Connect with us

رویداد های اخیر

۱۵ بیمار ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان باختند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۶, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه کشور امروز (دوشنبه ۲۶عقرب) میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۸ واقعه مثبت ویروس کرونا در سراسر کشور ثبت شدند که با این آمار رویدادهای مثبت این ویروس در افغانستان به ۴۳،۴۶۸ واقعه رسید.

به گفته این وزارت ۱۵ بیمار مبتلا به این  ویروس در مدت یاد شده جان باختند و ۴۴ تن دیگر صحت یاب شدند.

وزارت صحت می افزاید که با ثبت این رویدادهای فوتی، شمار تفات این ویروس به ۱،۶۳۲ تن رسیده است و اما ۳۵،۱۳۶ تن صحتیاب شدند.

به گفته این وزارت این رویدادهای تازه در ولایتهای کابل، هرات، کندهار، بلخ، تخار، کندز، بغلان، پروان، بادغیس، لوگر، وردک، فراه و زابل ثبت شدند.

از سوی دیگر اداره ویژه امریکا برای باسازی افغانستان یا سیگار در گزارش خود گفته بود که افغانستان ۱۳ لابراتوار برای آزمایش ویروس کرونا دارد که روزانه ۵،۰۰۰ واقعه را آمایش کرده میتواند .

بر بنیاد تخمین این اداره در افغانستان روزانه  ۱۰ تا ۲۰ هزار سمپل گرفته میشود.

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چرخبال‌های اردوی دولت پیشین در اختیار امارت اسلامی قرار نمی‌گیرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که چرخبال‌های اردوی دولت پیشین افغانستان که هنگام تسلط امارت اسلامی به کشورهای اوزبکستان و تاجیکستان انتقال داده شده است، در اختیار امارت اسلامی قرار داده نخواهد شد.

کربی روز گذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) در یک نشست خبری گفته است که تاکنون تصمیم مشخصی درباره‌ی سرنوشت چرخبال‌های افغانستان که در خارج از این کشور قرار دارد، گرفته نشده است و پنتاگون در این مورد کار می‌کند.

او اما تأکید کرده است که:می‌توان تصور کرد که آنها [چرخبال‌ها] برای استفاده طالبان (امارت اسلامی) به افغانستان فرستاده نخواهند شد.”

شماری از چرخ‌بال‌ها و هواپیماهای نظامی در هنگام تسلط امارت اسلامی به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان منتقل شده است.

این درحالی است یک هفته قبل محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در نشستی در کابل از این کشورها خواست تا چرخ‌بال‌ها و هواپیماهای نظامی افغانستان را به این کشور برگردانند.

او گفت که این چرخ‌بال‌ها و هواپیماها از دارایی‌های مردم افغانستان است و امارت اسلامی اجازه‌ی این را نمی‌دهد تا این کشورها از آن‌ها استفاده کنند.

محمدیعقوب مجاهد در خطاب به این کشورها گفت که حوصلهی امارت اسلامی را نیازمایند و مجبور به اقدام عملی نکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending