Connect with us

رویداد های اخیر

یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذایی ندارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 4, 2021)

دریک گزارش تازه حکومت، برنامه جهانی غذا و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل آمده است که یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذلیی ندارد.

این گزارش افزوده که شیوع ویروس کرونا، درگیری‌های مسلحانه، افزایش بهای مواد خوراکی، بیکاری، کاهش عواید و تغیرات اقلیمی که باعث خشک سالی شده اند از عوامل ناامنی غذایی یاد شده اند.

انوار الحق احدی، وزیر زراعت مالداری و آبیاری، در این باره گفته است:” ما تمرکز خود را برای کاهش اثرات منفی ویروس کرونا بر افراد آسیب پذیر دو برابر کردیم و توانستیم که شمار آن را از ۴۲ به ۳۵ درصد کاهش دهیم. این یک دست آورد است، اما این از دیدگاه ما که افغانستان عاری از گرسنگی داشته باشیم دور است.”

او در این باره افزود :” یک سوم مردم ما در تلاش استند تا غذایی خانواده خود را تامین کنند. ما باید از تلاش‌های خود در این باره دریغ نکنیم به ویژه مشکل خشک سالی که در حال تحریک است. و حکومت آماده است تا در برابر این خشک سالی قریب الوقوع مبارزه کند.”

در همین حال، برنامه جهانی غذا و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد هشدار داده است که منابع موجود برای مبارزه با این مشکل کافی نیست.

مری الن مک گروتی ، نماینده برنامه جهانی غذا در کابل، در این باره می‌گوید که” میلیون‌ها خانواده در افغانستان برای زنده ماندن تلاش میکنند، و حالا آنها با خشکسالی دومی روبرو اند. یک بوجی آرد نسبت به چهار سال گذشته ۳۰ درصد قیمت شده است. وظایف بسیار اندک است.”

او در این باره افزود:” قرار است فصل بی حاصل زود فرا برسد و شاید سخت باشد، ما باید فعلا اقدام کنیم، غذا را باید به خانه مردم نزدیک کنیم. از سوء تغذی شدن مادران و کودکان که با این مشکل روبرو خواهند شد جلوگیری کنیم.”

این گزارش افزوده که کمبود بودجه برای سازمان‌های بشردوستانه تا این مشکل را حل کند یک چالش خواهد بود.

در گزارش آمده است که در سال روان برداشت حاصلات شاید کم باشد و امنیت غذایی در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شاید وخیم شود که باعث افزایش افراد نیازمند خواهد شد.

راجندرا آریال، نماینده سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد می‌گوید که: ” برای اینکه آمار این پروژه را بدانیم، باید این دو چیز را در نظر بگیریم. اول اینکه این تحلیل قبل از احساس خشک سالی انجام شده است. دوم اینکه دوره پیش بینی شده همزمان با فصل برداشت آغاز شده است. اما مشکل جدی کمبود باران و برف بر زراعت و مالداری تاثیر میگذارد که باعث افزایش امنیت غذایی در فصل برداشت حاصلات خواهد شد.”

او افزود:” این آمار در واقع خواستار اقدام فوری برای کاهش تاثیرات در بخش زراعت و مالداری است و همچنان از ترک روستاها توسط مردم و استقرار آن در شهرها نیز جلوگیری میکند.”

سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد گفته است که علایم خشک سالی در ۲۵ نقطه افغانستان مشاهده شده و امکان دارد بر زراعت و مالداری در سال ۲۰۲۱ تاثیر بگذارد.

به اساس تخمین سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد تولید گندم در افغانستان ۱۶ درصد کاهش یافته و همچنان پرورش مالداری در ۱۸ ولایت کشور ۳۰ درصد تحت تاثیر قرار گرفته است.

رویداد های اخیر

باشندگان دشت برچی خواهان برگشت «ام اس اف» در ساحه شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 12, 2021)

یک سال از حمله خونین بالای بیمارستان صد بستر دشت برچی که در آن مادران، کودکان و کارمندان این بیمارستان قربانی شدند می‌گذرد.

اما برای مردم دشت برچی حمله حمله هیچ گاه فراموش شدنی نیست. در این حمله دست کم ۲۴ تن به شمول مادران جان باختند.

در پی این حمله داکتران بدون مرز «ام اس اف» که بخش زایشگاه بیمارستان صد بستر دشت برچی را مدیریت می‌کردند، تصمیم ترک این بیمارستان را گرفتند؛ تصمیمی که برای باشندگاه دشت برچی «تکان دهنده و ناامید کننده» بود.

