Connect with us

رویداد های اخیر

یوناما: تلفات غیرنظامیان در جریان مذاکرات صلح افزایش یافته اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 23, 2021)

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما امروز (سه‌شنبه، ۵ حوت) در گزارش تازه اش، گفته است که تلفات غیر نظامیان در جریان مذاکرات میان حکومت افغان و گروه طالبان افزایش یافته اند.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره می‌گوید: “سال ۲۰۲۰ میتوانست سال صلح در افغانستان باشد. اما برعکس هزاران غیرنظامی افغان در نتیجه‌ی درگیری‌ها در این کشور جان باختند.”

لاینز همچنان از طرفه‌ای درگیر جنگ خواسته است تا برای حفظ جان غیرنظامیان اقدامات فوری روی دست گیرند.

وی افزوده است که:” من از طرف ها میخواهم که در انجام اقدامات فوری برای جلوگیر از تلفات بیشتر حتی برای یک روز هم  دریغ نکنند. بهترین راه برای حفاظت غیر نظامیان برقراری آتش‌بس انسانی است. “

بر بنیاد این گزارش یوناما در یک سال بیتشر از ۳۰۰۰ افراد غیرنظامی در نتیجه درگیری‌ها جان باخته اند که این باعث شده است افغانستان خطرناک ترین کشور برای غیرنظامیان باشد.

گزارش می‌افزاید که در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۰۳۵ غیرنظامی در حملات در افغانستان جان باختند و ۵،۷۸۵ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

در گزارش یوناما هر چند از کاهش ۱۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰در مقایسه به سال ۲۰۱۹ یاد شده‌است، اما از ناکامی مذاکرات صلح در کاهش تلفات، ابراز نگرانی شده‌است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۲۳۵ تن که ۴۵ درصد کل تلفات را تشکیل میدهد در قتل‌های هدفمند در کشور کشته و زخمی شده‌اند.

با این همه، این گزارش نشان می‌دهد که برای نخستین‌بار در هفت سال گذشته، تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ کمتر از ده هزار بوده‌است.

بر اساس این گزارش، ۴۳ درصد کل تلفات در سال ۲۰۲۰ در افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

یوناما عناصر ضد دولت را مسوول بیشترین تلفات غیرنظامیان یعنی ۶۲ درصد شناخته‌است.

از این میان، طالبان مسوول ۴۵ درصد تلفات شناخته شده‌اند و ۸ درصد تلفات دیگر به گروه داعش نسبت داده شده اند.

با این‌هم، از کاهش ۱۹ درصدی تلفات از سوی طالبان و کاهش ۴۵ درصدی تلفات منسوب به گروه داعش در ۲۰۲۰گزارش شده‌است.

نیروهای طرفدار دولت هم مسوول ۲۴ درصد از تلفات شناخته شده‌اند.

بر اساس این گزارش ارتش کشور مسوول ۲۲ درصد تلفات شناخته شده اند.

از سوی دیگر در واکنش به این گزارش یوناما طالبان در یک خبرنامه این گزارش را ناقص خوانده و افزوده اند که در این گزارش به نیروهای خارجی که عامل تلفات است برائت داده شده اند.

اخبار ساحوی

مقام‌ها: ۸۰ درصد باشنده‌گان کندهار از اثر نبردها بیکار شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 27, 2021)

مقام‌های محلی در کندهار میگویند که به اساس تخمین‌های شان  ۸۰ درصد از باشنده‌گان این ولایت از اثر نبردها بیکار شده اند.

این در حالی است که چندین ماه پسین این ولایت شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای افغان و طالبان بود.

حبيب الله جیلانی، آمر ریاست کار و امور اجتماعی کندهار، در این باره گفت:” سطح کار در جریان جنگ بدون شک که فیصدی ایشان بالا میرود، اگر بگوییم که ۸۰ درصد از جوانان ما بیکار است از منطق دور نیست. “

میزبان بلند بیکاری سبب شده که مسوولان دست به دامان سازمان‌ها و موسسات خارجی از بهر کمک به نیازمندان شوند.

جیلانی در این باره افزود:” ما با آنها کمک‌های عاجل میکنیم که شامل مواد خوراکی است که فعلا شروع شده است… اولین کمک ما با آنها این است تا آنها از خنگ نگهداریم و از گرسنگی نگهداریم.”

به گفته‌ی مقام‌ها از اثر این درگیری‌ها بیشتر از ۲۰ هزار خانواده نیز بیجا شده اند.

باشنده‌گان این ولایت میگویند که خانه‌های شان را در ولسوالی‌ها رها کرده و به شهر پناه آورده اند.

رضاخان، یک آواره جنگ،  در این باره گفت:”در این شب و روزها جنگ است. ما از ولسوالی دند اینجا آمده ایم.  “

محمد داود، بیجا شده دیگر، در این باره میگوید: “از اثر جنگ‌‎ها اینجا آمدیم، جنگ ها شدید بود و شب تیر نمی شد. کاروبار نیست. “

مقام‌های محلی کندهار در باره امنیت این ولایت جزییات نمی دهند، اما قبل از این حمدالله محب مشارو شورای امنیت افغانستان، گفته بود که امنیت این ولایت را تامین میکند و همچنان به بیجا شده‌گان رسیده‌گی میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: جامعه جهانی افغانستان را از حق صلح محروم کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 27, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۹ حوت) در مراسم گرامی داشت از روز ملی سرباز گفت که از چهار دهه به این سو جامعه جهانی افغانستان را از حق صلح محروم کرده است.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:” جامعه بین المللی ۴۰ سال که یک ملت را با تاریخ عظیم با تمدن درخشان با مردم زنده، از بنیادی ترین حق، که حق صلح است محروم نگه کرده است، این قابل قبول نیست، ما صلح با عزت می خواهیم که به اراده مردم، و نیروهای امنیتی ما بیاید و این صلح آمدنی است، چرا در این خاک خون روان است، آیا خون ما سرخ نیست؟”

رییس جمهور غنی می افزاید که تجهیز و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی در اولویت کاری اش قرار دارد.

رییس جمهور میگوید که طالبان به نام اسلام قدرت طلبی می کنند.

غنی در این باره گفت:”نقطه کلیدی چی است، این جنگ جنگ بین المللی نیست او مرحله به پایان میرسد، تروریزم یک خطر بین المللی است، شبکه های جرمی یک خطر بین المللی است، قوای دفاعی امنیتی امروز به افتخار می گویم، توسعه، حفظ، ثبات این کشور را به شانه های تحمل کرده می توانید.”

در این میان سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که سال گذشته، ازبهر رهایی شماری زیاد از زندانیان طالب، انتقال مسوولیت‌ها به نظامیان افغان، سال دشواری به نیروهای امنیتی بود.

شاه محمود میاخیل، سرپرست وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”بسیار آوازه است که مردم می گویند که بهار چگونه خواهد شد، اما ما مشکلات را سپری کردیم، زیاد بهارها آمده و رفته، و نیروهای امنیتی و مردم ما توانستند که بحران را بگذارانند ما به رییس جمهور و مردم اطمینان میدهم که تشویش نکنند.”

از سویی هم قربانیان جنگ و اعضای خانواده ایشان می گویند که به کارشان در صفوف نیروهای افغانی افتخار می کنند.

حمیده، مادر یک سرباز جان اخته، در این باره گفت:”من همین حالا حاضر استم که خود را قربان این وطن نمایم، اگر خودم توانایی و قوت فزیکی میداشتم در راه دفاع از وطن جان خود را نیز فدا می کردم.”

شاه زمان، افسر ارتش ملی، در این باره گفت:”به دفاع از وطن پای خود را از دست دادیم و در دست هایم نیز سیخ تیر شده، اما من مایوس نه بلکه افتخار می کنم، اگر ۵۰ درصد توانایی داشته باشم دو باره به سنگر می روم.”

در این مراسم رییس جمهور غنی وعده میدهد که در سال ۱۴۰۰، روند ساخت هزاران منزل رهایشی برای خانواده‌های نظامیان جان باخته آغاز می شود.

رییس جمهور غنی تاکید می ورزد که انتقال قدرت تنها از طریق انتخابات ممکن است و زمان کاری رییس جمهور منتخب نیز مشخص است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مارشال دوستم پس از ۲۰ ماه به کابل برگشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 27, 2021)

مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین رییس جمهور غنی، امروز (شنبه، ۹ حوت) پس از ۲۰ ماه به کابل برگشت.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، محمد محقق، مشاور رییس  جمهور غنی، و دها‌ تن دیگر در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی از مارشال دوستم استقبال کردند.

مارشال دوستم در یک نشست خبری در کابل گفت که طالبان و گروه حقانی مردم ملکی را هدف قرار میدهد و در ادامه افزود که هر دو گروه به جزای اعمالش خواهند رسید.

او می افزاید:” دشمنان مردم افغانستان برای گرفتن قدرت و یا شریک شدن قدرت تلاش می‌کنند، که نباید به آنها فرصت بدهیم.”

مارشال دوستم همچنان از رییس جمهور غنی خواست تا مورد اجماع سیاسی در روند صلح افغانستان کار کند.

او در این باره گفت:” ما در مرحله حساس تاریخی قرار داریم رییس جمهور باید سیاسیون را گرد هم جمع کند در این مرحله حساس جزی ترین غفلت تاریخ را به ضد ما می سازد و باز ملامت خواهیم شد.”

دوستم همچنان هشدار داد که اجازه نخواهد داد تا آرامش نسبی از بین برود.

او افزود:” در صلح هرچند دست ما بلند است، اگر صلح نشد باید اجازه ندیدم به عقب برگردیم و این آرامش نسبی را نباید از دست بدهیم.”

مارشال دوستم از کارکرد نیروهای افغان نیز ستایش کرد.

او در این بار گفت:”روز سر باز را به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تبریک می‌گویم، سربازان دلیر مورال خودتان را نگهدارید دشمن را شکست میدهید، من هم روزی مثل شما سرباز بودم و اکنون مارشال استم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است