Connect with us

رویداد های اخیر

دیدبان شفافیت: نهادهای عدلی و قضایی تا هنوز ده‌ها پرونده فساد اداری را بررسی نکرده اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

دید‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که هنوزهم پرونده‌های زیاد فساد وزیران پیشین، سفیران، اعضای شورای ملی و برخی مقام‌های دیگر دولتی وجود دارند که پیگیری نشده‌اند و دادگاه‌ها روی آن‌ها هیچ تصمیمی نگرفته اند.

برخی قانون‌گذاران هم می‌گویند پرداخت پول سبب شده تا متهمان پرونده‌های فساد، کیفری نشوند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، چهار سال پیش به فعالیت آغاز کرد؛ ماموریت‌اش رسید‌گی به پرونده‌های بزرگ فساد اداری است. اکنون اما از عملکرد این نهاد انتقاد می‌شود.

دید‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید، مرکز عدلی و قضایی، پرونده‌های بزرگ فساد از وزیران، شهردارها، سفیران و اعضای شورای ملی را، باز و پی‌گیری نکرد. به گفته‌ی این‌ نهاد‌ ده‌ها پرونده دست نخورده مانده و فشارها سبب شده تا بررسی نشوند.

ناصر تیموری پژوهشگر این نهاد گفته است: “دوسیه های سطح پایین و سطح بالا، سفیران، وزیران، معین ها، شهردارها و جنرال ها وجود دارد که پرونده های مربوط شان که در نهاد های عدلی و قضایی آمده به شمول مرکز عدلی و قضایی پیگیری نشده است. دوسیه های مربوط به وکلا، به جز یک وکیل دگر روی هیچ وکیل محاکم افغانستان فیصله نکرده اند.”

از سوی دیگر، انتقاد می‌شود که هرازگاهی رویدادهای مربوط به فساد همگانی می‌شوند، به ویژه‌ در نهادهای درآمدزا و روند گردآوری درآمدها؛ اماعاملان فساد در این ساختارها کیفری نمی‌شوند و حتا پرداخت پول سبب شده که متهمان پرونده‌های کلان یا از روندهای عدلی و قضایی نگذرند یاهم سرانجام زندانی نشوند.

محمد علی اخلاقی، عضو مجلس نمایندگان میگوید: “این مرکز باید با فساد های کلان مبارزه می کرد اما مانند دیگر نهاد ها در این راستا دستاورد خاصی نداشته است.”

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایندگان گفته است: “این نهاد آنچه که مردم انتظار داشت، کار نکرد، هنوزهم یک تعداد اثرگذار استند و از مراجع بالا دست این نهاد را بسته کرده اند.”

دیری‌ست که از برگزاری دادگاه مرکز عدلی و قضایی روی پرونده های فساد هم خبری نیست. دادگاه عالی دراین باره نظری نداده است؛ اما دادستانی کل می‌گوید، تمام پرونده های فساد در دادستانی رسید‌گی شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل میگوید: “قضایایی که به اتهام جرایم فساد اداری به این نهاد مواصلت ورزیده، با دقت به آن رسیدگی شده و صدها تن مجازات شده اند.”

پیشتر ادعاهای از فساد گسترده در گمرک‌های افغانستان به ویژه گمرک اسلام قلعه هرات خبرداده شد اما تاکنون در باره نتیجه‌ی بررسی اتهام‌های فساد و پی‌گیری عاملان آن، حکومت چیزی نگفته است.

اخبار ویژه

عامل انتحاری با موتر بمب بر زندان ننگرهار یک پزشک هندی بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

مقام های هندی گفته اند که از میان سه تبعه این کشور که متهم به دست داشتن در حمله روز یکشنبه بر زندان ولایت ننگرهار اند، یکی از آنان پزشک بوده است.

رسانه های هندی به نقل از استخبارات این کشور گزارش کرده اند که این پزشک موتر مملو از مواد انفجاری را در ورودی زندان ننگرهار انفجار داده است.

به گفته هندوستان تایمز، داکتر ایجاس کلوکیتیا پوراییل یک عضو گروه داعش بوده که در فهرت تحت تعقیب آژانس تحقیقات ملی هند (NIA) قرار داشت.

پوراییل پس از آن شناسایی شد که داعش عکسی از یازده مهاجم بر زندان ننگرهار را منتشر کرد.

بر اساس گزارش، پوراییل تنها شهروند هندی از میان مهاجمان است که چهره اش در عکس های گروه داعش قابل دید است. دو تبعه دیگر هند ماسک پوشیده اند.

آژانس تحقیقات ملی هند، پوراییل را جز فراری های تحت تعقیب عنوان کرده است.

پوراییل در سال ۲۰۱۶ میلادی به اتهام توطئه جنایی، انجام فعالیت های غیرقانونی و عضویت و پشتیبانی داعش، تحت تعقیب قرار گرفت.

رفیله خانم پوراییل نیز در ۲۰۱۶ با کودک خوردسالش هند را به مقصد ننگرهار ترک کرد تا به گروه داعش بپیوندد.

گفته میشود که رفیله هم اکنون با پسر پنج ساله و یک کودک نوزادش در زندان کابل به سر می‌برد.

هندوستان تایمز گفته است که رفیله همراه با ۲۴ تبعه هندی دیگر در ماه نوامبر پارسال بازداشت شد.

پس از حمله خونین بالای زندان ننگرهار داعش در پیامی گفت که این حمله توسط یازده نفر به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی انجام شده است.

این حمله شامگاه روز یکشنبه به وقوع پیوست که در جریان ۱۸ ساعت درگیری صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

انفجار در بیروت؛ ۷۸ کشته و هزاران زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

در پی انفجار مهیب روز سه‌شنبه که بیروت پایتخت لبنان را تکان داد، دست کم ۷۸ نفر کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر دیگر زخم برداشته اند. گروه امداد هنوز هم به دنبال نجات یافتگان این رویداد زیر آوارها را جستجو میکند.

رویترز گزارش کرده است که این انفجار در انبارهای مواد انفجاری در بندر بیروت رخ داده که قدرتمندترین انفجار در طی سالهای پسین بوده است.

میشل عون رییس جمهوری لنبان گفته است که ۲۷۵۰ تن امونیم نایتریت که در کود کیمیاوی و بمب ها استفاده می شود، از مدت شش سال در بندر بدون اقدامات ایمنی ذخیره شده بود، آقای عون گفت که این “غیرقابل قبول” است.

آقای عون امروز چهارشنبه، جلسه اضطراری کابینه در این مورد تشکلیل داد.

تا هنوز مقام های بیروت علیت این انفجار را روشن نکرده اند. یک منبع به رسانه های محلی گفته است که این رویداد در جریان جوشکاری که روی سوراخی در انبار انجام می‌شد، رخ داده است.

جورج کتانی رییس صلیب سرخ لبنان گفته است که آنچه را که ما شاهد ایم یک «فاجعه» است زیرا در هر گوشه ای قربانیان افتاده اند.

تا ساعت ها بعد از انفجار آسمان بیروت از شعله های این انفجار روشن بود و آجیرهای امبولانس نیز شنیده میشد.

این انفجار خاطرات جنگ داخلی سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی را زنده کرد. زمانی که لبنان شاهد راکت پراکنی های شدید، انفجار موترمب و حملات هوایی اسراییل بود. شماری از باشندگان بیروت تصور کردند که زمین لرزه ای به قوع پیوسته است.

افراد خاک آلود، زخمی و ناله کنان در خیابان ها در جستجوی بستگان شان می پرداختند.

هدا بارودی یک طراح در بیروت گفته است: “این انفجار مرا چندین متر دور پرت کرد. من مبهوت و پر از خون شده بودم. این مرا به یاد انفجار دیگری كه در مقابل سفارت امریكا در سال ۱۹۸۳ شاهد آن بودم ، انداخت.”

حسان دیاب نخست وزیر لبنان گفته است که عاملان این رویداد را مجازات خواهند کرد.

در همین حال سفارت امریکا در بیروت از احتمال پخش گازهای سمی هشدار داده و از مردم خواسته است که در خانه های شان بمانند.

حسان دیاب میگوید: “شماری از مردم ناپدید اند. مردم از بخش اضطرار سراغ عزیزان خویش را میگیرند. عملیات جستجو در شب دشوار است زیرا برق قطع است.”

آقای دیاب گفته است ۷۸ تن کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر زخمی شده اند.

تصاویری که از این رویداد به رسانه های اجتماعی منتشر شده نشان میدهد که شدت انفجار به حدی بوده است که در فاصله دو کیلومتر از محل رویداد افراد را به زمین زده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله خونین زندان ننگرهار؛ صدها زندانی داعشی و طالب فرار کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

در حمله روز یکشنبه جنگجویان داعش بر زندان ولایت ننگرهار ۸۰۰ صد زندانی فرار کرده اند.

عبدالکریم کریمی عضو مجلس نمایندگان گفته است که در جریان این درگیری ۷۰۰ زندانی داعش و طالبان ناپدید شده ‌اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند. اکنون داعش مدعی است که حمله توسط افراد این گروه رهبری و موفق به فرار دادن زندانیان شده‌ اند.

در همین حال سخنگوی والی ننگرهار تایید می‌کند که صدها زندانی موفق به فرار شده اند. وی تاکید می‌ورزد که غفلت مسوولان بی پاسخ نخواهد ماند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار میگوید: “صدها زندانی که شامل طالبان، داعش و مجرمین اند، ناپدید شده اند.”

از سوی هم مقام های محلی در مورد هویت زندانیان فراری چیزی نگفته اند اما از عملیات جستجوی آنان خبر داده اند.

اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته اند که شمار زیادی از جنگجویان طالبان نیز از زندان فرار کرده اند. در جمع پنج زندانی که توسط مهاجمان کشته شده اند، سه تن از فرماندهان طالبان بوده اند.

در همین حال گروه داعش با پخش شب نامه از مردم خواسته که تصاویر کمره های نصب شده در مغازه‌ها و خانه های شان را برای ردیابی زندانیان در اختیار پولیس نگذارند.

در این حمله علاوه بر ۱۱ مهاجم مسلح که با انواع جنگ افزار زندان را هدف قرار دادند، از یک محل مسکونی در ولسوالی بهسود نیز صدها مرمی هاوان، راکت آر پی جی و پیکا به دست نیروهای امنیتی افتاده که گفته می شود قرار بود از این مهمات نیز در حمله به زندان ننگرهار استفاده شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending