Connect with us

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه ناتو: درس‌های آموخته شده از افغانستان موضوع بحث است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، روز گذشته (جمعه، ۵ قوس) گفته که هفته آینده وزیران خارجه این سازمان در باره فعالیت این نهاد در افغانستان و درس‌های آموخته شده بحث خواهند کرد.

قرار است این نشست روز سه شنبه آینده در ریگا پایتخت لتونی آغاز شود.

ستولتنبرگ افزوده که در باره فعالیت‌های این سازمان در افغانستان ارزیابی کرده است.

وی میگوید”بدنبال سقوط سریع حکومت افغان و نیروهای مسلح در افغانستان من در باره تعامل خود ارزیابی جامع راه اندازی کرده ام.”

ستولتنبرگ افزوده که ناتو برای جلوگیری از حملات ترورستان به افغانستان رفته بود.

وی افزود:” بعد از حمله ۱۱ سپتمبر از افغانستان حمله تروریستی علیه ما صورت نگرفته است. اما باید بدانیم که طی سال‌های گذشته، جامعه بین‌المللی خواست‌های را تعیین کرده بود که فراتر از هدف اصلی مبارزه با تروریسم بود که ما آن را با وجود قربانی‌ها و سرمایه گذاری‌ها بدست آورده نتوانستیم.”

سرمنشی عمومی ناتو در باره وضعیت بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

او گفته وضعیت بشری افغانستان “وخیم، وخیم و بسیار دشوار است و این البته برای همه ما بسیار نگران کننده است. و زمستان در راه است. و ما می‌دانیم که بسیاری از مردم در خطر رنج و سختی در زمستان استند.”

ستولتنبرگ از ادامه کمک‌های بشردوستانه اعضای ناتو به افغانستان استقبال کرده و آن تعهد کشورهای ناتو در قبال مردم افغانستان خوانده است.

سرمنشی ناتو افزوده که در باره آینده افغانستان با پاکستان گفتگو خواهد کرد.

او گفت:” ناتو سال‌ها است که تماس‌های منظمی با پاکستان داشته است، نه تنها در مورد وضعیت افغانستان، بلکه ما تماس‌های سیاسی داشته ایم. تماس‌ها و گفت‌وگوهای نظامی منظم داریم و فکر می‌کنم این مهم است که این تماس‌ها ادامه پیدا کند، زیرا هنوز چالش‌های زیادی در منطقه وجود دارد، به ‌ویژه مربوط به آینده افغانستان.”

ستولتنبرگ میگوید که وزیران خارجه ناتو در باره افزایش‌های نیروهای روسی در سرحدات اوکراین نیز بحث خواهد کرد.

او افزود:” «این تنش‌ها را افزایش می‌دهد و خطر اشتباه محاسباتی را به همراه دارد. روسیه باید شفافیت نشان بدهد، تنش‌ها را کاهش دهد و تنش زدایی نکند. رویکرد ناتو نسبت به روسیه بدون تغییر باقی مانده است. ما دفاع خود را قوی نگه داشتیم و در عین حال برای گفتگو آماده استیم.”

او گفته که وزیران خارجه این سازمان در باره وضعیت و سوء استفاده از مهاجران در بلاروس نیز بحث خواهند کرد.

ستولتنبرگ افزوده که موضوعات دیگر بشمول اقدامات تهاجی روسیه، اقدامات چین و تغییرات آب وهوا در این نشست بحث خواهد شد.

رویداد های اخیر

وزارت مالیه: طرح جمع آوری عشر و زکات نهایی شده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

وزارت مالیه کشور می‌گوید که طرح جمع آوری عشر و زکات را نهایی کرده و قرار است تا چند روز آینده برای تصویب به کابینه بفرستد.

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید پس از تصویب و توشیح این طرح از سوی امیر امارت اسلامی یک بورد ویژه برای جمع آوری عشر و زکات از شهروندان ایجاد خواهد شد.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در این باره گفت:” دو چیز بر ما مهم است یکی اینکه ما میخواهیم این را از راه سیستم دیجیتل جمع آوری کنیم و دیگر برای مصارف این چون در شریعت اسلامی مصارف عشر و زکات جاه های‌ اش معلوم است از راه یک سیستم منظم مصرف شود.”

در همین حال شماری از عالمان دین با استقبال از این اقدام حکومت می‌گویند که پول‌های عشر و زکات باید برای مستحقین آن برسد.

امان الله احمدی، عالم دین، افزود:” مسولان وقتی که زکات را از تجار جمع آوری می‌کنند بر مستحقان باید برسانند پروسه شفاف باشد و حق به حقدار برسد و دیگر اینکه با هماهنگی وزارت تجارت و اتاق تجارت که ملکیت‌های تجاران ثبت است این روند انفرادی نباشد.”

از سوی هم شهروندان کشور در مورد این اقدام امارت اسلامی دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

احمد ویس اکبری، باشنده کابل، در این باره گفت:”اول باید وضعیت مالی مردم درک شود و زمینه کار ایجاد شود معاشات شان داده شود در این صورت همه حاضر است اما در وضعیت فعلی مشکل است.”

عبدالغفور، باشنده بلخ، در این مورد گفت:” ما کدام سرپیچی نداریم مگر باید برای مردم زمینه کار و بار ایجاد شود همین حالا مشکلات زیادی دامن گیر ما است.”

نقیب الله، یک دهقان در ولایت تخار، افزود:”از امارت اسلامی میخواهیم مردمی که غریب است دهقان کار است باید عشر را از آنها نگیرد.”

وزارت مالیه در حالی از طرح جمع آوری عشر و زکات سخن می‌گوید که بسیاری از سرمایه داران پس از تحولات اخیر کشور را ترک کرند و شهروندان باقی مانده در کشور شدیدآ درگیر بحران اقتصادی اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار سرپرست وزارت داخله با سفیر چین در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی میگویند که سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله با سفیر چین در افغانستان دیدار کرده و در مورد موضوعات مهم گفتگو کرده اند.

منابع در وزارت داخله می‌گویند که آقای حقانی در دیدار با سفیر چین از وی خواسته است تا دولت افغانستان را به رسمیت بشناسد و کمک‌های بشردوستانه با مردم افغانستان را دوام بدهد.

سرپرست وزارت داخله همچنان افزوده که امارت اسلامی به تعهدات خود با جهان و کشورهای همسایه پابند است و خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری  استفاده نخواهد شد.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” کشور چین با‌ دولت افغانستان در به رسمیت شناخته شدن همکاری‌ نماید. امارت اسلامی به تعهدات خود با جهان و کشورهای همسایه پایبند است و خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری به‌کا‌ر برده نمی‌شود.”

مسوولان در امارت اسلامی می‌گویند که سفیر چین در این دیدار گفته است که چین کمک‌های بشردوستانه خود را از طریق دولت افغانستان به افغان‌ها می‌رساند.

سفیر چین افزوده که افغان‌ها حق دارند نظام استوار به ارزش‌های دینی و کلتوری شان‌ را داشته باشند.

در این دیدار سفیر چین گفته که ایالات متحده امریکا‌ نباید با وضع تحریم‌های اقتصادی در پی انتقام‌ گیری‌ باشد زیرا در این میان مردم افغانستان آسیب می‌بینند.

عبدالحق حماد، از چهره های نزدیک به امارت اسلامی، در این باره گفت:”این دیدارها نشان میدهد که کشورهای منطقه و جهان می‌خواهند روابط خوب داشته باشند و این دیدارها نشان میدهد که کشور می‌خواهند حکومت امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند اما وقت نیاز است تا بتوانند اعتماد کنند.” 

مقام‌های امارت اسلامی به نقل از سفیر چین گفته اند که بر اساس تجارب ۲۰ سال گذشته شانگ‌های از جامعه جهانی می‌خواهد

تا دنیا افغانستان را اجازه دهد به خواست مردم اش حکومت داری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حنفی: در ۲۰ سال گذشته پنج میلیون تن معتاد شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

معاون دوم رییس الوزرا می‌گوید که در جریان اشغال افغانستان، دست کم پنج میلیون شهروند به مواد مخدر معتاد شده که در حال حاضر از سوی حکومت امارت اسلامی تداوی می‌شوند.

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، که روز گذشته (شنبه، ۲۵ جدی) در یک نشست به مناسبت جمع آوری مالیات صحبت می‌کرد گفت که مسوولیت تداوی معتادان اکنون بر دوش امارت اسلامی است و بدون شک مشکلات فرا راه شان وجود خواهند داشت.

او از مردم میخواهد که برای آبادی کشور شان کمر همت ببندند تا بحران جاری در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و صحی را مدیریت شود.

 حنفی افزود:” ما دیدیم که در دوران اشغال برای آبادی کشور هیچ کار نشده است، مگر جوانان ما معتاد شده و مشکلات اجتماعی افزایش یافته است.”

درهمین حال، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید از آنجایی که برخی کشورهای جهان در جنگ نظامی در افغانستان دچار شکست شده اند، دست به تبلیغات منفی و وضع تعزیرات علیه افغانستان زده اند.

ملا خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات در این باره گفت:” تجارب جهانی ثابت کرده است که آن عده از کشورهای که با تحریم روبرو شده است، آنها کشورها آباد شده است، ما حتما از این مشکلات عبور خواهیم کرد.”

مسوولان امارت اسلامی می‌گویند که از کمک‌های بشری هر کشوری به مردم افغانستان استقبال می‌کنند، اما به هیچ صورتی زیر بار کمک‌های مشروط شان نخواهند رفت.

به خواندن ادامه دهید

Trending