ام اس اف در اعلامیه ای گفته است که کارمندان این نهاد در افغانستان و سراسر جهان خود را در غم خانواده ها و قربانیان این رویداد شریک می دانند و “با جامعه هزاره ابراز همدردی میکنند از کسانی که هنوز با عواقب جسمی و روحی آن روز تلخ روبرو هستند حمایت میکنند.”

این نهاد گفته است: “ما امیدواریم هیچ خانواده دیگری در لحظات تجلیل و خوشی در گشودن زندگی جدید در این جهان، این نوع فاجعه مهیب را تجربه نکنند.”

از سوی هم داکتر ایزابل دفورنی، مدیر عملیات ام اس اف روز گذشته گفت: “چند هفته بعد (از حمله) ما مجبور شدیم انتخاب دشواری را برای بیرون شدن از دشت برچی انجام دهیم. ما می دانستیم بعد از ترک آنجا نیازهای زیادی را پشت سر می گذاریم.”

وی افزود: “برای بسیاری از زنان محل، بخش زایمان مان نیاز جدی بود. از سال ۲۰۰۹ بدینسو در ۱۶۰۰۰ کودک در آنجا متولد شده اند. اما ما نتوانستیم فعالیت خود را بعد از اتفاقی که رخ داد ادامه دهیم.”

احمد تمیم ، یکی از ساکنان منطقه، با تشکر از خدمات ام اس اف در طول سالها در این بیمارستان، گفته است: “مردم هرگز خدمات سخاوتمندانه ام اس اف در دشت برچی و نیز بسته شدن غم انگیز این بیمارستان را فراموش نمی کنند. بسته شدن این بیمارستان همه را شوکه، درمانده و ناامید کرد.”

وی افزود: “همه مردم آرزو داشتند كه شما پس از حمله به همکاری خود در ساحه فقیرنشین و حاشیه نشین ادامه می دادید. اما متاسفانه رفتن شما غم دیگری برای مردم بود.”

برای سید جاوید هاشمی، یکی از کارمندان این نهاد که در هنگام حمله در یک اتاق امن پناه برده بود، تا چندین سال کابوس خواهد بود.

آقای هاشمی دیگاه خود را زیر اعلامیه ام اس اف چنین نگاشته است: ” “بدترین خاطره ای که تا کنون داشتم! و سخت ترین چهار ساعتی که در اتاق امن، زیر تیراندازی، بمب گذاری و اجساد مرده (مادران ، نوزادان ، پرستاران، همکاران مان) سپری کردیم. آنچه بعد از بیرون آمدن از اتاق امن دیدیم، مانند کابوسی بود که فراموش شدن آن چندین سال به طول می انجامد.”   

ام البنین نیز خیلی ساده خطاب به این نهاد گفته است: ” کاش شما می‌ماندید. حداقل شما همکاری تان را از ما مردم نگیرید.”

یکی دیگر از ساکنان دشت برچی از این نهاد خواسته است که فعالیت خود در ساحه هزاره نشین از سر بگیرد.

مصطفا اصغری گفته است: “فعالیت تان را دوباره آغاز کنید.”

اصیلا محمدی گفته است: ” امیدوار استیم ام اس اف فعالیت اش را دوباره به کابل آغاز نمایند و بیشتر مادران و نوزادان از مرگ و میر نجات پیدا کنند.”

از سوی هم سکینه امیری یکی از خبرنگاران افغان خطاب به «ام اس اف» گفته است که بیمارستان دشت برچی پس از حمله مرگبار سال گذشته در اوج نیاز ارایه خدمات پزشکی قرار دارد.

خانم امیری در یادداشتی گفته است: “اکنون خدمات صحی‌ شفاخانه صد بستر برچی در تمام بخش‌ها تقریبا به مشوره دهی خلاصه می‌شود که تنها به مریضان سر و پایی چند داروی مسکن می‌دهد.”

وی افزوده است که این بیمارستان تنها ولادت های عادی را انجام می‌دهند.

خانم امیری گفته است: “داکتران ‌ام‌اس‌اف لطفن برای کمک به مردمی که نانی برای خوردن شان ندارند، شفاخانه را دوباره فعال سازید. بخش نسایی امید هزاران مادر نیازمند غرب کابل بود و هست.”

بیمارستان صد بستر دشت برچی در ساحه ای قرار دارد که اوایل این هفته یک مکتب دخترانه نیز آماج سه انفجار قرار گرفت که در نتیجه دست کم ۸۷ تن به شمول دانش آموزان جان باختند و نزدیک به دو صد نفر دیگر زخم برداشتند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است. حکومت طالبان را به دست داشتن در این حمله متهم میکند اما طالبان در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله دست داشتن اش را رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان ولسولی نرخ میدان وردک را تصرف نمودند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 12, 2021)

مقام‌های محلی می‌گویند که طالبان شورشی روزسه شنبه (۲۱ثور) ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک را تصرف نمودند و نیروهای امنیتی مجبور به عقب نشینی تکتیکی شدند.

این درحالی است که طالبان دراین حملات شان را در سراسر کشور افزایش داده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته است که نیروهای امنیتی عقب نشینی تکتیکی نموده اند.”

طالبان ادعا کرده اند شماری از نیروها را کشته و زخمی ساخته اند و همچنان مقداری زیادی از مهمات به دست شان افتاده است.

حکومت از تلفات نیروهای امنیتی چیزی نگفته است.

ولایت میدان وردک در همسایه گی ولایت لوگر و دریک چند کیلومتری شهر کابل قرار دارد و از ولایت های کلیدی بشمار می رود.

عبدالرحمن طارق، والی میدان وردک تایید کرد است که ولسوالی نرخ به دست طالبان سقوط کرده است.

وی دراین باره گفت:” متاسفانه بنا بر بعضی از سازش‌ها، طالبان اداره این ولسوالی را به دست گرفته اند و نیروهای امنیتی عقب نشینی تکتیکی کرده اند.”

وزارت دفاع نیز گفته است که نیروهای تازه به این ولایت رسیده اند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت در حساب تویترش نگاشته است:” نیروهای افغان ولسوالی نرخ را به گروستان طالبان مبدل خواهند نمود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: ۱۰۴ محموله تجهیزات نظامی از افغانستان بیرون شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 12, 2021)

امریکا میگوید که ۱۰۴ محموله تجهیزات نظامی را از افغانستان بیرون کرده و بیشتر از یک هزار ۸۰۰ بخش دیگر آن را برای تخریب آماده کرده است.

فرماندهی ستاد مرکزی امریکا روز گذشته (سه شنبه، ۲۱ ثور) در یک اعلامیه گفته که بعد اعلان خروج کامل سربازان امریکایی از افغانستان “امریکا ۱۰۴ طیاره وسایل نظامی را از افغانستان خارج کرده و همچنان بیشتر از یک هزار ۸۰۰ بخش از تجهیزات نظامی را برای تخریب آماده کرده است.”

فرماندهی ستاد مرکزی امریکا می‌گوید که یک بخش تجهیزات نظامی آن کشور در افغانستان به نیروهای افغان سپرده شده است.

امریکا افزوده که ۶ تا ۱۲درصد روند بیرون شدن را تکمیل کرده اند.

در اعلامیه آمده که بدلایل امنیتی روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان به گونه تخمینی شریک خواهد شد.

اعلامیه افزوده “این معلومات شامل بازگشت سربازان و تجهیزات امریکا از افغانستان، تحویل دادن آن به نیروهای افغان وهمچنان تخریب بعضی از آنها است.”

جان کربی، مسوول مطبوعاتی وزارت دفاع امریکا، گفته که آن کشور قابلیت‌ها را در افغانستان افزایش داده تا هنگام خروج سربازان خارجی از افغانستان از آنها حمایت و محافظت کنند.

جان کربی افزوده که شمار دقیق نیروها در افغانستان اعلام نمی‌شوند تا طالبان از این فرصت استفاده نکنند.

کربی میگوید:” ما یک مسوولیت داریم تا مردم مان را مصوون نگهداریم به ویژه در جریان روند بازگشت. به اساس تخمین ما روند بازگشت شاید با مخالفت‌ها روبرو شوند، اگر ما چیزی دیگری را فرض کنیم این بی‌مسوولیتی ما خواهد بود.”

امریکا تاکید می‌کند که جنگ افغانستان باید از یک راه حل سیاسی حل شود.

کربی در این باره گفته است که:” ما حمایت میکنیم و میخواهیم این جنگ از راه سیاسی به پایان برسد و همچنان میخواهیم ببینیم که طالبان و حکومت افغان در این باره کار میکنند.”

وزارت دفاع امریکا می‌گوید که پس از بازگشت نیروهای آن کشور روابط‌اش را با افغانستان ادامه خواهد داد.

کربی در این باره گفت:” حالا در وزارت دفاع امریکا بحث‌های داغ در باره این که چگونه میتوانیم از توانایی‌های ضد هراس‌افگنی استفاده کنیم جریان دارد.”

این در حالی است که قبل از آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان ۲هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی و ۷هزار سرباز ناتو در افغانستان حضور داشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است