Connect with us

اخبار ویژه

حکومت افغانستان ۳۱۷ زندانی طالب را در دو روز گذشته آزاد نموده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 2, 2020)

در دو روز گذشته، دولت افغانستان ۳۱۷ زندانی دیگر طالب را آزاد نموده است که با این حساب تا حال، ۴۹۱۷ زندانی این گروه از سوی حکومت آزاد شده است. این پروسه تا آزادی ۵۱۰۰ زندانی طالب ادامه پیدا خواهد کرد.

شورای امنیت ملی در تویتی به روز یکشنبه گفته است که این زندانیان از زندان ولایت پروان و دیگر ولایت ها آزاد شده اند.

در تویت آمده است: “روند آزادی زندانیان تا آزادی ۵۱۰۰ زندانی ادامه پیدا خواهد کرد.”

این اقدام پس آن صورت گرفت که رییس جمهور غنی به روز جمعه اعلام کرد که ۵۰۰ زندانی گروه طالبان طی چند روز رها خواهند شد.

این گروه زندانیان گفته میشود که بر اساس فهرست داده شده ی طالبان نیستند. طالبان خواهان آزادی  ۴۰۰ زندانی شان بر اساس فهرست داده شده هستند – زندانیانی که به باور حکومت خطرناک ترین اعضای گروه طالبان هستند.

آزادی این گروه از زندانیان نه تنها در میان مقامات افغان بلکه در میان متحدین غربی و دیپلمات ها نیز نگرانی هایی خلق کرده است.

خبرگزاری رویترز گفته است که بعضی از متحدین غربی افغانستان نگرانی های شان را از بهر آزادی ۲۰۰ تن از اعضای فهرست ۴۰۰ نفری طالبان ابراز نموده است.

یکی از دیپلمات های ارشد غربی در کابل گفته است: “آمریکایی ها و متحدین اش موافق هستند که آزادی بعضی از خطرناک ترین زندانیان طالبان، دیوانه کننده است. نیروهای افغان این زندانیان را به جرم ارتکاب بعضی از فجیح ترین جنایت ها علیه انسانیت گرفتار نموده اند.

به گفته ی رویترز، ۲۰۰ تن از زندانیان فهرست ۴۰۰ نفری طالبان، متهم به دست داشتن در طراحی حملات روی سفارت خانه ها، چهارراهی ها، دفاتر دولتی و به قتل رساندن هزاران غیر نظامی طی سالیان اخیر از جمله حمله ی بزرگ بر سفارت کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ هستند.

دو منبع طالبان و یکی از مقامات پیشین و ارشد دولت افغانستان تایید کردند که اعضای ارشد گروه حقانی که در تبانی با گروه طالبان هستند، هم جزئی از این فهرست هستند.

اخبار ویژه

حکومت در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 24, 2021)

وزارت امور داخله  میگوید که به هدف جلوگیری از افزایش تحرکات طالبان در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرده است.

 مقام ها می‌گویند که این اقدام در ولایت های نا امن روی دست گرفته شده است.

به گفته مسوولان این قیود به جز از ولایت های کابل، ننگرهار و پنجشیر در ۳۱ ولایت دیگر، از ساعت ۱۰ شب تا ۴ صبح عملی خواهد شد و در این مدت به مردم اجازه گشت و گذار داده نمی‌شود.

ضیا ضیا، معاون سخنگوی وزارت داخله، در این باره گفت:” بر اساس فیصله مقام‌های امنیتی در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام شده است. این اقدام به منظور جلوگیری تحرکات طالبان برداشته شده است.”

همزمان با این شماری از باشندگان ولایت‌های شمالی از افزایش حملات طالبان پس از روزهای عید خبر میدهند.

شماری از فعالان مدنی در کاپیسا می‌گویند که به دلیل درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان بیشتر باشنده‌گان ولسوالی‌های نجراب، اله سای و تگاب آواره شده اند.

شمیلا مشعل، فعال مدنی، در این باره گفت:” از اثر جنگ‌ها در کاپیسا بیشتر باشنده‌گان ولسولای‌های تگاب، نجراب و اله سای آواره شده اند. ما خواستار توجه جدی حکومت مرکزی به این خانواده ها استیم.”

در کنار این در غزنی، میدان وردک، تخار، کندز، بدخشان، کنر، لغمان، هرات، هلمند و نیمروز نیز در شبانه روز گذشته از نبردهای سنگین گزارش شده است.

با این همه وزارت دفاع ملی گفته که در شبانه روز گذشته ۲۶۲ طالب در بخش های از کشور کشته شده و ۱۷۶ تن دیگر شان زخمی شده اند.

طالبان اما در این مورد چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جنرال میلر از سمت اش به عنوان فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو رسما کنار میرود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 12, 2021)

رسانه‌های امریکایی گزارش کرده است که جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو امروز (دوشنبه، ۲۱ سرطان)  در یک اقدامی که پایان ماموریت نظامی امریکا در افغانستان را نشان بدهد از سمت اش کنار خواهد رفت.

 رسانه ای بی سی امریکا گزارش کرده است که جنرال میلر از سال ۲۰۱۸ تاکنون در افغانستان بحیث فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان وظیفه اجرا کرده بود و قرار است امروز قدرت را به فرانک مکنزی تسلیم کند.

به اساس این گزارش جنرال فرانک مکنزی، قبل از این در باره افغانستان و کشورهای همسایه اختیار داشته است.

گزارش افزوده که قرار است که جنرال مکنزی از امریکا و دوحه افغانستان را کنترول کند.

به اساس این گزارش میلر قرار است به تقاعد سوق شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

بایدن: ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست پایان خواهد یافت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 9, 2021)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، شب گذشته (پنجشنبه، ۱۷ سرطان) گفته که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر ماه اگست سال روان میلادی به گونه رسمی به پایان می‌رسد.  

به باور بایدن افغانستان دیگر به امریکا از رهگذر هراس افگنی تهدید به شمار نمی‌رود.

بایدن افزود:” می‌خواهم واضح بگویم که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست ادامه پیدا خواهد کرد. ما افراد و ظرفیت‌ها خود را در افغانستان باقی خواهیم گذاشت. ما بعضی از صلاحیت‌ها خود را باقی خواهیم گذاشت که گاه وقت بتوانیم به واسطه آن عملیات انجام بدهیم. “

رییس جمهور امریکا می‌گوید امریکا به افغانستان برای ملت سازی نرفته بود.

وی در این باره افزود:” ما به افغانستان برای ملت سازی نرفتیم. و این تنها حق و مسوولیت خود افغان هاست که در مورد آینده شان و اینکه چگونه می‌خواهند کشور شان را به پیش ببرند تصمیم بگیرند.”

رییس جمهور امریکا از رهبران افغانستان می‌خواهد که متحد شوند و در راستای آینده ای حرکت کنند که خواست مردم افغانستان باشد.

بایدن می افزاید:” ما اعضای از نظامیان خود را داریم که والدین شان ۲۰ سال پیش در افغانستان جنگ کرده اند می‌خواهید اولاد‌ها یا نواسه‌های آنها را هم بفرستید. می‌خواهید بچه‌ها و دختران خود تان را هم بفرستید؟ من نسل دیگری امریکایی را بدون توقع منطقی برای جنگ افغانستان نمی فرستم.”

بایدن تجهیز و اموزش نیرو های افغان را در ۲۰ سال گذشته با همکاری متحدان واشنگتن یک دست اورد می‌ داند و می افزاید که طالبان توانایی شکست این نیروها را ندارد.

وی در این مورد میگوید” سوال احمقانه است که آیا من به طالبان اعتماد دارم؟ نخیر اما بر ظرفیت‌های نیروهای افغان اعتماد دارم که بهتر آموزش دیده اند، بهتر تجهیز شده اند و در بخش راه اندازی جنگ شایسته استند. “

رییس جمهور امریکا یک بار دیگر بر ادامه حضور دیپلوماتیک و ادامه کمک‌های نظامی و بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است