Connect with us

خبرهای تازه

۷۵۰ هزار نفر قربانی برده داری مدرن در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۳, ۱۳۹۸)

افغانستان در تناسب به جمعیت اش با داشتن ۷۵۰ هزار برده، بیشترین برده را در جهان دارد.

بنیاد بیات به همکاری سفارت آسترالیا و شماری از نهادهای دیگر نشستی را برای از میان برداشتن برده‌داری مدرن و حل این چالش در کشور در مرکز رسانه‌یی بیات برگزار کرد.

هر چند برده داری در تمام کشور ها ممنوع است اما با آن هم ۴۰ میلیون انسان در جهان برده اند. از این میان افغانستان شامل ده کشوریست که بیشترین برده را داراست.

ازدواج اجباری، کارهای شاقه، سلب آزادی و قاچاق انسان از نمونه‌های برده داری مدرن گفته شده است.

داکتر احسان الله بیات رییس عمومی بنیاد بیات میگوید: “ما با هم باید دولت را برای ایجاد یک چهارچوب مشروع برای جلوگیری از برده داری مدرن، قاچاق انسان و کار اجباری تشویق کنیم. بازرگانان افغان، سازمان های انتفاعی و غیر انتفاعی باید تلاش های موثر برای آغاز از میان برداشتن برداری مدرن انجام دهند.”

سفیر استرالیا در افغانستان هم تاکید میکند که برای از میان برداشتن برده داری باید کشورها و نهادهای ملی و بین المللی در هماهنگی با همدیگر از بهر ریشه کن کردن این معضله دست به کار شوند.

جیف توت سفیر استرالیا در افغانستان میگوید: “حکومت ها باید همه عرصه ها را مدیریت کند. حکومت ها باید به شکل گسترده تغییر ایجاد کنند تا راهکارهای مشروع را برای ریشه کن کردن قاچاق انسان و برده داری مدرن ایجاد کنند.”

مریم بیات مدیر پروژه های بنیاد بیات میگوید: “ما باید اطفالی را که برای بهره برداری و کارهای شاقه استفاده میشوند حفاظت کنیم، چون همین اطفال در حقیقت آینده افغانستان اند. کمک به اطفال افغان و دیگر اقشار جامعه برای ساختن یک آینده درخشان دلیلی است که خانواده من بنیاد بیات را در سال ۲۰۰۶ تاسیس کرد.”

 در همین حال شماری هم دسترسی به سواد کافی و نبود زمینه کار را دو عنصر مهم در بهره برداری افراد به عنوان برده در افغانستان عنوان می کنند.

حمید الله فاروقی رییس دانشگاه کابل میگوید: “بدبختانه ما قادر به فراهم کردن زمینه کار برای صد در صد کسانکه از صنف دوازدهم فارغ می شوند نیستیم. اما دولت ما تلاش زیادی برای فراهم کردن فرصت برای آنهاست.”

عزیز رفیعی رییس مجمتع نهاد های جامعه مدنی میگوید: “آگاهی مردم بسیار مهم است. امروزه اصلا مردم نمی دانند که آیا از آنها سو استفاده می شود یا نه، آیا از آنها استفاده های جنسی می شود یا نه یا آیا آنان برده هستند یا نه.”

بر بنیاد گزارش واک فری از میان ۴۰ میلیون برده در جهان، ۷۱ در صد از کل برده ها را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است