Connect with us

رویداد های اخیر

یک رویداد ترافیکی در زابل ۷ کشته و زخمی بر جا گذاشت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۳۹۷)

صبح امروز یک رویداد ترافیکی در ولایت زابل هفت کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

مسئولین امنیتی ولایت زابل می گویند که این رویداد حوالی ساعت 10 صبح روز پنجشنبه در شاهراه زابل – کندهار در مربوطات ولسوالی شهر صفا این ولایت در نتیجه تصادم یک واسطه فیلدر با یک موتر لاری صورت گرفته است.

بگفته مسئولان در این رویداد چهار تن جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

همچنان گفته شده که در میان کشته شده ها یک زن و در میان زخمی ها یک کودک نیز شامل است.

رویداد های اخیر

دیدبان شفافیت: نهادهای عدلی و قضایی تا هنوز ده‌ها پرونده فساد اداری را بررسی نکرده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

دید‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که هنوزهم پرونده‌های زیاد فساد وزیران پیشین، سفیران، اعضای شورای ملی و برخی مقام‌های دیگر دولتی وجود دارند که پیگیری نشده‌اند و دادگاه‌ها روی آن‌ها هیچ تصمیمی نگرفته اند.

برخی قانون‌گذاران هم می‌گویند پرداخت پول سبب شده تا متهمان پرونده‌های فساد، کیفری نشوند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، چهار سال پیش به فعالیت آغاز کرد؛ ماموریت‌اش رسید‌گی به پرونده‌های بزرگ فساد اداری است. اکنون اما از عملکرد این نهاد انتقاد می‌شود.

دید‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید، مرکز عدلی و قضایی، پرونده‌های بزرگ فساد از وزیران، شهردارها، سفیران و اعضای شورای ملی را، باز و پی‌گیری نکرد. به گفته‌ی این‌ نهاد‌ ده‌ها پرونده دست نخورده مانده و فشارها سبب شده تا بررسی نشوند.

ناصر تیموری پژوهشگر این نهاد گفته است: “دوسیه های سطح پایین و سطح بالا، سفیران، وزیران، معین ها، شهردارها و جنرال ها وجود دارد که پرونده های مربوط شان که در نهاد های عدلی و قضایی آمده به شمول مرکز عدلی و قضایی پیگیری نشده است. دوسیه های مربوط به وکلا، به جز یک وکیل دگر روی هیچ وکیل محاکم افغانستان فیصله نکرده اند.”

از سوی دیگر، انتقاد می‌شود که هرازگاهی رویدادهای مربوط به فساد همگانی می‌شوند، به ویژه‌ در نهادهای درآمدزا و روند گردآوری درآمدها؛ اماعاملان فساد در این ساختارها کیفری نمی‌شوند و حتا پرداخت پول سبب شده که متهمان پرونده‌های کلان یا از روندهای عدلی و قضایی نگذرند یاهم سرانجام زندانی نشوند.

محمد علی اخلاقی، عضو مجلس نمایندگان میگوید: “این مرکز باید با فساد های کلان مبارزه می کرد اما مانند دیگر نهاد ها در این راستا دستاورد خاصی نداشته است.”

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایندگان گفته است: “این نهاد آنچه که مردم انتظار داشت، کار نکرد، هنوزهم یک تعداد اثرگذار استند و از مراجع بالا دست این نهاد را بسته کرده اند.”

دیری‌ست که از برگزاری دادگاه مرکز عدلی و قضایی روی پرونده های فساد هم خبری نیست. دادگاه عالی دراین باره نظری نداده است؛ اما دادستانی کل می‌گوید، تمام پرونده های فساد در دادستانی رسید‌گی شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل میگوید: “قضایایی که به اتهام جرایم فساد اداری به این نهاد مواصلت ورزیده، با دقت به آن رسیدگی شده و صدها تن مجازات شده اند.”

پیشتر ادعاهای از فساد گسترده در گمرک‌های افغانستان به ویژه گمرک اسلام قلعه هرات خبرداده شد اما تاکنون در باره نتیجه‌ی بررسی اتهام‌های فساد و پی‌گیری عاملان آن، حکومت چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کاهش آمار کرونا در افغانستان؛ ۸۵ مورد جدید ثبت شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ مورد جدید کرونا در افغانستان به ثبت رسیده است. این پایین ترین آمار روزانه‌ی کرونا در دو ماه پسین است.

بر اساس آمار وزارت صحت آزمایش کرونای ۱۴ نفر در کابل،۱۸ تن در هرات، ۵ نفر در قندهار، ۲۰ نفر در بامیان، ۴ نفر در ننگرهار،۱۰ تن در تخار، ۳ تن در قندز، ۸ نفر در بدخشان، یک تن در میدان وردک، یک نفر در لغمان و یک تن نیز در کنر، مثبت بوده است.

با این حساب شمار مبتلایان کووید-۱۹ در کشور به ۳۴۴۵۱ نفر رسیده است.

در همین حال ۱۶ بیمار کرونایی – ۱۲ نفر در کابل، ۲ نفر در هرات و دو تن نیز در قندهار – در ۲۴ ساعت گذشته جان باخته اند.

تا هنوز ۱۰۱۰ بیمار کرونایی در کشور جان شان را از دست داده اندږ

در همین حال ۸۱ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند که شمار کلی بهبود یافتگان به ۲۱۲۱۶ تن رسیده است.

در سراسر جهان موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا به ۱۲۶۸۴۴۰۹ نفر رسیده که دست کم ۵۶۴۵۰۶ تن جان باخته و ۶۹۸۱۱۷۰ تن دوباره صحت یاب گردیده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار ماین در غزنی؛ ۶ غیرنظامی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت غزنی شش غیرنظامی کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی غزنی به آریانانیوز میگوید که این رویداد پس از چاشت روز گذشته زمانی رخ داده است که یک موتر حامل افراد ملکی در ولسوالی جغتو این ولایت با ماین کنار جاده ای برخورد.

این رویداد در دره قیاق – دره ای که مردم آن را به دلیل حضور گسترده طالبان دره مرگ می‌نامند – رخ داده است.

آقای جمعه‌زاده افزده است که این ماین از سوی گروه طالبان جا سازی شده بود که در نتیجه انفجار آن “به شمول زنان و کودکان شش تن شهید و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.”

وی تاکید کرده است که تمامی زخمیان این رویداد به بیمارستان انتقال داده شده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفته میشود که طالبان همواره افراد ملکی و نظامیان را در دره قیاق ولسوالی جغتوی ولایت غزنی مورد هدف قرار میدهند تا حضور گسترده ای شان در این ولسوالی را نشان دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending