Connect with us

اخبار ساحوی

پتریوس: امریکا نباید تجربه عراق را در افغانستان تکرار کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۳۹۸)

امریکا نباید اشتباه خروج بی‌موقع نظامیان‌اش از عراق را در افغانستان تکرار کند.

جنرال دیوید پتریوس، رئیس پیشین سازمان استخباراتی امریکا و فرمانده پیشین نیروهای ناتو در افغانستان با ابراز این مطلب، هشدار می‌دهد که در صورت خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، این کشور بار دیگر به مراکز امن هراس‌افگنان مبدل خواهد شد و امریکا نباید چنین اشتباهی را انجام دهد.

این جنرال امریکایی در یک مقاله تازه منتشر شده اش در “روزنامه وال ستریت ژورنال” آمریکا، از خروج بی‌موقع نظامیان امریکایی از افغانستان هشدار داده است.

رئیس پیشین سازمان استخباراتی امریکا، تأکید کرده است د که امریکا باید در نخست اطمینان خود را از تامین صلح و ثبات در افغانستان، کامل سازد و سپس  برای خروج نظامیان‌اش از این کشور اقدام کند.

آقای پتریوس، گفته است: “رهبران واشنگتن باید با احتیاط عمل کنند. در حالی که پیشرفت دیپلماتیک با طالبان ممکن است کاهش سطح نیروهای آمریکایی را توجیه کند ، در هیچ شرایطی نباید دولت ترامپ اشتباه قبلی را که در عراق انجام داده بود تکرار کند و با خروج کامل نیروهای جنگی از افغانستان موافقت کند.امروز خروج کامل نظامی از افغانستان حتی غیرقانونی تر و خطرناک تر از آن است که دولت اوباما در سال ۲۰۱۱ از عراق انجام داد.”

ادر همین حال، این جنرال چهار ستاره امریکایی تأکید می‌کند که عقل سلیم این را ایجاب می‌کند که امریکا باید فشار خود به شبکه‌های افراطی  در افغانستان را حفظ کند و این مسئله از راه حفظ شماری از سربازان این کشور در افغانستان با وسایل و تجهیزات پیشرفته از جمله نیروهای هوایی می‌تواند صورت گیرد.

آقای پتریوس، در مقاله اش نوشته است: “به نظر می‌رسد پس ازماه‌ها مجادله و مذاکره  توافق صلح میان امریکا وطالبان به‌زودی اعلام خواهد شد ودر بدل، تعهد طالبان برای هم‌کاری برضد هراس افگنان جهانی و وارد شدن به گفت‌وگو با حکومت  افغانستان، حضور نظامی امریکا در افغانستان کاهش خواهد یافت، اما طالبان هیچ شکی نگذاشته اند که در صورت خروج  نیروهای امریکایی از افغانستان، آنان برای سرنگونی حکومت افغانستان دست به کار نشوند.”

از سویی هم، وی تأکید کرده است که مخالفت طالبان با آتش‌بس رسمی، تشدید حملات بر غیرنظامیان و مخالفت این گروه با انتخابات ریاست جمهوری، از دلایلی بسیار روش برای صدق این گفته‌ها و علایم هشدار دهنده می‌باشد.

وی همچنان از موجودیت بیش از ۲۰ گروه هراس‌افگن دیگر به شمول داعش در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده است.

با این حال حکومت افغانستان می‌گوید که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان بر اساس یک تفاهم‌نامه از پیش امضاء شده صورت خواهد گرفت و اکنون هم رهبری جنگ در کشور را نظامیان افغان به عهده دارند.

جنرال دیوید پتریوس در اخیر مقاله اش به دولت دونالد ترمپ، توصیه کرده است که باید از درس‌های غم‌انگیز صورت گرفته پس از خروج نظامیان امریکایی از عراق درس عبرت گرفته و بداند که نتایج خروج بی‌موقع از افغانستان غیر قابل توصیف خواهد بود.

گزارشگر: حمید صدیقی

اخبار ساحوی

انفجار ماین در هرات جان دست کم ۷ نفر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

در نتیجه انفجار ماین در ولایت هرات دست کم هفت نفر جان باخته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

قوماندانی پولیس هرات در اعلامیه ای گفته است که این انفجار حوالی ساحت ۶:۵۰ امشب در ساحه حاجی عباس مربوط ناحیه دوازدهم شهر هرات رخ داده است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات میگوید که ماین در تانکی یک موتر چسپانده شده بود که در پی انفجار آن موتر کاملا سوخته است.

عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات تایید میکند که هفت کشته به شمول چهار زن و سه مرد و ۹ زخمی به شمول پنج زن و چهار مرد از این رویداد به این شفاخانه رسیده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در لوگر مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در لوگر، بسته‌های مواد غذایی توزیع کرد.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند این مساعدت‌های زمستانی که شامل آرد، روغن و برنج می شود بعد از سروی که انجام شده بود به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شد.

بیکاری و افزایش قیمت موادغذایی در این سرمای سنگین؛ از مهمترین عواملی که دامنگیر مردم شده و خانواده‌های زیادی با آن روبرو هستند.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند این مساعدت‌های زمستانی بعد از سروی که انجام شده بود به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شد .

مسوولان این نهاد امداد رسان همچنان بر کمک‌های بشری برای نیازمندان دیگر ولایت‌های کشور نیز تأکید دارد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات می‌گوید که:” در ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می‌شود و قبلن در ولایات مختلف ما این پروگرام را داشتیم ما توزیع کردیم امروزهم در ولایت لوگر بر یک تعداد از مستحقین که قبلا سرویع شده اند مواد آوردیم توزیع می‌کنیم این مواد شامل آدر، برنج و روغن می‌شود و این کمک‌ها انشاالله در دیگر ولایت‌های باقی مانده نیز به مستحقین توزیع خواهد شد.”

این بسته‌های کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود، هدف آن دست گیری نیازمندان گفته شده است.

درهمین حال کسانی که ازین کمک‌ها مستفید شده اند، از دیگر نهادهای خیریه نیز میخواهند که در چنین اوضاع دشوار دست نیازمندان را بیگرند.

اعضای امارت اسلامی نیز از سلسله کمک‌های بنیاد خیریه بیات استقبال می‌کنند و از دیگر تاجاران ونهادهای امداد خواهان دستگیری خانوادهای مستضعف در این زمستان سرد و سنگین استند.

نصیر احمد کریمی، مدیرعمومی معاون مالی و اداری ریاست امر بالمعروف و نهی عن المنکر ولایت لوگر دراین باره گفت:”به خاطریکه قیمتی زیاد است بیکاری هم است بسیار مردم مشکلات دارند، مشکلات اقتصادی دارند این کمک‌ها بسیار موثر هست.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسرکشور به افراد نیازمند و بی‌بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکتب مراکز صحی مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در پکتیکا مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های بنیاد خیریه بیات می‌گویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت پکتیکا مواد غذایی کمک کرده اند.

به گفته‌ای مقام‌ها این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به هدف رسیده‌گی به مشکلات خانواده‌های نیازمند در کشور صورت می گیرد.

مقام‌ها می افزایند که این کمک‌ها به سایر ولایات نیز خواهند رسید.

قبل از این بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در هرات، بلخ، ننگرهار، غزنی، خوست، کندز، کندهار، ، کنر، ارزگان، کابل و بامیان کمک‌ها توزیع کرده بود.

سلام شریفی، مسوول بنیاد بیات در زون جنوب شرق، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های بنیاد بیات این بار به ولایت پکتیکا کمک تهیه کردیم. سروی این افراد بی بضاعت قبلا شده بود. این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به مردم نیازمند عملا توزیع شد.”

در همین حال نیازمندانی که از بنیاد بیات کمک دریافت کرده با خوشحالی می‌گویند که در شرایط بسیار سخت اقتصادی به آنها کمک شده است.

باشنده‌گان پکتیکا از دیگر نهادهای خیریه نیز می‌خواهند که به مردم نیازمند کمک کنند.

حضرت محمد، باشنده پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به ما کمک رساند، این مردم بسیار نیازمند استند و چیزی ندارند، خداوند برای شان اجر بدهد. “

نور محمد، باشنده پکتیکا، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که با ما کمک کرد و از موسسات دیگر نیز میخواهیم که این گونه کمک کنند، تا چاره مردم شود.”

مسوولان محلی پکتیکا از کمک‌های بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند تشکر کرده و میگویند که مردم در شرایط سختی اقتصادی به سر می‌برند و دیگر موسسات خیریه باید دست بکار شوند.

مولوی محب الله حماس، معاون والی پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به خانواده‌های نیازمند پکتیکا در این وقت سخت کمک کرد، از موسسات خیریه دیگر نیز میخواهیم که به مردم نیازمند این ولایت کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله به افراد نیازمند در سراسر کشور کمک می‌کند.

بر علاوه این کمک‌ها این بنیاد در حفر چاه‌های عمیق برای تامین آب آشامیدنی، ساخت مساجد، شفاخانه‌ها، کلینیک‌ها میدان‌های ورزشی و مکاتب در ولایات مختلف کشور پیش قدم بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending