Connect with us

اخبار ساحوی

گفت‌وگوهای صلح؛ خلیل‌زاد با رهبران حکومت وحدت ملی دیدارد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۳۹۸)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، با رهبران حکومت وحدت ملی در مورد  تلاش‌های اش در روند صلح دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای خلیل‌زاد، در دور روز نخست این دور سفرهایش با رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی دیدار کرده است، افزون بر آن با شماری از سیاستگران افغان نیز دیدارهایی داشته است. 

ریاست جمهوری، در یک خبرنامه می‌گوید که در دیدار رئیس جمهوری غنی با آقای خلیل‌زاد، لازم دیده شد تا فرستاده امریکا برای صلح افغانستان برای مدتی در کابل بماند؛ اما ریاست جمهوری، دلیل ماندن خلیل‌زاد در کابل را روشن نساخته است.

در خبرنامه ارگ چنین آمده است: “در این دیدار تحولات اخیر و اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در خصوص افغانستان، مورد بحث همه جانبه قرار گرفت و لازم دیده شد، تا زلمی خلیل‌زاد برای مدتی در کابل بماند. همچنان،  خلیل‌زاد در رابطه به تلاش‌ها و فعالیت‌های اخیرش در راستای رسیدن به صلح، برای رئیس جمهور غنی  معلومات داد.”

درهمین حال، شماری از جریان‌های سیاسی و آگاهان از طولانی شدن روند گفت‌وگوهای آقای خلیل‌زاد با طالبان انتقاد می‌کنند و حکومت را در کار معرفی یک هیئت همه شمول برای گفت‌وگوهای میان افغانی صلح به کوتاهی متهم می‌سازند.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی می‌گوید: “اگر ده باردیگر هم مذاکره کند با طالبان نتیجه ای درپی نخواهد داشت، زیرا طرف اصلی که حکومت افغانستان است دراین گفت‌وگوها نقش ندارد.”

هرچند، آقای خلیل‌زاد گفته است که این دور سفرهایش به کابل و قطر را با ماموریت تازه آغاز کرده است، اما حکومت افغانستان ازبهر نقش کمرنگ اش در این تلاش‌ها به باد انتقاد گرفته می‌شود.

  نصرالله ستانکزی، یک استاد دانشگاه کابل اظهار می‌دارد: ” نباید به امریکایی‌ها به ویژه خلیل‌زاد نقش داده شود که مهره‌ها را به سود خودشان بچینند.”

تاهنوز روشن نشده که نماینده امریکا برای صلح افغانستان چه مدتی در کابل می‌ماند؛ اما او گفته است که در این سفر اش با اقشار مختلف و رهبران حکومت، روی تعین یک هیئت همه شمول برای شرکت در نشست‌های میان افغانی مشوره می‌کند و سپس به دوحه می‌رود و گفت‌وگوهای اش با طالبان را ازسر می‌گیرد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

روز جهانی صحت روانی؛ سرنوشت نامعلوم داکتر ربوده شده بلخی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۸, ۱۴۰۰)

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل  شد که یک داکتر صحت روانی ۲۰ روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال  سر نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است.

داکتران در بلخ می‌گویند نبود نادر عالمی داکتر صحت روانی احساس می‌شود و نیروهای امنیتی برای رهایی وی باید اقدام کنند.

داکتر محمد یوسف صمیم قاضی زاده، آمر مراقبت‌های اولیه بیمارستان حوزه‌ای مزار، در این باره گفت:”   “

در همین حال، ریس صحت عامه بلخ می‌گوید که شمار از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده و تحقیقات از آنان جریان دارد  .

مقام‌های محلی می افزایند که تلاش‌ها برای بازداشت آدم ربایان افزایش یافته است.

اینکه آدم ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند ؟ اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر به گفتگو با رسانه‌ها  نشدند.

 از سوی هم از سرنوشت عبدالروف کودک بلخی که یک سال پیش ربوده شده بود چیزی در دست نیست و مقامات تا حال نتوانسته که این کودک را به آغوش خانواده اش برگردانند .

داکتران در شفاخانه حوزه‌ای ننگرهار نیز از روز صحت روانی تجلیل کرده و گفته که شمار بیماران روانی در این ولایت افزایش یافته است.

داکتران میگویند که بیشتر مریضان جوانان استند که از بیکاری رنج میبرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

امارت اسلامی از جایگاه بوداهای بامیان محافظت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

مقام های امارت اسلامی میگویند که از جایگاه خالی تندیس های بودای بامیان به عنوان میراث تاریخی حفاظت می‌کند.

دو تندیس بودا در قرن ششم میلادی ساخته شدند که مردم بومی آن ها را به نام های صلصال و شهمامه می‌شناسند.

این دو تندیس غول‌پیکر در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی امارت اسلامی منهدم شدند. امارت اسلامی میگوید که تخریب این تندیس در آن زمان علت خاص داشت، اما حالا برای توسعه رونق گردشگری جای خالی آن را حفظ میکند.

مولوی سیف الرحمان محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: ” ما هم به عنوان مسوول امارت اسلامی در ولایت بامیان، کوشش مان این است که از این آثار پرقیمت و از این جاهای باستانی ولایت خود در حد توان حفاظت نمایم.”

یک عضو دیگر امارت اسلامی میگوید که تندیس های بامیان در سال ۲۰۰۱ بنابر مسایل عقیدتی منهدم شدند.

به گفته او: “در قسمت ساختن بت؛ من به این باور استم که بار اول امارت اسلامی در تخریب آن تصمیم عاجل نگرفت، در این مورد غور کامل کرده و آن را به لحاظ عقیدوی و اسلامی تحقیق کرده و سپس آن را تخریب کرده است.”

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه تخریب شوند؛ بزرگ ‌ترین تندیس‌های بودا و از جمله بلند ترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌ شمار می رفتند.

این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر در کنار مجموعه‌ ای از بناهای تاریخی در بامیان برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌ است.

صلصال سمبول مرد گفته شده و شهمامه سمبول زن، در میان این دو 8 واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می ‌باشد این دو بودا از هم در فاصله ۸۰۰ متری قرار دارند.

باستان شناسان می گویند مسلمانان عرب اولین بار در زمان حجاج بن یوسف بر بامیان تسلط یافتند و تعداد زیادی از معابد و مجسمه‌های آن را با زیور آلات و اشیای قدیمی را به غنیمت بردند. آن‌ها معبد طلایی بیت الذهب و روکش طلایی صورت پیکره‌های بامیان را از بالای پیشانی بطرف پایین تراشیدند تا از حالت بت بودن خارج شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است