Connect with us

اخبار ویژه

یوناما بر توقف فوری خشونت‌ها و تمرکز بر دستیابی به صلح تاکید کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 15, 2020)

در پی ادامه درگیری های شدید در هلمند دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» امروز (پنجشنبه، ۲۴ میزان) بار دیگر خواستار پایان خشونت در کشور شده است.

یوناما در اعلامیه ای گفته است که درگیری های این هفته در هلمند، هزارها تن از افراد ملکی را مجبور به ترک خانه های شان کرده است.

این نهاد افزوده است که گزارش های ابتدایی نشان می دهد که در جریان درگیری افراد ملکی به شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده اند.

دراعلامیه آمده است: “خشونت ها فقط سختی ها و بدبختی های بیشتری را برای مردم عادی افغان به بار می آورد و تلاش ها برای پیشرفت و ایجاد پل میان طرفین در گفتگوی تاریخی صلح افغانستان در دوحه را تحت تاثیر قرار می دهد.”

یوناما تاکید کرده است که افراد ملکی بار جنگ افغانستان را به دوش می کشند.

بر اساس اعلامیه: “شمار کشته و زخمی شدگان افراد ملکی، شاخص اصلی شدت خشونت ها، تاکنون در سال ۲۰۲۰ کمتر بوده است، اما به نظر می رسد در هفته های اخیر تغییرات نگران کننده ای در حال رخ دادن است.”

این نهاد گفته است که افراد ملکی همواره در درگیری های مسلحانه کشته و یا زخمی می شوند.

بر اساس اعلامیه: “بیشترین تلفات افراد ملکی به شمول اطفال، از اثر سلاح های غیر مستقیم، هاوان، راکت ها و نارنجک ها بوده است.”

یوناما تاکید کرده است که افراد ملکی باید از آسیب مصوون بمانند، “تنها راه برای محافظت افراد ملکی توقف خشونت ها در افغانستان است.”

در اعلامیه آمده است: “یوناما بار دیگر بر توقف فوری خشونت ها و تمرکز بر دستیابی به یک توافق صلح آمیز از طریق مذاکرات برای جنگ افغانستان تاکید نمود.”

بر اساس گزارش ها در پی درگیری ها در هلمند حد اقل ۳۵۰۰۰ نفر آواره شده اند که نهاد های مدد رسان تاکید می‌وزرند که بی‌جا شدگان نیاز فوری به کمک دارند.

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خودکشی ۹ سرباز آسترالیایی پس از نشر گزارش جنایات جنگی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

دیلی میل گزارش کرده است که در پی نشر گزارش ها مبنی بر دست داشتن نیروهای ویژه آسترالیایی در قتل ۳۹ شهروند افغان، در جریان سه هفته گذشته ۹ سرباز این کشور دست به خودکشی زده اند.

این تحقیق چهار سال طول کشید که از “سابقه ای شرم آور” از قتل های غیرقانونی را که در میدان غیر جنگی رخ داده، پرده برداشته است.

گزارش ویرایش شده این تحقیق روز شنبه به نشر رسید.

به گزارش دیلی میل، در جریان سه هفته گذشته،۹ سرباز آسترالیایی به شمول یک خانم و هشت مرد بین سن های ۲۰ تا ۶۰ دست به خودکشی زده اند.

 بر اساس گزارش، اعتقاد بر این است که بسیاری از سربازان در این مدت کوتاه که خودکشی کرده اند در تاریخ نظامی اخیر آسترالیا بی سابقه بوده است.

باورها بر این است که اضطراب تحقیق – که شواهدی از ۳۹ قتل توسط نیروهای ویژه استرالیا را کشف کرد – در برخی از خودکشی های آنها نقش داشته است.”

نیل والی والاس، یک پزشک سابقه ارتش و طرفدار بهداشت روانی گفته است: “من فکر می کنم برخی از رسانه ها [گزارش هایی درباره ادعاهای جنایات جنگی] همه را با همان قلم مو نقاشی می کنند و به نظر می رسد مردم تا زمان اثبات جرم خود بی گناهی را فراموش کرده اند – و این به استرس اضافی «سلامت روانی» سرباز پیاده نظام و می افزاید.”

در همین حال عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به این گزارش ها گفته است: ” این وحشیگری قابل توجیه نیست. راهی برای توضیح آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد و قابل درک نیست.”

آقای عبدالله می‌افزاید: “این جنایات علیه مردم بی گناه است  و من شوکه شدم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ناتو در اوایل سال جدید میلادی در مورد خروج از افغانستان تصمیم خواهد گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو یکشنبه شب گفت که “آنچه اکنون روشن است این است که امریکا قصد دارد [سطح نیروهای خود را در افغانستان] کاهش دهد اما آنها نمی خواهند آنجا را ترک کنند.”

آقای استولتنبرگ در گفتگو با هالیفاکس اینترنشنال گفته است که ناتو باید اوایل سال آینده در مورد ماندن یا ترک افغانستان تصمیم بگیرد.

وی گفته است که در همین حال، امریکا به پشتیبانی سایر متحدان ناتو در افغانستان ادامه خواهد داد.

 آقای استولتنبرگ افزوده است: ” باید بخاطر بسپاریم که اکنون بیش از نیمی از نیروها در افغانستان غیرامریکایی هستند – آنها متفقین اروپایی و همچنین کشورهای شریک هستند.”

دبیر کل ناتو تاکید کرده است: “ما در افغانستان ایم تا مطمین شویم که افغانستان هرگز به پناهگاه امن برای هراس افگنان بین المللی تبدیل نخواهد شد؛ بستری که هراس افگن ها می توانند علیه کشورهای ما برنامه ریزی، سازماندهی، سرمایه گذاری، و حملات هراس افگنی انجام دهند.”

استولتنبرگ افزوده است که ناتو از روند جاری صلح میان حکومت افغانستان و طالبان حمایت می‌کند. او اشاره کرد که بخشی از توافق امریکا با طالبان که در ماه فبروری به امضا رسید این است که نیروهای خارجی باید تا ماه می سال آینده افغانستان را ترک کنند.

به گفته وی: “بنابرین در اوایل سال بعد ما باید یک تصمیم بسیار دشوار اتخاذ کنیم؛ که ما یا افغانستان را ترک کنیم به دستاوردهای مان را با خطر مواجه کنیم ولی در عوض حد اقل ما از افغانستان خارج شده ایم و یا هم بمانیم و سپس به مشارکت در عملیات نظامی بسیار چاش برانگیز و دشوار در افغانستان ادامه دهید.”

دبیر کل ناتو افزوده است: “پیام من این است که ما باید بررسی کنیم که آیا شرایط برای ترک با هم وجود دارد. ما باید این تصمیمات را با هم بگیریم. و همانطور که بارها در ناتو گفته ایم: ما با هم به افغانستان رفته ایم، باید در مورد تنظیم حضور در آنجا تصمیم بگیریم و وقتی زمان مناسب فرا برسد باید با هم ترک کنیم، اما سپس به صورت هماهنگ و منظم.”

گفته میشود که ناتو هم اکنون ۱۱۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد و انتظار می رود که امریکا در هفته های آینده تعداد نیروهای خود را از ۴۵۰۰ به حدود ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending