Connect with us

رویداد های اخیر

گنجینه‌ی باختر در ارگ به نمایش گذاشته شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۲, ۱۳۹۹)

مقام‌ها میگویند که امروز (چهارشنبه، ۲۲ دلو) نمایشگاه گنجینه باختر به دستور رییس جمهور غنی در ارگ برگزار شد.

 این گنجینه‌ی افغانستان بخشی از تاریخ مستند این سرزمین را به عنوان نماد از تمدن و فرهنگ کهن به جهانیان نشان می دهد.

گنجینه باختر که شمارش به حدود ۲۱۶۱۸ ( ۲۱ هزار و ۶ صد و ۱۸ )پارچه می رسد از شش گور توسط باستان شناسان افغانستان و باستان شناس معروف روس ویکتور سیریانیدی در طلا تپه ولایت جوزجان کشف شد.

فهیم رحیمی،  رییس موزیم گنجینه باختر در این باره گفت:”این اثر طلا نیست درست است که از طلا ساخته شده اما اثار تاریخی است که ارزش معنوی دارد و ما نمی توانیم به قیمت طلا بفروشیم به صراحت میگم این اثار پشتوانه مالی نیست و هیچ گاه نبود از زمان حفریات شده تحت کنترول بوده.”

این تاج طلا دو هزار سال، در گور یکی از خانم‌های دوره‌ای باختری در دل خاک دفن بود؛ اما پارچه های برگ مانند این تاج هنوز هم تاریخ درخشان و فرهنگی آن زمان را بازگو می کند.

عبدالبصر کامجو، موزیم دار دوره کوشانی های موزیم ملی، در این باره میگوید:” گنجینه باختر از زمان کشف اش یعنی ۴۴ سال پیش تا کنون روزگاری پر خطری را سپری کرده است، و تا کنون اثر این گنجینه که شامل سکه‌ها، گردن‌بندهای تزئین شده با سنگ‌های گرانب‌ها، کمربندها، مدال‌ها و تاج‌ها می‌باشد در ۲۹ موزیم کشورهای اروپایی و آسیایی به نمایش گذاشته شده است.”

پس از دوره حکومت نجیب الله این دومین بار است که گنجینه‌ی باختر در افغانستان به نمایش گذاشته می‌شود اما شماری از چهره‌های سیاسی در کشور می‌گویند باید در مورد چگونگی ثبت این اثرها حکومت وضاحت روشن دهد.

پیش از این رییس مجلس نمایندگان نیز گفته بود که گنجینه باختر یا طلاتپه افغانستان امن نیست و باید به کشورهای معتبر فرستاده شود.   

رویداد های اخیر

ملابرادر در یدار با مدیر برنامه توسعه سازمان ملل خواهان کمک‌های بیشتر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم افغانستان، روز گذشته (یکشنبه ۲عقرب) با آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در باره موضوعات متعدد بشمول وضعیت اقتصادی افغانستان دیدار و گفتکو کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که این نشست در باره وضعیت کنونی افغانستان، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تداوی معتادان متمرکز بوده است.

به گفته نعیم ملابرادر از کمک‌های این سازمان قدردانی کرده و از آنها خواسته تا کمک‌های شان را در عرصه‌های گوناگون افزایش دهند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که وانگ یی وزیر خارجه چین، در جریان سفراش به قطر به هیات امارت اسلامی به رهبری ملابرادر دیدار کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که در این دیدار هر طرف در باره و ضعیت افغانستان و نگرانی مشترک گفتگو کرده اند.

او در این باره گفته” چین به عنوان همسایه دیرینه و دوست افغانستان همیشه گفتگوها را حمایت کرده تا وضعیت افغانستان از راه مثبت تغیر کند.”

این درحالی است که به تاریخ ۲۴ ماه اسد نیروهای امارت اسلامی وارد کابل شدند و حکومت اشرف غنی سقوط کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از تصمیم روسیه برای حذف نام رهبران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه افغانستان از اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره خارج ساختن نام‌ سران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته است:” اکنون دوران جنگ در افغانستان پایان یافته و جامعه جهانی باید تغیرات مثبت در تعامل با  امارت اسلامی بیاورد.”

وزارت خارجه افغانستان گفته که امارت اسلامی با همه جهان روابط مثبت میخواهد.

این درحالی است که قبل از این پوتین گفته که بود که روسیه تصمیم دارد نام های سران امارت اسلامی را از لست سیاه آن کشور خارج کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا قصد دارد تا دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

به اساس گزارش فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تمایل دارد که تعاملات محدودی را با امارت اسلامی از سر بگیرد. اتحادیه اروپا گفته است که حضورش در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست.

فایننشال تایمز گزارش داده است که اتحادیه اورپا معتقد است که برای ایفای نقش در افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی به منظور حمایت از حقوق بشر، عمل کردن از سوی نیروهای طالبان به تعهدشان در جلوگیری از تبدیل شدن مجدد این کشور به صادرکننده تروریسم و جلوگیری از بحران انسانی نیاز است که در کابل دفتر نماینده‌گی داشته باشد.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا ماه گذشته یک هیأت را به افغانستان فرستاد تا امکان بازگشت دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند؛ زیرا این اتحادیه دسترسی لازم برای اجرای موثر بسته کمکش به افغانستان را که حدود یک میلیارد یورو است، بدون حضور در کابل، ممکن نمی‌داند.

در گزارش فایننشال تایمز آمده است که بروکسل هم‌چنان به دنبال دست‌یابی به توافقی بوده است که شرکت‌های خصوصی امنیت یا نگهبانان عضو اتحادیه اروپا از نماینده‌گی‌های سیاسی حفاظت کنند، اما هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و نماینده‌گی‌های سیاسی باید از سوی نیروهای امارت اسلامی محافظت شوند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفته است که هنوز تصمیم نهایی در مورد تأمین امنیت گرفته نشده است.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، تأیید کرده است که در تلاش حداقل حضور در افغانستان است، اما به دلایل امنیتی از ارایه جزییات خودداری کرده است. او تأکید کرده است:”همان‌طور که بارها گفته‌ایم، این نشانه به رسمیت شناخته شدن نیست. ما می‌خواهیم با نزدیک‌تر شدن، بتوانیم به مردم افغانستان که به کمک ما احتیاج دارند، بهتر کمک کنیم و ناگزیر باید با طالبان (امارت اسلامی) تعامل داشته باشیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است