Connect with us

خبرهای تازه

گفت‌وگوهای افغان‌ها با طالبان؛ افغانستان متغییر بازتاب می یابد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۸)

مقام‌های طالبان به روز یک‌شنبه در گفت‌وگو‌های صلح در دوحه‌ی قطر. از راست به چپ: عباس ستانکزی، یکی از مذاکره‌کننده‌های طالبان، عبدلاسلام حنفی، معین پیشین وزارت معارف، امیرخان مطقی، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ، شهاب‌الدین دلاور، فرستادۀ پیشین به عربستان سعودی و عبدالطیف منصور، وزیر پیشین زراعت. امتیاز عکس: کریم جعفر، فرانس پریس، تصاویر گیتی

نویسنده: مجیب مشعل، نیویارک تایمز | برگردان: مرتضی ابراهیمی

دوحه، قطر: هنگامی که طالبان به روز یک‌شنبه برای نخستین بار با مقام‌های رسمی افغان در دوحه دیدار کردند، ‌آنان با نمایندگانی مواجه شدند که تابلوی در حال پیشرفت یک افغانستان جدید که از زمان سرنگونی طالبان در هجده سال قبل تا کنون شکل گرفته است، بودند.

خون‌ریزی ها و پیشرفت‌های هجده سال پسین دست به دست شده اند و بسیاری از نمایند‌ه‌گان هر دو طرف در میز گفت‌و‌گو با داستان‌های زیان‌های شخصی و شکایات گردهم آمدند. این گفت‌وگو در قطر که به روز دوشنبه نیز ادامه می یابد،  برای نخستین بار در آن مقام‌های رسمی حکومت افغانستان اشتراک کرده اند و تلاش دارد که یخِ گفت‌وگوهای مستقیم را در مورد آینده‌ی سیاسی افغانستان بعد از خروج احتمالی نظامی ایالات متحده‌ی آمریکا، بشکند.

سلطان برکت، رییس انستیتوت دوحه که این نشست را با هم‌کاری یک بنیاد آلمانی به راه انداخته است، می گوید، «یک امر ضروری و مهم است تا به تمام طرف‌ها فرصت این داده شود تا ببینند که تغییرات چگونه طی هجده سال گذشته شکل گرفته اند.» او می افزاید، «هجده سال مدت کوتاهی نیست اما جنگ تمایل دارد که مردم را در چنگ تصور نادرست گیر بیندازد.»

طالبان هنگامی که در قدرت بودند، به زنان اجازه‌ی رفتن به کار و یا مکتب را نمی دادند. اما در جلسه‌ی رسمی روز یک‌شنبه، مقام‌های ارشد طالبان به‌ گونه‌ی محترمانه با نمایندگان بانو در جریان صرف طعام و وقفه‌های چای، همانند اولین والی بانو، کسی که ولایت‌ای را اداره می کرد که در سال ۲۰۰۱ میلادی متحمل قتل عام وحشیانه‌ی طالبان شد، و یک پزشک‌ای که از اقلیت سیک‌ها به عنوان سناتور نمایندگی می کند

،نشستند.

و اگر آنان صدای گریه‌ی طفل‌ای را شنیدند، آن صدای گریه‌ی پسر دوماهه‌ی معاون مشاور امنیت ملی بود. هنگامی که او چوکی‌اش را از روبروی طالبان برای آرام کردن و خوابانیدن طفل در حاشیه‌ی جلسلات دور کرد، شوهر وی که نیز یک مقام ارشد رسمی است، او را هم‌راهی کرد.

هنگامی که رسانه‌های اجتماعی اشتباهاً نام طفل را در فهرست اشتراک کننده‌گان نشست جا دادند، شاید فقط این مناسب بود: از میان تمام اشتراک‌کننده‌گان، ستون‌ آینده‌ی او ممکن مرتفع‌ترین باشد

یک بمب‌گذاری صبح یک‌شنبه شهر غزنی را در جنوب غربی کابل، پایتخت افغانستان، تکان داد. بر اثر آن نیروهای امنیتی و افراد ملکی جان باختند. امتیاز عکس:مصطفی، EPA، Shutterstock

خبر دیگری از قتل عام افغان‌ها ( و گیرماندن کودکان در یک حمله) وقتی که نماینده‌گان به اتاق جلسه در اقامت‌گاه شیراتون در دوحه رسیدند، پخش شد. طالبان مسؤولیت حمله‌ی بزرگ موتر بمب را در شهر غزنی به روز یک‌شنبه که به تعداد هشت افسر امنیتی و چهار فرد ملکی را کشت، به عهده گرفتند. سازمان ملل گفت که در حدود ۱۷۰تن دیگر به شمول ۵۰ کودک دانش‌آموز زخمی شدند.

در میان هیأت گفت‌وگو کننده‌ی طالبان در قطر، چندین نماینده‌ اضافه‌تر از یک دهه را در بازداشت آمریکا در زندان گوانتانامو در کیوبا سپری کرده اند. ملا عبدال غنی برادر، معاون رهبری آنان که مسوول تلاش‌های صلح است و به روز یک‌شنبه در جلسه حضور نیافت، نزدیک به ده سال را در زندان پاکستان گذرانده که به صحت‌اش صدمه رسانده است.

جنگ‌جویان طالب داستان‌هایی از آن‌عده دوستان و نزدیکان‌شان دارند که آنان‌ را در حملات و بمب‌گذاری‌ها توسط نیروهای آمریکایی و افغان از دست داده اند. آنان به شدت به جنگ‌شان علیه چیزی که اشغال خارجی می دانند، باورمند هستند تا جایی که اعتقاد بر این است که حتی مولوی حیبت‌الله اخندزاده، فرزند آخرین رهبر ارشد آنان، نیز حمله انتحاری انجام داده است.

در حالی که افغان‌ها تا حد زیادی طالبان را به عنوان یک نیروی عملیاتی تحت تأثیر کشور همسایه، پاکستان، می داند، طالبان حکومت افغانستان را به عنوان دست‌نشانده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا می بیند.

متصل‌کردن دو دیدگاه‌ واقعی، در حالی که بنظر می رسد روند صلحِ دیر رسیده (که خروج چهارده هزار نیروی باقی مانده‌ی آمریکایی کلید اساسی آن پنداشته می شود) به صورت ناگهانی به سرعت به پیش می رود، کار اساسی و اما وسیع است.

بسیاری از نشست‌های روز یک‌شنبه پشت درهای بسته صورت گرفت اما اشتراک کننده‌گان در آخر روز فضای گفت‌وگوها را احترام‌آمیز توصیف کردند ولو اگر تبادلات افکار در زمان‌هایی افزایش می‌یافت.

یک هیأت افغان‌ها از طبقات نمونوی جامعه با هیأت طالبان به روز یک‌شنبه در شهر دوحه، پایتخت قطر، ملاقات کردند. امتیاز عکس: کریم جعفر فرانس پریس، تصاویر گیتی

اعضای هیأت گفت‌و‌گو کننده‌ی افغانستان گفتند که آن‌ها اطمینان‌ بیشتر را از جانب طالبان در رابطه با احترام حقوق زنان برای رفتن به کار و آموزش، دیدند. مقام‌های طالبان این‌بار بیشتر به گفت‌وگوها روی موضوعات مشغول می‌شدند تا این‌که از روی بیانیه‌های از قبل طرح شده بخوانند، کاری را که آنان در کنفرانس‌های قبلی انجام می دادند.

نادر نادری، رییس کمیسیون خدمات ملکی افغانستان، حمله‌ی مهلک صبح غزنی را مطرح کرد. در حالی که او از شکنجه‌ی خودش در زیر حاکمیت طالبان یادآوری کرد، در مقابل، هم‌چنان رنج‌کشیدن مقام‌های طالبان را در جریان سال‌های بازداشت‌شان پذیرفت.

آقای نادری در جمع اشتراک‌کننده‌گان گفت، «من شهامت بخشیدن را دارم بخاطر این‌که می‌دانم اعضای شما نیز رنج‌ کشیده‌اند.»

ملا عبدالسلام حنفی، یکی از اعضای هیأت طالبان، هیأت افغانستان را متهم به «انتخابی بودن» در هنگام صحبت در باره‌ی تلفات ملکی، نمود. او گفت که مقام‌های رسمی افغان و رسانه‌ها در پایین نشان دادن آمار تلفات افراد ملکی در مناطق روستایی بر اثر عملیات نیروهای افغان و آمریکایی، نقش دارند.

سهیل شاهین، یکی از اعضای هیأت طالبان، در یک مصاحبه‌ای گفت، «ما بخاطر دردهای تمام طرف‌ها، اگر بر اثر حملات شبانه بوده است و یا بمب‌گذاری‌ها، این‌جا هستیم.» او اضافه کرد که، «تمام طرف‌ها درد دارند. پایان اشغال، پایان این درد است.»

عبدالمتین بیگ، یکی از اعضای کابینه‌ی افغانستان که در گفت‌و‌گوها شرکت کرده است، درد را برای خودش دست اول می‌داند. پدر او که عضوی از مجلس ‌نماینده‌گان بود بر اثر حمله‌ی انتحاری که در یک مراسم تدفین در سال ۲۰۱۱میلادی صورت گرفت، جان باخت.

آقای بیگ گفت که سفرهای او به اطراف کشور نشان داده است که افغان‌ها خواهان پایان جنگ هستند. او ابراز امیدواری کرد که گفت‌و‌گوی جاری منجر به گفت‌و‌گوهای رو در رو خواهد شد.

او هم‌چنان گفت که، «نشستن در مقابل افرادی که پدرم را کشتند برای من آسان نیست اما ما باید این را تمام کنیم.»

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending