظ باشد”.

فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره کننده صلح، چنین می گوید: “زنان باید نقش معنا دار در روندهای صلح داشته باشند”.

از سوی هم وزیر خارجه ناروی در گفتگو با سرپرست وزارت خارجه کشور گفته است که کشورش می کوشد تا در شروع مذاکرات میان افغانی زمینه سازی کند.

پیشتر منابع گفته اند که ۱۵ جون تاریخ آغاز مذاکرات میان افغانی تعین شده و اکنون طرف‌ها می کوشند تا از میان کشورهای قطر، آلمان، ناروی و ازبکستان، یکی را برای برگزاری گفتگوها تعین کنند.

جهان

هندوستان سومین کشور با بیشترین مبتلایان کرونا شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

هندوستان روز یکشنبه از روسیه جلو زد و جایگاه سومین کشور با بیشترین شمار مبتلایان ویروس کرونا را گرفت.

بر اساس آمار ورلدمیتر (ویب سایت آرما جهانی کرونا) هندوستان تا پایان روز یکشنبه ۲۴۰۰۰ مورد جدید کرونا را ثبت کرد.

بر اساس آمار ویبسایت ورلدمیتر (ویب‌سایت آمار جهانی کرونا) هندوستان تا پایان روز یکشنبه ۲۴هزار نمونه ویروس کرونا ثبت کرده است. به این ترتیب شمار مبتلایان ویروس کرونا در این کشور به ۶۹۷۸۳۶ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت هند در آمار روزانه کرونای این کشور از افزایش شمار مبتلایان کرونا خبر داده و گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۱۳ نفر در اثر این ویروس جان باخته است.

امریکا و برازیل دارای بیشترین تعداد مبتلایان ویروس کرونا در جهان است. روسیه نیز با ۶۸۱۲۵۱ مورد مثبت کرونا پس از هند در جایگاه چهارم قرار دارد.

رسانه های محلی گزارش داده اند که شیوع کرونا در غرب و جنوب این کشور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ها، ایالت ماهارشترا بدترین شرایط را دارد. این ایالت شاهد ثبت ۷۰۰۰ مورد جدید و تامیل نادو و دهلی شاهد ثبت ۴۲۰۰ و ۲۵۰۰ به ترتیب بوده است.

علیرغم اعمال شدید ترین قرنطین جهان در ماه مارچ از سوی نارندرا مودی نخست وزیر این کشور برای کنترل شیوع ویروس، موارد ابتلا در هند افزایش یافته است.

مقامات رسمی ماسک پوشیدن در اماکن عمومی را اجباری کرده اند، در حالی که اجتماعات بزرگ ممنوع است و مغازه ها و سایر مراکز عمومی با حفظ مسافت اجتماعی باز است.

اما اپیدمیولوژیست ها به رسانه های هند گفتند که اوج این کشور هنوز هم ممکن است هفته ها یا ماه ها بیشتر طول بکشد. این نشان می دهند که سیستم بهداشت و درمان این کشور تحت فشار شدید قرار خواهد گرفت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حمله مهاجمان مسلح بالای یک پاسگاه امنیتی در کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان پولیس و مهاجمان مسلح در ولسوالی شکردره ولایت کابل، یک شورشی کشته و یک تن دیگر شان بازداشت شده است.

پولیس کابل در خبرنامه ای میگوید که حوالی ساعت ۲:۰۰  بامداد امروز دو مهاجم بالای یک پاسگاه امنیتی در ساحه پل صوفیان ولسوالی میربچه کوت ولایت کابل حمله کردند که با مقاومت شدید پولیس روبرو گردیده و سپس از ساحه فرار کردند.

در اعلامیه آمده است پولیس ولسوالی میربچه کوت به تعقیب شان پرداختند و در مربوطات ولسوالی شکردره یکی از آنان به نام ابوبکر توسط پولیس از پا در آمدند و یک تن دیگر شان به نام حکمت الله بازداشت شده است.

در اعلامیه آمده است: “پیش از این به تاریخ ۱۳ ثور سال جاری یک گروه شش نفری تروریستان در پیوند به تخریب یک پایه برق از مربوطات این ولسوالی توسط پولیس بازداشت گردیده بود.”

در همین حال وزارت دفاع میگوید که روز گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در شاهراه بلخ-جوزجان حمله کردند که در ضد حمله نیروهای افغان سه طالب مسلح کشته و چهار جنگجوی این گروه زخم برداشته اند.

در یک رویداد دیگر در ولایت لوگر نیروهای افغان حمله طالبان را ساحه «پوزه نیازی» ولسوالی برکی برک ولایت لوگر به عقب زدند که در نتیجه سه طالب مسلح کشته و دو تن دیگر آنان زخمی شده اند.

طالبان مسلح تا هنوز در پیوند به این رویدادها چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه‌ای در مورد روند صلح خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه ای در مورد روند صلح خواهد بود، نشستی که نمایند‌گان ۱۹ کشور به شمول امریکا، چین، پاکستان، روسیه، هند و ایران و سازمان ملل شرکت می‌کنند.

این نشست روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری و به گونه ی ویدیویی برگزار خواهد شد.

در این نشست ۱۹ کشور به شمول نمایند‌گان ایالات متحده‌ امریکا، روسیه، چین، پاکستان، هند، ایران، قطر، عربستان سعودی و کشورهای همسایه‌ و سازمان ملل شرکت خواهند کرد.

وزارت خارجه شکور کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها، تبادله‌ی زندانیان و برقراری آتش‌بس بشردوستانه، اجندای کلیدی این نشست می‌خواند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت گفته است: “کشورهای منطقه و شریکان استراتیژیک افغانستان در اجلاس منطقه‌یی به گونه‌ی ویدیوکنفرانس دوشنبه برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.”

نشست دوشنبه مجموع کشورهایی که در افغانستان تضاد منافع دارند را گردآورده تا به گفته‌ی دولت اجماع همه را روی مذاکرات صلح بدست آورد. هرچند بارها دولت اعلام کرد بود که روی روند صلح در منطقه اجماع وجود دارد.

احمد سعیدی، دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان در این مورد گفته است: “دولت افغانستان همیشه میگفت که اجماع منطقه را با خود داریم، در جلسه‌ی فردا با بیست کشور بار دیگر تاکید می‌کنند برای تفاهم منطقوی از بهر صلح و امنیت افغانستان.”

نشست منطقه‌یی با میزبانی کابل با سخنرانی رییس جمهوری آغاز خواهد شد و در پایان، ۱۹ کشور و سازمان ملل، اعلامیه‌ی مشترکی را در باره صلح افغانستان اعلام خواهند کرد.

به روز سه‌شنبه هم کابل میزبان نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، پاکستان و چین، روی مذاکرات صلح است. اما برگزاری این نشست به دور از چشم هند در ماورای مخالفت‌های منطقه‌یی دهلی نو با اسلام‌آباد و بیجینگ، برای روند صلح زیان رسان پنداشته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending