Connect with us

بی بی سی فارسی

‘۱۴۳ مهاجر افغان مبتلا به کرونا در کشورهای منطقه جان باخته‌اند’

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۳۹۹)
تورخم

Getty Images
افغانها در هنگام عبور از گذرگاه مرزی تورخم به پاکستان چک کرونا می‌شوند

وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید براساس اطلاعاتی که تاکنون به این وزارت رسیده، صدها تن از شهروندان افغانستان در کشورهای ایران، ترکیه، یونان و پاکستان به مرض کرونا مبتلا و از این میان ۱۴۳ تن آن‌ها جان باخته‌اند. بیشترین رقم قربانیان از ایران گزارش شده است.

عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت امور مهاجران افغانستان امروز (جمعه ۱۶جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت که بر اساس گزارش‌هایی که آتشه‌های مهاجران افغانستان در اختیار این وزارت قرار داده، صدها مهاجر افغان در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند.

وزارت امور مهاجران افغانستان در این کشورها آتشه‌های (وابسته) امور مهاجران دارد و این گزارش بر اساس اطلاعات آن‌ها تهیه شده است.

او گفت که از این میان ۱۳۰ مهاجر افغان که در ایران به کرونا مبتلا شده بودند، درگذشته‌اند. ۱۰۰ نفر در تهران، ۲۵ نفر در مشهد و ۵ بیمار دیگر در شهر زاهدان.

بر اساس آمار وزارت مهاجران، ۲.۵ میلیون شهروند افغانستان در کشور ایران زندگی می‌کنند. این وزارت می‌گوید که پس از همه‌گیری کرونا در ایران از آغاز ماه حوت تا کنون حدود ۳۸۰ هزار تن از این مهاجران به افغانستان برگشته‌اند.

سخنگوی وزارت مهاجران افغانستان همچنین گفت که ۵۰ تن از مهاجران افغان در شهرهای مختلف کشور ترکیه نیز به کرونا مبتلا و ۱۰ تن آن‌ها درگذشته‌اند.

از سویی هم با آنکه در کشور پاکستان ۲.۴ میلیون مهاجر افغان زندگی می‌کنند اما سخنگوی وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید در این کشور تنها سه مهاجر افغان مبتلا به کرونا شناسایی شده و هر سه نفر نیز در گذشته‌اند.

پس از شیوع کرونا حدود ۵۵ هزار مهاجر افغان از پاکستان دوباره به افغانستان برگشته‌اند.

آقای انصاری افزود که شماری از افغان‌ها در یونان نیز به کرونا مبتلا شده که وضعیت مبتلایان رو به بهبود است. او تاکید کرد که تا کنون موارد فوت مهاجران از این کشور گزارش نشده است. بر اساس آمار وزارت مهاجران، حدود ۵۶ هزار مهاجر افغان در یونان به سر می‌برند.

او گفت که تمامی قربانیان در کشورهای میزبان شان به خاک سپرده شده‌اند.

اختصاص بیمارستان برای مهاجران

وزارت امور مهاجران افغانستان می‌گوید برنامه‌های به هدف جلوگیری از شیوع کرونا در میان مهاجران در کشورهای ایران و پاکستان به اجرا گذاشته شده و همچنین بیمارستان‌های ویژه برای درمان این بیماران نیز در این کشورها اختصاص داده شده است.

سخنگوی وزارت مهاجران گفت که به کمک مالی اتحادیه اروپا تا کنون به این منظور، در کشورهای ایران و پاکستان ۲۰ میلیون یورو به مصرف رسیده است. این پول تحت نظر کمسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این دو کشور هزینه شده است.

به گفته او، با استفاده از این پول بیمارستان‌های ویژه درمان بیماران کرونا در کشورهای ایران و پاکستان فعال شده و همچنان ماسک، دستکش، مواد ضد عفونی تهیه و در کمپ‌ها و خانه‌های مهاجران توزیع شده است.

از مبلغ یاد شده، ۷ میلیون یورو در پاکستان و ۱۳ میلیون دیگر در ایران به مصرف رسیده است.

سخنگوی وزارت مهاجران افغانستان اضافه کرد که اتحادیه اروپا همچنان متعهد شده که ۱۰ میلیون یورو دیگر در پاکستان و بیشتر از ۱۳ میلیون یورو در ایران به مصرف برساند.

به گفته عبدالباسط انصاری، زمینه درمان رایگان بیماران افغان مبتلا به کرونا در ایران نیز فراهم شده و صدها مهاجر افغان در بیمارستان‌های ایران درمان شده‌اند.

به همین دلیل به گفته وی، رقم برگشت مهاجران افغان از ایران از ۱۰هزار نفر در هر روز به حدود دو هزار نفر کاهش یافته است.

کرونا در هرات و افغانستان

EPA

آخرین آمار کرونا در افغانستان

وزارت بهداشت افغانستان از جان باختن ۹ بیمار مبتلا به کرونا و شناسایی ۹۱۵ مورد جدید ابتلا در شبانه‌روز گذشته در این کشور خبر داد.

موارد جدید در پی آزمایش ۱۵۷۰ واقعه مشکوک بدست آمده است. ۴۲۳ مورد جدید در کابل، ۲۰۱ رویداد در هرات، ۱۱۶ واقعه در بلخ، و متباقی در دیگر ولایت‌های این کشور شناسایی شده است.

بر اساس آمار رسمی، شمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۱۸هزارو ۹۶۹ نفر رسیده که ۳۰۹ نفرشان جان باخته‌اند.

شمار بهبودیافتگان هم بیش از ۱۷۰۰ نفر رسیده است.

در حال حاضر کابل با ۷هزارو ۵۵۶ واقعه مثبت، هرات با ۳هزار و ۴۲۸ مورد، بلخ با یک هزار و ۳۲۹ رویداد مثبت، سه ولایتی اند که بیشترین واقعات مثبت در آن شناسایی شده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending