Connect with us

رویداد های اخیر

یک رویداد ترافیکی در ایران جان ۲۸ شهروند افغانستان را گرفت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۳۹۸)

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های ایرانی، در نتیجه یک رویداد ترافیکی در سیستان و بلوچستان ایران، ۲۸ شهروند افغانستان جان باخته و ۲۱ تن دیگر آنان زخم برداشته‌اند.

رسانه‌های، این کشور گزارش کرده‌اند که این رویداد بامداد امروز ( پنج‌شنبه، ۲۳ عقرب) در پی تصادم دو موتر حامل مهاجران افغان در یک جاده در نزدیک ولایت سیستان و بلوچستان ایران باهم برخورد کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران، «ایرنا» به نقل از مقام‌های صحی ولایت زاهدان این کشور گفته اند که زخمی‌های این رویداد به بیمارستان‌ها انتقال داده شده‌اند.

گفته می‌شود که قربانیان این حادثه، می‌خواستند که به‌گونه قاچاقی وراد ایران شوند.

رویداد های اخیر

ثبت ۱۳۵ مورد جدید ویروس کرونا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت می‌گوید که در ۲۴ساعت گذشته ۱۳۵ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده است که کابل با ۵۱ نفر در صدر بیشترین آمار مبتلایان به کووید۱۹ قرار دارد.

بر بنیاد آمار وزارت صحت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۵ مورد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده است که ۵۱ نفر در کابل، ۳۷ نفر در هرات، ۱۶ نفر در غور، ۹ نفر در لوگر، ۹ نفر در بلخ، ۴ نفر در کندز، ۳ نفر در بغلان، ۳ نفر در لغمان، ۲ نفر در تخار و ۱ نفر در کنر، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

وزارت صحت، گفته است که با ثبت این موارد، شمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان، به ۳۴۷۴۰ نفر رسیده است.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت میگوید: ” در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۵ مورد مثبت ویروس کرونا، در افغانستان شناسایی شده است.”

این وزارت، افزوده است که در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۲۴ نفر جان باخته اند و شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا، به ۱۰۶۲ نفر رسیده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت  در یک شبانه‌روز گذشته، ۲۷۹ فرد مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته اند که شمار بهبود یافتگان، به ۲۱۴۵۴ نفر رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیسیون حقوق بشر: حدود ۳۰۰۰ غیرنظامی در شش ماه گذشته کشته و زخمی شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۳۹۹)

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش شش‌ماهه اش گفته است که ۱۲۱۳غیرنظامی افغان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی جان باخته و ۱۷۴۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند. این تلفات در ۸۸۰ رویداد وارد شده است.

این نهاد اعلام کرده است که رقم جان باختگان نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش را نشان میدهد. بر اساس گزارش در شش ماه اول سال روان میلادی، بطور میان‌گین، هر روز ۱۶ غیر نظامی قربانی شده ‌اند.

بر اساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ۳۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان در ترورهای هدفمند، ۲۶ درصد در نتیجه انفجار ماین‌ها و موترهای بمب‌گذاری‌شده، ۱۱.۷ درصد در حملات انتحاری، ۱۱.۵ درصد در جنگ‌های زمینی، همچنان حملات هوایی و عملیات شبانه وارد شده است. ۵۳۳  کشته و ۴۱۲  زخمی پیامد ترورهای هدفمند بوده است.

۲۵۹ غیرنظامی در انفجار ماین‌ها و موترهای بمب ‌گذاری‌شده جان باخته اند و ۵۰۷  تن دیگر زخمی شده اند. تلفات غیرنظامیان در این نوع رویدادها در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته میلادی هفت درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش رقم تلفات زنان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، نسبت به نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۰.۵ درصد کاهش داشته است.”

نعیم نظری معاون کمیسیون حقوق بشر میگوید: ” در سال ۲۰۲۰ میلادی‌ مجموعا ۳۷۸  تن از غیرنظامیان براثر حملات راکتی قربانی شده‌ اند‌ که شامل ۱۱۷ تن کشته ۲۶۱  تن زخمی ‌اند. خوشبخانه‌ رقم تلفات افراد ملکی ناشی از حملات راکتی، نسبت به نیمه نخستِ سال قبل‌ ۴۷ درصد کاهش را ‌نشان می‌دهد.”

بر اساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر، از مجموع تلفات غیر نظامیان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی‌ ۴۸.۵ درصد آن توسط گروه طالبان، ۲۶.۷ درصد توسط عاملان نامعلوم، ۱۵.۵ درصد توسط نیروهای حکومتی، ۶.۳ درصد توسط گروه داعش و ۲.۳ درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته و ‌باقی ‌تلفات از اثر شلیک راکت‌ از سوی نیروهای پاکستانی در ولایات کنر، قندهار، پکتیا و خوست‌ بوده ‌است.

وزارت امور داخله تاجایی تلفات افراد ملکی را رد نمی کند اما می‌گوید: پولیس در جریان جنگ برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان تلاش کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از جوانب جنگ در افغانستان می خواهد که میثاق‌های حقوق بشردوستانه جهانی را احترام بگذارند، در جریان منازعات مسلحانه به غیرنظامیان آسیب نزنند و با برقراری آتش‌بس، بی‌درنگ گفتگوهای صلح را آغاز کنند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

حیف و میل شدن بیشتر از یک میلیارد دالر در سال در گمرک‎های کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

سالانه بیش از یک میلیارد دالر از عواید گمرکات کشور حیف‌ومیل می‌شود.

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که میلیون ها افغانی از عواید گمرک هرات به جیب زورمندان می رود و دولت برای پیشگیری از این دستبرد برنامه ای ندارد.

آمار نشر شده از عواید روزانه گمرک هرات از سوی مسوول درجه یک این گمرک نشان میدهد که عواید سالانه این بندرگاه به گونه میان گین سالانه بالای ۳۰ میلیارد افغانی است در حالیکه کمتر از ۲۰ میلیارد افغانی در حساب دولت جمع آوری می شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت مالیه و گمرک هرات از سال ۱۳۹۰ به این طرف روند جمع آوری عواید گمرک این گونه است.

عواید این گمرک در سال ۱۳۹۰، شانزده میلیارد افغانی در سال بوده است.

در چهار ماه سال ۱۳۹۱  بیش از ۵ میلیارد گفته شده بود، در حالیکه این عواید در سال ۱۳۹۲ با ۱۳ میلیارد عاید سالانه کاهش را نشان میدهد، در سال ۱۳۹۳ عاید سالانه گمرک هرات با ۴ میلیارد کاهش نسبت به سال قبل ۹ میلیارد افغانی بود.

در سال ۱۳۹۴ این عواید به ۱۲ میلیارد رسید، سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ عاید گمرک هرات ۲۰ میلیارد افغانی در سال بود و در سال ۱۳۹۸ به ۱۶ میلیارد افغانی در سال کاهش یافت.

اخیرا مسوول درجه‌یک گمرک هرات رقم عواید روزانه را در روزهای متفاوت از برگه فیس‌بوک و توییترش چنین منتشر کرده است:

در چهارم مارچ سال جاری ۱۳۷ میلیون افغانی در یک روز، یا هم به تاریخ ۸ جولای ۱۱۹ میلیون افغانی و در تاریخ ۹ جولای امسال هم ۱۲۲ میلیون افغانی در یک روز است.

بر بنیاد این آمار عاید امسال گمرک هرات با موجودیت قرنطین در زمان کرونا به بیش از ۳۳ میلیارد افغانی در سال می رسد.

وزارت مالیه می‌گوید که نه تنها گمرک هرات بلکه در هیچ گمرک کشور عواید یک سان در سال و ماه وجود ندارد و این عواید بر بنیاد حجم کالا ها در تغییر است.

مقام های درجه‌یک محلی هرات نیز نگرانی‌ شان را از حیف‌ومیل عواید گمرک هرات در ماه‌های اخیر ابراز داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending