Connect with us

خبرهای تازه

یوناما: زمان از میان برداشتن فاصله‌ی جنسیتی در افغانستان فرا رسیده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۷, ۱۳۹۸)

تادامیچی یاماموتو، فرستاده‌ی ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان و رییس یونما در افغانستان میگوید که زمان از میان برداشتن فاصله جنسیتی در افغانستان فرا رسیده است.

یوناما در اعلامیه ای گفته است که از میان برداشتن فاصله جنسیتی برخی از مشکلات جدی در افغانستان را حل خواهد کرد. به گفته آقای یاماموتو زنان افغان تنها به دلیل آنکه زن هستند در سراسر افغانستان نسبت به مردان از ارجعیت کمتر برخوردار اند.

آقای یاماموتو گفته است: “ما شاهد پیشرفت چشمگیری در عرصه حقوق زنان در افغانستان، از جمله قوانین رسمی و برنامه های ملی، بوده ایم. ما شاهد مشکلات اجتماعی و سیاسی، مستقیم و غیرمستقیم نیز هستیم. این وضعیت برای زنان افغان باید تغییر یابد.”

با این حال وی می گوید كه زنان و دختران افغان هنوز هم از یک سلسله حقوق اجتماعی محروم اند. آنها از رفتن به مکاتب ممانعت می شوند، به انجام كارهای شاقه وادار میشوند، به تمسخر گرفته میشوند، حتی از روی لباس و چهره مورد قضاوت و سرزنش قرار می گیرند و با آزار و اذیت روبرو می شوند.

وی می‌افزاید: “اینها موانعی برای حل بسیاری از چالش ها و تهدیداتی است که ملت افغانستان با آن دست و پنجه نرم میکند.”

یاماموتو همچنین می‌گوید که فقدان تعادل جنسیتی در دانشگاه ها و عرصه تجارت در افغانستان، نیز به حل و فصل بنیادی نیاز دارد.

در ادامه اعلامیه آمده است: “افغانستان نیاز دارد تا فرصتی حضور کامل نمایندگان زن در تصمیم گیری های سیاسی را مهیا سازد. آنچه در مراحل بعدی نیاز است، توجه به نمایندگی زنان افغانستان و مشارکت موثر آنان در مذاکرات صلح میباشد.”

پس از موافقتنامه اخیر آمریکا و طالبان برای آوردن صلح در افغانستان، یاماموتو تاکید می کند که زنان نباید در نمایندگی زنان در مذاکرات میان افغانی صلح افغانستان به حاشیه کشانده شوند.

در ادامه این بیانیه آمده است: “هویداست که زنان افغان باید بخشی جدایی ناپذیر هرگونه مذاکره رسمی صلح باشند. همانطور که بارها در سایر موارد در سراسر جهان ثابت شده است که مشارکت کامل و پرمفهوم زنان در مذاکرات صلح، باعث پایداری صلح و ثبات می شود.”

یاماموتو در رابطه به نقش سازمان ملل می‌گوید که این سازمان همچنان مشاوره و پشتیبانی فنی برای زنان افغان جهت مشارکت موثر در مذاکرات صلح را ادامه می دهد. وی گفته است: “صدای زنان در روند آوردن صلح امر حیاتی است.”

در پایان این اعلامیه آمده است که “زمان آن رسیده است تا فاصله ی جنسیتی در افغانستان، نه تنها در روند مذاکرات صلح، بل در توافقات پس از صلح، باید زنان با صدای رسا و در تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی و مدنی، برداشته شود.”

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending