Connect with us

خبرهای تازه

یافته‌های «میک» بر موجودیت فساد در ادارات حکومتی تأکید دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۳۹۸)

یافته‌های کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه در برابر فساد اداری (میک) از پابرجایی خویش‌خوری‌ها و روابط در استخدام‌های اداره‌های دولتی خبر می‌دهد.

بربنیاد یافته‌های این نهاد، پالیسی‌ها و ظرفیت‌های پائین در برخی وزارت‌ها فسادزا بوده است.

مسئولان در این نهاد می‌گویند که در روند بررسی نهادهای حکومتی با ممانعت مقام‌های حکومتی روبه‌رو می‌شوند و هم در روند اجرایی سازی سفارش‌های ضد فساد.

به گفته این کمیته، تاکنون بیش از ۱۰۰۰ سفارش برای مبارزه با فساد داده شده اما تاکنون ۳۰۰ سفارش آن عملی نشده است.

میوند روحانی، رئیس دبیرخانه این کمیته، میگوید: “تحقیقات ما نشان میدهد که در این اداره‌ها امکان فساد وجود دارد، مثلاٌ روند تدارکاتی را شما می‌بینید از نگاه پالیسی درست نیست و یا هم اشخاصی که در رأس قرار دارند ظرفیت ندارند.”

پیش‌تر وزارت خارجه امریکا هم اعلام کرد که ۱۶۰ میلیون دالر از کمک‌های اش را به دلیل فساد و سوء مدیریت مالی حکومت وحدت ملی، پس می‌گیرد.

وزارت خارجه امریکا همچنان کمیته نظارت و ارزیابی دولت افغانستان یعنی «میک» را غیرمستقل خوانده و گفته است که این نهاد ناتوان است و بودجه اش متوقف خواهد شد.

آقای روحانی، می‌افزاید: “بین حکومت افغانستان و حکومت امریکا یک جنجال وجود دارد در ارتباط با صلح در ارتباط به مذاکرات با طالبان، به نظر من همین صحبت‌ها یک جنبه اش آن مشکلات هم است.”

با این حال، مسئولان در این نهاد می‌پذیرند که موانع زیادی سد راه قضایای بررسی فساد در اداره‌های حکومتی وجود دارد و بسیاری سفارش‌ها برای برچیدن فساد راه به جایی نمی‌کشد.

در همین حال، دادستانی کل هم می‌گوید که هرچند صدها پرونده خورد و بزرگ فساد نهایی شده اما تنها این اقدام برای مبارزه در برابر فساد بسنده نبوده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، میگوید: “این اجراات هم بسنده و کافی نیست دولت افغانستان و نهادهای که در این راستا مکلفیت دارند همیشه تلاش دارند تا ما بیشتر از این در برابر مبارزه با فساد ما داخل اقدام شویم.”

رئیس‌جمهور غنی، در آغاز کار اش پنج سال پیش، جهاد در برابر فساد را اعلام کرد و آن را اولویت خود خواند اما از کابل تا واشنگتن انتقاد می‌شود که فساد و سوء مدیریت مالی هنوزهم در حکومت افغانستان در سطح بالا وجود دارد.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است