Connect with us

بی بی سی فارسی

۹ اتفاق جنجالی و به یاد ماندنی در تاریخ اسکار

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 27, 2021)
بیورک

Getty Images

مراسم اسکار همواره به سر خط خبری رسانه‌های دنیا تبدیل می‌شود، فارغ از برندگان جایزه در رشته‌های مختلف، افرادی که از چشم اعضای آکادمی دور می‌مانند هم بسیاری مواقع خبرساز و جنجالی می‌شوند. اما گذشته از حواشی، بسیاری از مواقع خود مراسم هم جنجالی و خبرساز شده‌اند.

در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به ۹ لحظه به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز مراسم اهدای جوایز اسکار.

۱۹۴۰: اولین سیاه‌پوست برنده اسکار از باقی بازیگران جدا شده بود

هتی مک‌دنیل

BBC
هتی مک‌دنیل همچنین اولین زن سیاه‌پوست آمریکایی بود که در رادیو آواز خواند

هتی مک‌دنیل با درخشش در فیلم بر باد رفته، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. او اولین سیاه‌پوستی بود که برنده اسکار شد. با این حال او نتوانست دور میزی که بقیه عوامل فیلم بودند، بنشیند. خانم مک‌‌دنیل به دلیل قوانین سفت و سخت جداسازی، مجبور شد به تنهایی پشت میزی در انتهای تالار هتل امبسدور لاس‌وگاس بنشیند.

هتی اجازه نداد این اتفاق ناخوشایند، طعم جایزه‌اش را تلخ کند. سخنرانی او هنگام بردن جایزه سرشار از خوشحالی بود و با این جملات تمام شد: “احساسی که در قلبم دارم، فراتر از آن است که بتوانم برایتان توضیح دهم. فقط می‌توانم تشکر کنم و بگویم در پناه خدا باشید.”

متاسفانه این آخرین باری نبود که این هنرپیشه مورد تبعیض قرار گرفت. با این که او برنده جایزه اسکار شده بود با آخرین خواسته‌اش مخالفت شد و اجازه ندادند پس از مرگ در گورستان هالیوود دفن شود؛ باز هم به دلیل قوانین جداسازی نژادی.

۱۹۵۸: دانلد داک یکی از مجریان مراسم

هولوگرام توپاک را در جشنواره کواچلا فراموش کنید، سال ۱۹۵۸ دانلد داک (بله اشتباه نشنیده‌اید، همان شخصیت انیمیشنی) یکی از مجریان مراسم اسکار بود و در کنار باب هوپ، جک لمون، دیوید نیون و روزالیند راسل و جیمز استوارت اجرای مراسم را به عهده داشت.

متاسفانه دانلد نتوانست به تالار افتخارات اسکار راه پیدا کند و همواره از این اردک بیچاره به عنوان یکی از ضعیف‌ترین مجریان اسکار یاد می‌شود.

ساچین

BBC
برخی از تماشاگران ساچین را هنگام سخنرانی هو کردند، هرچند صحبت‌هایش با استقبال بسیاری روبرو شد

۱۹۷۳: مارلون براندو از گرفتن جایزه انصراف داد

مارلون براندو را یکی از بزرگ‌ترین بازیگران تاریخ سینما می‌دانند و بردن جایزه اسکار برای نقش ویتو کورلیونه در فیلم پدرخوانده، کسی را متعجب نکرد. اتفاق غافلگیرکننده این بود که براندو مراسم را تحریم کرد و از گرفتن جایزه سر باز زد.

او یکی از بومیان آمریکا به نام ساچین لیتل‌فدر را بجای خودش به مراسم فرستاد تا به اعضای آکادمی بگوید حاضر به قبول جایزه نیست. خانم لیتل‌فدر گفت، “رفتار کنونی صنعت سینماو تلویزیون با بومیان آمریکا” دلیل عدم قبول جایزه از سوی براندو بوده است.

در متن کامل بیانیه که براندو در اختیار رسانه‌ها قرار داد، نوشته شده بود: “سازندگان تصاویر متحرک نسبت به تبعیضی که به بومیان آمریکا انجام می‌شود و همین طور مسخره کردن شخصیت آن‌ها و توصیف‌شان به عنوان برده، شیطان و دشمن، مسئول است.”

مارلون براندو اولین بازیگری نبود که اسکار بهترین بازیگر نقش اول را قبول نکرد، جرج سی اسکات در سال ۱۹۷۱ نیز حاضر به قبول اسکاری که برای بازی در فیلم پاتن برده بود، نشد.

۱۹۷۴: اعتراضی متفاوت روی صحنه اسکار

هنرپیشه‌ها سعی می‌کنند روحش‌شان را روی پرده عریان کنند، ولی یک نفر تصمیم گرفت که این کار را به طور عملی در چهل و ششمین دوره اسکار انجام دهد و لخت مادرزاد روی صحنه اسکار دوید.

دیوید نیون مشغول معرفی الیزابت تیلور برای دادن جایزه بهترین فیلم بود که مالک یک گالری هنری به نام رابرت اوپل، لخت و عور روی صحنه دوید.

نیون جا خورد و با مکث گفت: “جالب نیست که فکر کنیم احتمالا تنها وقتی که یک مرد می‌تواند بقیه را بخنداند زمانی است که لباس‌هایش را درآورده و کمبودهایش را نشان می‌دهد؟”

جنجال ماجرا همان جان تمام نشد؛ بعضی از مردم بعدا گفتند که کل ماجرا ساختگی و از پیش آماده شده بود: هم لخت دویدن آن مرد و هم شوخی فی‌البداهه دیوید نیون. به هر حال الیزابت تیلور سرانجام روی صحنه آمد و گفت: “ادامه دادن نمایش خیلی سخت است.”

سوزان ساراندون و تیم رابینز

BBC
آن‌ها برگشتند

۱۹۹۳: محرومیت مادام‌العمر … یا دست‌کم چند ساله

صحنه اسکار با سخنرانی‌های سیاسی بیگانه نیست اما یک سال به نظر رسید که کاسه صبر آکادمی لبریز شده است؛ تا این اندازه که افرادی که این کار را انجام می‌دادند، تهدید به محرومیت مادام‌العمر شدند.

ریچار گیر، سوزان ساراندون و تیم رابینز با شور و حرارت راجع به موضوع‌های متفاوت صحبت کردند: ریچارد گیر، حمله چین به تبت را محکوم کرد و سوزان ساراندون و تیم رابینز در مورد چگونگی رفتار با اهالی هائیتی که به ویروس “اچ‌آی‌وی” مبتلا بودند، صحبت کردند. در واکنش اعلام شد که هرگز به این سه نفر اجازه حضور مجدد در مراسم اسکار داده نخواهد شد.

البته این تهدید عملی نشد. خانم ساراندون سه سال بعد برنده جایزه بهترین بازیگر زن نقش اصلی شد. تیم رابینز سال ۲۰۰۴ برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد. البته ریچار گیر هنوز نتوانسته در مراسم اسکار ظاهر شود؛ شاید آن‌ها نسبت به این یک نفر جدی بودند.

بیورک

BBC
ماریان پیوسکی گفت که او هم به اندازه بقیه مردم غافلگیر شده است

۲۰۰۱: تخم‌هایی که بیورک روی فرش قرمز گذاشت

این روزها حضور روی فرش قرمز، دیوانه‌وار شده است (لباس ساخته شده از گوشت لیدی گاگا را یادتان هست؟). اما احتمالا کسی که چراغ اول این ماجرا را روشن کرد بیورک، ستاره ایسلندی بود.

ماریان پیوسکی لباس او را به گونه‌ای طراحی کرده بود که شبیه قو به نظر برسد؛ اوضاع اما وقتی عجیب شد که او نه یک بار که شش بار روی فرش قرمز تخم گذاشت.

بامزه‌تر این که او بعدا در یک مصاحبه گفت: “محافظان بقیه مهمان‌ها آن‌ها را از روی زمین برمی‌داشتند و با لهجه غلیظ آمریکایی می‌گفتند، ببخشید خانم، این از دستتان افتاده است.”

ساشا بارون کوهن

BBC
با وجود نمایشی فراموش‌نشدنی روی فرش قرمز، ساشا بارون کوهن تصمیم گرفت که در مراسم اصلی اسکار حاضر نشود

۲۰۱۲: ساشا بارون کوهن همراه با خودش کیم جونگ ایل را به مراسم آورد

شاید ساشا بارون کوهن بیشتر برای خلق شخصیت‌هایی مانند بورات و علی جی شناخته شده باشد ولی شخصیت ژنرال علاءالدین روی فرش قرمز اسکار بیشترین سر و صدا را درست کرد.

ساشا بارون کوهن هنگامی که مشغول مصاحبه با رایان سیکرست بود، خیلی جدی (با توجه به رفتارهای او) گفت که صدام حسین به او نصیحت کرده است که پول زیادی را خرج جوراب‌هایش نکند.

او سپس در مورد کوزه‌ای که دستش داشت توضیح داد و گفت که داخل آن خاکستر کیم جونگ ایل، رهبر درگذشته کره شمالی است که همیشه آروز داشت در مراسم اسکار حاضر شود. بعد هم در اشتباهی عمدی، خاکسترها را روی آقای سیکرست ریخت و گفت: “حالا اگر مردم از تو پرسیدند چه پوشیدی، می‌توانی جواب دهی: کیم جونگ ایل.”

خوشبختانه این رویکرد خاص به سیاست یک جنگ جهانی دیگر راه نینداخت.

کریس راک

BBC
با وجود این که عده‌ای از کریس راک خواسته بودند که اسکار را تحریم کند، او روی صحنه رفت و اجرایی قدرتمند داشت

۲۰۱۶: اسکار زیادی سفید است

سال ۲۰۱۵ توجه جهان به این نکته جلب شد که در رشته‌های مرتبط با بازیگری، حتی یک هنرپیشه سیاه‌پوست هم نامزد نشده است. این قضیه موجب شد هشتگ اسکار زیادی سفید است (OscarsSoWhite#) راه بیفتد. دامنه واکنش‌ها به مراسم سال بعد هم رسید.

شماری از سینما‌گران واکنشی خشم‌آلود داشتند. ویل و جودا اسمیت همراه با اسپایک لی (کارگردان) و شماری دیگر مراسم اسکار ۲۰۱۶ را به کل تحریم کردند، در حالی که عده‌ای دیگر در شبکه‌های اجتماعی به شدت به اسکار تاختند.

آکادمی اسکار آن زمان عذرخواهی کرد اما این برای عده‌ای کافی نبود. کریس راک، مجری مراسم در یک سخنرانی ده دقیقه‌ای نظر بسیاری از منتقدان را بیان کرد. او به شوخی گفت: “شاید متوجه شده باشید که اگر قرار بود برای مجری هم کاندیدهایی انتخاب شوند، من شاید نمی‌توانستم این کار را انجام دهم.” او از “نژادپرستی هالیوود” نام برد و گفت: “می‌خواهیم که به ما هم شانس داده شود… فقط همین.”

این کارتی بود که باید به وارن بیتی داده می‌شد

BBC
این کارتی بود که باید به وارن بیتی داده می‌شد

لا لا لند! نه، ببخشید… مهتاب

اتفاقی که بدترین کابوس کارمند یک سازمان است. قرار بود جایزه بهترین فیلم که مورد توجه‌ترین جایزه اسکار است، اعلام شود. وارن بیتی، برای خواندن کارت جایزه مکثی طولانی کرد و داشت با حیرت اطراف را نگاه می‌کرد که فی داناوی، که کنار ایستاده بود، کارت را از دست او گرفتن و لا لا لند را به عنوان برنده اعلام کرد.

باقی ماجرا را همه ما می‌دانیم. تمام بازیگران و دست اندر کاران فیلم لا لا لند روی صحنه جمع شدند تا این که جوردن هورویتز، تهیه‌کننده اثر میکروفون را گرفت و گفت که در واقع فیلم مهتاب برنده جایزه شده است. او مجبور شد یک بار دیگر تاکید کند که قضیه جدی است و شوخی نمی‌کند.

ماجرا از این قرار بود که کارتی که به وارن بیتی دادند اشتباهی بود. روی آن کارت نام برنده بهترین بازیگر نقش اصلی زن نوشته شده بود: اما استون برای لا لا لند. به همین دلیل هم بیتی هنگام اعلام نام برنده تردید کرده بود. این بدون شک به عنوان بزرگ‌ترین “سوتی” تاریخ اسکار ثبت شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

اثر یک هنرمند بریتانیایی برای جلب توجه‌ها به زباله‌های الکترونیک

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
مجسمه از زباله های ابزارهای الکترونیک

BBC

همزمان با برگزاری نشست رهبران گروه ۷ در سواحل کورنوال در جنوب غرب بریتانیا، یک هنرمند این کشور با زباله‌های الکترونیکی مثل قطعات موبایل، تلویزیون و کامپیوتر مجسمه ای ساخت.

این اثر که با الهام از تصویرهای حکاکی شده ۴ رئیس جمهور آمریکا بر کوه راش مور در داکوتای جنوبی ساخته شده کوه “ریسایکل مور” نام گرفته است و از چند روز پیش از آغاز نشست رهبران گروه هفت به نمایش گذاشته شده است.

هدف از طراحی این اثر که با قطعات زباله‌های الکترونیک ساخته شده، جلب توجه‌ها به آسیب و زیان این زباله ها به محیط زیست است.

جو راش، هنرمند بریتانیایی می‌گوید امیدوار است که اثر او نشان بدهد که چقدر ضروری است که دستگاه‌های الکترونیک طوری ساخته شود که بتوان از آنها بارها استفاده کرد و قابل بازیافت باشد.

او می‌گوید که لازم است لوازم الکترونیک طوری ساخته شود که قابل تعمیر باشد یا طول عمر بیشتری داشته باشد چون همه اینها به زباله ها اضافه می‌شود.

جو راش، هنرمند بریتانیایی

BBC
جو راش، هنرمند بریتانیایی امیدوار است که اثرش توجه رهبران هفت کشور صنعتی را به موضوع زباله‌های الکترونیک جلب کند

بر اساس یک گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۵۳ میلیون تن از زباله‌های الکترونیک در سراسر جهان جمع شده است. این رقم حدود ۹ میلیون تن بیشتر از میزان پنج سال قبل است.

چهره رهبران هفت کشور صنعتی که در این مجسمه ساخته شده به ترتیب: بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هستند.

مجسمه از زباله‌های الکترونیک

BBC

جو راش که این اثر را به سفارش شرکت موسیقی مگ پای، شرکت خرید و فروش موبایل و لپ تاپ دست دوم ساخته، توضیح می‌دهد که این اثر را در مرتفع ترین نقطه منطقه‌ای که هتل کاربیس بی، محل اقامت رهبران گروه ۷، در آن واقع شده، ساخته و امیدوار است که وقتی آنها از فراز آن پرواز می‌کنند “اثرش را ببینند.”

او می‌گوید که امیدوار است بتواند وجدان رهبران گروه ۷ را بیدار کند تا بفهمند که در تولید این زباله‌ها همه سهیم هستند. آقای راش می‌گوید: پیام اصلی این است که با هم حرف بزنید و این وضعیت را مرتب کنید.”

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

پرویز کاردان، ‘مراد برقی’ ایران درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
پرویز کاردان

Getty Images

پرویز کاردان، از پیشکسوتان تئاتر و تلویزیون ملی ایران “بر اثر سکته قلبی” در ۸۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.

مجموعه پر تعداد سرکار استوارو خانه به دوش که به مراد برقی معروف شد، از کارهای آقای کاردان قبل از انقلاب بود که در دومی بازی هم می‌کرد.

سرکار استوار از طولانی‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی ایران بود که حدود ۲۰۰ قسمت داشت و با کارگردانی پرویز کاردان، پرویز صیاد و منصور پورمند از سال ۱۳۴۶ ساخته شد.

پرویز کاردان متولد سال ۱۳۱۶ در شیراز بود و در انگلستان تئاتر و هنرهای دراماتیک آموخته بود.

سال ۱۳۴۳ آقای کاردان در بریتانیا در یک دوره آموزشی نمایش تلویزیونی در بی‌بی‌سی کارآموزی کرد.

پرویز کاردان

BBC
مراد برقی در کنار نگار در سریال خانه به دوش معروف به مراد برقی

آقای کاردان از اولین سازندگان سریال یا مجموعه تلویزیونی در ایران بود و گفته بود ایده ساخت سریال را زمانی که در بریتانیا بوده در ذهن پرورانده و بعد از بازگشت به تلویزیون ایران پیشنهاد داده است.

در دهه پنجاه شمسی آقای کاردان بیشتر مشغول کارهای تلویزیونی بود.

او در مصاحبه‌ای در برنامه به عبارت دیگر به عنایت فانی می‌گوید زمانی که وارد کار فیلم در تلویزیون شده تئاتر را فراموش نکرده و ادامه داده است.

گفت وگوی مفصل عنایت فانی با پرویز کاردان در برنامه به عبارت دیگر را اینجا ببینید.

پرویز کاردان در تئاتر در انتظار گودو

BBC
پرویز کاردان در تئاتر در انتظار گودو

پرویز کاردان در مصاحبه‌اش در برنامه به عبارت دیگر می‌گوید کارهایش زمینه سیاسی نداشته است.

او در این مصاحبه همچنین می‌گوید در روزهای انقلاب یکی از دوستانش به او گفته که “روی اعلامیه‌ای نوشته بودند کاردان باید اعدام شود.” چون ظاهرا استدلال این بوده که آقای کاردان با فیلم‌هایش باعث شده مردم به مسجد نروند.

آقای کاردان پس از خروج از ایران در بریتانیا چند تئاتر از جمله نمایش “محاکمه ایرج میرزا” را با نویسندگی صدرالدین الهی کارگردانی کرد.

بیشتر ایرانیان او را با چهره مراد برقی می‌شناسند. مرد تعمیرکاری که از دار دنیا فقط یک ماشین به نام یاقوت داشت. یاقوت را به شکل کلبه‌ای کوچک تزئین کرده بود و با آن به دنبال مشتری از این سو به آن سو می‌رفت.

پرویز کاردان با فرا رسیدن انقلاب با تصور “سفر موقت” از ایران به بریتانیا رفت و تا زمان مرگ در آمریکا ماند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

‘بینج واچینگ’؛ تماشای پشت سر هم فیلم و تلویزیون خوب است؟

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
زنی در برابر تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا تا به‌حال بی‌وقفه و پشت سر هم چندین قسمت از یک سریال را تماشا کرده‌اید؟

یا از خواب‌تان زده‌اید تا سر در بیاورید در سریال مورد‌علاقه‌تان قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

تمام روز روی مبل نشسته‌‌ یا دراز کشیدید، بی‌حرکت و با تمام حواس جذب برنامه‌ای تلویزیونی‌ شدید که “همه” دربارهٔ آن حرف می‌زنند؟

شما تنها نیستید، به‌ویژه در وضعیت قرنطینه به دلیل همه‌گیری کوویدـ ۱۹، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مثل شما هستند.

غول‌های استریم یا رسانه‌های جاری تلویزیونی به رکورد‌های تازه‌ای از کاربران دست یافتند، نت‌فلیکس در سه‌ماههٔ اول سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۶ میلیون کاربر رسید.

Banner

BBC

بینج واچینگ چیست؟

این کلمه در سال ۲۰۱۵ از سوی دیکشنری کالینز به عنوان عبارت سال انتخاب شد. از نظر دستوری فعل است و به معنای “تماشای شمار زیاد برنامه‌های تلویزیونی است ( به ویژه تماشای تمام نمایش‌های مربوط به یک مجموعه به ترتیب).”

Banner

BBC

حتی پیش از این هم بینج‌واچینگ یا تماشای‌بی‌وقفه و پشت سر هم، طرفدارانی داشت. برای مثال در یک نظر‌سنجی، نیمی از جمعیت بریتانیا گفتند تماشای بی‌وقفهٔ هشت‌ساعتهٔ برنامه‌های تلویزیونی داشته‌اند.

اگر این ماجرا به نظرتان آشنا می‌آید، شاید شما هم از چنین زیاده‌روی‌هایی احساس گناه کنید. اگر اینطور است این مطلب را بخوانید چون شاید احساس بهتری در مورد این عادت خودتان پیدا کنید.

کلک‌های پنهانی برای جذب شما

زنی با نگاه نگران

BBC Ideas / Ripple Pictures

تماشای پشت‌سرهم برنامه‌ها، فقط تقصیر شما نیست.

بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های جاری، روش‌های پنهانی عمدی برای اینکه شما را پای تلویزیون میخکوب کنند به کار می‌برند.

برایان اسکات، گزارشگر و منتقد تلویزیون می‌گوید “من می‌توانم به راحتی در یک روز بنشینم و تمام قسمت‌های یک سریال را تماشا کنم”.

او می‌گوید “تماشای بی‌وقفه به طور تصادفی شروع شد” و خود کاربران بودند که آن را پیش بردند.

“نت‌فلیکس دریافت که تعداد زیادی از مخاطبان تمایل زیادی به تماشای فیلم‌ و سریال به طور یک‌جا دارند، حتی سریال‌هایی که پیش از آن دیده بودند مانند فرندز…روشی که نت‌فلیکس شما را وادار به بی‌وقفه تماشا کردن می‌کند خیلی پنهان است و کلک‌های کوچکی می‌زنند”.

“نمایش فیلم را خیلی سریع شروع می‌کنند و تصاویر کوچکی به طور هدف‌دار آورده می‌شود. در پایان هر قسمت هم بلافاصله وقتی تیتراژ پایانی و نام دست‌اندرکاران می‌رسد آن را کوچک می‌کنند و به گوشهٔ صفحه می‌برند و به طور خودکار بخش بعدی را شروع می‌کنند. به این ترتیب است که گاهی بیش از سه ساعت بدون آنکه حواس‌تان باشد بی‌وقفه به تماشا می‌نشینید”.

طراحی‌شده برای تماشای بی‌وقفه

تلویزیون با کنترل از راه دور

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا توجه کرده‌اید که بیشتر شرکت‌های رسانه‌ای جاری برنامه‌های خود را با هدف تماشای بی‌وقفه تولید می‌کنند؟

اسکات می‌گوید نت‌فلیکس در این زمینه سرآمد است چون آنها به طور حرفه‌ای از “چندین عامل و چندین اوج و فرود داستانی” بهره می‌برند.

او برای مثال یکی از سریال‌های محبوب و اصلی این شبکه به نام “نارنجی مد جدید است” (Orange Is the New Black) را در نظر گرفته است. آنها به خوبی می‌دانند که “شما هیچ‌وقت سریال را از وسط شروع نمی‌کنید، بلکه آن را از اولین قسمت تماشا می‌کنید،… این سریال ۴۰ بازیگر دارد.

آنها می‌دانند که شما می‌توانید تا هشت ساعت بی‌وقفه تماشا کنید، این کاری است که به طور معمول می‌کنید، اگر قسمت‌های سریال به هشت قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تقسیم شود همهٔ قسمت‌ها پشت سر هم و بی‌وقفه تماشا می‌شود”.

بله، ایرادهایی هم وجود دارد

چشمان خسته

BBC Ideas / Ripple Pictures

بعضی از کارشناسان می‌گویند زیاده‌روی در تماشای تلویزیون باعث اضطراب و افسردگی می‌شود. در سال ۲۰۱۶، محققان در ژاپن آنقدر پیش رفتند که گفتند حتی ممکن است باعث مرگ شود، چون نشستن طولانی‌مدت باعث بروز لخته‌های خونی می‌شود.

دکتر حمیرا ریاض، روان‌درمانگر می‌گوید که تماشای بی‌وقفه‌ٔ فیلم‌ها و برنامه‌ها باعث صدمه سیستم‌های عصبی می‌شود و اثر منفی بر خواب دارد.

او می‌‌گوید:”تماشای بی‌وقفه به معنای آن است که خودتان را برای مدت زمانی طولانی در بالاترین حد ممکن فعال نگه دارید و این باعث می‌شود زمان زیادی طول بکشد تا آرامش خود را باز یابید”.

دکتر ریاض نتیجه می‌گیرد که “تصاویر آزار‌دهنده، مانند قتل‌های هولناک، به‌ویژه اگر شاهد به قتل رسیدن شخصیت محبوب‌مان در سریال باشیم، باعث تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک ما می‌شود و منجر به این خواهد شد که خواب خوب شبانه نداشته باشیم”.

“هورمون عشق” حال ما را خوب می‌کند

زنی در حال تماشای تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

چه چیزی باعث می‌شود که بارها و بارها این کار را تکرار کنیم؟

دکتر ریاض توضیح می‌دهد: “وقتی با شخصیتی هم‌ذات‌پنداری می‌کنیم هورمون اکسی‌توسین یا هورمون عشق در بدن ما جاری می‌شود و باعث ایجاد پیوند با شخصیت‌های فیلم‌ و سریال می‌شود”.

“این روزها آنقدر محتوا و موضوع‌های گوناگونی وجود دارد که حتماً می‌توانید شخصیتی را درتلویزیون یا سریال‌ها پیدا کنید که با او هم‌داستان شوید”.

این کار به بهبود روابط ما کمک می‌کند

زوج

BBC Ideas / Ripple Pictures

این قسمت ممکن است به نظرتان عجیب بیاید اما به خواندن ادامه دهید.

برای مثال سریال “جزیرهٔ عشق” را در نظر بگیرید، سریالی بسیار محبوب در بریتانیا که دربارهٔ افراد مجرد جوان و زیبایی است که تلاش می‌کنند “فرد مورد‌نظر” خود را در گذر از آزمون‌های مختلفی پیدا کنند. پس از آنکه در سال ۲۰۱۹ سریال پخش شد، میزان زوج‌هایی که در بریتانیا نیاز به مشاوره پیدا کردند ۴۱ درصد افزایش داشت.

دکتر ریاض معتقد است که در این آمار نکتهٔ جالبی وجود دارد.

او می‌گوید: “اگر ما وقت بگذاریم تا سریال‌ها را از سر تا ته ببینیم، می‌توانیم فرصت و مجالی برای پرداختن به عواطف و روابط‌مان هم پیدا کنیم”.

بسیاری از افراد واکنش‌های احساسی شدیدی نسبت به فیلمی که می‌بینند نشان می‌دهند به‌ویژه اگر اتفاق بدی برای شخصیت محبوب‌شان بیفتد.

دکتر ریاض ادامه می‌دهد: “مغز ما تفاوتی میان محرک‌های واقعی و محرک‌هایی که به صورت رویدادهای فیلم دریافت می‌کنیم، قائل نیست”.

و ما می‌خواهیم درباره چیزی که دیدیم حرف بزنیم

زنی با لیوان شراب

BBC Ideas / Ripple Pictures

یکی دیگر از دلایل اصلی برای تماشای بی‌وقفه، ترس از دست دادن فرصت است به‌ویژه در دوران قرنطینه که کارهای دیگری نمی‌توان کرد.

برایان لوبل، تهیه‌کننده اعتراف می‌کند که “من در یک روز ۱۰ ساعت تلویزیون تماشا کردم بدون آنکه حتی آن را دوست داشته باشم”.

او می‌گوید: “ما میخکوب می‌شویم تا از بحث و گفتگو در باره آن عقب نمانیم”.

“من فکر می‌کنم نوعی نگرانی برای گیر افتادن در چنین موقعیتی در میان افراد وجود دارد که همین هم باعث می‌شود بیشتر تماشا کنند”.

ما نیاز به وقت تلف کردن داریم (پس احساس گناه نکنید)

زن

BBC Ideas / Ripple Pictures

برایان می‌گوید: “بینچ واچینگ واژه‌ای است که بار منفی زیادی دارد، مگرنه؟”

“من دریافتم که افراد از این که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون کنند احساس شرمساری می‌کنند. ما از این که وقت خود را مفید و مولد استفاده نکردیم و وقت تلف کرده‌ایم خیلی شرمنده هستیم به خودمان می‌گوییم امروز شش ساعت تلویزیون تماشا کردم چون دلم نمی‌خواست پنج کار مختلف را انجام دهم، و غر می‌زنیم.”

پس اگر شما هم یکی از میلیون‌ها نفری هستید که بلافاصله بعد از خواندن این مطلب می‌روید و همهٔ قسمت‌های یک سریال‌ را بدون‌وقفه تماشا می‌کنید حرف برایان را گوش کنید و هیچ احساس گناه نکنید.

“ما نمی‌گوییم که من یک کتاب را بدون وقفه خواندم. واقعیت این است که بعضی از بزرگترین نویسندگان زمان ما از نویسندگان برنامه‌های تلویزیونی هستند”.

برایان با لبخندی گشاده می‌گوید: “من باید آخرین کسی باشم که ممکن است به شما توصیه کند از بی‌وقفه تماشا کردن فیلم‌ها دست بردارید”.

خوب پس اگر این کار را می‌کنید و می‌خواهید این کار را ادامه دهید، زود باشید که حتی یک دقیقه… یک ساعت… یا یک روز را هم از دست ندهید. خوش باشید!

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است