Connect with us

اخبار ساحوی

یوناما: ماه جولای خونین‌ترین ماه برای غیرنظامیان در افغانستان بوده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۸)

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش ماهانه اش می‌گوید که ماه جولای سال روان میلادی، با جان باختن ۱۵۰۰غیرنظامی، خونین ترین ماه برای غیرنظامیان در افغانستان بوده است.

این نهاد، حملات هراس افگنانه با موترهای بم‌گذاری شده را عامل ۵۰ درصد تلفات غیرنظامیان در کشور خوانده و گفته است که حملات نظامیان افغان در شماری از ولایت‌‎ها نیز باعث گرفتن جان غیرنظامیان شده است.

تادامچی یاماموتو، نماینده سازمان ملل در افغانستان، می‌گوید: “من از همه طرف‌ها می‌خواهم که عملیات نظامی که در آن غیرنظامیان قربانی می‌شوند را متوقف کنند و فکر نکنند که انجام این حملات به آن‌ها موقعیت قوی‌تری در مذاکرات صلح خواهد دا،د یوناما از طرفین درگیر جنگ خواسته که باید مطابق قوانین بین المللی به تعهدات خود در زمینه حفظ جان غیرنظامیان عمل کنند.”

در این گزارش از حملات گروه طالبان بر مرکز لوژستیک و انجینیری وزارت دفاع، در ساحه پل محمودخان شهر کابل، حمله بر فرماندهی پولیس قندهار، حمله بر یک مرکز امنیت ملی در غزنی که همه توسط موترهای بم‌گذاری شده صورت گرفته است از خونین‌ترین حملات خوانده شده که در میان قربانی‌های این حملات زنان و کودکان نیز شامل اند. یوناما بیشترین تلفات غیر نظامیان در این ماه را به عناصر ضد حکومت افغانستان ربط داده است.

آقای یاماموتو، می‌افزاید: “من از همه طرف‌ها می‌خواهم که عملیات نظامی که در آن غیرنظامیان قربانی می‌شوند را متوقف کنند و فکر نکنند که انجام این حملات به آن‌ها موقعیت قوی‌تری در مذاکرات صلح خواهد دا،د یوناما از طرفین درگیر جنگ خواسته که باید مطابق قوانین بین المللی به تعهدات خود در زمینه حفظ جان غیرنظامیان عمل کنند”

در همین حال، در گزارش ماهانه این نهاد، از دو حمله گروه داعش نیز به عنوان خونین‌ترین حملات یاد کرده است، این نهاد همچنان گفته است که حمله بر دفتر روند سبز در کابل و انفجار یک ماین کنار جاده ای در برخورد با یک بس مسافر بری در بزرگ راه هرات که مسئولیت آن را هیچ‌گروهی به عهده نگرفته است از پیچیده ترین حملات مرگبار در کشور می‌باشد.

از سویی هم، حمله شب‌هنگام نیروهای امنیت ملی بر یک بیمارستان در میدان وردک و حمله هوایی نیروهای حکومتی بر یک منزل مسکونی در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس که نیز تلفات غیرنظامی برجاه گذاشته است را به نیروهای امنیتی افغان نسبت داده شده‌است. اما، وزارت دفاع ملی، تاکید دارد که عامل بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان، مخالفان مسلح به ویژه گروه طالبان می‌باشند.

این در حالی است که پیش از این یوناما اعلام کرده بود که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی۴۰۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و یا هم زخمی شده اند که عامل بیشتر این تلفات نیروهای طرفدار  حکومت گفته شده بود اما حکومت افغانستان این آمار را به دور از حقیقت خواند و اکنون یوناما می‌گوید که آنان تمام گزارشات را با شواهد ثبت می‌کنند.

گروه طالبان تا کنون در مورد این گزارش سازمان ملل چیزی نگفته اند.

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

روز جهانی صحت روانی؛ سرنوشت نامعلوم داکتر ربوده شده بلخی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۸, ۱۴۰۰)

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل  شد که یک داکتر صحت روانی ۲۰ روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال  سر نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است.

داکتران در بلخ می‌گویند نبود نادر عالمی داکتر صحت روانی احساس می‌شود و نیروهای امنیتی برای رهایی وی باید اقدام کنند.

داکتر محمد یوسف صمیم قاضی زاده، آمر مراقبت‌های اولیه بیمارستان حوزه‌ای مزار، در این باره گفت:”   “

در همین حال، ریس صحت عامه بلخ می‌گوید که شمار از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده و تحقیقات از آنان جریان دارد  .

مقام‌های محلی می افزایند که تلاش‌ها برای بازداشت آدم ربایان افزایش یافته است.

اینکه آدم ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند ؟ اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر به گفتگو با رسانه‌ها  نشدند.

 از سوی هم از سرنوشت عبدالروف کودک بلخی که یک سال پیش ربوده شده بود چیزی در دست نیست و مقامات تا حال نتوانسته که این کودک را به آغوش خانواده اش برگردانند .

داکتران در شفاخانه حوزه‌ای ننگرهار نیز از روز صحت روانی تجلیل کرده و گفته که شمار بیماران روانی در این ولایت افزایش یافته است.

داکتران میگویند که بیشتر مریضان جوانان استند که از بیکاری رنج میبرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

امارت اسلامی از جایگاه بوداهای بامیان محافظت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

مقام های امارت اسلامی میگویند که از جایگاه خالی تندیس های بودای بامیان به عنوان میراث تاریخی حفاظت می‌کند.

دو تندیس بودا در قرن ششم میلادی ساخته شدند که مردم بومی آن ها را به نام های صلصال و شهمامه می‌شناسند.

این دو تندیس غول‌پیکر در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی امارت اسلامی منهدم شدند. امارت اسلامی میگوید که تخریب این تندیس در آن زمان علت خاص داشت، اما حالا برای توسعه رونق گردشگری جای خالی آن را حفظ میکند.

مولوی سیف الرحمان محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: ” ما هم به عنوان مسوول امارت اسلامی در ولایت بامیان، کوشش مان این است که از این آثار پرقیمت و از این جاهای باستانی ولایت خود در حد توان حفاظت نمایم.”

یک عضو دیگر امارت اسلامی میگوید که تندیس های بامیان در سال ۲۰۰۱ بنابر مسایل عقیدتی منهدم شدند.

به گفته او: “در قسمت ساختن بت؛ من به این باور استم که بار اول امارت اسلامی در تخریب آن تصمیم عاجل نگرفت، در این مورد غور کامل کرده و آن را به لحاظ عقیدوی و اسلامی تحقیق کرده و سپس آن را تخریب کرده است.”

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه تخریب شوند؛ بزرگ ‌ترین تندیس‌های بودا و از جمله بلند ترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌ شمار می رفتند.

این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر در کنار مجموعه‌ ای از بناهای تاریخی در بامیان برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌ است.

صلصال سمبول مرد گفته شده و شهمامه سمبول زن، در میان این دو 8 واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می ‌باشد این دو بودا از هم در فاصله ۸۰۰ متری قرار دارند.

باستان شناسان می گویند مسلمانان عرب اولین بار در زمان حجاج بن یوسف بر بامیان تسلط یافتند و تعداد زیادی از معابد و مجسمه‌های آن را با زیور آلات و اشیای قدیمی را به غنیمت بردند. آن‌ها معبد طلایی بیت الذهب و روکش طلایی صورت پیکره‌های بامیان را از بالای پیشانی بطرف پایین تراشیدند تا از حالت بت بودن خارج شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است