Connect with us

رویداد های اخیر

دوصد همکار پیشین نیروهای امریکایی به واشنگتن منتقل شدند

منتشر شده

 در

Reuters
(Last Updated On: اسد ۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های امریکایی امروز( جمعه، ۸ اسد) میگویند که روند انتقال همکاران پیشین افغان و خانواده‌های شان را به ایالت ویرجینیا آغاز کرده اند.

به گفته‌ای این مقام‌ها ۲۰۰ افغان که با نیروهای و دیپلومات‌های امریکایی در کشور شان کار کرده بود به امریکا منتقل شدند.

اولین گروهی این ترجمانان بامداد امروز به یک پایگاه نظامی ویرجینیا رسید تا در آنجا معاینات صحی و دیگر مراحل ویزه شان را طی کنند.

این کارمندان افغان نگران استند که با خروج سربازان خارجی از افغانستان زندگی آنان در خطر استند و شاید طالبان آنان را هدف قرار  دهد.

این در حالی است که قرار است تا یکماه دیگر همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

به اساس این گزارش حدود ۵۰۰۰۰ کارمند افغان بشمول اعضای خانواده شان از افغانستان خارج خواهند شد.

بایدن در باره رسیدن این ترجمانان افغان به امریکا در یک اعلامیه آنان را خوش آمدید گفته است.

در اعلامیه بایدن آمده” اینها اولین کسانی استند که به امریکا آمدند درحالیکه ما تلاش میکنیم واجدین شرایط ویزه خاص مهاجرت امریکا را به زودترین فرصت به امریکا و یا به کشور سوم انتقال کنیم، تا آنها بتوانند روند تکمیل ویزه‌ شان را به آرامی به پیش ببرند.”

بایدن افزوده:” “امروز یک مرحله حساس و مهم است چون ما همچنان به وعده خود برای هزاران تبعه افغانستان که شانه به شانه و همگام با نظامیان و دیپلمات های آمریکایی در طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان خدمت کرده اند عمل می نماییم.”

گزارش‌ها افزوده که این کارمندان افغان هفت روز در پایگاه نظامی ویرجینیا بودوباش خواهند کرد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در کنفرانس خبری مشترک با احمد ناصر محمد الصباح همتای کویتی اظهار کرده که مساله انتقال مترجمان افغان در نشست‌ها در کویت مطرح شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که مسوولان امریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند، ارتش امریکا آماده اسکان دادن حدود ۳۵۰۰۰ مترجم افغان و خانواده‌هایشان در دو پایگاه امریکایی در کویت و قطر است.

بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری می‌کردند، با خروج امریکا و ناتو نگران انتقام طالبان استند.

کویت میزبان ۱۳هزار ۵۰۰ سرباز امریکایی است که اکثر آنها در پادگان عریفجان در جنوب کویت و فرماندهی ارتش مرکزی امریکا مستقر استند.

پیش از این مقام‌های بلند رتبه امریکا تایید کردند که حکومت این کشور می‌خواهد خارج کردن آن عده از افغان‌ها را از افغانستان آغاز کند که در ۲۰ سال گذشته با نیروهای امریکا همکاری کرده‌اند.

از سوی هم کانگرس امریکا رییس جمهور بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند که این افغان‌ها را قبل از خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج کنند.

تجارت

کاهش صادرات پاکستان به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

مقامات گمرک پاکستان میگویند صادرات این کشور به افغانستان به صفر رسیده است.

آنها می افزایند که اگرچه سهولت ها بین دو کشور در روزهای اخیر برای سکتور خصوصی و تجاری افزایش یافته است، اما صادرات پاکستان به طرف افغانستان همچنان روز به روز در حال وخامت است.

در گذشته اقلام غذایی مانند بوره، روغن و یا هم سمنت از پاکستان به افغانستان می‌آمد، اما اکنون راننده ها می گویند که جریان کالاهای غیر پاکستانی به افغانستان به خصوص پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به صفر رسیده است.

این مقام گمرک پاکستان می گوید؛ که صادرات از پاکستان به افغانستان در این هفته متوقف شده و اما صادرات از افغانستان به پاکستان چند برابر شده است.

آگاهان امور اقتصادی معتقدند با تحولات اخیر در افغانستان و حل مشکلات بانکی، این امکان وجود دارد که تجارت بین دو کشور دوباره رونق پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مرگ پنج کوهنورد بر اثر طوفان برف در روسیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

در پی طوفان شدید برف در کوه «البروس» واقع در روسیه پنج کوهنورد جان خود را از دست دادند.

مقام های روسیه گفته اند که گروه های امداد ۱۴ نفر دیگر از قله کوه های قفقاز نجات دادند.

به گفته آنان، دمای ساحه که این کوهنوردان گیر مانده بودند ۲۰- درجه سانتی گریت، بوده است.

گروهی از کوهنوردان روسی حوالی ساعت ۵ پس از چاشت دیروز تقاضای کمک کردند. مقام های روسی گفته اند که یازده تن از بازماندگان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده است.

دنیس علیموف، مسوول این گروه کوهنوردان، به خبرگزاری تاس گفته است که یک بانو زیر دست یکی از راهنماها مریض شد و سپس جان باخت.

آقای علیموف افزوده است که یک کوهنورد دیگر نیز در هنگام فرود آمدن از کوه پایش شکست و سپس به سه گروه تقسیم شدند تا زودتر از کوه فرود بیایند.

به گفته وی: “با فرود آمدن، دو نفر دیگر در یکی از گروه ها جان باختند. اما تصمیم برای جدایی تصمیم درستی بود، در غیر این صورت ممکن بود تلفات بیشتری می دادیم.”

به نقل از علیموف، راهنما و اعضای این گروه ها دچار سرمازدگی شده و زخم برداشته اند.

کوه البروس واقع در شمال قفقاز روسیه است که بلندترین کوه اروپا با ارتفاع ۵۶۴۲ متر است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع: پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع، در یک پیام صوتی گفته است که پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد.

ملا یعقوب در اولین گفته هایش که در یک پیام صوتی از سوی سخنگوی امارت اسلامی به نشر رسیده تاکید کرده که هر کسی از چهره‌های مخالف امارت اسلامی ناراض است و یا شکایت دارد به محاکم اسلامی مراجعه کند تا در آنجا تصمیم گرفته شود.

ملا یعقوب فرزند ملا عمر است که تاکنون کمتر در انظار عمومی ظاهر شده این اولین سخنرانی او به عنوان سرپرست وزارت دفاع است که از سوی ذبیح الله مجاهد به نشر رسیده است.

آقای یعقوب در این پیام صوتی خطاب به نیروهای تحت امرش گفته” هر گونه تهدید و قتل افراد، مخالف اهداف تحریک طالبان (امارت اسلامی) است و در صورتی ‌که کسی با فرد دیگر منازعه شخصی داشته باشد، منازعه خود را باید از طریق محاکم امارت اسلامی حل و فصل کنند.”

این درحالی است که قبل از این ویدیوهای در صفحات اجتماعی نشر شده بود که نشان میداد نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر و اندراب به محکمه صحرایی دست زده اند.

از سوی دیگر، ملا نور الدین ترابي، سرپرست زندان‌های امارت اسلامی گفته که جزاهای سنگین مانند قطع دست و اعدام از سرگرفته میشوند.

ترابی در این باره افزوده”همه ما را به خاطر اجرای حکم در ستدیوم نقد می‌کنند، اما ما هرگز در مورد قوانین و مجازات آنان چیزی نگفته ایم. هیچ کسی به ما گفته نمی‌تواند که قوانین مان چگونه باید باشد. ما از اسلام پیروی کرده و قوانین مان را بر اساس قرآن خواهیم ساخت، قطع دستان دزدان برای امنیت بسیار ضروری است.”

اما به تازگی عبدالسلام حنفی، معاون دوم صدراعظم می‌گوید که کمیسیون ویژه‌ای به ریاست ملا عبدالغنی برادر معاون اول صدراعظم امارت اسلامی افغانستان برای تامین امنیت شهر کابل ایجاد شده است.

گفته می‌شود که این کمیسیون برای جلوگیری از تهدیدها در کابل، به خصوص حملات مسلحانه، حملات راکتی و تروریستی ایجاد شده است.

با این همه سرپرست وزارت دفاع از نیروهای امارات اسلامی خواسته است تا در انظار عمومی تصویر از یک مجاهد مسلمان را به نمایش بگذارنند تا مردم از آنان فاصله نگیرند.

به گفته‌ای ملا یعقوب دیگر زمان جنگ با کفار گذشته و باید وضعیت نیروها نیز تغیر کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است