Connect with us

رویداد های اخیر

۶۸ مقام و کارمند وزارت مالیه ممنوع‌الخروج اعلام گردیده اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 17, 2020)

ریاست جمهوری افغانستان، ۶۸ مقام و کارمند وزارت مالیه را ممنوع‌الخروج  اعلام نموده است.

در حالی‌که نهادهای عدلی و قضایی تنها مرجع صدور دستور ممنوع‌الخروجی گفته می‌شود، مقام‌ها و کارمندان وزارت مالیه به اساس نامه‌ی ریاست امنیت ملی، ممنوع‌الخروج شده‌ اند.

در یک اقدام بی‌پیشینه، ۶۸ مقام و کارمند وزارت مالیه ممنوع‌الخروج شده‌اند. نام‌های معاون‌های مالی، اداری و عواید گمرکات، رییس دفتر مقام وزارت، برخی رییسان عمومی و رییسان گمرک‌ها و شماری از کارمندان ارشد وزارت مالیه شامل فهرست اند؛ در فهرست ممنوع‌الخروجی بیش‌تر چهره‌هایی کلیدی گمرک‌ها و بخش‌های درآمدزا به چشم می‌خورند.

سید اکرام افضلی، رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان، می گوید: “ممنوع‌الخروج ساختن یک شمار زیاد کارمندان وزارت مالیه بخصوص بخش گمرکات یک اقدام نمایشی به نظر می‌رسد، این گونه اقدامات پراگنده و ناسنجیده نشان دهنده ناکامی حکومت در اصلاحات در این بخش است.”

گفته می‌شود، این مقام‌ها و کارمندان وزارت مالیه در پیوند با فساد ممنوع‌الخروج شده‌اند. اما ریاست جمهوری در باره‌ی اتهام بر آن‌ها چیزی نمی‌گوید. وزارت مالیه که بدنه اصلی آن ممنوع‌الخروج شده، از این موضوع اظهار بی‌خبری می‌کند.

سید عظیم کبرزانی، معاون کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، گفت: “وقتی تخطی شده باید به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده و پرسان شود، تنها به ممنوع‌الخروج شدن کافی نیست”.

در نامه‌ای که همگانی شده، دیده می‌شود که مقام‌ها و کارمندان وزارت مالیه بربنیاد نامه‌ی ریاست امنیت ملی ممنوع الخروج شده ‌اند. در حالی‌که نهادهای عدلی و قضایی تنها مرجعی‌ گفته می‌شود که می‌تواند افراد را ممنوع‌الخروج سازد.

وحید فرزه‌یی، عضو اتحادیه حقوق‌دانان، می گوید: “هیچ نهاد دگر به شمول ریاست جمهوری، نهادهای امنیتی و نهادهای کشفی صلاحیت ممنوع‌الخروج ساختن اتباع کشور را ندارند”.

بربنیاد قانون گفته می‌شود ممنوع‌الخروجی پس از موجودیت اتهام‌نامه در دادستانی کل صورت می‌گیرد، اما دادستانی می‌گوید، هیچ پرونده‌ اتهامی در باره افرادی که ممنوع‌الخروج شده‌اند، به این نهاد نرسیده‌است.

عبدالقادر جیلانی، رییس پیشین روابط عامه وزارت مالیه، گفته است: “این اقدام‌های حکومت بیش‌تر تبلیغاتی است، هنوزهم در بیش‌تر اداره‌ها باج‌گیری، فساد و اختلاص جریان دارد”.

نامه‌ی ممنوع‌الخروجی برخی مقام‌ها و کارمندان وزارت مالیه، پنج روز پیش به فرودگاه حامد کرزی فرستاده شده‌است. در این درازا نه از چرایی این تصمیم اطلاع داده شده و نه هم به دادستانی، پرونده‌ای فرستاده شده‌است.

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: داعش احتمالا در عقب حمله مرگبار بر مکتب دخترانه در کابل است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت خارجه امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۰ ثور) گفته که گروه داعش احتمالا در حمله مرگبار بر یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل دست دارد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در یک نشست خبری گفته که برخی از نشانه‌های وجود دارد که داعش در عقب حمله مرگبار کابل است.

او در این باره گفت:” ما تاکنون بررسی میکنیم که کی مسوول است، مگر ما یادداشت کردیم که داعش مسوول چنین حملات بر جامعه شیعه در کابل در گذشته نیز بوده است.”

نید پرایس افزوده :” ما یادداشت کردیم که طالبان دست داشتن در این حمله رد کرده است و ما همچنان از اعلامیه آنان در باره آتش بس سه روزه در ایام عید استقبال میکنیم.”

وی افزود:” ما از طالبان و رهبران افغان میخواهیم تا وارد گفتگوهای جدی شوند تا مردم افغانستان یک آینده بدون هراس افگنی و خشونت داشته باشند.”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که آن کشور تلاش میکند تا دست آوردهای دو دهه گذشته بشمول حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها در افغانستان حفظ شود.

او میگوید که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور را تنها نخواهد ماند.

نید پرایس میگوید که امریکا در باره رشد گروه داعش در افغانستان نگران است.

او در این باره گفت:” طوری که شما میدانید  ما در افغانستان حضور نظامی داشتیم تا بدانیم که از افغانستان دوباره  بر امریکا حمله طرح نشود… اما با خروج ما از افغانستان این هدف نیز برآورده میشود.”

وی همچنان گفت که وزارت خارجه امریکا در مورد برنامه ویزه مهاجرت ویژه توجه جدی کرده و برای این برنامه منابع را نیز تخصیص داده است.

این در حالی است  که روز شنبه گذشته سه انفجار پی در پی در نزدیکی یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل رخ داد که در نتیجه آن ۸۵ تن کشته شدند و ۱۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

گزارش‌ها میگویند که بیشترین این قربانیان شاگردان مکتب استند.

این حمله واکنش‌های تند جهان را برانگیخته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امیدواری پاکستان به صلح پایدار در افغانستان پس از دیدار غنی و باجوا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

به اساس گزارش‌ها وزیر خارجه پاکستان امروز (سه شنبه، ۲۱ ثور) گفته که پس از دیدار جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش آن کشور با  رییس جمهور غنی آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است.

 شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در یک نشست خبری گفته که جنرال باجوا با مقام‌های ارشد افغان در مورد روند صلح گفتگو کرده است.

 قریشی افزود:” پس از این دیدار آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است. ما برای صلح و ثبات در کنار مردم افغانستان استیم.”

وزیر خارجه پاکستان می گوید که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان مسوولیت تامین امنیت را نیروهای افغان به عهده خواهند داشت.

او در این باره گفت:” پاکستان آرزو دارد تا یک افغانستان مرفه را ببیند.”

قریشی افزوده که گفتگوها یگانه راه حل میان طالبان و حکومت افغان است.

او میگوید ” صلح در افغانستان به نفع طالبان و حکومت افغان است.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که صلح نه تنها به نفع افغانستان بل به نفع پاکستان و کشورهای منطقه نیز است.

این درحالی است که در این اواخر نقش پاکستان در روند  صلح افغانستان مهم خوانده شده است.

در هفته گذشته منابع به رویترز تایید کرده بودند که پاکستان تلاش میکند تا طالبان را برای اشتراک در نشست استانبول تشویق کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است