Connect with us

خبرهای تازه

یوناما: برای پایان خشونت و تجاوز جنسی در افغانستان هم‌صدا شویم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۳۹۸)

 

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان به مناسبت ۲۵ام نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان از حکومت و مردم افغانستان خواست تا برای پایان دادن به خشونت های «جنسی» و به شمول معافیت از مجازات برای چنین جرم هایی، تلاش کند.

یوناما شعار امسال برای این روز را «جهان را نارنجی بسازید: تساوی جنسیتی بر ضد تجاوز جنسی» انتخاب کرده است.

این نهاد بر حمایت و تقویت صدای بازماندگان خشونت و تقویت صدای دادخواهی برای پایان دادن به خشونت و تجاوز جنسی تاکید دارد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما گفته است: “ما صدای زنان افغان را که چنین خشونت‌ها را تجربه نموده اند، می شنویم. با وجود خطرها و چالش هایی که در قسمت مصوونیت شان وجود دارد، آنها جهت دادخواهی برای پایان دادن به خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت ایستاده اند.”

وی همچنان افزوده است که این نهاد و شهروندان کشور باید از زنان افغان حمایت کنند تا معافیت از مجازات، عادی شدن و فراگیر شدن خشونت جنسی پایان یابد.

در اعلامیه همچنان آمده است که ملل متحد از تلاش‌هایی که از سوی حکومت افغانستان به ویژه دادستانی کل برای پاسخگو نگهداشتن عاملان تجاوز جنسی صورت گرفته است، استقبال می‌کند. انجام اینگونه تلاشها نشان می‌دهد که چنین رفتارها جرم شمرده می‌شود و اقدام نهاد ها باعث می‌شود که سطح باورمندی مردم بالای این نهاد ها بیشتر شود.

در همین حال، التا میلر، نماینده دفتر سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان می‌گوید که گرچه پیشرفت‌هایی به شمول افزایش شمار دادستان و قاضی‌های زن صورت گرفته است، اما هنوز هم کارهای زیادی باقی مانده است.

وی افزوده است: “با بازنگری قانون محو خشونت علیه زنان، آرزومندیم که این امر منجر به تقویت بیشتر شده و جنبه قانونی پیدا کند. ما از دولت می خواهیم تا تلاش‌های خویش را در خصوص تطبیق کامل قانون و پایان دادن معافیت جزا به مرتکبان خشونت علیه زنان و دختران را هرچه بیشتر افزایش دهد.”

از سوی دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان چند روز قبل در یک گزارش خود گفته بود که موارد خشونت در برابر زنان در هفت ماه اول سال روان ۸ درصد افزایش یافته است.

بانو شهرزاد اکبر، رییس این کمیسیون گفته است که با وجود چالش‌های موجود، تلاش‌های نهادهای حقوق‌بشری و نهادهای حمایت از حقوق زنان، در افزایش آگاهی و بهبود دسترسی زنان به آموزش، خدمات صحی و عدالت موثر بوده است.

این کمپاین در حالی راه‌اندازی می‌شود که زنان هنوز هم در سراسر کشور با خشونت‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند که شامل قتل، محروم شدن از میراث، خشونت در محل کار، عروسی‌های اجباری و غیره می‌شوند. 

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending