Connect with us

اخبار ویژه

حکومت افغانستان ۳۱۷ زندانی طالب را در دو روز گذشته آزاد نموده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۹)

در دو روز گذشته، دولت افغانستان ۳۱۷ زندانی دیگر طالب را آزاد نموده است که با این حساب تا حال، ۴۹۱۷ زندانی این گروه از سوی حکومت آزاد شده است. این پروسه تا آزادی ۵۱۰۰ زندانی طالب ادامه پیدا خواهد کرد.

شورای امنیت ملی در تویتی به روز یکشنبه گفته است که این زندانیان از زندان ولایت پروان و دیگر ولایت ها آزاد شده اند.

در تویت آمده است: “روند آزادی زندانیان تا آزادی ۵۱۰۰ زندانی ادامه پیدا خواهد کرد.”

این اقدام پس آن صورت گرفت که رییس جمهور غنی به روز جمعه اعلام کرد که ۵۰۰ زندانی گروه طالبان طی چند روز رها خواهند شد.

این گروه زندانیان گفته میشود که بر اساس فهرست داده شده ی طالبان نیستند. طالبان خواهان آزادی  ۴۰۰ زندانی شان بر اساس فهرست داده شده هستند – زندانیانی که به باور حکومت خطرناک ترین اعضای گروه طالبان هستند.

آزادی این گروه از زندانیان نه تنها در میان مقامات افغان بلکه در میان متحدین غربی و دیپلمات ها نیز نگرانی هایی خلق کرده است.

خبرگزاری رویترز گفته است که بعضی از متحدین غربی افغانستان نگرانی های شان را از بهر آزادی ۲۰۰ تن از اعضای فهرست ۴۰۰ نفری طالبان ابراز نموده است.

یکی از دیپلمات های ارشد غربی در کابل گفته است: “آمریکایی ها و متحدین اش موافق هستند که آزادی بعضی از خطرناک ترین زندانیان طالبان، دیوانه کننده است. نیروهای افغان این زندانیان را به جرم ارتکاب بعضی از فجیح ترین جنایت ها علیه انسانیت گرفتار نموده اند.

به گفته ی رویترز، ۲۰۰ تن از زندانیان فهرست ۴۰۰ نفری طالبان، متهم به دست داشتن در طراحی حملات روی سفارت خانه ها، چهارراهی ها، دفاتر دولتی و به قتل رساندن هزاران غیر نظامی طی سالیان اخیر از جمله حمله ی بزرگ بر سفارت کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ هستند.

دو منبع طالبان و یکی از مقامات پیشین و ارشد دولت افغانستان تایید کردند که اعضای ارشد گروه حقانی که در تبانی با گروه طالبان هستند، هم جزئی از این فهرست هستند.

اخبار ویژه

مقام‌های ارزگان: ۲۸ پولیس پس از تسلیم شدن به طالبان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح ۲۸ پولیس ملی و محلی را پس از تسلیم شدن در ولایت ارزگان، کشته اند.

زرگی عبادی سخنگوی والی ارزگان می‌گوید که پس از آنکه وضعیت امنیتی ولسوالی گیزاب بدتر شد، شماری از نظامیان  از  پاسگاه های شان عقف نشینی کردند و برخی پاسگاه های دیگر در محاصره شدید طالبان قرار گرفت.

وی می افزاید که طالبان مسلح با آنکه به نیروهای موجود در شماری پاسگاه وعده دادند که پس از تسلیمی، آنان را رها خواهند کرد اما، ۲۸ پولیس ملی و محلی پس از تسلیم شدن، از سوی طالبان کشته شدند.

این مقام محلی میگوید که اجساد این سربازان شام روز گذشته از سوی بزرگان محلی به مرکز ولسوالی گیزاب آورده شد.

وی می افزاید که وضعیت امنیتی این ولسوالی اکنون در اداره نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارد.

اما طالبان با رد این خبر میگوید که نیروهای افغان در نبرد رو در رو جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ازبیکستان خواستار ایجاد کمیته دایمی در مورد افغانستان در سازمان ملل متحد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبیکستان روز چهارشنبه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست تا کمیته دایمی سازمان ملل متحد را برای هماهنگی تلاش های صلح و برای تسهیل یک راه حل سیاسی پایدار در افغانستان، ایجاد کند.

آقای میرضیایف گام های که کشورش در امر تلاش برای ایجاد صلح در افغانستان برداشته است، از جمله مجمع بزرگ بین المللی که در مارچ ۲۰۱۸ در تاشکند برگزار شد، را بیان کرد.

از آن زمان، ازبیکستان سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های ریلی و حمل و نقل در افغانستان و همچنین در بخش انرژی و آموزش انجام داده است.

 میرضیایف در سخنرانی خود در سازمان ملل گفته است که دولت وی مذاکرات گسترده ای را با تمام احزاب و جنبش های سیاسی در افغانستان از جمله طالبان انجام داده است.

 وی گفته است: “ما افغانستان را بخش جدا ناپذیر آسیای میانه می دانیم. کنفرانس سطح عالی تاشکند در مورد افغانستان در مارچ ۲۰۱۸ مرحله جدیدی برای تحکیم تلاش های بین المللی برای حل مساله افغانستان شد.”

رییس جمهوری ازبیکستان افزوده است: “ما کاملا از گفتگوهای صلح افغانستان که در سپتامبر سال جاری در دوحه آغاز شده پشتیبانی می کنیم. ما امیدواریم که این مذاکرات به ایجاد صلح و ثبات در سرزمین بسیار رنج دیده افغانستان کمک کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمک بنیاد بیات به قربانیان جنگ و سیلاب‌ها در میدان وردک

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

کمک‌های بنیاد بیات برای آسیب دیدگان از سیلاب ها و درگیری های اخیر در ولایت میدان وردک توزیع شد.

بنیاد بیات به ادامه کمک هایش به سیلاب زدگان اخیر در کشور پس از پروان،  برای آسیب دیدگان از سیلاب و درگیری ها اخیر در میدان وردک کمک کرد.

مسوولان این بنیاد می‌گویند که این کمک‌ها شامل برنج، روغن، ماکارونی و آرد می باشد.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “کمک برای هموطنان عزیز در هر وقت و زمانش آماده بوده و امروز هم در ولایت میدان وردک به سیلاب زدگان یک مقدار مواد غذایی شامل آرد، روغن و برنج و مواد غذایی و برای مستحقین توزیع میگردد.”

احسان الله آرینزی مشاور بنیاد بیات میگوید: “چند روز پیش ما به کمک مردم پروان رفته بودیم، امروز ما میدان شهر استیم و به اهالی که از ولسوالی های بهسود، نرخ، چرخ و سید آباد آمده اند کمک بنیاد بیات (برگ سبز تحفه درویش) را تقسیم کنیم.”

مسوولان بنیاد بیات می گویند که این کمک ها برای نیازمندان در دیگر ولایت ها نیز توزیع خواهد شد.

میدان وردک از ولایت های ناامن کشور است در یک ماه اخیر شماری زیادی از باشنده های آن از اثر سیلاب ها و جنگ های شدید متضرر شده اند.

مقام های حکومتی در این ولایت می گویند که کمک های بنیاد بیات برای خانواده های آسیب دیده قابل قدر است و دیگر نهاد نیز باید دست به چنین اقدام بزنند.

در همین حال خانواده های که این کمک ها را دریافت کرده اند، از بنیاد بیات قدردانی کرده و از نهادهای دیگر نیز خواسته اند به آنان کمک کند.

بنیاد بیات بیش از یک و نیم دهه است که در سراسر کشور به نیازمندان کمک می کند و در همچون مواقع برای رسیدگی به افراد و خانواده های آسیب دیده پیش قدم بوده است .

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending