Connect with us

رویداد های اخیر

یک چهارم روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تکمیل شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۰)

امریکا میگوید که این کشور ۱۶ تا ۲۵ درصد روند خروج نیروهایش از افغانستان را تکمیل کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای امریکا (سنتکام) در اعلامیه ای گفته است که وزارت دفاع امریکا معادل ۱۶۰ پرواز پویینگ C-17 تجهییرات شان از افغانستان خارج کرده است و بیش از ۱۰ هزار قطعه تجهییزات را به آژانس دفاع لوجستیک این تحویل داده است.

فرماندهی مرکزی نیروهای امریکایی گفته است که تا هنوز پنج پایگاه را به نیروهای افغان تسلیم کرده است.

این نهاد در مورد این پنج پایگاه جزییاتی ارایه نکرده است.

این اعلامیه همچنان آمده است که به دلیل مسایل امنیتی تنها فیصدی روند خروج نیروهای امریکایی را گزارش خواهد شد.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اول ماه می آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتامبر سال روان میلادی تکمیل شود.

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازداشت ۴۰ تن در مزارشریف به اتهام تلاش برای خروج غیرقانونی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده‌ است که ۴۰ تن را که در تلاش خروج از کشور به گونه غیرقانونی بودند، بازداشت کرده‌اند.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در توییتی نوشته است که این افراد روز دوشنبه (۴ دلو) در حالی بازداشت شدند که در تلاش رفتن از راه‌ هوایی به گونه غیر قانونی به خارج از کشور بودند.

آقای سمنگانی گفته است که شماری از این افراد پس از بازجویی دوباره رها شدند، اما زنانی که وارث شان حاضر نشده‌اند، هنوز هم در توقیف‌خانه مخصوص زنان نگه‌داری می‌شوند.

جزییات بیش‌تر درباره این خبر داده نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending